Připomínky k fóru pro začátečníky

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Připomínky k fóru pro začátečníky

#76

Příspěvek od g »

Myslím, že zbylá menšina zájemců nemající teleskop zde zavítá jen po koupi přístroje, aby se přesvědčila o správnosti rozhodnutí. Nebo, proto aby se utvrdila ve správnosti svého rozhodnutí. Rady jsou naprosto zcestné - lepší se je podívat do profilu, jaký kdo přístroj vlastní a co s ním dokázal. Přístroj je jen nástroj, tvoří pozorovatel. Ze statistiky fóra je nejlepším přístroj do dvou tisíc lidlskop, do čtyř tisíc dva lidlskopy, do šesti tři atd...
..osobně pokládám za nutné vyzkoušet všechny dalekohledy a pokud není možné tak alespoň pokusit se...
nejspokojenější může být majitel lehátka pod temnou oblohou...

..opravdový odhodlanec si koupi newton o průměru primáru 76mm. Jen tak se lze zocelit v pozorování. Slabší jedinci ne plně zaujetí nesmí podcenit kaleidoskop.

P.S. ..koupím kaleidoskop
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#77

Příspěvek od MMys »

Tak jsem se pokusil část těch dotazů uvedeného typu dát do té začátečnické sekce. Zjistil jsem, že je jich opravdu šílené množství. Rady jsou tam všelijaké, (přesně stejně, jako jsme se dohadovali zde, co člověk, to názor). Ale pokud nováček aspoň část z toho přečte, bude už aspoň vědět, jaké jsou možnosti a bude (možná) mít trochu více jasno, co má vlastně vybírat, a co rovnou zavrhnout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#78

Příspěvek od caribic10 »

WOW jak se tam tak koukám, je to mazec jak se to rozjelo "s čím začít, dalekohled pro začátečníka, který z těchto tří.... atd., atd., atd..." Obrovská poklona všem kteří se o to starají !!!! :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Peter Godovič
Příspěvky: 123
Registrován: 07. 02. 2008, 21:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#79

Příspěvek od Peter Godovič »

Hm, väčšinou prispevky na fore čítam, než ich sám píšem a keďže som do istej miery začiatočník, tak by som sa skúsil vyjadriť.

Tak ako neexistuje univerzálny ďalekohľad, neexistuje napríklad ani univerzálna počítačová zostava. Presne tak ak sa tu diskutuje o "prvom ďalekohľade" sa v takomto duchu často debatuje aj o "prvom počítači". V zásade sa dá riadiť finančnými možnosťami a tým, čo chcem na tom počítači robiť. Taký bonus navyšše je k tieto požiadavky aspoň o stupeň nadsadiť (takýto prístup sa používa v pedagogike pri učení - sorry pedagog sa vo mne nezaprie), aby kupovaná vec bola schopná prispôsobiť sa aspoň čiasotčne postupne sa rozvíjajúcim sa skúsenostiam a nárokom užívateľa. Toto je možné dosiahnúť obrovským množstvom zostáv, ktoré závisia len od vzájomnej kompatibility a finančnýžch možností kupujúceho.

Preto sa disukusia o tom, ktorý ďalekohľad je číslo jedna v rebríčku začiatočníckych zostáv, sa môže ťahať do nekonečna. Skôr by to asi chcelo ozrejmiť funkciu a možnosť použitia jednotlivých komponentov. Aspoň ja som mal problém pri ich výbere - viem, čo chcem s tým ďalekohľadom, ale čo k nemu prikúpiť, aby som to dosiahol. Skrátka niečo ako recenzovanie astrovýbavy + cena: Je tam toto a toto, z takéhoto dôvodu a stojí to toľko.

Peter Godovič
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 85

Připomínky k fóru pro začátečníky

#80

Příspěvek od axel »

;)Já osobně si myslím, že neexistuje ani univerzální dalekohled ani univerzální atronom! U dalekohledu existují různé druhy a jednotlivé řady stejných druhů nabízí výběr,který umožnuje specifikaci - určitou omezenou univezálnost pozorování. To by mělo být jasné nováčkům-začátečníkům. Já kdybych si měl pořídit dalekohled podle toho co jsem tu četl byl bych asi stejně nerozhodný co si pořídit! Já bych se přikláněl k co možná nejjednoduším vysvětlením a hlavně říct skutečně pravdu o tom co lze pozorovat a co uvidí v tom kterém dalekohledu. Já jsem se rozhodoval rovněž a to před dvěma lety. To jsem ještě neměl internet. Když jsem dovezl ze Supry ten kus ropovodu Nwt.254/1200 tak se mi roztřásla kolena. Ale nelituji! Proč to píšu. Byl jsem totiž tak naivní a pak naštvaný, že nevidím vesmír tak barevně jak se prezentuje na fotkách. A setkávám se s tím dodnes pokud se podělím s pozorováním.
Lidi jsou rozladěni a tvrdí že by si to nepořizovali, když to není barevné. Chtěl jsem tím jen naznačit co by měl vědět začátečník - vždy pravdu.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#81

Příspěvek od KDan »

Chci se poradit:

Ahoj,
před zhruba měsícem jsem slíbil, že oskenuju ten návod pro začátečníky od Huberta Slouky z Pohledů do nebe. Dodělal jsem to až nyní, je toho 15 stran ve Wordu, některé věci jsou tam pravda již archaické a poplatné tehdejší době (myslím technicky samozřejmě), ale systém tomu rozhodně nechybí. Pokud bys to chtěl dát někde na astrofórum nebo na web (já nemám vlastní webové stránky), pošli mi adresu na tvůj e-mail a já ti to pošlu.
voko

Díky za tu práci, kterou sis s tím dal.

Jakým způsobem navrhujete zpřístupnit tento text v začátečnické sekci? Sám webové stránky nemám a bylo by dobré, aby podobné texty byly koncentrovány na jednom místě a dosažitelné pokud možno přímo z astro-fóra. Určitě si je rád přečte nejen mnohý začátečník.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Připomínky k fóru pro začátečníky

#82

Příspěvek od dvader »

Nejlepší by bylo to mít rovnou zde...
Existuje File Attachment Mod pro YaBB, který by to mohl umět. Pak by stačilo mít v dané sekci vždy jedno vlákno, které by obsahovalo dokumenty.
Byla by to sice práce pro admina ale bylo by to nejjednodušší řešení.
;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Připomínky k fóru pro začátečníky

#83

Příspěvek od Prazan »

Pokud by byl problém s umístěním (což nepředpokládám), pak nabízím k dispozici své stránky. Každopádně bych doporučoval nešířit žádné texty ve formátu DOC. Čpí z toho neznalost a ignorace jiných OS než Windows. Není problém to vytisknout do formátu, který je určen přímo k těmto účelům (PDF).
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Repulsion
Příspěvky: 17
Registrován: 28. 11. 2008, 21:10

Připomínky k fóru pro začátečníky

#84

Příspěvek od Repulsion »

Jejda, to jsem rád, že jsem tohle téma objevil - já bych se pro změnu přimlouval za "aktualizovanou nalejvárnu o astrofotografii", protože témata, co tady jsou, pocházejí třeba z roku 2002, a to je, vzhledem k tomu, co se děje v digitální fotografii, dnes už doba kamenná...

Představoval bych si to asi takto:

1) Úplně nejjednodušší a nejlevnější cesta, jak s tím začít, je digitální kompakt, plus adaptér na přibastlení k okuláru...

2) Dále se dá koupit "návlek" na okulár s T2 závitem, na který se dá našroubovat kroužek s bajonetem pro příslušnou zrcadlovku....

atd...

a samozřejmě - nějaké ukázky, co a jak se dá kterou metodou vyfotit, by také nebyly na škodu...
Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

Připomínky k fóru pro začátečníky

#85

Příspěvek od cacik »

a samozřejmě - nějaké ukázky, co a jak se dá kterou metodou vyfotit, by také nebyly na škodu...
co se týče ukázek,tak to co tady ukazuje Sírius_758 - tak to považuji za pomyslnou "hozenou rukavici" všem nám,kdo začínáme,nebo pomýšlíme na afokální focení Měsíce - takže pokud chceš ukázku,tak to je tedy ONA - až se tam dohrabeme,budeme Supermani :)
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Připomínky k fóru pro začátečníky

#86

Příspěvek od Vabra »

Repulsion napsal: ...já bych se pro změnu přimlouval za "aktualizovanou nalejvárnu o astrofotografii", protože témata, co tady jsou, pocházejí třeba z roku 2002, a to je, vzhledem k tomu, co se děje v digitální fotografii, dnes už doba kamenná...
...a samozřejmě - nějaké ukázky, co a jak se dá kterou metodou vyfotit, by také nebyly na škodu...
Budes se divit ale zkusenosti z digitalni astrofotografie z doby kamenne okolo roku 2002 jsou porad stejne platne. Uz tehdy se fotilo na prvni dostupne DSLR (Canon 10D/300D), specializovane CCD kamery (tehdy mnohonasobne drazsi nez ted) pripadne vykuchane WEB kamery (vybranych typu s citlivejsim snimacem).
Fotilo se v primarnim ohnisku, afokalne, projekci a pripadne teleobjektivy...
Snimky se zpracovavali v RAWu v prvnich verzich tehdy dostupneho SW.
Mozna se vice pointovalo rucne a kvalita cinskych montazi ci dalekohledu byla problematictejsi nez dnes, ale "v principu" se nic nezmenilo.

Pro seznameni se z astrofotografii ja osobne doporucuji zacit s sirokouhlou astrofotografii klasickym objektivem, kde v nouzi neni potreba ani astronomicka montaz s pohonem.
Par ukazek najdes treba v tomto vlakne:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1230205007.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#87

Příspěvek od KDan »

Stručný úvod do astrofotografie DSO (objektů vzdáleného vesmíru), který už několika začínajícím astrofotografům pomohl (podle jejich slov), je také zde:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1221076549

Tedy přímo v sekci pro začátečníky.
Návod je sice koncipován pro montáže s pohonem, ale pro krátké expozice stači i obyčejný stativ. Také zde jsou astrofotografové, kteří si pro širokoúhlé astrofocení sami jednoduše zhotovili relativně velmi přesný tzv. paralaktický stolek - doporučuju vyhledat v rubrice "ATM aneb udělej si sám" (námět pro kutily).
Uživatelský avatar
Repulsion
Příspěvky: 17
Registrován: 28. 11. 2008, 21:10

Připomínky k fóru pro začátečníky

#88

Příspěvek od Repulsion »

Já jsem to Pavle, právě už docela prošmejdil, takže sám za sebe už jsem docela v obraze. Ale byla to fuška Protože první věc, na co takový nový zájemce o astrofotografii narazí, je seznam věcí, které si bude muset udělat buď sám "na koleně" nebo nechat udělat. Což je pro začátek dost odrazující. Ve skutečnosti se toho dá dnes už docela dost běžně koupit, a takové ty základní věci, jako třeba výše zmíněný držák na kompakt, nejsou ani nějak zvlášť drahé... takže proto mě, když jsem viděl tohle téma, napadla ta "nalejvárna" - protože jsem člověk nesobecký a myslím na ostatní ;D ;D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#89

Příspěvek od KDan »

Vabra napsal: Pro seznameni se z astrofotografii ja osobne doporucuji zacit s sirokouhlou astrofotografii klasickym objektivem, kde v nouzi neni potreba ani astronomicka montaz s pohonem.
Par ukazek najdes treba v tomto vlakne:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1230205007.
Pavle, nechceš to přesunout do fóra pro začátečníky? Tam bude ten Tvůj text "víc na ráně".

Karel

Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Připomínky k fóru pro začátečníky

#90

Příspěvek od Vabra »

KDan napsal:

Pavle, nechceš to přesunout do fóra pro začátečníky? Tam bude ten Tvůj text "víc na ráně".

Karel

Karle,
Nemam s tim zadny problem, klidne to tam presun pokud to umis...

"Profici" uz povetsinou maji montaze s pohonem a je to pro ne zrejme malo zajimave tema (soude podle reakci).

diky,
Pavel Vabrousek
Odpovědět