Antireflexní vrstva u triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeno6
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 03. 2004, 19:17

Antireflexní vrstva u triedru

#1

Příspěvek od Zdeno6 »

Ahoj lidi,
předem se omlouvám za totální přiblblou otázku od totálního pablba, ale:
-když má triedr do ruda zbarvené objektivy, je to příznak antireflexní vrstvy? Pokud ne, nemůže to zhoršit pozorování? Narazil jsem v jednom bazaru na takový za 1050,-. Bohužel měl na sobě trochu podivné značení 60x90, určitě neměl objektiv průměr 9cm, spíše těch 6cm možná 7cm a zvětšení asi tak odhadem 10x, nerozezná někdo ještě jiný způsob značení než zvětšení x průměr? Byl poměrně podlouhlý, a mechanicky nepoškozený, tak bych ho koupil, jen nevím co s těma rudýma objektivama.

Díky moc za odpověď, která mi pomůže nastartovat dráhu astronoma-amatéra.
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Antireflexní vrstva u triedru

#2

Příspěvek od JZ »

No já jsem se setkal pouze s tím, že na tržnici se prodávají šmejdy, které mají vcelku libovolné značení AAxBB. Pokud toto značení neodpovídá skutečnosti už to něco znamená.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Antireflexní vrstva u triedru

#3

Příspěvek od MaG »

Antireflexní vrstvy to asi jsou. Svůj účel to plní opravdu znamenitě. Měl jsem při koupi triedru pro kamaráda v ruce asi 5 triedrů v cenách od 2 do 4,5 tisíc (10x50). Fomei 10x50 za 2000 měl velmi kvalitní parametry srovnatelné s triedrem za 3500 takže nevím. Já bych na astronomii rozhodně takový nekoupil a připlatil bych na průměru. Takový 12x70 by byl super.

Tady ti s barvou nepomohu. Na obrazu Marsu jsem u těch červených rozdíl neviděl, ale šlo renomovanou firmu. Taky sem měl v ruce Fuji s takovými objektivy o průměru asi 30 mm za 9000,- Obraz neměl prostě chybu na tak malý průměr..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Antireflexní vrstva u triedru

#4

Příspěvek od Psion »

Zdeno6 napsal: Ahoj lidi,
předem se omlouvám za totální přiblblou otázku od totálního pablba, ale:
-když má triedr do ruda zbarvené objektivy, je to příznak antireflexní vrstvy? Pokud ne, nemůže to zhoršit pozorování? Narazil jsem v jednom bazaru na takový za 1050,-. Bohužel měl na sobě trochu podivné značení 60x90, určitě neměl objektiv průměr 9cm, spíše těch 6cm možná 7cm a zvětšení asi tak odhadem 10x, nerozezná někdo ještě jiný způsob značení než zvětšení x průměr? Byl poměrně podlouhlý, a mechanicky nepoškozený, tak bych ho koupil, jen nevím co s těma rudýma objektivama.

Díky moc za odpověď, která mi pomůže nastartovat dráhu astronoma-amatéra.
Podobné jsem v bazarech viděl. Řekl bych že je to Made in China. Optiku si ale hodnotit netroufám, ale přišlo mi to na sklo moc lehké, takže bych se bál, že tam je i něco z umělé hmoty :-). Já jsem koupil kdysi za 1400,- v bazaru nový ruský dalekohled 10x60 a je v pohodě
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Antireflexní vrstva u triedru

#5

Příspěvek od MMys »

Nechci tě strašit, ale červené až oranžové antireflexní vrstvy mívají dalekohledy, co prodávají vietnamci na tržištích. Ty ale stojí ještě méně.

Byly ty vrstvy jasně rudé až oranžové, nebo spíš velmi temně červené ? To by pak bylo jiné. Některé (většinou starší) typy antireflexních vrstev bývají opravdu temně červené. Mám je třeba na Rubinaru nebo na objektivu foťáku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Antireflexní vrstva u triedru

#6

Příspěvek od FunTomas »

Tie farby zavisia od pouzitych materialov a od hrubky antireflexnych vrstiev. Pokial mozem posudit z vlastnej skusenosti (nevravim, ze je to pravidlo) tak som videl nasledovne: ruske triedre (lomo) - cervene alebo zelene, japonske triedre (vixen a hanimex) - zelene vrstvy, nemecke triedre, objektivy fotoaparatov a dalekohladov (zeiss) - fialove vrstvy a jeden rakusky trieder (vyrobca neznamy) - modre vrstvy... Tak a teraz si vyber... ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Antireflexní vrstva u triedru

#7

Příspěvek od Janek »

Nevím jak antireflexe, ale pokud už se pustíte do triedrů prapodivného původu, podívejte se, co je za objektivem. Mnohdy za 50tkou nebo 60tkou je schována clona, dělající z toho 30 nebo 20mm.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Zdeno6
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 03. 2004, 19:17

Antireflexní vrstva u triedru

#8

Příspěvek od Zdeno6 »

Děkuji všem za doušek z pramenu zkušenosti. Koupím jiný.
Odpovědět