Kolimace

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24326
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace

#61

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš označen geometrický střed primáru a sekundáru, změř ještě střed držáku sekundáru a pokud není ve středu tubusu, tak se pokus ho tam dostat. Potom seřiď ( a jedno v podstatě kterou metodou , dalekohled tak, aby se všechny středy překrývaly. U posuvu sekundáru podélů optické osy si lze pomoci měřením vzdálenosti osy okulárového výtahu od konce tubusu a vzdálenosti středu sekundáru od konce tubusu.
Pokud bude mít sekundár ofsetje nutno postupovat jinak a nelze použít značku geometrického středu sekundáru, jak se mylně často uvádí.Postup není ale o mnoho služitější, ale v Tvém případě bych doporučoval seznámit se s kolimací tím nejjednodušším způsobem a dostat dalekohled do používání schopného stavu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Horal

Kolimace

#62

Příspěvek od Horal »

Zdravím,

sice nejsem odborník, ale mám tenhle přístroj taky, takže se rozdělím o zkušenosti. Doufám, že nebudu kamenován :)
Při kolimaci pomocí dírky v okulárovém nástavci mám stejný obraz jako hroch na obr. B. Jakýmkoliv posunem sekundárního zrcátka nelze dosáhnout stavu z obr.A. Dle mého neodborného závěru je celý háček v tom, že sekundár není nalepen na držáku přesně ve středu, ale mírně níže. Jinými slovy spodní hrana sekundáru je dál od průsečíku optické osy tubusu s plochou sekundárního zrcátka než horní.
Dále, sekundární zrcátko by mělo asi být co nejvýše, protože díky této nesouměrnosti dochází k tomu, že plocha vstupního otvoru okulárového výtahu není zcela promítnuta na sekundár. Část průmětu je nad sekundárem "ve vzduchu". Tím podle mě dochází ke ztrátě "světla", protože se sekundár jeví jako menší než je potřeba. Já mám mezi držákem sekundáru a závěsem na pavouku pouze asi 2 mm. Teprve v tomto stavu jsem dosáhl toho, že horní hrana sekundárního zrcátka kopíruje průmět plochy vstupního otvoru výtahu.
Zcela subjektivně pak hodnotím toto nastavení dalekohledu jako nejlepší. Dalekohled např. bez problémů rozliší okrajové partie M13 na hvězdy. Byly však doby, kdy jsem dalekohled takto seřízený neměl a M13 byla jen mlhavá skvrna. >:(


Ještě jedna poznámka závěrem. Sekundární zrcátko jde přitáhnout k pavouku ještě blíž, než ho mám já, ale toto nastavení se mi neosvědčilo. Při kolimaci takto extremně vytaženého zrcátka totiž docházelo k tomu, že seřízení bylo v pořádku pouze v jedné z krajních poloh okulárového výtahu. Po spuštění zrcátka o cca. 1,5 závitu z maximální výšky je seřízení dalekohledu stejné ve všech polohách výtahu.
Uff, doufám, že je tomu alespoň trochu rozumnět.
Horal

Kolimace

#63

Příspěvek od Horal »

MilAN napsal: Pokud máš označen geometrický střed primáru a sekundáru, změř ještě střed držáku sekundáru a pokud není ve středu tubusu, tak se pokus ho tam dostat. ...
To půjde dost těžko, protože tam sice seřizovací šrouby jsou, ale posun, který lze dosáhnout je cca. 2-3mm a na výsledku to subjektivně nic nezmění. :(
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#64

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jak vidím, tak ta nesymetrie je zřejmě u tohoto typu normální a svým zásahem jsem pouze dost nepříjemným způsobem rozhodil optické prvky dalekohledu. Jak psal Horal, tak při pozorování M13 jsem v původním nastavení neměl problém i při menším zvětšení rozložit kulovou hvězdokupu na jedotlivé hvězdy (v okrajových částech). Teď jsem ještě pozorovat nebyl, tak se uvidí. Ještě jednou zopakuji tedy dotaz, mám to nastavit dle obrázku B nebo C ? Jinak značku na sek. zrcátku nemám. Dělá se to nějakým obdobným způsobem jako u primáru, tedy pomocí papírové masky? A ještě, stačí k měření vzdáleností svinovací metr, nic lepšího na tyto rozměry nemám. Omlouvám se za začátečnické dotazy.

Ještě dotaz k Horalovi. Co myslíš tím, že nastavení bylo v pořádku pouze v krajních polohách okulárového výtahu.
Horal

Kolimace

#65

Příspěvek od Horal »

Doporučuje seřídit podle obr.B

Ještě dotaz k Horalovi. Co myslíš tím, že nastavení bylo v pořádku pouze v krajních polohách okulárového výtahu.
Je to asi takhle. Na vnitřní straně "kolimačního okuláru" mám okolo dirky ještě soustřednou kružnici, která odpovídá rozměru středové značky na primáru. Při kolimování pak lehce dosáhnu stavu, kdy je středová značka primáru lemována touto kružnicí. No a pokud bylo sekundární zrcátko příliš vysoko nebo naopak příliš nízko, docházelo k tomu, že pokud jsem pohyboval výtahem nahoru, kolimace se rozjela a naopak.
Jednoduše řečeno - zkolimováno při zasunutém výtahu. Při vysunutém ne. Musel jsem najít správnou pozici sekundáru.
Navíc jsem horní stranu výtahu (orientace dle podélné osy tubusu) musel podložit 1mm podložkou, protože výtah byl zřejmě mírně šikmo. To ale nemusí být pravidlem a tak se zdržím doporučení této úpravy.

Ještě jedna drobnost. Všechny seřizovací prvky mám dotažené jen velmi jemně rukou, aby nedocházelo k nedefinovanému pnutí. Kolimace drží i když dalekohled pravidelně převážím autem.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#66

Příspěvek od Miloš Hroch »

Takže pro dnešek končím, seřídil jsem sekundár do středu tubusu, a optiku zkolimoval pomocí dírky dle obrázku B. Teď to jedu vyzkoušet do terénu. Ve čtvrtek mám ještě od kamaráda slíbený laserový kolimátor, tak pak ještě napíšu jak to vše dopadlo. Jednu výhodu toto celé pro mne mělo a to tu, že jsem se celý postup kolimace rutinně naučil. Ještě jednou díky všem za pomoc a zatím čus.

P.S.: Jestli pojedete pozorovat, nezapomeňte mrknout na Uran. V sobotu jsem ho pozoroval s rozkolimovaným dalekohledem, z balkónu ve městě (příšerný seeing), za svitu měsíce a šlo to celkem v pohodě. Najdete ho na spojnici lambda a fí Aqr, nelze minout :)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kolimace

#67

Příspěvek od Pavuk_ »

hroch napsal: Takže pro dnešek končím, seřídil jsem sekundár do středu tubusu, a optiku zkolimoval pomocí dírky dle obrázku B. Teď to jedu vyzkoušet do terénu. Ve čtvrtek mám ještě od kamaráda slíbený laserový kolimátor, tak pak ještě napíšu jak to vše dopadlo. Jednu výhodu toto celé pro mne mělo a to tu, že jsem se celý postup kolimace rutinně naučil. Ještě jednou díky všem za pomoc a zatím čus.

P.S.: Jestli pojedete pozorovat, nezapomeňte mrknout na Uran. V sobotu jsem ho pozoroval s rozkolimovaným dalekohledem, z balkónu ve městě (příšerný seeing), za svitu měsíce a šlo to celkem v pohodě. Najdete ho na spojnici lambda a fí Aqr, nelze minout :)
Este drobna rada na zaver... over si ci je skolimovany kolimator
Lebo neskolimovany kolimator je hotovova pohroma ;)
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#68

Příspěvek od Miloš Hroch »

Problém s kolimací se nakonec dosti nečekaně vyřešil sám. Při procházení internetu jsem narazil na toto: http://www.fpi-protostar.com/collim.htm. Myslím, že obrázky a text jsou dostatečně výmluvné a narazit na to dříve, mohl jsem si ušetřit několik bezesných nocí a cestu do Prahy :P.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Kolimace

#69

Příspěvek od alex.sky »

Prosím vás, nastavoval niekto samotný okulárový výťah? Mám Celestron NW 254/1200.

Má to prichytenie na 4 skrutkách k telu tubusu, ale sa mi zdá, že sú tam ďalšie skrutky na nastavenie sklonu výťahu vzhľadom na tubus.

Ako sa to dá overiť, či je to kolmo na tubus?
Niečo na kontrolu kolmosti na os tubusu by som ešte vedel - tubus je dosť dlhý na to, aby som vsunutím niečoho do výťahu skontroloval kolmosť... ale či je dno výťahu dotyčnicou ku kružnici prierezu tubusu  ???

Radšej tu dám obrázok:

Jedná sa o ten modrý odklon.

Nemáte na tieto testy niekto nejaký overený prípravok?

Mal som to odmontované pre nejaké úpravy a teraz nie som si istý, či to je ok.

Vďaka.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5415
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace

#70

Příspěvek od vla »

Vyndám sekundár, do výtahu vložím laser kolimátor, změřím vzdálenost od osy výtahu k protějšímu bodu z jedné i druhé strany ( osvědčilo se mi vlepit do vnitřku tubusu metr z OBI i přes výtah a v místě zobrazení bodu laseru metr propíchnu aby laser svítil na druhou stranu tubusu) a pokud není dostatečně stejná zkusím to napravit podložením výtahu. Když už to dělám změřím rovnou vzdálenost výstupní osy laseru z výtahu od konce tubusu a totéž na straně zobrazení bodu. Nakonec strčím do díry pro osu sekundáru něco jako olovnici a změřím jestli je střed držáku sekundáru na ose tubusu. Snažím se být v toleranci cca 1mm, zbytek se dorovná po osazení sekundáru jeho nakláněním. Pokud jsem spokojen osadím sekundár a klasicky zkolimuji.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Kolimace

#71

Příspěvek od alex.sky »

vla napsal: Vyndám sekundár, do výtahu vložím laser kolimátor, změřím vzdálenost od osy výtahu k protějšímu bodu z jedné i druhé strany ( osvědčilo se mi vlepit do vnitřku tubusu metr z OBI i přes výtah a v místě zobrazení bodu laseru metr propíchnu aby laser svítil na druhou stranu tubusu) a pokud není dostatečně stejná zkusím to napravit podložením výtahu. Když už to dělám změřím rovnou vzdálenost výstupní osy laseru z výtahu od konce tubusu a totéž na straně zobrazení bodu. Nakonec strčím do díry pro osu sekundáru něco jako olovnici a změřím jestli je střed držáku sekundáru na ose tubusu. Snažím se být v toleranci cca 1mm, zbytek se dorovná po osazení sekundáru jeho nakláněním. Pokud jsem spokojen osadím sekundár a klasicky zkolimuji.Znie to sľubne, vďaka!
Skúsim to teda takto. Vlastne ten lúč prejde cez prepichnuté šablóny, len ich treba vhodne a presne umiestniť - a vzhľadom na tie rozmery 254-ky by to mohlo byť aj postačujúce :)
Dúfam, že ten sekundár to prežije ???
Vďaka
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Kolimace

#72

Příspěvek od Bíba75 »

To alex:

něco takového jsem řešil taky a pomohl jsem si následovně.Vyndal jsem sek zrcátko obkreslil jeho tvar na papír potom jsem to vystříhnul a přeložením dlouhé a krátké osy jsem dostal střed sekundáru ktery jsem označil ta maska vypadala asi takhle
potom jsem masku přiložil na sekundár a přilepil páskou aby se maska nehnula a vrátil sekundár zpět na místo potom jsem vložil do OV kolimátor a paprsek mi hned ukázal jestli osa výtahu je ve středu sekundáru.abych viděl na sekundár tak jsem si vložil tubusu malé zrcátko.Toď asi vše snad to pomůže zkusím pohledat nějaké snímky fotil jsem to.

jeden názornej snímek
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Kolimace

#73

Příspěvek od alex.sky »

Biba75 napsal:
...střed sekundáru ktery jsem označil... potom jsem masku přiložil na sekundár a přilepil páskou aby se maska  nehnula a vrátil sekundár zpět na místo potom jsem vložil do OV kolimátor a paprsek mi hned ukázal jestli osa výtahu je ve středu sekundáru....
Vďaka Ti!
Vla mi navrhol nastavenie voči samotnému tubusu, bez ohladu na stav sekundárneho zrkadla.
Tvoje je vhodné za predpokladu, ak by som ešte nepohol so sekundárom, čo je momentálne ešte pravda. Asi skúsim najprv len toto riešenie.
Škoda, že na sekundárnom nemôže byť značka v strede :(
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24326
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace

#74

Příspěvek od MilAN »

Ale může, zrovna tak, jako na primáru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Adzo
Příspěvky: 156
Registrován: 05. 03. 2008, 04:06

Kolimace

#75

Příspěvek od Adzo »

Oni to v tej Číne asi tak vyrábajú naschvál.Mám ten istý ďalekohľad a ten istý problém a ešte jednu otázku.Nejde mi pri povolení 3 šrobov na sekundári pohybovať so zrkadlom v osi tubusu,nejde točiť s krížovým šrobom.Nie že by to nejako vadilo obrazu ale pohľad do výťahu na tú nesúosovosť nie je moc pekný. :-/
Dobson SW 254/1200,Lidlskop 70/700,Scopium hold,TV8mm,UHC
Odpovědět