Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2491

Příspěvek od chickenkkrust »

Mě tenhle amp glow dělá Canon, když zapomenu vypnout displej...
Mám tedy jiný model, ale ta šmouha je na úplně stejném místě jako u mě.
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2492

Příspěvek od peta62 »

To by ale musela byt na vsech fotkach stejna ( pri stejnym exposicnich parametrech ).
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2493

Příspěvek od zdenal19 »

Zdravím Vás.
Otravuji tady často, přesto bych se chtěl opět na něco zeptat. Pořídil jsem si cca před měsícem nový dalekohled, abych mohl s dalekohledem a stativem chodit kousek od domu tam, kde je větší tma. Je to čočkový refraktor OMEGON ED APO 72/432. Na POSECu jsem četl recenzi, je to obyčejný refraktor, který se dá připevnit na video stativ. Zatím jsem spokojen mám k tomu i zoom okulár BAADER 8-24mm HYPERION Mk.IV + nějaké barlow, a další okuláry včetně Morpheuse 6,5 a teď i nový ultraširoký Sky WAtcher Myriad 3,5. To je vše v pořádku. Co mi trápí je ostření a také problémy u zenitového zrcadlo a mám ještě hranol jsou to: hranol
https://www.omegon.eu/amici-prisms-45d/ ... sm/p,33298 denní pozorování
a zenitové zrcadlo
https://www.astroshop.de/zenitspiegel/o ... ng/p,13318
pro astronomické pozorování.
u hranolu jsem zatím problém neviděl, ale u zenitového zrcátka u okulárů s upevněním 1,25" nelze zaostřit, proto používám 2" okuláry. To jsem vyřešil.
Můj problém je, ale spíše chci se zeptat zkouším denní a ranní pozorování planet v současné chvíli je to Venuše, Mars, Saturn (Jupiter, Merkur zatím ne ani teď nejdou pozorovat až později). Pokud jde o ranní pozorování v rozmezí 4.30 hod-5.35 hod u Venuše problém není krásně vidět fáze, u Marsu také ne, jeho chvíle přijde koncem roku, dnes jsem zkoušel Saturn cca 5.20 hod našel jsem ho, ale při nejlepším zaostření byl rozmazaný, ovšem tvar s prstencem jsem viděl, ale moc slabě, to Mars, který má slabší magnitudu byl o mnoho lepší, přičítal jsem to i tomu, že Mars byl o něco výše než Saturn který byl cca 6-7° nad obzorem v tu dobu. Takže nízko. Přesto mám dotaz, když je těsně před východem Slunce je lepší použít zenitové zrcadlo, nebo AMICI hranol? Já používám při ranním pozorování zenitové zrcadlo 90°, ale ten Saturn mě zarazil, že byl tak rozmazán - velikost 123x zvětšení - okulár ten ultraširoký od Sky WAtcheru Myriad 3,5 mm. Upevnění v zrcadle bylo na 2" je tam možnost i na 1,25" u tohoto zenitového zrcátka, ale jak jsem psal je problém někdy zaostřit. Tento refraktor nemá klasický OV, ale ostří se kolečkem a doostřuje, jako u spektivů. Co mi však trápí nejvíc je, že zkouším denní pozorování a vůbec mi to nejde, nebo nevím, kde je chyba. Četl jsem i velmi zajímavou diskuzi zde na fóru aspoň 3x. přesto nedaří se ani u té nejlehčí planety Venuše. Třetí den to zkouším, poněvadž jsou velmi jasné oblohy bez mráčků. Venuše je cca o 45° před Sluncem zkoušel s AMICI hranolem i se Zenitovým zrcátkem s okuláry zoom Mk.IV, i s okulárem Sky WAtcher tam jsem to vzdal, poněvadž jsem Venuši nenašel ve dne i při zvětšení 44x, jak je psáno v diskuzi, když jsem použil zoom okulár. Tak jsem usoudil, že asi tento refraktor na denní pozorování planet není vhodný. Opravdu nevím, dokonce i pozici jsem měl bez navigace nachystanou bylo to přesně kolem 9:01 hodiny, kdy Venuše dosahovala Jihu. Pozici jsem určil dle Siriuse z včerejška kolem 18.33 hod kde byl přibližně na stejném místě. Dotaz mám to zaostření mám nachystané což je základ mezi 20 m a nekonečno, když zaostřím předem na vzdálený předmět je možné, že potom planetu objevím, nebo to Slunce je tak silné, i když je Venuše od Slunce vzdálena cca 45°. Když to nepůjde s tímto refraktorem nic se neděje, přesto mě to štve, že se mi to nepodařilo, pokud to jde. Děkuji předem za jakýkoliv nápad.
viewtopic.php?t=7736&hilit=denn%C3%AD+p ... %AD+planet
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2494

Příspěvek od MilAN »

Ten Saturn je jasně hodně nízko, z toho za běžných podmínek nic neuvidíš To není optikou, ale vzduchem. Amici bych na astronomické pozorování - a jedno jestli ve dne nebo v noci,- nepoužíval. je proto víc důvodů a ani ty dražší se nevyrovnají zrcátkům. Na pozorování ve dne se hodí v podstatě každý dalekohled. Je ale potřeba použít trochu větší zvětšení radši nad 60x . A ani na Venuši to nebude zázrak, je v současné době hodně nízko i v poledne a přízemní vrstvy vzduch nevypadají nejlépe - je dost zákal a nízko nad obzorem bude velká turbulence vzduchu. Začni to zkoušet za soumraku a u planet, které jsou v té době vysoko.
Venuše je poměrně snadný objekt, pak je skok k Merkuru a pak už další k Marsu. A zde se obvykle končí, ještě mimořádně Jupiter. Kromě Venuše to chce ale už spíše mimořádné podmínky, s průzračným vzduchem a tmavou oblohou bez rozptylujícího světla. Zaostřovat je nutné na nekonečno, žádný kompromis. U delších dalekohledů je nutno mít zaostřeno předem na hvězdy. A s rostoucím zvětšením roste náročnost na orientaci a přesné namíření dalekohledu. I při správné poloze dalekohledu trvá nějakou dobu, než se na světlé obloze stane pro oko "viditelný" slabý objekt planety. Stačí se podívat mimo dalekohled a při opětovném podívání do okuláru zase "hledáme" a to někdy i delší dobu.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 25. 03. 2022, 12:30, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2495

Příspěvek od mike »

Takhle nízko nad obzorem bude hlavní problém atmosféra a rozdíly v optice proti ní IMHO budou zanedbatelné. Když si vzpomenu, jak to vypadalo v neděli ráno, tak spíš určitě - ten Saturn jsem nakonec ani nenašel. Pokud bych si nebyl jistý, začal bych trochu dřív, dokud jsou ještě vidět hvězdy, a zkusil jako test zaostření nejdřív něco přiměřeně jasného dostatečně vysoko nad obzorem třeba Albireo nebo ζ Lyr (nebo rovnou Double double).
Začni to zkoušet za soumraku a u planet, které jsou v té době vysoko
To je teď zrovna trochu problém. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2496

Příspěvek od MilAN »

mike píše: 25. 03. 2022, 12:25
Začni to zkoušet za soumraku a u planet, které jsou v té době vysoko
To je teď zrovna trochu problém. :-)
No, proto to píšu. Také nejdeme v červnu na Oriona :) . A jsou objekty , na které zbývá v roce jen několik málo dnů - tak to je v astronomii při pozorování dost často.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2497

Příspěvek od zdenal19 »

MiLane a Mike, děkuji mockrát za detailní vysvětlení - s tím Saturnem jsem si to myslel nízko nad obzorem, těsně před východem Slunce atmosféra je prevít, však jeho doba přijde.
Denní pozorování je to u zkušenosti zkoušet budu nadále, příčina u té Venuše byl zřejmě zákal planeta kolem 26° nad obzorem nebyl čistý azur, vysoko už však byl. I když to bylo 45° před Sluncem, svit Slunce byl nepříjemný a zčásti minimálním rozptylujícím světlem v dalekohledu. To byla příčina, proč jsem Venuši nenašel. Zkusím ještě poku najdu Venuši před svítáním a budu sledovat co to podmínky dají do té doby, než se začne ztrácet.
V binokuláru zvětšení 20x jsem ji našel 30 minut po východu Slunce. Použiji však ten refraktor na ten pokus.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2498

Příspěvek od chickenkkrust »

peta62 píše: 25. 03. 2022, 09:20 To by ale musela byt na vsech fotkach stejna ( pri stejnym exposicnich parametrech ).
Ok, beru zpět, já měl v tu dobu asi zatmění. Přišlo mi, že je to na všech fotkách stejně.
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2499

Příspěvek od zdenal19 »

Ještě k tomu dopolednímu pozorování - Venuši jsem nakonec spatřil binokulárem 80x20 Levanchuk Bruno, včera i dnes - dnes i s Měsícem poblíž Venuše po 10. hodině. Refraktorem jsem zatím nezkoušel. Ovšem co mě vrtá hlavou vzal jsem i spektiv Celestron Ultima 100 (pozorovací dalekohled) upevněn na stativu byl po ruce ale, když jsem spektiv nasměroval kde je Měsíc, zkoušel všechny možné zvětšení tak vůbec nic i po zaostření. Venuši jsem ani nezkoušel, když ten Měsíc jsem dnes nespatřil :| Jestli to jde ve dne se spektivem to nevím trochu mě to zklamalo binokulárem to jde a se spektivem ne divné, zkusím to refraktorem. To je vše k tomu.....
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2500

Příspěvek od MilAN »

zdenal19 píše: 28. 03. 2022, 14:00 , když jsem spektiv nasměroval kde je Měsíc, zkoušel všechny možné zvětšení tak vůbec nic i po zaostření.
No , a na co jsi zaostřoval, když jsi ten Měsíc neviděl ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2501

Příspěvek od zdenal19 »

Byl jsem na balkoně a binokulárem jsem ten Měsíc viděl u rohu kraje domu. Pak jsem nachystal spektiv nasměroval tím směrem pak jsem zaostřil ten roh kraje domu u které byl Měsíc, a poté jsem na spektivu dostřovacím kroužkem zkoušel jestli se Měsíc objeví nepodařilo se. Směr byl správný. Možná jsem byl moc rychlý a dostřování jsem nezachytil v pravý okamžik. Bylo to ve dne. Nevadí, podle reakce to musí spektivem jít taky teď Měsíc se zmenšuje pokud bude jasná obloha, jak dnes zkusím zítra.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2502

Příspěvek od dvader »

Musíš si nejdříve zaostřit co nejdéle - vzdálený horizont, stromy, ev. mraky.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2503

Příspěvek od dex »

Spektiv bude mít menší zorné pole než bino, to zalomení okuláru do 45° taky správnému namíření nepomáhá, člověk musí dalekohledem trochu "zametat" a hledat. Měsíc ale spektivem jde dobře, to je vyzkoušené. Pokud už jsou vidět hvězdy, ostřím nejdřív na ně.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2504

Příspěvek od mike »

Tak mi to nedalo a dneska ráno jsem si přivstal a zkusil Saturn znovu. Hledáčkem jsem ho našel hned kousek nad obzorem, ale v hledáčku vypadal spíš jako Mars a v dalekohledu jako šišatý flek ve sparťanských barvách. Měsíce žádné, jen náhodně se nachomýtnuvší hvězda (HIP107088) se snažila předstírat, že je Titan, ale ten by musel být v poloviční vzdálenosti. S přibývajícím časem - a tedy i výškou nad obzorem - se to zlepšovalo a kolem páté už se rýsoval tvar, tou dobou už byl Saturn vidět i pouhým okem (tedy aspoň když jsem se nejdřív podíval, kam míří dalekohled). V horších chvilkách to ale vypadalo spíš jako ty nákresy prvních pozorovatelů, kteří místo prstence viděli dva velké měsíce. Zkusil jsem i Baader Contrast Booster a skutečně obraz trochu zlepšil (nebo jsem tomu možná jen chtěl věřit). Před šestou Saturn přestal být vidět nejen pouhým okem, ale i hledáčkem, v dalekohledu ale prstenec konečně vypadal jak má a dokázal jsem s jistotou rozeznat, z které strany ho vidím. Detaily samozřejmě žádné a zvětšení 240x jsem ani neměl pokušení zkoušet (celou dobu jsem tam měl 133x). Jako test optiky samozřejmě nepoužitelné, ale jako upoutávka na léto to posloužilo dobře. Pak mi ale radost zkazil nástup řídké oblačnosti, takže jsem ještě rychle mrknul na Venuši, ověřil si, že ta červená záře na západě je opravdu nápis "Dražice" na hale kousek od domova (6km vzdušnou čarou od místa pozorování, už jsem ho v noci viděl i ze 7km vzdáleného Chudíře a nejspíš dosvítí ještě o dost dál), a začal balit.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2505

Příspěvek od MiniMistr »

Takhle nízko se nic nepozoruje............
A nedají si říct a nedají si říct :D
Je to ztráta času.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět