Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2551

Příspěvek od MilAN »

Poškodit asi ne, ale dalekohled bude večer naprosto nepoužitelný a ani do rána se nevytemperuje tak, aby se daly využít jeho možnosti kvalitního zobrazování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2552

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja by som to zas tak tragicky nevidel. Len bude treba dalekohlad dat skor von nez len pol hodinu pred pozorovanim, aby sa mohol vytemperovat. Minimalne pri pozorovani DSO s mensim zvacsenim to zas taka ujma nebude.
ETS2abc
Příspěvky: 14
Registrován: 02. 07. 2020, 12:28
Bydliště: Plzeň

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2553

Příspěvek od ETS2abc »

Děkuji :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2554

Příspěvek od MilAN »

Neděkuj, máš tu2 protichůdné odpovědi a názory, takže jsi na tom, stejně, jako v době, kdy jsi položil otázku :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2555

Příspěvek od Artaban »

ETS2abc: No prostě jak napsal kolega MilAN tak se nestihne vytemperovat a obraz nebude u velkých zvětšení dobrý, ale zase jak napsal kolega Roman (Rick) to tak nevadí u menších zvětšení které se používá hlavně na DSO :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
ETS2abc
Příspěvky: 14
Registrován: 02. 07. 2020, 12:28
Bydliště: Plzeň

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2556

Příspěvek od ETS2abc »

Ahoj, měl bych ještě otázku ohledně temperace 254/1270mm dobsona. Když mám dalekohled připravený na stanovišti, mám z něj sundat poklop, nebo mohu dalekohled nechat uzavřený? Mám strach se zbytečného znečištění dalekohledu když se do něj vlastně ani nedívám. A to samé ohledně okuláru, jestli je mohu nechat v autě až do chvíle kdy jdu pozorovat, nebo je mám také vyndat do zimy dříve.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2557

Příspěvek od Roman (Rick) »

1. Treba mat trochu empatie s tym dalekohladom :D. Predstav si ako sa ten teply vzduch drzi v tubuse, lebo nemoze vystupat, lebo je krytka na objektive ...
2. Kym neskusis, nezistis, co ti este vadi a co nie. Myslim, ze ked vynesies dalekohlad z vyhriateho auta a zacnes hned pozorovat, nebudes nadseny aj ak nie si narocny ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2558

Příspěvek od Artaban »

Okuláry klidně drž v teple co nejdéle. Někdo si je dokonce dává do kapsy. Dalekohled když přijedeš na stanoviště, tak hned oddekluj aby byla temperace rychlá. Když ho máš doma na zahradě a venku pár hodin před pozorováním, tak stačí temperovat tou menší dírou v deklu pokud tam je. Teprve asi hodinu před pozorováním sundej kryt.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Coraline
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 05. 2022, 10:01

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2559

Příspěvek od Coraline »

Dobrý večer, dostala jsem k narozeninám teleskop Sky-watcher star discovery go-to 150/750 - ano, četla jsem zde několik názorů na něho, přesto se domnívám, že vzhledem k původnímu teleskopu - celestron powerseeker AZ- 50 je to diametrální rozdíl a obrovské povýšení :-) Nejvíce se těším na pozorování planet, mlhovin atd, mám k teleskopu pouze základní okuláry, které jsou součástí balíčku. Ráda bych si koupila nějaké další okuláry a předpokládám, že i nějakou barlowu čočku pro zvětšení, dívala jsem se, že jsou 2x a 3x zvětšující. Byl by prosím někdo ochoten mi poradit, co by bylo vhodné si přikoupit, abych si případně zážitek z pozorování mnohem více užila ? Za odpovědi předem děkuji ;)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2560

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

vítej na fóru a gratulace k novému dalekohledu!
Začni pozorovat s tím, co máš…

Jako další okulár by mohl být nějaký 6mm, třeba TS Planetary.
Odkud budeš pozorovat?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Coraline
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 05. 2022, 10:01

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2561

Příspěvek od Coraline »

Mnohokrát děkuji za krásné přivítání a odpověď. Zatím mám dalekohled sestaven v bytě v Českých Budějovicích v obýváku na západní stranu, takže zatím jsem pozorovala pouze Slunce přes sluneční filtr a konečně o víkendu srpek Měsíce, přes Stellarium koukám, co je kde vhodného, jinak se zatím do žádných větších akcí nepouštím. Jinak spíše než z městského bytu budu s dalekohledem jezdit po jižních Čechách, kde mám příbuzné a mnohem lepší pozorovací podmínky. Máme chalupu u Třeboně, bratra v Netolicích a partnera u Vodňan. Avšak nejkrásnější noční oblohu jsem viděla ve Františkově kousek od Suchdola nad Lužnicí. Takže zatím vybírám tašku pro dalekohled, abych ho bezpečně mohla převážet :-) V červenci slaví mamka svátek, kde se shází celá rodina a odtud slabými dalekohledy se kocháme Jupiterem a Saturnem, proto bych do léta ráda pořídila něco, aby byli krásně vidět :)
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2562

Příspěvek od mike »

Tahle taška by měla být přímo pro něj, případně při téhle délce by se asi dala použít i nějaká klasická sportovní taška s dodatečným vypolstrováním dekou nebo pěnovou gumou.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Coraline
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 05. 2022, 10:01

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2563

Příspěvek od Coraline »

mnohokrát děkuji za tip, asi bych spíše nějakou přímo na něho vypolstrovanou než domácí homemade ze sportovní tašky :-) alespoň vím, co koupit :-) jen mi ještě poraďte přihodím si rovnou k tašce ten 6 mm planetární okulár, nepotřebuju k tomu ještě nějakou tu barlowu zvětšovací čočku ? Ať jsou planety hezky vidět ?
Uživatelský avatar
starkx.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 17. 11. 2021, 00:16
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2564

Příspěvek od starkx.cz »

mike píše: 06. 06. 2022, 14:45 Tahle taška by měla být přímo pro něj...
Tuto brašnu mohu jen doporučit, výrobcem je srbská firma Oklop, která se na výrobu brašen, ochranných pouzder pro dalekohledy, montáže a další příslušenství přímo specializuje.
Meade LXD75 152/762, Celestron CG5, EQStarEQ5
Uživatelský avatar
Coraline
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 05. 2022, 10:01

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2565

Příspěvek od Coraline »

moc děkuju za recenzi, tak je rozhodnuto :-)
Odpovědět