SQM data

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

SQM data

#31

Příspěvek od Vejr »

Super, uz se tesim. Doufam, ze snad budu moci take nekdy prispet
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#32

Příspěvek od Tharos »

Hlásím, že vývoj nezahálí a poctivě dře až takhle do noci ;).

Už jsou hotové následující záležitosti: systém už na lokálním serveru běží a má se k světu, už je navržená a naimplementovaná struktura jak samotného webu tak i komplet databáze, ke které už se dnešním večerem stalo plně fukční i webové rozhraní pro vkládání dat. Čímž už je jedna složitá část zažehnaná - právě navrhnout ty položky (ve snaze o co největší informační hodnotu měření jsme s Michalem navrhli poměrně dost vstupních polí, i když samozřejmě značná část z nich nebude povinná), nakódovat ten formulář (tak, aby byl aspoň trošku uživatelsky přívětivý) a naimplementovat validaci a napojení na databázi za nezanedbatelnou část celého projektu vydává :).

Jinak s využitím těch dat máme spoustu plánů - od možnosti procházení přes možnost stažení např. ve formátu kml, online zobrazení v Google Maps, až po generování jednoduché, přehledné mapky "svépomocí".

Jenom to všechno musím skloubit i s ostatní prací a to je to nejhorší... Ale vývoj nezamrzne, za to dávam ruku do ohně :).

P.S. Kdo byste chtěli nějak pomoci, jedna věc je aktuální: vymyslet pro ten projekt nějaký hezký název :). Zatím se to jmenuje suše "Projekt SQM", což určitě uznáte, že... ::)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11408
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SQM data

#33

Příspěvek od MaG »

V noci ze soboty na neděli, 30./31.8. v rakouském Weinsberger Waldu byla jasná noc, ale dost negativně se především u obzoru projevil zákal, pravděpodobně kvůli tomu sopečnému popelu.

Hodnoty se držely celou dobu od cca 22:00 do 3:00 kolem 21,45. Před svítáním ve 3:50 byla hodnota nejvyšší: 21,52 průměr, jedna 21,55.

O kvalitě oblohy svědčí např. rozsah Mléčné dráhy od Polárky po M 33 v příčném směru, nebo následující zcela neupravená fotografie:

ISO 1600 - 12 minut - clona 4,5
Sigma 50 mm, Canon 300D
Vidíte nějaké světelné znečištění? ;)

(převedeno z RAW, stáhl jsem posuvník zostření a redukce šumu na nulu, jinak bez zásahu)

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#34

Příspěvek od Tharos »

Moc hezký snímek - tím, že je bez úprav, opravdu mluví za všechno.

Jsem rád, že jsi nakousl možnost vlivu toho prachu v horní vrstvě - protože já jsem taky pozoroval něco podobnýho, ale nakonec jsem si řekl, že se mi to asi jenom zdá... Nicméně: v noci ze soboty na neděli jsem pozoroval z lokality, kterou dobře znám a kterou už mám SQMkem dobře proměřenou. Vím, jak se tamější jas oblohy chová především vzhledem k vlhkosti. A v sobotu i přes to, že vlhkost nebyla až tak děsivá, byly naměřené hodnoty opravdu horší a i v okuláru jsem registroval, že kontrast některých objektů je subjektivně horší než obvykle. Tak je možné, že onen prach o něco větší rozptyl vzdálenějšího svět. znečištění opravdu způsobil...

Ale pořád nevím, jestli tomu můžu věřit, ono totiž z té samé noci sem dorazily i některé vcelku extrémní pozorovatelské výkony (třeba ta centrální hvězda v M57 v Michalovo 250mm dobsonu).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11408
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SQM data

#35

Příspěvek od MaG »

Mám i další fotografie na nichž je patrná změna pozadí v řádu desítek minut. Možná tam ale má vliv blízkost obzoru. Ale nepatrné změny jasu mám i na fotkách v zenitu, takže já osobně jsem přesvědčen, že zcela čisté to nebylo a jen díky tmavé lokalitě není fotka do oranžova. Výše uvedený snímek ukazuje hvězdy ve výšce cca 40 - 60 stupňů.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#36

Příspěvek od Tharos »

Nepokoušel ses tam náhodou i určit subjektivní MHV a Bortle stupeň? Mám zkušenost, že u hodnot z SQM nad 21.5 (což jsem měl čest zažít zatím asi jenom dvakrát :)) bývá MHV kolem 7 mag a Bortle hodně slušný stupeň 3. Musela to být úžasná obloha!

Edit: Docela to i zapadá do Cassiho reportů z Kolonice, kde při hodnotě 21.57 stanovili MHV na 7.2 mag a Bortle na stupeň horší 2. Líbí se mi, že ten vliv naměřené hodnoty z SQM opravdu odpovídá MHV (i když samozřejmě pro každého pozorovatele jinak) a Bortle stupni. Asi ta krabička opravdu něco měří a negeneruje náhodná čísla ;D.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11408
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SQM data

#37

Příspěvek od MaG »

Já si myslím, že zrovna tuto noc byl tak výrazný rozdíl mezi oblastmi kolem zenitu a výškami 30 stupňů a méně, že SQM nedávalo honoty, které by dalo, kdyby ten zákal dole nebyl.

Zkusme to např. takto:

Jizerka při SQM 21,35 - Weinsberger Wald při 21,45
M 33: občas bočním viděním - stále přímým nebo lehce bočním viděním
protisvit: nehledal jsem - poměrně zřetelný světlý flíček velikosti asi Pegasovy hlavy
zodiakální most: neviditelný - velmi nenápadný pruh po ekliptice šíře asi 5°
temná oblast kolem Polárky: neviditelná - viditelná
šíře Mléčné dráhy: od 5° od Polárky po M 31 - od Polárky min. pod M 31 na spojnici hvězd And
MHV mým okem bez brýlí: cca 6,0 - cca 6,5

S těma brejlema je to průšvih, budu asi muset vyřešit i dioptrickou vadu. Zjišťuju, že už vidím dost špatně a při hodně temné obloze se asi zornička tak roztahne, že se to ještě zhoršilo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#38

Příspěvek od Tharos »

Přesně ty brýle, to mi povídej :)... Vždycky jsem si myslel, že vidím vcelku dobře, ale jak jsem si jednou půjčil pod slušnější oblohou 0.5 dioptriové brýle od kamaráda, byl jsem strašně překvapen, co vše najednou vidím. I když to pochopitelně dává smysl... Situace u mě: mám tak půl až třičtvrtě dioptrie na každém oku (můj odhad podle různých brýlí, co jsem si kde zkoušel), což je úplně fuk přes den (kdy je navíc zornička užší a oko má přirozeně větší hloubku ostrosti), ale velmi citelné při pohledu na noční oblohu. Proto pod oblohou nosím brýle :). A co jsem posledně pod tou oblohou s jasem 21.51 mag/arcsec^2 detekoval s brýlemi hvězdu 7.0 mag, bez brýlí jsem končil asi na hvězdě 6.6 mag.

Edit: Na té obloze, co popisuješ podle ostatních jevů (plošných, u které se dioptrická vada až tolik neprojeví), bys ses určitě s brýlemi na 7 mag dostal. Já jsem pod mnou popisovanou oblohou M33 přímým pohledem neviděl.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SQM data

#39

Příspěvek od michal.b »

Tharos napsal:
Ale pořád nevím, jestli tomu můžu věřit, ono totiž z té samé noci sem dorazily i některé vcelku extrémní pozorovatelské výkony (třeba ta centrální hvězda v M57 v Michalovo 250mm dobsonu).
Toto pozorovani nevyzaduje nutne zvlast tmavou oblohu (i kdyz ta neni nikdy na zavadu ), dulezitejsi je dobry seeing.

MaG napsal:
Zkusme to např. takto:

Jizerka při SQM 21,35 - Weinsberger Wald při 21,45
M 33: občas bočním viděním - stále přímým nebo lehce bočním viděním
Ja tedy nevim, ale vzdycky kdyz ctu o pozorovani M33 primym pohledem tak muzu jenom zavidet. Asi mam nejaky jiny zrak nez vy, ale primo vidim asi o 1-2 magnitudy mene nez bocnim pohledem. Bez ohledu na tmavost oblohy si nedelam zadne nadeje, ze bych M33 nekdy videl primo. Bortle tady pro me trochu ujizdi.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11408
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SQM data

#40

Příspěvek od MaG »

Ještě k tomu oku, Myzer říkal, že někde četl o tom, že oko má v noci tendenci mít až 0,5 či 0,75 dioptirie. U mně by to docela sedělo. Uvažuji tímto směrem zkusit nějaké brýle, které by mi korigovaly nejen astigmatismus, ale i ty dioptrie, pokud to bude možné.

K M33. Je těžké posoudit, nakolik byla vidět přímo. Normálně musím koukat bočně a i tak ji spíš není vidět a jen občas se objeví, zatímco teď to vypadlo tak, že ses podíval přímo, oko trochu zatěkalo a byla tam vidět pořád s občasnými výpadky (možná tedy bylo lepší říct, téměř přímým pohledem).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

SQM data

#41

Příspěvek od Tharos »

Ad oko: Tomu bych se vůbec nedivil. Já jsem zase někde četl informaci, že čtvrt až půl dioptrie má každý asi třetí nebo čtvrtý dospělý člověk, čemuž taky docela věřím. Myslím si, že je hodně znát ono zmenšení hloubky ostrosti při plném roztažení zorničky pod temnou oblohou. I člověk s půl dioptrií může přes den za hodně ostrého slunečního světla vzdálený bod vidět perfektně ostře...

Ad M33: Jak jsi mi, Michale, kdysi psal o "averted imagination"... že by taky existovalo "direct imagination" ;D? Dělám si legraci... Věřím, že je i přímým pohledem pozorovatelná, ale též se mi zatím v životě nepoštěstilo...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

SQM data

#42

Příspěvek od FunTomas »

MaG napsal: Ještě k tomu oku, Myzer říkal, že někde četl o tom, že oko má v noci tendenci mít až 0,5 či 0,75 dioptirie. ...Nehovoril to Myzer ale Funtomas. Čítal to v Sky&Telescope. :-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11408
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SQM data

#43

Příspěvek od MaG »

FunTomas napsal:
Nehovoril to Myzer ale Funtomas. Čítal to v Sky&Telescope. :-)Však tam byla taková tma, že se člověk snadno splete :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

SQM data

#44

Příspěvek od Pavuk_ »

ladis napsal:

Jak se maximum aktivity Slunce projevi na LP? Lze to, Martine, nejak pripodobnit k necemu?
MaG napsal: Projeví se minimálně, limitní magnituda v oblastech s přírodní oblohou klesne, o kolik desetin magnitudy nevím, ale psali o tom kluci když jeli na Kanáry. Zkus kontaktovat Pavuka či Myzera.
Tuto otazku som podrobne skumal a dokonca bola sucastou mojej prednasky "Kvalita oblohy" pre verejnost na seminari k 35. výročiu založenia hvezdárne v Sobotisti.

Vyberam z nej 3 slajdy, kde su vyjadrene tieto vztahy. Jas pozadia vzhladom na LP, Mesiac a slnecnu aktivitu. Vsimnite si ten graf ako sa zmensuju oscilacie slnecneho cyklu pri zvysujucom sa jase pozadia (zmena jasu - amplituda je aj v tabulke vlavo pre nazornost). Porovnajte si to z vplyvom Mesiaca pod prirodnou oblohou.

Nakoniec pripajam excel, ktory som si na tento ucel urobil. Mozete si to sami namodelovat a overit. Do ramceku vpiste jas pozadia (simulujte postupne rozne jasy) a sheet sa prepocita pre jednotlive "farby" LP atlasu.

http://www.8mag.net/download/KvalitaObl ... de-010.png
http://www.8mag.net/download/KvalitaObl ... de-011.png
http://www.8mag.net/download/KvalitaObl ... de-012.png
http://www.8mag.net/download/vypocet_jasov2.xls

OK takze aka je vlastne odpoved ? Zavazi jas aj v priemernych lokalitach ?

Odpoved je ANO zavazi a to v lokalite s 21.00MSA je amplituda min-max az 0.2MSA co je dost! Pri tmavsich lokalitach je to viac.
Zo skusenosti viem ze 0.1MSA vidno na oblohe ako zretelnu zmenu.

Netreba zabudnut ze sa jedna o bodove merania v zenite v obore V. SQM ukazuje NIE V a nie bodovo.
Bodove meranie v zenite je tmavsie ako to co ukaze SQM. Takze udaje co "lezu" s SQM sa daju priblizne prepocitat na tieto hodnoty a obor avsak nednoznacne to nebude (zavisi od spektr. indexu oblohy - LP je viac docervena, obloha je do modra hlavne dominuje prirodny Na a O) viac info najdete v tomto dokumente:
http://www.unihedron.com/projects/darks ... t_v1p4.pdf
Filter v SQM nie je V ale "prilizuje sa" mu avsak je ovela sirsi.
V tomto smere bude blizsie k "profi" meraniam prave SQM-L .. .chystam sa ho kupit a porovnat ... pravdepdodobne vychytali aj dalsie muchy klasickeho SQM takze je sa asi na co tesit :)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

SQM data

#45

Příspěvek od ladis »

Diky Pavuk za SKVELY prispevek! Mame se tedy na co "tesit"... :-/
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět