27-28. června aneb co se dnes bude promítat?...

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

27-28. června aneb co se dnes bude promítat?...

#16

Příspěvek od hamr »

Pro Mag,
ta noc byla zvláštní, bouřka u nás taky nebyla, od večera bylo jasno, sem tam malý mráček. Pozoroval jsem Makem 127 zapadající Saturn a zkoušel i video, ale za nic to nestálo. Obdobně nic moc po 24hod Jupiter, to už bylo vypnuté VO. Pak jsem Maka uklidil a když jsem asi za hodinku, kolem 1 hodiny vykouknul ven, všimnul jsem si, že je vidět velmi dobře "mléčná dráha" a tak jsem vytáhnul jen malý R70/280 z triedru na fotostativu a koukal právě po okolí Jupitera, který je ve Střelci a byl překvapenej co vše je docela pěkně vidět. Možná to bylo delší absencí jasné oblohy? Je fakt, že ale takhle pěkně mléčná dráha teď u nás dlouho vidět nebyla, i když nebyla včera absolutní tma. Pozoroval jsem ze dvora ve vsi a bylo kolem té 1hodiny a u nás úplně jasno bez mraků. Udělal jsem možná chybu, že jsem nevytáh Dobsona, ale bylo už pozdě. Říkal jsem si, že to zkusím dnes a to je jak na potvoru zatím zataženo >:(.

Je asi smutný fakt, že jsem zatím nevytáh paty ze dvora, musím někdy vyrazit za větší tmou někam dál ;). Zatím mě to ale nezbytně nenutilo, když nám vypínají to VO kolem 23 hodiny.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

27-28. června aneb co se dnes bude promítat?...

#17

Příspěvek od ladis »

Panove, ja uz pul roku nemuzu poradne pozorovat a kvuli kolenu po zatim treti operaci nemuzu ani nic prenaset tezkeho. Vite co to je za muka, kdyz se vyjasni a ja nemuzu vzit dobsona a jet za tmou? :-/

Budte radi za jakekoliv podminky a pozorujte, at jste kdekoliv a kdykoliv. Nikdy nevite, zda pristi mesic, pulrok, rok budete moci opet pozorovat...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

27-28. června aneb co se dnes bude promítat?...

#18

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Možná to bylo prostě lokální, já jsem od tebe, Martine, asi 200 km vzdušnou čarou, což už je z hlediska počasí docela dost. Jednotlivé mraky taky byly, někdy v půl druhé se začalo zatahovat.

Hlavní zajímavost té noci (stejně jako té na dnešek, ale to víc vadily jednotlivé mraky nad jihem) byla v tom, že obloha byla strašlivě čistá až k obzoru. Někdy od dubna je tady KAŽDOU jasnou noc zákal u obzoru. takže nic pod 30° nemá cenu pozorovat, což tentokrát nebyla pravda.

Laguna, M24 a spol. byly krásně vidět okem, Mléčná dráha až k obzoru. Nemyslím, že to bylo něco světově mimořádného, zažil jsem dost podobných nocí, ale letos mi to přišlo poprvé - a poprvé co mám nový dalekohled a jsou vidět tyhle obekty:)

Dovolím si odvážnou spekulaci, že to souvisí (s někde tu již zmiňovaným) "pylovým znečištěním". Vzduch tady u nás byl opravdu plný pylu z řepky (proklata budiž biopaliva) a situace (a moje schopnost dýchat) se zlepšila po jejím odkvetení...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Coreysek
Příspěvky: 67
Registrován: 27. 06. 2008, 04:43

27-28. června aneb co se dnes bude promítat?...

#19

Příspěvek od Coreysek »

to MaG - dobrý den,
já se tedy omlouvám, zda-li jsem přispěl úplnou hloupostí...Já se s tímto parádním webem seznamuji a tak jsem neprolezl vše...u mě v půlnoci bylo mračno, že jsem zandal Skylux, protože to nemělo cenu..ani jedna hvězda se neukázala...tak se tedy omlouvám, a budu si dávat majzla :-X :-/
Odpovědět