Připomínky k fóru pro začátečníky

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Připomínky k fóru pro začátečníky

#91

Příspěvek od KDan »

Fajn. Přesunout to musí Martin (MMys), požádám ho o to. Bylo by škoda, kdyby podobný text nebyl v začátečnické sekci k dispozici.

Karel
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#92

Příspěvek od MMys »

Stalo se :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Připomínky k fóru pro začátečníky

#93

Příspěvek od Regulus »

V úvodním vláknu "První informace pro začátečníky" je stále nějaká anketa a příspěvek 3 by se asi hodil jinam?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#94

Příspěvek od caribic10 »

Ahoj.
Procházel jsem si zběžně témata která jsou na 20 stránkách fóra pro začátečníky a nabil jsem dojmu že v tom je strašný zmatek. Minimálně polovina témat je obsolutně o ničem, názvy topiků nedávají smysl (dalekohled, prosím o radu, který z nich apod.).
Když někdo nový přijde na fórum a přečte si prvotní informace, založí nové téma kde se chce na něco zeptat např. ohledně koupě nového dalekohledu, dostane se mu odpověď "zkus si pročíst ostatní vlákna, bylo to tam už napsané". Není to nesmysl? Mě to teda tak přijde. Když dotyčného člověka něco zajímá, zeptá se a čeká na odpověď kterou nedostane. Potom to už ale pomalu nejde ani nazvat jako fórum, když se v něm nediskutuje.
Nebylo by rozumné některé nesmyslné témata (ty starší a ty co se opakují) prostě smazat a lidem odpovídat?
Od toho to tam přeci je, ne? Jsou tu pořád lidi které to neotravuje a čas na odpovědi pro nováčky si najdou.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Připomínky k fóru pro začátečníky

#95

Příspěvek od Lukina »

No, dobre, ale nejde to tak, ze se ti nekdo zaregistruje a napise...chci tenhle dalekohled a vy mi k nemu neco reknete.

V sekci pro zacatecniky jsou nejaky pravidla, sepisoval je MMys a myslim, ze kdyz kazdy sepise dotaz podle nich, tak ho neubyde a ostatnim se bude lepe odpovidat. Ve foru existuje funkce HLEDAT se kterou by se zacatecnik take mel seznamit. Najde si spoustu informaci sam - AKTIVNE a pak at se klidne pta dal. Ale porad nekomu rozmlouvat newton 114/900 nebo 500?

Ale jo, at si ho dotycny koupit...treba uvede takovy pozadavky, ktere mu splni prave tento dalekohled. Ale nebude to dotaz typu. Ahoj, chci si koupit dalekohled, mam si koupit 114/500 nebo 114/900?
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Připomínky k fóru pro začátečníky

#96

Příspěvek od stana »

Ahoj.
Procházel jsem si zběžně témata která jsou na 20 stránkách fóra pro začátečníky a nabil jsem dojmu že v tom je strašný zmatek. Minimálně polovina témat je obsolutně o ničem, názvy topiků nedávají smysl (dalekohled, prosím o radu, který z nich apod.).
Když někdo nový přijde na fórum a přečte si prvotní informace, založí nové téma kde se chce na něco zeptat např. ohledně koupě nového dalekohledu, dostane se mu odpověď "zkus si pročíst ostatní vlákna, bylo to tam už napsané". Není to nesmysl? Mě to teda tak přijde. Když dotyčného člověka něco zajímá, zeptá se a čeká na odpověď kterou nedostane. Potom to už ale pomalu nejde ani nazvat jako fórum, když se v něm nediskutuje.
Nebylo by rozumné některé nesmyslné témata (ty starší a ty co se opakují) prostě smazat a lidem odpovídat?
Od toho to tam přeci je, ne? Jsou tu pořád lidi které to neotravuje a čas na odpovědi pro nováčky si najdou.  ;)
Rozumím tomu kam míříš, ale měl mít kolega prostě lepší a jednodušší otázku.Na ty Newtony 115 / 500 mám přímo alergii..Ale jsem jen statistický vzorek a je hloupé až trapné, když starý PRD zareaguje a ostatním je jaksi zatěžko reagovat...
Pak mě vy chytří s prominutím nekritizujte a taky se angažujte!
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#97

Příspěvek od caribic10 »

to Lukina: Na tebe jsem nereagoval, aby jsi si to nevzal osobně.    :)
Ale vypadalo by to líp, kdyby některá nesmyslná vlákna odtamtud zmizela. Když řeknu že od 4 stránky je to už takový zmatený.
Témat by ubylo a kdyby se ponechaly jen ty důležité, které se zabývají výběrem techniky nebo různými pořád dokola omýlanými problémy, bylo by to přehlednější a usnadnilo by to něco najít.

to stana: nebylo to kvůli tomu, už jsem o tom přemýšlel dřív že to sem napíšu...
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Připomínky k fóru pro začátečníky

#98

Příspěvek od Lukina »

Ono obecne myslim, ze kdyz sepise svuj dotaz podle toho naovdu od MMyse, tak se docka fundovanejsi odpovedi a mozna v nekolika prvnich prispevcich a ti, kdo mu budou chcit poradit to budou mit take snazsi. A sepsat to neni otazka nejake fyzicke ci dusevni namahy, to je otazka pohodlnosti.

Osobne nemam rad to, kdyz nekdo neco potrebuje a je absolutne nepripravenej. Proste rekne...potrebuju to a to a nic o tom nevim. Cemu nerozumis? Nicemu... Chci proste jen radu... Takze podle meho nazoru by ten prvni krok meli udelat ti novacci, kteri neco potrebuji. Ja vim, je to nekdy tezke, oni si treba mysli, ze jim jednoznacne poradim, ze to ma jednoduchou odpoved, ale pokud se nebudou dodrzovat pravidla dotazu, tak se tezko pak udrzi pravidla naslednych odpovedi. Ne vzdy v tom je umysl novackovi odseknout, at si to tu najde nebo si to procte...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Připomínky k fóru pro začátečníky

#99

Příspěvek od baranka »

Nebylo by rozumné některé nesmyslné témata (ty starší a ty co se opakují) prostě smazat a lidem odpovídat?Nemazal bych , raději bych slučoval podobné .
Newton 114/900
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Připomínky k fóru pro začátečníky

#100

Příspěvek od Lukemon »

Nebylo by špatné do pravidel připsat,pokud tazatel uvažuje např. o koupi N114/900 tak napsat do nadpisu právě o uvažovaném dalekohledu,příští začátečník si pak najde o konkrétním dalekohledu co se vše napsalo,nebo jiné doporučení.
Všiml jsem si že nadpis je "poradte jaký dalekohled" a někdy právě začátečník uvede dalekohledy o kerých uvažuje.Záleží ale na konkrétní osobě jestli si návod přečte.

Dále jsem uvažoval o vláknu s nadpisem:

"proč jsem si koupil tento dalekohled"

nebo

"proč jsem si koupil tyto okuláry"

Každý (nebo kdo by chtěl) by uvedl co se mu líbý právě na svém dalekohledu,např:je malý přenosný,výborný poměr cena/výkon,jednoduchý,atd.
Pokud by se tam vyloženě nepsaly nesmysly tak by do toho neměl nikdo zasahovat aby nebyla potom diskuse mimo téma.Začátečník by si přečetl praktické zkušenosti a k čemu se dalekohled hodí.

Je to jen můj názor a možná to někomu nesedne tak nespouštějte na mě hromy blesky,třeba někoho napadne něco lepšího.  :)
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Připomínky k fóru pro začátečníky

#101

Příspěvek od caribic10 »

Ze všeho nejlepší by bylo kdyby se vlákna jmenovali opravdu podle toho o čem se tam debatuje. Tím by se začátečníkům moc ulehčilo vyhledávání, než se prohrabavávat topikama "poraď te pls, který je lepší apod."
Téma se zkušenostmi by nebylo také od věci, něco kde by se schromažďovali informace a problémy s technikou.
První čím bych ale začal by bylo buď tyto nesmyslné vlákna roztřídit nebo povyházet. Jen se bojím toho že si na to moderátoři nebudou moct udělat čas.
Moderátoři, co vy na to?  ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Připomínky k fóru pro začátečníky

#102

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ja to vidim asi takhle:

1) Jmeno vlakna voli autor, tudiz novacek, ktery se na neco pta. Pojmenovavani vlaken je zdurazneno hned v prvnim prispevku v tematu Prvni informace pro zacatecniky, spolecne s mnoha dalsimi uzitecnymi informacemi. Spatne zvoleny nazev tematu a jeho obsah je v naproste vetsine pripadu dukazem toho, ze autor to prvni vlakno necetl.

2)  Tim, ze novacci nectou to prvni vlakno, je zpusobeno to obrovske mnozstvi nesmyslnych temat, kterymi se sami novacci vlastni lenosti nechteji probirat a radeji zalozi nove se stejnym obsahem. Jinak by tu totiz tech temat bylo par a bylo by to mozna i zajimavejsi cteni.

Takze dokud nebudou novacci cist "povinnou cetbu", bude tam proste dzungle a trideni by byla ztrata casu. Reseni je podle meho nazoru nutit novacky, aby kladli dotazy alespon po precteni uvodniho tematu.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Připomínky k fóru pro začátečníky

#103

Příspěvek od michal.b »

Presne tak. To uvodni povidani jsem nepsal pro svoji zabavu, ale proto aby nove prichozim pomohlo co nejlepe ziskat smysluplne a uzitecne rady. Pokud si to clovek precte, zamysli se a pak polozi otazku ktera ma hlavu a patu, tak se mu rad vynasnazim pomoct, i kdyby se jednalo o vec 100x omilanou. Ovsem pokud se nekdo nenamaha ani precist tech par radek, tak se nemuze divit, ze se na nej kazdej vyprdne.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Připomínky k fóru pro začátečníky

#104

Příspěvek od MMys »

Ze všeho nejlepší by bylo kdyby se vlákna jmenovali opravdu podle toho o čem se tam debatuje. Tím by se začátečníkům moc ulehčilo vyhledávání, než se prohrabavávat topikama "poraď te pls, který je lepší apod."
Téma se zkušenostmi by nebylo také od věci, něco kde by se schromažďovali informace a problémy s technikou.
První čím bych ale začal by bylo buď tyto nesmyslné vlákna roztřídit nebo povyházet. Jen se bojím toho že si na to moderátoři nebudou moct udělat čas.
Moderátoři, co vy na to?  ;)
Už jednou jsem si dal práci s tím (po založení sekce pro nováčky) že jsem do ní přesunul všechny dotazy podobného typu, původně rovnoměrně rozprostřené po sekcích astrotechnika, astrofotografie atd... A ty úplně o ničem vymazal. Byla to neskutečná práce, a doufal jsem, že když to budou mít nováčci naservírované všechno v jedné sekci, tak si projdou aspoň to, a přečtou si tam i úvodní text a podle toho se zařídí.

Chyba lávky ! Až na pár čestných vyjímek na to všichni kašlou. Takže jak píše Martin, prostě je nutné je tam místo omílání odpovědí nasměrovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vláďa
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 01. 2010, 14:41

Připomínky k fóru pro začátečníky

#105

Příspěvek od Vláďa »

To MMys:
Lze říct, že jsem také začátečník, resp.na foru nováček.Pročetl jsem toho už docela dost a to nejen tady a dovedu si představit, jaká je práce "schrábnout" výtah z fora na jedno místo.Myslím, že si za to zasloužíte ocenění a poděkování. :)
... což jsem tu nějak přehlédl (?)
K ostatním:
Pokud můžete, napište do svého "...už se to tu diskutovalo..." odkaz na vlákno, které máte na mysli.Hodně tím pomůžete ostatním.
Děkuji :D
Odpovědět