Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2596

Příspěvek od dvader »

V případě AZ montáže bude docházet ke stáčení pole. Některý SW si s tím dovede nějak poradit, ale není to ono…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2597

Příspěvek od Yarkho »

Pri fotení planét stáčanie poľa nevadí. Doba záznamu sú rádovo minúty a s tým sa software vysporiada; dôležité je pri danom ohnisku (mnoho metrov) planétu nájsť a udržať v zornom poli.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2598

Příspěvek od spiky »

g píše: 02. 08. 2022, 12:54 plošina: viewtopic.php?p=481189#p481189
bazarovu plosinu sa mi zatial nepodarilo zohnat a zvazujem kupu novej. najpriaznivejsia cena vychadza tu: http://www.atc-astro.eu/eshop/aquatoria ... sse-1.html. ma zmysel ist do drahsej plosiny, napr. https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... s_id=12059, ktora by mala plnit tu istu funkciu?
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2599

Příspěvek od LaH »

Prodejci předpokládají, že těžiště dalekohledu (vč. dobsonovy montáže!! a horní desky poncetky + co je v okuláru + hledáček, + ... ) je přímo úměrné průměru dalekohledu. Tohle zjednodušení lze přijmout. TS píše o důležitosti výšky těžiště celého dalekohledu, ale neudává pro poncetku žádné čislo!
Takže - držel bych se raději doporučeného průměru (zde 10'' a samozřejmě +/- 50. rovnoběžka.
Sám používám roky poncetku vlastní výroby pro 12'' i 18'' bez problémů.
Pro tvých 10'' budou fungovat obě dvě.
Mimo:
Ten v TS zmiňovaný stativ na poncetce mne dostal - kdo by to zkoušel: opravdu velký POZOR na těžiště, jinak to sletí i s drahými přistroji. Já si na svou poncetku dávám i montáž SKYTEE 2 s ED100, ale tahle sestava už je labilní (těžiště je kus nad "polární osou" poncetky). Takže se stativem na poncetce fakt opatrně!!
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2600

Příspěvek od spiky »

Dakujem
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2601

Příspěvek od Ari »

Za podobnú cenu sa dá kúpiť priamo od výrobcu z Maďarska kvalitnejšia. Asi ich vyrába na zákazku tak by asi nejakú dobu trvalo než by prišla. https://tms-astro.webnode.hu/ má aj nejaké videa na yt a stránku aj na fb.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2602

Příspěvek od spiky »

Uz som objednal z http://www.atc-astro.eu/

Do mesiaca by mala prist, potom sa podelim o skusenosti
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2603

Příspěvek od Ari »

Odporúčam dokúpiť nejaké takéto batérie ak je to na 9v batérie. Klasických batérií by si vypotreboval desiatky a klasické dobíjateľné zas majú malú kapacitu + pri vybíjaní im klesá napätie a musí sa pridávať na tom EQ1 motorčeku na otáčkach.

Ja som kupoval podobnú poncetku z TS aj za podobnú cenu ale už by som druhý krát 400 eur za dve drevené dosky nedal, prvý rok to ako tak fungovalo, po pár rokoch sa pokazil motorček, preklzovalo to a nepraktické vracanie do počiatočnej polohy zatlačením naspäť - odierali sa tým tie valčeky, na ktorých sa to odvaluje a vznikali na nich ryhy a plošky a ani neboli osadené v ložiskách len v drevených domčekoch s kovovou vložkou tak sa to pod záťažou 12'' dobsona ani nechcelo točiť, dúfam, že to nebude aj tvoj prípad.

To čo som posielal odkaz má aspoň krokový motor a elektroniku ktorá zabezpečí presnú rýchlosť a vrátenie do počiatočnej polohy a veľkú batériu ako súčasť + je to vyrábané na CNC fréze, to čo som kupoval ja z TS bola ručná práca tak asi nie až tak presná a namiesto hliníkových eliptických segmentov (tie sa asi ručne vyrobiť nedajú) čo boli na fotke produktu som dostal drevenú kruhovú výseč. Na niečo podobné ako ten odkaz som prestaval tie 2 drevené dosky z TS...
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2604

Příspěvek od Alamrob »

Při nejbližší příležitosti zkusím objednat tu plošinu z Maďarska. U té za své peníze člověk skutečně koupí hodnotný přístroj, s krokovým motorem, automatickým nastavením startovací polohy (nastavení do výchozí polohy obstará ten krokový motor, žádné smýkání po ose pohonu a žádné opotřebovávání, jak píše Ari). Nedokážu posoudit spolehlivost, ta se ukáže až časem, ale jak jsem pochopil, jde o vše v jednom, součástí je i akumulátor uchycený na spodní desce. Až tu plošinu koupím, tak ji řádně vyzkouším a dám vědět, jaké zkušenosti získám.
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2605

Příspěvek od Ari »

Na jeho facebookovej stránke som si všimol, že plánuje aj nejakú fotografickú poncetku s možnosťou pointácie, podľa tej elektroniky čo tam je na fotke to bude mať asi 2 motory a druhý motor bude prizdvihovať podstavec dobsona = niečo ako DEC osa ale len smerom na juh/sever v iných smeroch to už dobre nefunguje - mám to tiež na svojej poncetke dorobené a dokopy tam mám až 3 motory - 1 na zdvíhanie v tej "DEC" a 2 v RA aby som mal istotu, že to nebude preklzovať.

Ešte som objavil jedného maďarského výrobcu, ktorý vyrába fotografické poncetky z kovu ale tá cena asi každého z nás odradí...
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Začínám a potřebuji radu

#2606

Příspěvek od Sandra »

Zdravím všechny, o astronomii se zajímám už od malinka, ale vždycky spíše jen čtením článků a podobně, dokud jsem žila v Praze, nebyla k pozorování úplně možnost. Ale letos jsem si splnila celoživotní sen a přestěhovali jsme se na vesnici a je tu krásná tma, takže od jara sleduji oblohu velmi často, občas zkouším fotit (co celkem vychází je Měsíc, ale jinak nic moc) a nakonec jsme se dohodli, že k Vánocům dostanu teleskop :-) A chci se zeptat na pár věcí.

Ten teleskop je Levenhuk Skyline BASE 120S, je do dobrá volba pro začátek? Jde primárně o cenu, kupovat na vyzkoušení něco za desítky tisíc nemá úplně smysl, to případně časem. Rovnou bych si k němu pořídila adaptér pro připojení foťáku (mám Canon EOS 7D Mark II, moje původní povolání je fotografka, i když jsem už delší dobu v invalidním důchodu a astrofotografie mě láká už velmi dlouho, akorát nejdřív nebyl čas kvůli práci a vhodné místo a pak zasáhlo špatné zdraví a stále chybějící vhodné místo, teď mám krásně temnou zahradu a kousek na kopec s pěkným výhledem a také krásně temný...). Jestli to má nějaký význam, tak objektivy jsou Canon EF 24-70 f/4 L IS, EF 50 f/1.8 a EF 70-300 f/4-5.6 IS + mezikroužky na makro. Byla by to vhodná výbava pro začátek? Nemám ambice hned fotit mlhoviny, ale pro začátek chci začít s měsícem. Předpokládám, že pro focení menších věcí je potřeba, aby se teleskop otáčel, dá se to dodatečně pořídit pro ten můj budoucí Levenhuk? Nebo by bylo nutné pořídit i jiný teleskop?

A další věc, používám Mac, takže Apple, všechny návody počítají se SW pro Windows, které nemám (mám Mac Mini M1 2020, takže ani BootCamp nejde použít). SW na úpravu fotek používám Pixelmator Pro a Affinity Photo a samozřejmě základní Fotky, dá se něco z toho použít pro astrofotografii? Případně nějaký (klidně placený, ale jednorázově, ne za předplatné) jiný program?

Děkuji předem za odpovědi, určitě se objeví i další otázky :-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2607

Příspěvek od vla »

Ne, není to dobrá volba, spíš jedna z nejhorších. O téhle problematice je zde napsáno stovky, ne-li tisíce příspěvků. Bylo by dobré si je před koupí přečíst a pak mít případně nějaké dotazy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2608

Příspěvek od Sandra »

Čtu a snažím se zorientovat, ale těch informací je hrozně moc, spousta zkratek, kterým nerozumím, leckdy jsou informace i protichůdné a právě že jsou to "stovky, ne-li tisíce příspěvků", tak potřebuji konkrétní odpověď na moji konkrétní otázku. Proč to není dobrá volba? Co tedy doporučíte? A co přesně není dobrá volba, teleskop, foťák (ten už mám, tak prostě bude muset stačit) nebo obojí?
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2609

Příspěvek od peta62 »

Bohuzel Vas dalekohled je na seznamu zde. Navic ta montaz, kterou u nej vidim zde je asi nejhorsi montaz co jsem kdy mel v ruce. Zaprve zarucene neunese Vas fotak, protoze nema ani stabilitu. Ano, muzete nechat ustalit, zvednout zrcadlo a odpalit dalkovou spousti. Tadu se Vam ale objekt foceni pohybuje a Vy jej nestihnete sledovat. Jste fotografka, tak znate funkci stativu, jak dokaze znehodnotit fotak. Vite co s fotakem udela stativ se spatnou hlavou a tenkymi nozickami
Mate zajimava skla, treba s tou pevnou padesatkou se daji delat na obloze pekne sirokouhle fotky. Byt Vami, procetl bych si zde montaze a radeji zatim fotil fotakem a skly na montazi. Ta nemusi byt uplne draha, pokud pouzivate kratka skla.
Omlouvam se, ze jsem Vas nepotesil, ale verte mi, ze s timto dalekohledem je vice trapeni nez radosti. S nim muzete leda afokalne mobilem :(
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Sandra
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 11. 2022, 21:52
Bydliště: Nazdice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2610

Příspěvek od Sandra »

Aha, děkuji za odpověď. O stabilitě foťáku na stativu vím své, můj aktuální stativ je (vlastně ani nevím značku) obluda s nosností asi 30 kg a váhou jen sama sebe 12 kg, je požitek se s tím tahat :-D Koupila jsem ho už dávno poté, co jsem vyzkoušela údajně dokonale stabilní karbonový stativ asi za 25k czk, který ale nebyl problém rozhodit... Ale nerozpohybuje ho nic. Jinak mám samozřejmě i dálkovou (bezdrátovou) spoušť.

Jaký byste tedy doporučil teleskop v cca této ceně?

A co se týče objektivů, co se více používá, širokoúhlé nebo tele? Já mám v plánu si pořídit ještě v dohledné době Tokinu 12-24 f/4, to je spíše na záběry celkové oblohy, že? Měsíc s tím asi úplně detailně nevyfotím :-)
Odpovědět