Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2506

Příspěvek od Fire Fox »

Tak mu to neberte :) Když má člověk nový (a první) dalekohled, tak to člověku prostě nedá...
Koukám že letos nebude Saturn moc vysoko, ale Jupiter to bohatě vynahradí výškou a spoustou krásných detailů.
Když jsem měl nový dalekohled, byl jsem na tom podobně. Saturn i Jupiter na hranici pozorovatelnosti kousek nad horizontem. O to větší radost, když se další rok dostal Jupiter víš, a najednou tam byly vidět nové detaily, a Saturn s Cassiniho dělením. To se člověku vryje do paměti. Proto nás to baví ;)
Fox
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2507

Příspěvek od mike »

Přesně tak, je rozdíl, co je ztráta času pro toho, kdo už něco viděl mockrát za dobrých podmínek, a tím, kdo to vidí poprvé. Proto jsem taky při čekání na Saturn hned nedočkavě hledal Činku, i když mi bylo jasné, že se skoro úplňkem za zády a svítáním za dveřmi to žádný zázrak nebude. Navíc si říkám, že takhle si aspoň budu o to víc vážit toho, co uvidím, až to bude stát za to.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2508

Příspěvek od MiniMistr »

Pokud svítí měsíc, nemá cenu pozorovat jakékoli DSO objekty. V tom případě pozorujeme pouze měsíc nebo planety.
Na DSO potřebuješ tmu. Jakékoliv objekty - DSO, planety, měsíc se pozorují alespoň 20 stupňů nad horizontem, čím výše - tím lépe kvůli hustému vzduchu, to je základ který je dobré si osvojit. Chápu tvoji nedočkavost jako začátečníka, ale astronomie učí trpělivosti. Ano, také jsem ze začátku nechápal, proč někteří píší o tom co viděli za detaily na planetách a já je viděl pouze jako plavající koule. Na některé věci si holt musíš počkat, jinak to nejde. Takže pozoruj měsíc, planety jsou moc nízko. Až nebude měsíc, pozoruj DSO.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2509

Příspěvek od dvader »

Otevřené jasnější hvězdokupy se dají pozorovat i s Měsícem, pokud jsou od něj dostatečně daleko…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2510

Příspěvek od MiniMistr »

Ano.
Pokud to budeme brát do extrému, můžeš pozorovat i nenáročné dvojhvězdy, nebo proměnky.
Ale nestojí to za moc.....
Já to samozřejmě zkoušel, ale je to takové "zoufalství" :(
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2511

Příspěvek od zdenal19 »

Zdravím Vás. Nějak mě to denní pozorování určitých planet chytlo spíše zatím jedné planety. Zkoušel jsem tentokrát refraktorem OMEGON ED APO 72/432 a skutečně podařilo se najít základ tj. planetu Venuši ve dne, i když to bylo za pomocí binokuláru 80x20 Levanchuk. Použil jsem zoomovací okulár BAADER 8-24mm HYPERION Mk.IV a Barlow 2,5 a jenom jsem měnil zvětšení. Byla krásně zaostřená takže základní úkol jsem splnil. Přesto, jak už zde bylo řečeno třeba zde: viewtopic.php?t=7736&hilit=denn%C3%AD+p ... %AD+planet
u ostatních planet to bude už tvrdý oříšek - Merkur nevím vždy je blízko Slunce hledat jej 10-12° od Slunce se mi ani náhodou nechce, nevím jestli tím binokulárem mám šanci ho najít, jako u Venuše určitě ne. kdyby byl o něco dál od Slunce byly by šance o maličko lepší. Podle mě je to bez šance. Merkur má magnitudu -1,17, ale je moc blízko Slunce.
Mars v diskuzi píší, že pomáhá, když je Mars ve dne blízko Měsíce, přesto nevím jestli je šance tímto malým refraktorem navíc nemá moc velkou magnitudu 0,98 což pro najítí ve dne je asi málo. Jupiter by teoreticky šel, ale... najít ho bez navádění, je jak jehla v kupce sena. Saturn vyloučeno. Napadlo mě ponechat refraktor v nějakém místě, kde v tu dobu sleduji Venuše a pak refraktorem nehýbat a čekat až v tu dobu dorazí Jupiter, ale zase má jinou výšku takže by to bylo také bez šance. Teď byly pěkné dny takže jsem pravidelně pozoroval Venuši za dne zkoušel jsem i ty ostatní planety bez úspěchu. Ono vůbec jestli to tímto ED refraktorem jde je moc slabý na denní pozorování, ale chtěl bych to potvrdit od vás jestli to tak je, že u refraktoru OMEGON ED APO 72/432 je to bez šance. Jinak před svítáním planety Venuše, Mars, Saturn a Jupiter nacházím pravidelně v dubnovou dobu na začátku měsíce, pokud jde o Saturna těsně před svítáním jsem pak i po zaostření ztratil, předtím jsem ho 15 minut pozoroval, byl moc slabý, ale jak někdo píše planety se nízko nepozorují. Jde spíše o nadšení. U Jupiteru jen bílý flíček na chvíli cca 6 minut bez detailů i 3 minuty po východu Slunce, pak se mi ztratil také byla obloha mírně kalná, navíc byl nízko a navíc 3 minuty po východu Slunce. Přesto vidím šanci na spatření jiné planety než Venuše za dne, jako největší naději Jupiter. Pokud má někdo zkušenosti s pozorováním určitých minimem planet Merkur, Mars, Jupiter menším refraktorem za dne velice rád postřehy a nápady uvítám. Kromě Venuše tam jsem naprosto spokojen. Předem děkuji.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2512

Příspěvek od MilAN »

Ve dne je pořadí : Venuše - Merkur. Dále už to je hodně problematické a náročnější : Mars - Jupiter
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2513

Příspěvek od Mates »

U Jupitera je důležité mít předem dobře zaostřeno (zaostřuji na Slunce přes baader fólii) a použít malé zvětšení. Také kontrast Jupitera vůči obloze je na denní obloze velmi malý a planeta se snadno v okuláru přehlédne. Zrovna tento týden (v úterý dopoledne) jsem pozoroval Venuši, (tu většinou vidím i očima) Merkur a Jupitera. Refraktorem 80/900.
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2514

Příspěvek od zdenal19 »

Mates a MiIAN díky za info, pokusím se Jupitera najít to ostření pokud vidím pěkně Venuši mám v pořádku spíše je problém přehlédnutí Jupitera ta Venuše je o něco níže, jinak Jupiter cca 28.4. bude blízko planety Venuše. Tam je nějaká šance záleží na počasí teď se zase zatahuje. Uvidíme. Jinak pouhým okem jsem ve dne Venuši nikdy neviděl toho si cením, že se Vám to podařilo.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2515

Příspěvek od Mates »

Vidět Venuši jen očima není až takový problém. Když máte Venuši v dalekohledu, zkuste se podívat co možná nejlépe v ose dalekohledu na předpokládané místo výskytu Venuše a dlaněmi si odclonit sluneční paprsky. Trochu potíž je se zaostřením oči "do prázdna". Jakmile se to člověku jednou podaří, příště už ví co očekávat a jde to lépe. Několikrát jsem to takhle ukazoval na MHV a většina spolupozorovatelů to také zvládla.
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2516

Příspěvek od zdenal19 »

Mates díky zkusím to s tou Venuší na pouhé oko. Jinak dnes jsem měl radost konečně se mi podařilo sice binokulárem Levanchuk 80x20 kolem 9:45 hod najít Jupiter nejdříve jsem našel Venuši pak jsem brouzdal doleva malinko více nahoru a najednou Jupiter. Zkoušel jsem kolem 17 hodiny Merkur potvůrka vůbec nic zase binokulárem. Místo toho viděl nějaké světelné čáry to odpoledne a nějakě miniaturní světelné objekty pohybující což mě zarazilo. Na začátku jsem myslel že je to ten Merkur, ale pohybovalo se to měl jsem binokulár. Merkur to tedy nebyl. Takže nic. Zkusím po západu toho Merkura. Po 20.4. Prý budou nejlepší podmínky pro Merkur pro tento rok. Mars zkusím ve dne až bude u Měsíce.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2517

Příspěvek od mike »

Merkur jsem včera 8x50 hledáčkem (z ruky) našel někdy kolem 20:20, od půl deváté už byl vidět i okem. Ale už v těch 20:20 byl necelých 9° nad obzorem, takže s dalekohledem si ještě počkám. Ráno je holt výhoda, že se dá planeta zaměřit, dokud je ještě kontrast větší, a pak ji sledovat i v době, kdy už se hledáček nechytá. Ale hledat před západem slunce dalekohledem (nebo i hledáčkem) Merkur, který je od něj 15° daleko, to si netroufnu.
zdenal19 píše: 17. 04. 2022, 19:30 Místo toho viděl nějaké světelné čáry to odpoledne a nějakě miniaturní světelné objekty pohybující což mě zarazilo.
Letadlo?
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2518

Příspěvek od zdenal19 »

Letadlo určitě ne. Pozoroval jsem oblohu s přestávkami delší dobu. Samozřejmě Slunce bylo schované za rohem domu. Jinak bych to ani nezkoušel hledat toho Merkura, pokud by Slunce svítilo přímo při pozorování binokulárem. On ten Merkur byl oproti Slunci výše kolem 17. Hodiny včera odpoledne. Vrátím se k těm objektům takhle stim denním pozorováním začínám necelých 14 dni a to co jsem viděl včera jsem se nad tím moc nepozastavoval ač to bylo zajímavé a zvláštní. Jednalo se o velmi tenké světelné čáry, které se pohybovaly a pak se rozplynuly a ty miniaturní objekty to jsem se zaradoval, že je to Merkur ale najednou to začalo se pohybovat a zmizelo ze zorného pole binokuláru takže Merkur to nebyl. Letadlo během doby jsem také viděl s jasnými obrysy letadla. Ty miniaturní objekty vypadaly jak Venuše ve dne o malinko menší a dělaly pohyb. Určitě to má nějaké vysvětlení nechci říkat, že je to nějaké UFO. To určitě ne. To samé ty tenké světelné čárky. Akorát, že to nebylo jednou, ale během pozorování víckrát. Později po 18. Hodině už se to neobjevovalo myslim ty čáry, nebo ty mikro objekty na obloze. Merkur samozřejmě objeven až po západu Slunce po 20 hodině, pozoroval refraktorem ale už byl nízko. Proto se snažím ho najít binokulárem ve dne, ale asi bez šance. Akorát ten Jupiter mě potěšil; že jsem ho našel. Zkoušet budu dále.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2519

Příspěvek od Artaban »

zdenal19 píše: 18. 04. 2022, 08:41 ednalo se o velmi tenké světelné čáry, které se pohybovaly a pak se rozplynuly
Kondenzační stopa za letadly. Tohle je tak vidět při západu Slunce ;) .
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2520

Příspěvek od zdenal19 »

Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Odpovědět