Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2671

Příspěvek od duri_jk »

Setove barlowky nebyvaju velmi kvalitne.
Ak mas akokolvek kvalitny okular, pokial pred neho das nieco co obraz pokazi, uvidis v okulari len pokazeny obraz. Tolko asi k otazke ci Morpheus 14mm + 2x barlow bude vzdy lepsi ako ten Planeraty 7mm. Zalezi od kvality tej barlowky.
Predpokladajme ze barlowka to nepokazi, vo vysledku budes mat rovnake zvacsenie, obraz pravdpodobne ostry az k okraju, vyrazne sirsie zrone pole. To znie vsetko dobre, ale budes mat aj zvacseny eyerelief (vzdialenost oka od okulara - morpheus ma ER dost veky a barlow ho este zvacsuje) a to moze robit trocha problem pri hladani komfortnej polohy oka pri pozerani do okulara.

Co sa tyka barlowiek pred okularmi, treba si uvedomit, ze okrem optickej kvality tej barlowky (ako je navrhnuta, ako su povrchy vylestene, ako su nanenene antireflexne vrsvy a pod) zalezi aj na tele barlowky - aby tam neboli leskle miesta.

Vyskusaj, uvidis. Casom zistis, ake zvacsenia ti v danom dalekohlade najviac vyhovuju. Na tie zvacsenia odporucam kupit kvalitne okulare a zvacsenia medzi tym mozes riesit barlowkou.
Mne tych 14mm pride troha moc vela na 150/750, skor by som to videl na nieco medzi 7-10mm.

Juraj
camel555
Příspěvky: 42
Registrován: 01. 12. 2022, 08:44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2672

Příspěvek od camel555 »

peta62 píše: 12. 05. 2023, 11:35 Doufam ze neporusim zadana omezeni na odpoved, kdyz se zeptam : ono je v tom Morpheu po nasazeni setoveho Barlow videt neco navic oproti pohledu samotnym Morpheem ?
Dle různých příspěvků uživatelů na DF jsem usoudil, že to může mít vliv na kvalitu obrazu. Jak výrazně to ovlivní kvalitu obrazu ale netuším. Nemám s tím zkušenosti, proto se ptám. ;)
Jinak pokud se barlow prodává za 800 Kč nebo za 3000 Kč, tak předpokládám, že tam je asi také nějaký rozdíl ..... jinak by všichni kupovali ty nejlevnější.
camel555
Příspěvky: 42
Registrován: 01. 12. 2022, 08:44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2673

Příspěvek od camel555 »

duri_jk píše: 12. 05. 2023, 11:50
Mne tych 14mm pride troha moc vela na 150/750, skor by som to videl na nieco medzi 7-10mm.

Juraj
Děkuji. Myslel jsem, že by se těch 7 mm, pokryla přes tu setovou barlow. Nechce se mi z ekonomických důvodů moc kupovat další Morpheus 9 mm. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2674

Příspěvek od MilAN »

A co ti tedy brání tu kombinaci, co máš, vyzkoušet? To není na nějakou teorii. 14 mm ohnisko je na DSO k tomuto dalekohledu celkem ideální, větší zvětšení se hodí na malé objekty a hlavně na Měsíc, Slunce a planety. Osobně, než nový dražší Barlow, tak radši potom okulár nějaké střední třídy. Není potřeba to přehánět potom se širokoúhlostí .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
camel555
Příspěvky: 42
Registrován: 01. 12. 2022, 08:44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2675

Příspěvek od camel555 »

MilAN píše: 12. 05. 2023, 13:00 A co ti tedy brání tu kombinaci, co máš, vyzkoušet? To není na nějakou teorii. 14 mm ohnisko je na DSO k tomuto dalekohledu celkem ideální, větší zvětšení se hodí na malé objekty a hlavně na Měsíc, Slunce a planety. Osobně, než nový dražší Barlow, tak radši potom okulár nějaké střední třídy. Není potřeba to přehánět potom se širokoúhlostí .
Děkuji.
Já to samozřejmě vyzkouším hned jak bude počasí. Nicméně v SUPŘE mají do konce května na Morpheus akci (myslel jsem teoreticky ještě 9 mm), tak si nejsem jistý, že to vzhledem k bídné předpovědi počasí vyzkoušet stihnu.
Prostě jestli to řešit ještě dalším okulárem nebo přes barlow.
Nyní mám okulár 5 mm SW Planetary a setový 25 mm + ten Morpheus 14 mm.
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2676

Příspěvek od lafatpav »

Dobry den,
jako zacatecnik s Dobsonem bych vas chtel poprosit o vysvetleni a radu.
Na foru zde jsem zakoupil SW Dobson 150/1200, ale rok vyroby snad uz 2013. Byl ale velmi malo pouzivany, je stale ve vybornem stavu.
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... no_skdob6/
A ted k dotazu, premyslim, ze bych si do originalniho 1rychlostniho vytahu poridil toto mikroostreni od Lacerty:
http://www.atc-astro.eu/eshop/lacerta-m ... ewton.html
Dle popisu by melo pasovat do vytahu na SW Dobsonech. Jen na strankach Lacerty, kdyz jsem si podrobne projizdel navod na instalaci zde:
https://en.lacerta-optics.com/micfoc-s_ ... r-Crayford
Nejsem si jisty, zda mohu toto mikrooostreni vyuzit, zda neni urcene pro jiny typ vytahu? Omluvte prosim, jsem amater, ale muj vytah ma "zuby" (mel jsem kdysi refraktor a ten mel takovyto vytah se zuby take), viz foto dole, ale toto mikroostreni mi prijde, ze je urcene pro "nezubate" vytahy?
Poradil by mi nekdo prosim, zda to bude kompatibilni, nebo i kdyz to dle popisu ma pro SW Dobsony fungovat, muj ma nejaky starsi typ vytahu, kam to nejde? Dekuji

Obrázek
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2677

Příspěvek od nou »

Nie toto nebude pasovať na tento výťah. Tá lacerta je určená na výťah typu crayford kde sa oska opiera priamo o vnútorný tubusok ktorý ma na sebe vyrezanú plôšku po ktorej sa odvaľuje oska. Tu je vidno výťah na ktorý je to určené https://skywatcheraustralia.com.au/prod ... d-focuser/
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2678

Příspěvek od lafatpav »

Dekuji, chapu. Asi bohuzel jina varianta nez uplna vymena vytahu neni, kdyz bych chtel to mikroostreni, ze? Pro ten muj hrebenovy se asi nic takoveho neda doplnit? Dekuji
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2679

Příspěvek od hades »

Tak dá se třeba na 3d tiskárně vytisknout kolečko (to, kterým ostříš) s větším průměrem
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2680

Příspěvek od rys »

Ahoj,
ten samý problém jsem řešil i já na Newton 150x1200mm, nakonec jsem tam dal el.ostření, to za cca 1700kč, a je to parádní.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2681

Příspěvek od MilAN »

Řekl bych , že tenhle typ výtahu s hřebenovým ostřením má točítka přiměřené velikosti. Měl jsem ho na daleko větším Dobsonu několik let a pro vizuál mi vyhovoval i při hodně velkých zvětšeních. Časem se ochodí teflonové pásky , pak je potřeba nějaký zásah nebo nový OV.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2682

Příspěvek od lafatpav »

Aha, dekuji.
Ja jsem nasel tento s mikroostrenim:
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... ewton.html
Ale jsou to 4 tis. :-(

Radeji se jeste zeptam, jak narocne je pro amatera menit na Newtonu vytah? Mam jen bezny laserovy kolimator a zvladam kolimacu s nim, kdyz bych to zkusil opatrne vymenit a hezky ten novy usadit na misto puvodniho, hrozi nejake komplikace? :-)

Ono to ostreni s tim hrebenovym neni zadny med a kdyz jsem se pokousel o nejake foceni krateru na mesici, tak zaostrit nebylo zrovna lehke. Je v porovnani s tim hrebenovym ten treci i jednorychlostni lepsi nebo je to tak podobne? Pocitam ze s mikroostrenim to budevyrazne lepsi.
Diky
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2683

Příspěvek od lafatpav »

Aha,dekuji, nez jsem dopsal, uz 2 dalsi odpovedi.
Muzu poprosit o odkaz na to el. ostreni, ktere to je? Diky

Ono na vizual ten hrebenovy jeste celkem jde, ale kdyz jsem si chtel vyzkouset foceni krateru, tak ostreni byl boj :-) Jeste na Dobson montazi porad vyrovnavat pohyb a do toho ostrit :-)
Jeste ten muj vytah jde celkem ztuha, sice he to dobre, te se sam ani nehne, ale i pri potrebe lehce priostrit pri vetsim zvetseni musi na to trochu silou, jenze to pak drbne s celym dalekohledem a mesic lita jak splaseny :-)
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2684

Příspěvek od rys »

Je to toto, dával jsem to tam právě z důvodů, že když jsem vymezil vůli těmi malými červíky, tak šel výtah hodně ztuha, a byl problém se zaostřením. S tímto je to dokonalé.
Přílohy
Screenshot_20230528_175230_Chrome.jpg
Screenshot_20230528_175230_Chrome.jpg (489.74 KiB) Zobrazeno 1567 x
lafatpav
Příspěvky: 104
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2685

Příspěvek od lafatpav »

Diky, na toto jsem take prave koukal :-) Pouvazuji misto vymeny vytahu.
Odpovědět