Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2521

Příspěvek od Artaban »

Jo myslíš sklivcové vločky? https://epochaplus.cz/male-flicky-skvrn ... ave-v-oku/ No to je běžná věc a hlavně ti to bude vadit když budeš pozorovat třeba planety velkým zvětšením kolem 2D. Někdy to je až otravné při pozorování planet, ale dá se s tím žít ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2522

Příspěvek od Mirďa »

Zdravím jsem tu úplně nový zajímám se o hvězdy ale zatím jsem koukal jen na dokumenty a teď mi přítelkyně pořídila tuto : https://www.expondo.cz/uniprodo-telesko ... echDetails chci se zeptat máte stim někdo zkušenosti a nějaký názor na to děkuji
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2523

Příspěvek od dex »

Nekvalitní Huygensovy okuláry v plastu, zbytečně krátký 4 mm SR okulár (zvětšení 175x není tahle optika schopna).
Mizerným plastovým výtahem se bude špatně ostřit, stabilita montáže nebude dobrá, montáž je bez jemných pohybů. Výsledkem bude obraz klepající se při posunech, ostření i nějakém dotyku.
Apertura je poměrně malá, "měsíční" filtr zbytečný, zbytečný a nekvalitní Barlow, k dodaným okulárům nemá smysl ho použít.
Očekával bych i vady levného a nepřesně zrcadla (astigmatismus apod.).
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2524

Příspěvek od Mirďa »

Dobře děkuji
Je to hliníkové zvětšení píšou až 120x jak říkám mám takový přístroj poprvé a nevyznám se v nich za tu cenu stim pocitam že to nebude nic pořádně extra stabilita taky nebude nejlepší ...ještě bych se chtěl prosím zeptat ty okuláry jaký je přesně rozdíl například mezi 4mm a 20mm děkuji
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2525

Příspěvek od peta62 »

Zvetseni dalekohledu se pocita jako podil ohniska dalekohledu a ohniska okularu.
Ja bych doporucil se s tim podivat se na Mesic a potom planety az budou trochu vyse. A hlavne jemnou ruku pri ostreni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2526

Příspěvek od armichael »

Mirďo, tak sa hlavne nenechaj odradiť. My by sme ti tu určite poradili niečo iné, ale to je teraz jedno. Ono je to trošku smutné, priateľka Ti chcela urobiť radosť a zrejme sa jej to teda podarilo. Tak jej to nepokaz :-) Myslím to v dobrom hoci na ten ďalekohľad moc pekných slov nemáme. Keď ťa bude zaujímať čo ešte sa dá vidieť, kúpiš si lepší a potom nám o tom poreferuj.

K okulárom. Začni pozorovať tým 20mm a 12.5mm, môžeš skúsiť ešte 6mm a presvedčiť sa, že s tým najkratším 4mm to nestojí za námahu. Budú zväčšovať postupne viac a viac. Vykašli sa na Barlow a aj erecting eyepiece, alebo čo to tam je. To je taká "povinná plastová bižutéria" lacných ďalekohľadov aby výrobca mohol napísať bombastické údaje na krabicu.

Bude to chcieť dávku trpezlivosti pri pozorovaní.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2527

Příspěvek od mike »

Kromě Měsíce a (časem) planet se teď ještě dají stihnout některé výraznější otevřené hvězdokupy (Jesličky, M35-M38), ty by taky mohly vypadat zajímavě i ve slabším dalekohledu. Ale kromě Jesliček je asi s tím 5x24 hledáčkem nebude úplně jednoduché najít. Případně nějaké lehčí dvojhvězdy.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2528

Příspěvek od kuceraz »

S obdobou tohoto dalekohledu od jiné firmy jsem začínal.
Není to samozřejmě žádný high end, ale i tenhle dalekohled umí udělat radost - nikdy nezapomenu na úžasný pocit, když jsem v něm poprvé viděl Saturn s Jupiterem nebo galaxii v Andromedě :)
Hlavní nevýhoda je nestabilní montáž - je potřeba se s tím naučit fungovat.
Není to opticky tolik výkonný dalekohled, je tedy potřeba se soustředit na jasné objekty - hezky ukazoval třeba otevřené hvězdokupy.
Za zkoušku by určitě stály jasné kulové hvězdokupy (momentálně třeba M13) nebo právě ta Andromeda, až bude rozumně vysoko.
Dále také planety, ale na to si ještě tři měsíce počkáme a nebo Měsíc, ten bude určitě vděčným objektem na pozorování.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2529

Příspěvek od Mirďa »

Všem děkuji za názory a za rady určitě se nenechám odradit vyzkouším tuten a po čase vyzkouším nějaký lepší :D
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2530

Příspěvek od dex »

V podstatě by se s tím nějak dalo žít, nejlépe po doplnění stabilnější a jemněji ovladatelné montáže (minimálně AZ3 či lepší) a sady pohodlnějších okulárů (u tohoto dalekohledu postačí i lepší Čína, ale šlo by vzít i třeba Sky-Watcher Planetary a mít je do foroty později pro lepší dalekohled).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2531

Příspěvek od MilAN »

Cokoliv z toho, co navrhuješ, má vyšší cenu než dotyčný dalekohled a "vylepšením "jedné složky z toho lepší/výkonnější dalekohled nebude. Je potřeba začít s tím pozorovat a získat zkušenosti. V té prodejní sestavě to je celkem vyvážené co do cen komponent tak i jejich výkonu. Bohužel tedy ale k minimalismu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2532

Příspěvek od Mirďa »

No jo radost mi to udělalo nemyslela to špatně aspoň se stim pořádně seznámím vyzkouším a pak se pořídí celý lepší ještě se naučit hledat pořádně na obloze a půjde to :)
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2533

Příspěvek od Mirďa »

Tady jsem zkoušel cca 2,5 km tím co mám celkem dobré točeno mobilem v ruce bez stativu
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2534

Příspěvek od dex »

Pozemní pozorování má menší nároky než astronomie. Ale s tím, co to umí (menší zvětšení, bez barevné vady) spokojen budeš.
Hlavně až vyjde Měsíc a planety. A většinu, hlavně dvojhvězdy, z těch 250 objektů Karkoschkova atlasu ten dalekohled dá.
(Všiml jsem si, že Karkoschka ani neoznačuje některé dvojhvězdy jako dvojhvězdy, pokud nejsou viditelné v malých dalekohledech.)
Za sebe bych ale, pardon Milane, přeci jen, až něco nakoukáš, šilhal po pohodlnějším okuláru bez haló. Na lidlskopu s podobným průměrem a stejnými setovými okuláry to dělá velký rozdíl v pokoukání!
Mirďa
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 04. 2022, 12:48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2535

Příspěvek od Mirďa »

Já jen sem dal co to dokáže cca na 2,5 km co mám nechci se vytahovat vím že to není nic moc ale jak jsem říkal učím se ..dnes jsem ležel celý den v knihách a dokumentech u tv a pak sedl jen na balkon a zkoušel
Odpovědět