Okuláry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Okuláry

#1

Příspěvek od elbi »

Nemáte někdo náhodou zkušenosti s levnějšími okuláry typu Celestron-Nexstar, GSO,TAL a hlavně okul. firmy SKY-Watcher.Zajímalo by mě hlavně porovnání s ok. ATC, které dobře znám.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry

#2

Příspěvek od zdenek »

Diky vstricnosti p. Zahajskeho jsem mel moznost u nas v labine pomerne podrobne promerit mj. ze Sky-Watcheru rady LE a UW (resp. nektere okulary z techto rad).
Rada LE (mereno LE2, LE5): Okulár s ohledem na nizkou cenui velmi zajimavy. V okrajích zorného pole je patrné na první pohled poměrně vysoké zkreslení. Vysoká vzdálenost výstupní pupily umožňuje pohodlné pozorování a to i s brýlemi. Je vhodný zejména jako okulár pro pozorování menších deep-sky  objektů (tj. pro vyšší zvětšení), popř. po doplnění vhodných filtrů i planet. Je vhodný  pro světelné soustavy  do cca f/5-f/4. U jasnějších objektů však může mít občas problémy s falešnými odrazy (má naneseny pouze  levnější antireflexní vrstvy).
...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry

#3

Příspěvek od zdenek »

A jeste rada UW (mereno UW6):    Tento širokoúhlý okulár je zajímavý  příjemnou vzdáleností výstupní pupily pro běžného pozorovatele (cca 15mm). Vykazuje poměrně malé zkreslení v okrajích zorného pole (ZP) při zachování vysoké světelnosti celé soustavy. Je vhodný zejména jako okulár pro pozorování menších deep-sky  objektů (tj. pro vyšší zvětšení), kde vyniká jeho hlavní výhoda – velké zorné pole. Je vhodný i pro světelné soustavy (cca do f/4). U jasnějších objektů však může mít občas problémy s falešnými odrazy ( osobn2 jsem je nepozoroval ale má podobně jako řada LE naneseny pouze  levnější antireflexní vrstvy). Přesto je nutno tento okulár hodnotit poměrně vysoko (je to muj osobni favorit v pomeru vykon/cena).
Zdenek.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Okuláry

#4

Příspěvek od Tomkk »

A s těmi levnějšími CELESTRON E-LUX někdo zkušenost nemáte?
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Okuláry

#5

Příspěvek od Janek »

Těch tu zatím moc nebylo, ale pokud Zdeněk svolí, jakmile dojdou, pošlu je na "výzkumy". Možná už brzo :o)
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry

#6

Příspěvek od zdenek »

Určitě ano. Přehled bude aspoň zase o trošku úplnější. :D.
Zdenek
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Okuláry

#7

Příspěvek od johnik »

Tomkk napsal: A s těmi levnějšími CELESTRON E-LUX někdo zkušenost nemáte?
Vlastním 2" e-lux 26mm, u ukrajů je obraz oproti středu jakoby mázlý, ale není to moc zlé, za ty peníze je to v pohodě, má řekl bych velkou světelnost, takže se s ním lépe pozoruje v "temnotě" (na přesvětlené obloze v něm není nebe černé).
Co se týče komfortnosti pozorování, tak zde je to velmi dobré, oko není třeba vůbec "nořit do okuláru" (polní čočka má průměr 2cm).

Závěrem:není to perfektní, ale je to uspokojující až velmi dobré (za ten peníz)

PS:mám nově celestron X-CEL 5mm, až budou podmínky, vyzkouším a také dám snad vědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry

#8

Příspěvek od vla »

Jenže teď jde o to jestli se jedná o vadu poměrně levného 2" okuláru, nebo jestli jde o komu ze světelného newtona, jsi to schopný prověřit? Já mám např. TAL 24/80 stupňů a obraz v kraji pole je hrozný, takže musím používat komakorektor, který viditelně pomáhá.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry

#9

Příspěvek od zdenek »

johnik napsal:
Vlastním 2" e-lux 26mm, u ukrajů je obraz oproti středu jakoby mázlý, Pokud se nemýlím, měl by to být Kellner se zorným polem cca 56 st. Tento typ okuláru je vhodný pro objektivy se světelností tak do kolem f/6. Se svou f/5 jsi tak akorát na hraně. Jinak řečeno - spíše by mne překvapilo, kdyby v okraji neostrost nebyla.
Zdenek.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Okuláry

#10

Příspěvek od johnik »

vla napsal: Jenže teď jde o to jestli se jedná o vadu poměrně levného 2" okuláru,
Boužel nemám komakorektor, ale až pojedu k tobě, můžu vzít ten okulár sebou a případně to vyzkoušíme.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Okuláry

#11

Příspěvek od johnik »

zdenek napsal:
Pokud se nemýlím, měl by to být Kellner

Ano, je to kellner, ale nakolik má vliv světelnost dalekohledu nedokážu posoudit.Můžu ho vyzkoušet ještě s částečně zastíněným dalekohledem.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry

#12

Příspěvek od zdenek »

Jde-li o komu či vliv nevhodné konstrukce okuláru pro daný dalekohled lze při troše zkušenosti snadno poznat (on samotný název aberace - "koma" napovídá, jak vypadá obraz hvězdy na okraji ZP zatíženého komou. V tomto případě samozřejmě komakorektor je velmi účinný prostředek.

johnik napsal:
Můžu ho vyzkoušet ještě s částečně zastíněným dalekohledem.  To je to tak markantní? Zkusit to můžeš, i když zastíněním zmenšíš asi největší devizi dalekohledu (světelný zisk). Asi bych se raději v případě že to způsobuje Kellnerova konstrukce smířil s určitou neostrostí na okrajích při velké světelnosti.

Zdenek.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry

#13

Příspěvek od zdenek »

vla napsal: Já mám např. TAL 24/80 stupňůJe to 2" UWA24?
Velmi pěkný okulár   ;). velikost zorného pole je taková, že komakorektoru asi opravdu neutečeš.

(Poznámka bokem:
 V podstatě na základě konstrukce TALu UWA24 jsem si navrhl a shotovil vlastní okulár velmi podobných parametrů, komakorektor je už ale jeho součástí a ihned po prvním odzkoušení se stal mojim nejoblíbenějším okulárem  :D).

Zdenek.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry

#14

Příspěvek od vla »

zdenek napsal:
Je to 2" UWA24?
Velmi pěkný okulár   ;). velikost zorného pole je taková, že komakorektoru asi opravdu neutečeš.

(Poznámka bokem:
 V podstatě na základě konstrukce TALu UWA24 jsem si navrhl a shotovil vlastní okulár velmi podobných parametrů, komakorektor je už ale jeho součástí a ihned po prvním odzkoušení se stal mojim nejoblíbenějším okulárem  :D).

Zdenek.
Není co dodat, neuteču, řeším jeho vestavbu přímo do výtahu, aby byl společný pro více okulárů / tal chystá 15 mm se stejným zorným polem/, ale zatím to není dle mých představ, asi to bude chtít novou vstupní trubku okuláru, ale ještě budu experimentovat, čekám na počasí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Okuláry

#15

Příspěvek od FunTomas »

to Zdenek: nevedel by si nieco prezradit o konstrukcii toho okularu? Kde sa ti podarilo zohnat potrebne sosovky? Co treba k tomu aby som si mohol spravit taky okular aj ja? Ja som kedysi ziskal sadu sosoviek na ortoskopicky okular 1 1/4" s ohniskom 24mm no a ten je skutocne perfektny. Hlavne ked pozriem dobsonom na oblohu tak je to nadhera. Mesiac sa mi zmesti do zorneho pola uplne cely. Pouzivam este komercny Soligor Plossl s f=6mm pozicany od kamosa (diky Andrej ), no ten robeny je proste neprekonatelny. Snad by ho vedel prekonat ten UWA...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět