Další (letní) mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (letní) mlhoviny

#1

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj,

o některých z těchto objektů už tu jsou zmínky, ale rozhodl jsem se založit nové téma, kde se o nich můžeme bavit na jednom místě - ovzláště po včerejším pozorování na Sv. Anně, kde jsem viděl věci, které jsem ani moc nečekal. Zdrojem mi jsou především 4 okopírované stránky z "Astronmické příručky" s mapkami na "jasné" mlhoviny - pomalu chápu, že to není taková bláznivina, jak jsem si myslel:) (Vynechávám jenom Labuť, o té je už celkem velké vlákno.)

- NGC 281 - Pacman: Cassiopea sice není příliš letní souhvězdí, ale už je docela vysoko a zlákala mě. Při prvním pohledu jsem vybuchl překvapením, Pacman je tak nápadný, že nechápu, že se o něm víc nemluví! Pěkné hvězdé pole, výrazný tvar a jakási nejasná struktura, mlhovina plošně jasná i přes velký rozměr a je vidět i v hledáčku.

- IC 59 a 63 (u gammy Cas) - nevidno, gamma Cas strašně vadí!

- NGC 7023 - Iris: známá z fotek, ale i vizuálně velmi nápadná, ani jasná hvězda uprostřed ji nepřesvítí - náznaky struktury, ale musím se na ní podívat znova v klidu (už bylo dost pozdě)

- oblast Bubliny: samotná NGC 7635 viditelná, ale dobře jen v malém zvětšění (malý plošný jas), patrný tvar půlkruhu, po bublině ani stopy. blízko NGC 7538, menší ale mnohem jasnější, s chomáčkem uvnitře - o kus dál IC1470, velmi malá, ale patrná, bez detailů. Krásu zátiší dotváří hvězdokupy M52 a NGC 7510 - oblast sice neobsahuje nic vysloven vypalujícího, ale dohromady to stojí zato.

Mlhoviny jsou i ty temné:

- oblast nad 44 Oph (kde má být Hadí mlhovina B72) - příliš nízko, žádné jasná pozadí, na němž by byly vidět

- v mračnu ve Štítu taky nic jasného

- B142-143 u Altaira: velmi nápadné, sice bez ostrých okrajů, ale v 36x zvětšení dobré.

Shrnutí: sežeň si pořádnou mapu, že jsou "u něčeho" vědět nestačí!

A nakonec dvě planetárky, inspirované spoluprací na článku o Orlu v Astropise:

- NGC 6781: snadno se najde v 36x, ve větším zvětšění "pocit" prstýnku, ale nejde říct, co přesně

- NGC 6751: nic! I přes přesnou mapku (až na to, že je v ní V Aql jako by byla v maximu a teď asi v minimu, což trochu ztěžuje orientaci) a celkem dobré podmínky tady nic neni. Trochu se stydím, že jsme jí do toho článku dali, aniž by jí nkědo předtím viděl:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další (letní) mlhoviny

#2

Příspěvek od MaG »

Byl jsem o víkendu na okraji Vysočiny, pod ledčí nad Sázavou. Tma je tam dobrá, zhruba jako v Jizerkách mi to vyšlo po soumraku z pátka na sobotu, pak přišly cirry aj. oblaky a bylo po všem.

Mlhoviny v jižní Mléčné dráze
- poprvé jsem v místě hada viděl ztmavení, doma nikoli. V oblasti hada je všude vidět větší tmavé mlhoviny, ale samotná "snake" se mi poprvé objevila v triedru 15x70 až zde. Byla velmi nenápadná, oproti mlhovinám u Altaira velmi slabá.

Velký oblak Mléčné dráhy ve Střelci byl viditelný na jih až mezi M 6 a M 7. Vlevo sahal do poloviny vzdálenosti hvězd gama a delta Sgr. Velmi členitý na temné a světlé části.

M 4 velmi výrazná a temné pásy jdoucí od rhó Oph ještě viditelné.

Snad sem tyto moje poznatky pod slušnou oblohou patří. Škoda že nebylo zcela průzračno.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (letní) mlhoviny

#3

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tady se zkrátka ukazuje absurdita mých astornomických cest - pozoroval jsem už oblohu dalekohledy o průměrech 35,30,25,20 a 18 cm, ale nikdy pořádně triedrem! Proto mi ty temné mlhoviny dělají problémy. V Dobsonu sice jsou třeba mlhoviny u Altaira vidět, ale z mléčné dráhy nízko nad obzorem, kde už ta atmosféra není tak dobrá, při tom přecijen pořád malém zorném poli není nic moc. Musím si nějaký triedr už pořídit.

Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Další (letní) mlhoviny

#4

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ty temne mlhoviny v Orlu jsem videl jen parkrat, urcite loni v Liticich. Dalsi hezka temna mlhovina je B168 v Labuti, v Reiseatlasu se jmenuje cigaro. V ni take lezi znamy zamotek. Ten jsem ale nevidel.
Pozoruji triedrem TS 15x70.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Další (letní) mlhoviny

#5

Příspěvek od stana »

Včera jsem „hledal“ planetárky v Orlovi a tuším, že jsem byl úspěšný jen s NGC 6804..Takové světlé malé mlhavé nic moc..Teda snad jsem to s ničím jiným nezaměnil. Tuším tam v okolí není nic, s čím bych si to spletl.. U NGC 6781 jsem úspěšný nebyl, přitom by měla být dle CdC o trochu jasnější..Ono obloha nebyla teda nic extra.
Ups..Oprava!! Takže možná při zametání té části oblohy to mohla být NGC 6803...Ta má kolem 11 m jak jsem našel ve Stelláriu.. :-[ :P ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (letní) mlhoviny

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

6804 neznám, na to muísm kouknout - obzvlášť pokud je ještě nápadnější než 6781. skutečně zvláštní, že jsi 6781 nenašel, ale je možné, že je to fakt o obloze - mě přišla až překvapivě nepřehlédnutelná.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (letní) mlhoviny

#7

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Konečně se udělalo hezky, ale k sobě si naslibovaným věcem jsem se příliš nedostal, kvůli návštěvě, které jsem musel ukázat něco aspoň trochu zábavného - a tak jsme přikročili k vypalovačkám:)

- Sharpless 2-157:

(Trochu váhám, protože se o téhle mlhovině mluvilo už tady: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#0 ale je to v tom vlákně strašně zapadlé, tak to dám k dalším "svým" blbůstkám:) )

Oblast mlhoviny lze najít velmi snadno - na M52 natrefíte okamžitě. Za takové noci, aby mělo cenu zkoušet Sh2-157  je velde ní 7635 vidět hnedle - no a odtud už jen krůček k "čárkové" hvězdokupě 7510.

Podrobnou mapku jsem vytiskl ze Skymapy a do ní podle fotky dokreslil, kde je mlhovina. Když jsem věděl, že tam je, rozpoznal jsem po čase jasnější východní klepeto (u Mrk 50), nejsnáze v nejměnším zvětšění (33x) a s UHC, jeho viditelnost potvridla i švagrová, která je téměř laik.

Zbytek mlhovny spíš dával tušit, že je to tam jasnější, ale to je v Mléčné dráze dost neurčitý výrok. Překvapivě (ve srování s fotkami) jsem viděl docela výraznou temnou oblast, jejíž poloha odpovídá SZ okraji Z ramene.

S takovými objekty mám vždycky problém - ne ani tak kvůli obloze, ale hrozně se utápí ve světle okolních hvězd, jakmile je někde hvězd víc, tak je těžké rozlišit, jestli je to jejich rozmazané světlo, nebo mlhovina. Je to okulárem, dalekohledem, okem...? Jak to dělají pozorovatelé těch nějslaších mrch?

- NGC 896

Schválně, kdo znáte tuhle ve skutečnosti velmi jasnou mlhovinu? Velmi mě překvapilo, že oblast IC 1805 a IC 1848 (Srdce a Duše) není vůbec popsaná v mých okopírovaných stránkách z "Astronomické příručky" (kde je jinak každá šílenost) a to i přesto, že prý (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=3#3) jsou vidět i tiedrem! Sice to není moc "letní" oblast, ale už teď je to nad ránem velice vysoko.

Bez podrobnější mapy je to ale v téhle oblasti strašné, samá hvězda. Nakonec jsem ale víceméně brouzdáním narazil na dost nápadnou mlhovinu, při zpětném dohledání se SkyMapou a s fotkami jsem zjistil, že to byla právě NGC 896, která leží na SZ okraji IC 1805 a je podle obrázků mnohem jasnější, takže není překvapivé, že jsem si všimnul právě jí. Takovéhle pozrování mi přijde nejelpší, člověk si nic nenamlouvá, když neví, co má vidět:)

V oblasti je spousta hvězdokup, už je mi jasné, že odteď bude zde mým orientačním bodem překrásná NGC 1027 (kterou jsem včera viděl, ale nevěděl, co to je:) Přímo v srdci Srdce (IC 1805) je druhý skvěle nápadný shluk hvězd, kterému jsem ale nenašel označení. Už teď jsem naplatý, jestli mlhoviny uvidím, když vík, kde jsou...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Další (letní) mlhoviny

#8

Příspěvek od ladis »

NGC 281 - Pacman je videt skutecne nadherne, samozrejme s UHC. Jiz pri prvnim pohledu je jasne, proc se mlhovine rika "Pacman". Vcera jsem jej pozoroval v 200mm dobsonu a skutecna lahudka. "Otevrena tlama" okamzite viditelna i primym pohledem.

Rovnez Helix byl videt velmi jasne. Pri pohledu pres UHC byl jasne viditelny "prstynek" a vnitrni vypln, ovsem bylo zrejme, ze "prstynek" neni kruhovy, ale po obvodu nepravidelny.

Omega dala ukazat sve plne krase dokonce s detaily "v tele Labute" - jakoby temne a svetle kanaly, jasne viditelne. Navic nejen, ze jsem pozoroval klasicky mlhovinovy oblouk za "zadkem" Labute, ale tez mlhovinove halo kolem...

O krase Laguny nema cenu hovorit, to je nadhera, kterou jsem se musel kochat snad ctvrt hodiny. Mlhovina se rozprostirala az k hvezdokupe, jasne viditelny temny zaliv, proste fotografie, jen v cernobilem provedeni.
Pokud zimni obloha nabizi zlaty sperk v podobe M42ky, letni obloha dokaze vzdy znovu a znovu fascinovat prave Lagunou.

Trifid tez ukazal svoji strukturu, i kdyz zde bylo treba jiz jakoby akumulovat okem svetlo pro zachyceni struktury mlhoviny.

Orli mlhovina me prekvapila svoji jasnosti, nadherne definovatelny tvar a doslova vypalovacka na oci. Krasny objekt s hvezdami uvnitr, opravdu klenot oblohy.

Severni Amerika byla jasne videt i v triedru, s UHC v 200mm v plne krase, predevsim v oblasti mexickeho zalivu. Vysoky kontrast mlhoviny vuci pozadi. Troufam si rici, ze mlhovina doslova zarila. Perfektne je NGC7000 videt s UHC filtrem pred neozbrojenym okem - to jak kdyz clovek rozviti lampicku na nebi...

Jeste jsem videl par mlhovin, napr. jednu vyraznou v Kasiopeji, ale to by bylo na dlouhe povidani...

Letosni leto nas sice zkousi, ale pokud se vyjasni, stoji to skutecne za to.

A tez jsem si overil, ze skutecne stoji za to jet i hodinu za skutecnou tmou do vysoke nadmorske vysky - letni mlhoviny ukazi detaily bezne nevidane...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (letní) mlhoviny

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ten Helix mě včera taky překvapil, ještě nikdy jsem ho neviděl ničím větším. Měl u mě pověst úhlově slabého objektu, ale i přesto jsem ho viděl jenom kousek nad stromy úplně jasně, hodně díky UHC.

Takže nebojte se Helixu, i kydž je potvora nízko!!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Další (letní) mlhoviny

#10

Příspěvek od ladis »

Me prekvapil Helix svoji velikosti. Na to, ze to je planetarka, je obrovsky, velikostne spise jako mensi mlhovina. Ovsem "prstynek" jasne prozradi, ze o mlhovinu nejde. Velmi zajimavy objekt.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další (letní) mlhoviny

#11

Příspěvek od MilAN »

Vodík jako vodík ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Další (letní) mlhoviny

#12

Příspěvek od stana »

Tak v tom Orlovi to byla přeci jen NGC6804. Ta NGC 6803 je moc úhlově malá a ten světlý flek měl rozhodně víc jak 0,1 '. :)
Ostatní planetárky jsem "zametáním" nenašel.. :-/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (letní) mlhoviny

#13

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

A máme tu další Journal of Summer Nebulae...

- Sharples 2-157: 2. návštěva

Pozorovav, že je skvělá obloha, věnoval jsem hodně času znovu téhle duchařině. Pro mě teď "horní", tedy východní "klepeto" mi tentokrát přišlo výraznější, a už jsem si dost jistý, že jsem si ho tam nevymyslel, ale zbytek je stále v podstatě negativní. Budu muset už jednou na tu Šumavu.

- NGC 6820

Astornomická přiručka mě nalákala na tuhle prakticky neznámou mlhovinu v Lištičce. Poloha lze najít snadno podle hvězdokupy, ale kde nic tu nic.

- IC 1805 (teď už doopravdy)

Po minulém pozorování, které skončilu u NGC 896, jsem už víc věděl, kam koukat. Nejjasnější část východně od vnořené hvězdokupy (skoro směrem k NGC 1027) je vlastěn docela nápadná, jen nemá žádné pořádné okraje. K jihu se od ní táhne docela zřetelný oblouk, který tvoří "levou komoru" (nebo síň, já tomu neorzumím:) ) Srdce, ale tvar není úplný, dost se to ztrácí.

- IC 1396

Díky parádní obloze jsem dneska konečně pořádně viděl, že tady něco je. Mlhovina je spíš takové neurčité světlo v poli, projevují se na ní ale dost zajímavě tmavší oblsati v kontrastu. Jen mi to zpětně nejde nijak poskládat se žádnou fotkou, musím si příště nějakou vzít k dalekohledu.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4639
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (letní) mlhoviny

#14

Příspěvek od Sasa3 »

honza42 napsal: Ten Helix mě včera taky překvapil, ještě nikdy jsem ho neviděl ničím větším. Měl u mě pověst úhlově slabého objektu, ale i přesto jsem ho viděl jenom kousek nad stromy úplně jasně, hodně díky UHC.

Takže nebojte se Helixu, i kydž je potvora nízko!!
Já viděl Helixe prvně v životě minulý týden na dovolené a taky mě překvapil tím, jak je hezký. Šel bez problému vidět i v 50mm hledáčku. V 150mm dalekohledu už to byl pěkný prstenec (bez UHC filtru). Celkově mi přišel jako hodně snadný (nevím, jak moc snadný je od nás z Čech, byl jsem v Rakousku ve výšce asi 1500m) a hezký objekt, taky vřele doporučuji.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Další (letní) mlhoviny

#15

Příspěvek od Miloš Hroch »

Co je to úhlově slabý objekt ;D ? Jinak Helix mohu potvrdit jako velmi vděčný cíl pod tmavou oblohou. Nejlépe v půlce září po půlnoci, kdy kulminuje cca 18° nad J obzorem. Pozorovali jsme před dvěma lety na Pohoří na Šumavě. V dobsonu 250 mm nejlepší při zvětšení 50x s UHC filtrem.
Odpovědět