Chtěl bych si upravit teleobjektiv TAIR 300/4 na malý dalekohled (přechod Venuše se blíží) a investovat do toho co nejmíň. Uvažuji o koupi 90st.zenitového hranolu od GSO (dal.Matoušek).
Rád bych věděl, jakého průměru jsou ty jednotlivé strany hranolu. Jedna je určitě 1,25´´ vnitřní průměr do kterého se strká okulár.
Ten druhý průměr (asi do okular.výtahu) je taky 1.25´´ ?
Uvažuji, že bych si vysoustružil "okulárový výtah" kde na jedné straně bych měl nasazen kroužek s vnitřním závitem M42 (přijde našroubovat na objektiv). Vnitřní průměr výtahu by asi měl být těch 1.25´´, kde bych pak zasunul buď přímo okulár, nebo zenit.hranol. Je to tak?
Pochybnost mám ještě o tom, zda ten "výtah" nebude omezovat nějak výstupní obraz z objektivu (nebude dělat clonu výstupnímu svazku); jak dlouhý by měl výtah být, abych dokázal zaostřit na zrcátko hranolu (uvažuji o tom, že hranol by šel ve výtahu posouvat podobně jako okulár v klasickém výtahu).
MMys mi kdysi poslal fotky svého vlastnoručně vyrobeného hranolu, kde tento byl přímo našroubován přes redukci M42 na objektiv. Musel ale upravit ostření objektivu aby mohl ostřit na zrcátko.
Doufám, že jste to z tohoto popisu pochopili a budu vděčný za jakoukoliv radu.
Díky