Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2611

Příspěvek od peta62 »

Nemate zac. Globalni rada, s vyjimkou Mesice, Jupiteru a mozna Saturnu muzete pouzit sve fotograficke znalosti, berte to jako foceni kde je nedostatek svetla. Navic se objekty pohybuji a se zvysujicim se zvetsenim objektu se proporcionalne zvysuje i jeho rychlost. ( Nemate moznost se nekde podivat do dalekohledu, abyste mela lepsi predstavu ? Treba Konojedy, ja vim, neni to blizko, ale uvidite ruzne dalekohledy a pred investici se lepe zorientujete. ) Proto je lepe zacit kratsimi skly, mate i kratsi casy a tedy mensi pohyb objektu a mensi trest za kazdou nepresnost. Podivejte se zde na sirokouhle fotky, take jsou moc pekne. Vsimejte si u fotek i popsaneho vybaveni ( prumer, typ dalekohledu, montaz, exposicni cas ), z toho Vam vyplyne jake vybaveni na co potrebujete. Mozna nepotrebujete kupovat stativ, mensi montaze jsou na fotosroub.

Dalekohled ( s montazi ) na foceni fotakem bude vzdy rana penez. Navic potrebujete minimalne dvoupalcove zakonceni, aby se s vinetaci na velky fotakovy sensor dalo neco delat. S 1.25" by rohy byly beznadejne cerne. Ja bych opravdu zkusil par fotek tou padesatkou a koupit montaz pro fotak. Mensi refraktor by se na nej potom asi take dal dat.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2612

Příspěvek od Sandra »

Mockrát děkuju za užitečné informace.

Konojedy nejsou zase tak daleko, znám to tam (tedy pokud jsou to ty u Kostelce nad Černými Lesy směrem na Český Brod (i když možná na Stříbrnou Skalici, už je to pár let, co jsem tam byla naposledy).

Ještě co se týče focení, předpokládám, že RAW je nutností a úprava RAWu bude stejná jako u "normálního focení". A četla jsem o skládání více fotek do sebe, je možné na to použít libovolný SW, který umí stacking? Já na to používám Affinity Photo (mám Mac a vlastně SW pro jiné systémy ani neznám) a zjistila jsem, že v menu je položka "New Astrophotography Stack", takže je to to, co je potřeba předpokládám pro skládání více expozic (na Panorama a HDR je Affinity Photo dost dobrý).

Ještě než se vrhnu do prohlížení fotek, z těch objektivů co mám by byl který asi nejvhodnější? 50 f/1.8 nebo 24-70 f/4 L IS? Ten zoom L kreslí lépe než pevná 50, ale má relativně horší světelnost... Já jsem vlastně tu 50 používala primárně na portréty a teď občas s mezikroužky na makro, které se nehýbe, jinak jen leží na poličce...
Snímek obrazovky 2022-11-05 v 12.48.38.png
Snímek obrazovky 2022-11-05 v 12.48.38.png (125.14 KiB) Zobrazeno 2790 x
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 513
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2613

Příspěvek od stmare »

Začal bych asi tak, že bych nic nekupoval, dal foťák na stativ co máte a začal bych třeba tím měsícem. Tam bude epoziční doba zlomek sekundy a rotace země buď nebude vadit a nebo se projeví a asi první co budete chtít, bude ta montáž (i s vlastním stativem).
Na ten měsíc zkuste objektivy, které máte, všechna zvětšení mohou být zajímavé. Chromatickou aberaci bych zpočátku neřešil.
Pak přijde na řadu koupě montáže. Na samotný foťák lidi používají např. Skywatcher Star Adventurer. Ten nákup je potřeba si dobře rozmyslet, protože už budete mít problém na tuto montáž dát refraktor, leda nějaký malý, ale brzy jste na limitu.
Pokud to zpočátku trochu předimenzujete a koupíte třeba Skywatcher EQ5 alespoň s jedním motorem na RA ose, tak kromě foťáku už na něj dáte později i refraktor a to do 100mm průměru.
Vhodná ohniska objektivu foťáku budou např. 50mm, pokud budete chtít celý Orion. Na Lva budete potřebovat už hodně malé ohnisko. Pokud máte 50-200, tak na těch 200 bych třeba dal Plejády, a tak dále.
Je dost možné, že s tím foťákem, vydržíte dlouho, protože na focení refraktorem už budete potřebovat refraktory 2, ten jeden je pointační, pak ještě kamerku, notebook, držáky... Na focení foťákem není pointace nezbytná, protože nemáte takové zvětšení a potom si budete moct dovolit třeba expozice i po dobu 1min.
Fotek nafotit co nejvíce a teprve pak bych řešil, jak na sebe fotky naskládat. Snad mé řádky pomohou.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2614

Příspěvek od Sandra »

Mockrát díky, určitě to pomůže.

Jinak si říkám, že když fotím měsíc, ze stativu, na 300 mm, tak musím pak hrozně moc řezat, protože je dost malý na snímku, když jsem zkoušela kvůli lepší kvalitě eLko na 70 mm, tak sice byl obraz "lepší" (ostřejší, čistší), ale jestli měsíc zabíral 10% plochy snímku tak je to fakt moc, takové malé kolečko uprostřed černa, proto právě jsem si říkala, že teleskop. Ale nějak jsem zapomněla vzít v potaz neustálý pohyb, ten jsem vlastně nikdy nemusela řešit.

Jinak tedy dám na vaši radu a budu nejdřív fotit "klasicky" a případně pořídím tu montáž, ale určitě bych chtěla i teleskop, vidět na vlastní oči třeba Jupiter a jeho "oko" nebo prý jde vidět Saturnovy prstence, což bych taky moc ráda viděla a určitě bych to chtěla i zkusit vyfotit, jaký teleskop by na to mohl být vhodný, za jakou cenu tak? Říkáte, že ten Levenhuk 120S ne, co by tedy bylo vhodné? Jak jsem pochopila, tak minimálně 2" okuláry(?) a k tomu odpovídající redukce. Montáž je opravdu potřeba mít dvakrát? Nejde vidět teleskopem s nasazeným foťákem a najít si, co chci vyfotit takhle? Já si totiž nedokážu úplně představit mít dva teleskopy 😮

Vypadá to děsně složitě 😂 A jako na potvoru s čerstvými informacemi to ani nemohu vyzkoušet, protože je zataženo a pořád prší...
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 513
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2615

Příspěvek od stmare »

Podivejte se na prvni 2 linky. Ten druhy link jakym dalekohledum se vyhnout ma v sobe link na blacklist a tam je prave ten Levenhuk 120S uveden...
Rad bych Vam poradil, ale zadani je docela siroke a nevim jak moc chcete na pocatku investovat. Ten Levenhuk to bylo neco kolem 5000Kc a to proste pro fotograficke ucely nestaci. Mozna nejlepsi by bylo zacit tou montazi, protoze i samotna montaz napr. EQ5 s motorem, uz bude nad 13000Kc. Dalekohled, pokud uz vite, ze chcete fotit, neda se doporucit achromat (ma pro fotograficke ucely vadici chromatickou aberaci), ale uz bych doporucil nejakou ED APO verzi. Na bazaru cca 15000Kc a nebo i min, jako byl tento za 350e.
Ohledne bazarove motorizovane EQ5, ja prodaval na bazaru rok starou za 7000Kc.

Pokud mate nasazeny fotak, koukate na objekty fotakem, pripadne koukate do hledacku, coz je minidalekohled, ktery je vzdy soucasti hlavniho dalekohledu. V tom fotaku nebyvaji videt slabsi hvezdy, ale jen vetsi objekty. Lze sice docela rychle sundat fotak a nasadit zrcatko s okularem, ale neprijemne je, ze byste musela preostrit a to se vam moc nebude chtit. 2" verze dalekohledu je lepsi pro foto ucely, ale nastesti temer vzdy je tam adapter na 1.25", takze kupujete 1.25" okulary.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Začínám a potřebuji radu

#2616

Příspěvek od Bill »

Sandra píše: 04. 11. 2022, 22:54 A chci se zeptat na pár věcí.
Jestli to má nějaký význam, tak objektivy jsou Canon EF 24-70 f/4 L IS, EF 50 f/1.8 a EF 70-300 f/4-5.6 IS + mezikroužky na makro. Byla by to vhodná výbava pro začátek? Nemám ambice hned fotit mlhoviny, ale pro začátek chci začít s měsícem.
To vybavení je vhodné spíše na ty mlhoviny ale ne na Měsíc, planety a podobné malé objekty. Objekty vzdáleného vesmíru (DSO) jsou úhlově velké, ale slabé. Lepší je asi opravdu investovat do montáže, která umožní delší expozice.

Tohle jsou mé staré snímky ze zrcadlovky a objektivu Canon 400/5.6

https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 536299.jpg
https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 537108.jpg
https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 411264.jpg
https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 774608.jpg

Zkus se podívat na https://astrofotky.cz/

K většině snímku je napsáno čím byly pořízeny.

Sandra píše: 04. 11. 2022, 22:54 A další věc, používám Mac, takže Apple, všechny návody počítají se SW pro Windows, které nemám (mám Mac Mini M1 2020,
Nejpoužívanější program pro úpravu DSO fotogarfií je PixInsight.
https://pixinsight.com/

Je ve verzi pro Windows, MAC a Linux. Ale ovládání není úplně triviální - existují videa a občas se pořádají školení.
M:736 750 113
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2617

Příspěvek od Fire Fox »

V první řadě je třeba vzít v potaz, že focení a pozorování okem jsou dvě zcela odlišné disciplíny a potřebují i odlišné vybavení.

Za druhé je opravdu velmi vhodné načíst nějaké ty informace nejen o technice, ale i o tom co pozorujete. Zmnohonásobí to vás prožitek z pozorování, protože tento koníček vyžaduje i velkou trpělivost.

Také jsem měl na začátku v ruce podobný dalekohled, co máte vybraný, naštěstí jen půjčený a věřte že i za ty malé peníze, co stojí, nestál za nic. Náš první dalekohled byl Dobson 200/1200 a opravdu je to skvěla technika na začátek. Další cesty (např. refraktory) jsou většinou dražší, ale každá má něco do sebe.
Pro vás by bylo lepší uvažovat i o menším 150/1200, kvůli váze i ceně. Nezapomeňte že bude třeba dokoupit i nějaký ten okulár, což je rozhodující v tom, co v tom dalekohledu uvidíte. Stejně jako kvalitní objektiv na fotoaparátu.
Co se týče focení tak Měsíc na tom dobsonu se dá i mobilem slušně cvaknout. Ostatní objekty jsou jiná liga...

A jak bylo doporučeno. Vyražte na nějaká pozorování s lidmi, seznámíte se s tím a spoustu věcí pochopíte rychleji. Podzim je ale nejhorší na počasí. Klidně odložte nákup o půl roku, o rok. Nainstalujte Stelarium, pozorujte očima, triedrem, naučte se souhvězdí, najděte si jaké existují objekty hlubokého vesmíru.

Největší výhoda, ten vesmír nad hlavou Vám nikam neuteče 🙂
Fox
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2618

Příspěvek od Sandra »

Mockrát děkuji, hlavně za odkaz na fotky, už si je prohlížím a koukám, že fotovýbava je používaná vlastně standardní, zaujal mě třeba Canon EF 400 f/5.6 L, s ním jsem párkrát fotila rally a je to skvělý objektiv a fakt krásné fotky z něj. Já teda ještě uvažuji o koupi EF 70-200 f/4 L IS (to moje stávající tele je použitelné reálně někde okolo clony 8, prostě levný slušný objektiv). Měl by ten 70-200 smysl pro astrofotografii? Nebo by bylo lepší zainvestovat do pevného delšího skla?

stmare: chápu a děkuji za odkazy, dostala jsem tady nabídku v PM na montáž, tak pokud se dohodneme, tak to klapne a bude to super 😊 A teleskop budu řešit až někdy dodatečně. Určitě se chci věnovat hlavně focení, ale i jen se dívat a vzdělávat se je zajímavé, nemusím fotit úplně všechno... Hlavně když vidím ty fotky v galerii, tak mě čeká velmi dlouhá cesta.
Takže jestli dobře rozumím, tak koupit 2" verzi dalekohledu a okuláry pak stačí menší? A foťák připojit přes 2" redukci?

Bill: jaké vybavení by bylo vhodné na Měsíc? Každopádně asi jsem pochopila ty širokoúhlá skla, ve tři ráno mě vzbudil pejsek že nutně potřebuje ven a já venku viděla nádherný Orion před třetinu oblohy. Kdyby nebylo pod nulou, asi bych si pro ten foťák zašla, ale fakt mrzlo a já byla rozespalá a nejspíš by z toho ani nic nebylo, hlavně ale fakt zima... Jinak tedy předpokládám, že právě ten Orion by asi šel s 50-kou, nebo se pletu?
Na program se podívám, děkuji.

Fire Fox:až tak? Nedá se použít jeden teleskop na obojí? A jen vyměnit okulár za foťák a zpět?

Prosím prosím, načíst, měl byste nějaký odkaz nebo doporučení na knížky? Trpělivost vcelku mám, jen potřebuji informace 😊
Probrala jsem to doma a objednávka byla zrušena. Mrzí mě to, ale než mít doma nepoužitelný šmejd a vyhodit peníze, tak radši pošetřit a koupit něco, co má smysl. Jen holt kvůli invalidnímu důchodu to bude chvíli trvat, navíc rekonstruujeme dům, který jsme koupili letos, jsme tu od posledního ledna a původní majitel se ukázal v poněkud špatném světle (jeden soused ho nazývá sociálním inženýrem, je to "nepřizpůsobivý" na sociálních dávkách, rozprodal po rodičích majetek za 20M czk a už z toho nic nemá), spoustu věcí zatajil nebo "vylepšil" a spolklo to o poznání víc peněz, než jsme plánovali a ještě spolkne... A řešit skryté vady podle všeho nemá úplně cenu, protože z něj peníze nejspíš nedostaneme, i když soud reálně vyhrajeme...
Sice mám iPhone, ale na opravdové focení ho nepoužívám, mám 12 Mini, fotí na mobilní poměry velmi dobře, ale zrcadlovka je zrcadlovka. Akorát teda je na iPhonu pohodlné noční focení, to dělá samo a není s tím žádná práce 😊
Jasně, pokud mě někdo bude chtít, ráda se přidám 😊 Stelarium jsem stáhla, díky, nevěděla jsem, že něco takového existuje a i pro Mac. Já mám v iPhonu app Hvězdy 3D/Star Map 3D a používám to na zjištění, na co se to vlastně dívám, ukazuje to přesně to, kam iPhone namířím.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 513
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2619

Příspěvek od stmare »

Připojení Canon EOS k dalekohledu provedete T2 kroužkem, který dáte místo objektivu foťáku. V tomto kroužku je závit M42 a do něho se našroubuje T2-M42 adapter. Ten se vloží do dalekohledu místo 2" okuláru. A to je vše.
Ano na vizuál skoro všichni používáme 1.25" okuláry. Do té 2" díry dalekohledu (okulárový výtah) se vloží zrcátko které má 1.25" výstup (přes adaptér, kterého si ani nevšimnete) a tam se vloží ten menší okulár.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2620

Příspěvek od peta62 »

Na full frame fotak bych pouzil spise M48 nebo dokonce M68 T krouzek kvuli minimalni vinetaci, zalezi i na dalekohledu. Ale pri tomto vybaveni bych se tim ted netrapil, pokud vyjde ta nabidka na montaz pro fotak, tak bych vyzkousel toto.

Zkuste si ten Orion vyfotit padesatkou, urcite Vas to nadchne. Na ostreni pouzijte Live view a zvednete jen pro ostreni ISO i cas, abyste videla nejake hvezdy. Samozrejme nezapomente vratit.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2621

Příspěvek od Lisa »

Sandra píše: 06. 11. 2022, 18:15 ...nějaký odkaz nebo doporučení na knížky? ...
Pěkně shrnuté to bylo v Astropisu z roku 2016: https://www.astropis.cz/archive/108.listing
Asi se nechá i nějak stáhnout (po registraci). Tehdy jsem si ho koupil, tak ho mám v polici.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2622

Příspěvek od Fire Fox »

Dalekohled "na focení" lze samozřejmě použít i na vizual, ale v praxi jsou lidi co mají sestavy na focení a pak jiné dalekohledy na vizual. Jsou tam zpravidla jiné ohniskové vzdálenosti a průměry. Viz zrcadla na dobsonove montáži (vizual) vs. apochromatický čočkový dalekohled na paralaktické montáži (foto). I s foto sestavou něco uvidíte, ale ne za stejné peníze a ve stejném rozsahu jako s velkým zrcadlem.
Fox
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2623

Příspěvek od Bill »

Sandra píše: 06. 11. 2022, 18:15 Fire Fox:až tak? Nedá se použít jeden teleskop na obojí? A jen vyměnit okulár za foťák a zpět?
Určitě bych na začátek moc neutrácel - člověk až časem zjistí co mu vyhovuje. Důležité je začít s něčím a pak se uvidí.
Možná za zvážení by stal nějaký Newton, který montáž unese na vizuální pozorování a třeba na ten Měsíc. Taková nejběžnější montáž HEQ5 by na pozorování mohla unést 200/1000 nebo menší 150/750.

Například
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3729.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3674.html

Vhodné by bylo i něco z bazaru - skoro určitě to časem člověk vymění za něco trošku lepšího.
Daly by se tím i zkoušet fotit nějaké DSO - ale mechanická kvalita těch levnějších dalekohledů na focení není úplně ideální - ale trošku lepší kvalita pak stojí mnohonásobně více (nebo to člověk musí trošku upravit) a to už člověk musí vědět, co mu vyhovuje.
Sandra píše: 06. 11. 2022, 18:15 Mockrát děkuji, hlavně za odkaz na fotky, už si je prohlížím a koukám, že fotovýbava je používaná vlastně standardní, zaujal mě třeba Canon EF 400 f/5.6 L, s ním jsem párkrát fotila rally a je to skvělý objektiv a fakt krásné fotky z něj. Já teda ještě uvažuji o koupi EF 70-200 f/4 L IS (to moje stávající tele je použitelné reálně někde okolo clony 8, prostě levný slušný objektiv). Měl by ten 70-200 smysl pro astrofotografii? Nebo by bylo lepší zainvestovat do pevného delšího skla?
No já bych moc primárně na astro neutrácel. Ono pak může být výhodnější nějaký refraktor (čočkový dalekohled) nebo menší zrcadlový teleskop. Kresba těch objektivů až na výjimky "na plnou díru" nebývá ideální a clona často udělá nepěkné paprsky (obzvlášť pokud má clona kruhové lamely). Jediný dobrý relativně levný objektiv je Samyang 135/2 - ale ten je dost krátký, možná by spolupracoval s nějakým TC. Už ten 400/5.6 je trošku kompromis a zbavil jsem se ho. Mám ještě starý Canon 300/2.8 FD L - ten má dobrou kresbu, ale zase trošku trpí na reflexy:
https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 309716.jpg

Ono bohužel není nad vlastní zkušenost - co někomu připadá super, někomu se může zdát nepoužitelné :-(

Dobré je, že ty objekty jsou pořád (skoro) stejné a člověk se může ke strašímu snímku vracet. Tady jsem k původní barevné fotce nafocené Canon 40D/Canon 400/5.6 doplnil jasovou složku (L) z astronomické kamery a kvalitnějšího 300/2.8 FD:

https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 779366.jpg
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2624

Příspěvek od Sandra »

stmare: jasně, rozumím, na ten T2 kroužek a adapter jsem koukala, to bude must have, až bude teleskop.

peta62: já nemám FF, 7D je APS-C. Jen taková technická, ono při těchto velikých vzdálenostech není zaostřeno na nekonečno?

Lisa: děkuji

Fire Fox: chápu, to ale pokud někdy bude tak až "někdy"... Nejdřív se musím hlavně taky něco naučit 😊 a pořídit tu montáž 😊

Bill: já zbytečně utrácet nechci, ono v ID to není finančně žádný zázrak a přivydělat si nějak slušně brání zdraví resp. jeho absence... Ale mám v plánu si koupit ještě dva objektivy, Tokinu 12-24 f/4 a EF 70-200 f/4 L IS, tak právě jestli by "to zabilo dvě mouchy jednou ranou". On ten můj 70-300 není moc dobrý, popravdě je dost hrozný když ho srovnám právě se 70-200 nebo s jakýmkoliv svým sklem (a i se setovým 17-85 co má manželka na 50D). A já právě fotím i jiné věci, tedy teď pouze jiné věci - krajinu, makro a vlastně cokoliv se namane. A oprašuju znalosti produktu, protože tím bych si třeba mohla i přivydělat, nafotit něco ve fotostanu, nějaké drobné lesklé předměty, jako třeba kdysi třeba katalog zlatých šperků 😊
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2625

Příspěvek od peta62 »

To zalezi na skle, ale vetsinou kousek pred. Zaostreni musi byt velmi presne, zadna hloubka ostrosti tu neni. Ale i APS-C je vetsi nez normalne pouzivane kamery, je treba si na vinetaci dat pozor.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět