Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#31

Příspěvek od mitovka »

Ďakujem za odpovede, išlo mi len o to ako nastavovať okrem jasu (ktorý som vedel ovládať funkčnými klávesami) aj kontrast, farby atď.

Dnes som to objavil v ovládači pre grafickú kartu a nastavil som to podľa terčov a roznych testov na nete. Zlepšilo sa to asi o 300 percent.

Ale viem že notebook sa na spracovanie fotografii nehodi, a užil som si už aj pár tých "ostud". To továrenské nastavenie bolo však strašne strašné, teraz je to už pozerateľné.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#32

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ahoj. I keď si prišiel na nastavenia lcd na notebooku, úpravy fotiek by som tam aj tak asi nerobil. Na to mám proste staré dobré CRT. Na NB si len narýchlo spracovávam videjká a tie najvydarenejšie snímky potom niekedy spracujem i na lcd (ku podivu má moje msi vcelku slušné lcd v porovnaní s CRT), ale väčšinou po doostrení snímku v registaxe hádžem všetko do stolného compu s CRT a tam to upravujem :).
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#33

Příspěvek od Ondra.P »

Ahoj, chtel bych tohle tema trochu ozivit.
Podarilo se mi v praci splasit EIZO CG19(to byste neverili k cemu ten monitor slouzil ) neni to sice nejnovejsi typ, ale ukazuje moc pekne.
Problem je ze mi ted vsechny moje fotky na monitoru co mam doma(Samsung SyncMaster TW215) pripadaji hnusne  ;D

Monitor chci primarne na astrofoto a vidim to zatim na jeden z tehle dvou:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71151
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=76324

Docela by mne zajimal Vas nazor, pripadne tip na jiny kvalitni monitor v cenove relaci 15-20k.

Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#34

Příspěvek od honza.ho »

Můj názor je ten, že bych se úplně vykašlal na všechny tyhle drahé LCDčka nad 10k a koupil prostě nějaké lepší, ozkoušené, obyčejné, které se nejlépe přiblíží tomu, co uvidí většina lidí (v práci, doma, prostě tam kde se na fotky koukají).
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#35

Příspěvek od LKamarad »

Pokud chci mít aspoň trochu profi výstup + systém např sjednocenej s tiskárnou (plotrem) a taky si při dlouhejch úpravách snímků nezničit oči (moci pracovat v plně zkalibrovaném módu při nízký světelný hladině LCD panelu), tak je jedinou rozumnou volbou panel IPS od Eiza s vnitřní HW kalibrací. Já sám používám 3 CG211ky

http://www.eizo.cz/monitory/kalibrovate ... CG211.html

a jinou řadu než CG 211, CG221, CG232, CG243, CG301 a 303 nemohu doporučit :P

Pouze na těchto monitorech vidíte objekt jako by byl na příjemně osvětleném papíru. Z ostatních monitorů na vás objekt agresivně svítí a mění se s úhlem pohledu.
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#36

Příspěvek od Ondra.P »

honza.ho:
No vtip je v tom, ze jedina moje fotka co vypada trochu slusne i na ostatnich monitorech co jsem zatim zkousel(modely za cca 3-15k) je ta posledni - M31
a tu jsem zpracovaval prave na tom EIZU CG19

Verim, ze mi to EIZO tech 5let vydrzi a bude ukazovat porad slusne, coz si u LCD za 10k nemyslim.
Navic bych si oproti stavajicimu monitoru asi moc nepomohl, jestli vubec.

LKamarad:
Jasny no, ale to uz je mimo moje financni moznosti, jedine vzit S-IPS od jine znacky.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#37

Příspěvek od MaG »

S tím S-IPS lze v podstatě souhlasit. Doufám že se mi podaří brzy dostat domů taky jedno EIZO s HW kalibrací, něco mám rozjednané. Jinak bych po zkušenosti s mojí 19" S-PVA obrazovkou doporučil pro méně movité alespoň tuto technologii. Dává velmi rozumné výsledky a pohled na něj se téměř blíží tomu nejdražšímu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#38

Příspěvek od HonzaS »

Pro zájemce o samostudium LCD monitorů zde přiložím několik odkazů:

Tabulka použitých LCD panelů v některých LCD monitorech:
http://lcdtech.no-ip.info/en/data/lcd.p ... bsolete=on

Celkem slušné stránky o testování LCD monitorů:
http://www.prad.de/en/monitore/reviews.html

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jiný panel než-li IPS už nechci. Bohužel EIZO u většiny grafických kancelářských monitorů (ne CG serie) osazují panely PVA, dříve tomu tak nebylo. Důvodem je samozřejmě "Katování Kostů" viz zde:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008060102

Východiskem pro výběr slušného LCD za málo peněz je vybrat IPS panel s rozumně fungujícím podsvícením (regulace až do 80mcd jasu a hlavně rovnoměrnost podsvícení plochy). Pak už stačí jeho následná SW kalibrace pomocí kolorimetru. IPS jsou ujeté poměrně málo, takže posterizace vlivem vohnutí gama křivky není dramatická. Dnes se již začíná blýskat na lepší časy, neboť se začínají objevovat monitory s 10bit. barevnou hloubkou na barvu a některé programy pomocí openGL to již i podporují. Tím se nabízí možnost SW kalibrace aniž by kvalita barevných přechodů nějak utrpěla.


HonzaS

ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#39

Příspěvek od LKamarad »

"Katování Kostů"
Jo - zas mi jednou někdo promluvil z duše .....
Jako bych to psal já ;D

Během 25ti let mi prošla rukama a testama asi veškerá fototechnika která (až na výjimky) kdy byla vyrobena a v posledních letech i většina techniky pro zpracování a reprodukci obrazu .....
Některý zkušenosti a poznatky mohu pouštět ven až se značným (mnohaletým) zpožděním, abych tím nepoškodil ty, díky jejichž "dobré víře" jsem tyto informace a zkušenosti mohl získat. Je fakt že svejma kritickejma poznámkama jsem si v minulosti znepřátelil již dost vlivnejch firem a potenciálních sponzorů.

Zářným příkladem "ekonomický neprůchodnosti" kvalitního a trvanlivýho výrobku byl Zeiss (skutečný - Oberkochen) a Hasselblad (skutečný V System - nikoliv Fujiblad). Tělo nebo objektiv se dost draho vyrobil, výrobce na něj hodil 30% marže, obchodník také +- 30% a prodal se. Ten kdo ho koupil si ho nechal jednou za 5 let vyčistit, vyměnit hnací pružinu a promáznout za +- 1000Kč. A tak mu to sloužilo i po 20ti letech .... a výrobce postupně neměl co vyrábět, obchodník co prodávat. A tak to Zeiss i Hasselblad po roce 2003 prostě zabalili a ještě asi 5 - 7 let vyprodávali sklady. Před cca 5ti lety přestal fungovat i solidní servis protože v rámci restrukturalizace a prodeje značky vyházeli původní zaměstnance co něco uměly a nahradili je rychlokvyšenejma mantákama. Dnes je prostě nemyslitelný aby se 1 člověk věnoval celej den jedný opravě kvalitního zařízení ... :-/

S tím Eizem to je tak trochu "půl na půl" - rozhodli se nakrmit "milovníka značky" za malej penís ;D ale přitom si ještě zachovali high end řadu, což je dnes dosti chvályhodný.
Ono vyrobit IPS panel s dobrou uniformitou je o dost náročnější než ostatní modely a jedině Eizo provádí u nejvyšší řady individuální měření uniformity a maticovou korekci dle jeho výsledků u každýho monitoru. Proto laciný IPS panely ostatních značek bejvaj, co se uniformity a gradientů týče, dost katastrofální. ;)
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#40

Příspěvek od Ondra.P »

LKamarad:
Ja jsem si to myslel, ze neni "IPS" jako IPS a rikam si lepsi koupit kvalitni S-PVA, nez nekvalitni S-IPS.
Jeste je tu jedna moznost a to CG pro chudy:
http://www.eizo.cz/monitory/kalibrovate ... G223W.html
Ale to je opravdu maximum, co muzu za monitor momentalne dat.


Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#41

Příspěvek od Psion »

Já jsem koupil před lety NEC 2090UXi a spokojenost.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#42

Příspěvek od LKamarad »

Ja jsem si to myslel, ze neni "IPS" jako IPS a rikam si lepsi koupit kvalitni S-PVA, nez nekvalitni S-IPS.
Furt lepší HW cal. PVA od Eiza než laciný IPS od HP nebo ještě horší srágory za 5L od LG  :P
Ale tu "sametovost" IPS obrazu PVA nikdy nedosáhne :-/
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#43

Příspěvek od ceres »

Ako dlhorocny majitel Eizo vsak musim povedat, ze casty problem je ten, ze prezentacia digitalnych vystupov, spracovanych na tomto monitore, je velmi problematicka - mam skusenosti, ze tam, kde ja vidim 8 odtienov, klient na "beznom" monitore vidi prd Podobne aj pri sireni veci na web (napriklad aj sem na AF) musim spracovane obrazky na zaver prznit, aby vyzerali primerane aj na "beznom" monitore, aky mozno ocakavat u "bezneho" uzivatela. Cize, mat Eizo je skvele, obraz je krasny, vystupy uzasne, ale pre typicke astrofoto, kde 99 % obrazkov vlastne ukazujeme len niekde na webovych forach ci v sietovych galeriach, vlastne celkom zbytocne :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#44

Příspěvek od LKamarad »

tam, kde ja vidim 8 odtienov, klient na "beznom" monitore vidi prd
Není nic jednoduššího než si jako jeden z kalibračních profilů vyrobit pomocí Color Navigatoru profil simulující běžnej TN sRGB nebo jinej shitmonitor ;D
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#45

Příspěvek od Ondra.P »

Ako dlhorocny majitel Eizo vsak musim povedat, ze casty problem je ten, ze prezentacia digitalnych vystupov, spracovanych na tomto monitore, je velmi problematicka ...Toho jsem si vedom, problem je v tom, ze rozdily v zobrazeni jednotlivych TN monitoru jsou OBROVSKE a to ze to budu zpracovavat na urcitem TNku,
vubec neni zaruka, ze to bude vypadat dobre i na ostatnich.

Podle mne staci nechat si ve zpracovani urcitou rezervu, hlavne pokud jde o cerny bod a kontrast, pak si myslim,
ze neni v zobrazeni na beznych lacinych monitorech problem, spis naopak, jak uz jsem psal vyse.

Navic pri tech cenach co platime za dalekohledy, montaze a snimaci techniku, mi ta investice do kvalitniho monitoru neprijde nijak prehnana.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Odpovědět