Porovnání kvality dalekohledů SW PRO ED 120/900 , SW EQUINOX 120/900 a tripletu ED 127/952.
Můj příspěvek bude asi kapku delší,tak na úvod nabízím důležité a shrnující informace :
1. Kvalita čínských EDček 120mm se viditelně zlepšila :)
2. Equinox ED 120/900 má jiný a lepší objektiv než PRO
ED 120/900

3. Kvalita tripletů ED 127/952 je horší než se čekalo..

4. Originál MEADE ED 127/952 opět na scéně. 8)
ad) 1.+ 2.
Testy po několika letech prokázaly,že kvalita čínských ED objektivů se neustále zlepšuje,byť se jedná koncepčně o stále stejný dublet se vzduchovou mezerou a členem ze skla FPL-53. Prokázalo se to u průměru 120mm jehož kvalita je teď překvapivě a viditelně lepší než u tripletu ED 127mm(vzduchové mezery,člen ze skla FPL-51). Na stránkách p.Rohra
http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=10101
jsou detailnější výsledky a další k nim přidané jsou pak na klik v úvodní stránce Teleskope-service. Z výsledků vyplývá,že objektiv SW PRO ED 120/900 je velmi dobrý poloapochromát,který po zaclonění na 100mm,z důvodu porovnání s ED 100/900, dává teď lepší výsledky,než tento menší bratříček. Pamatuji se,že tomu tak nebylo,tento objektiv barvil viditelně více než ED100 a mnozí jsme se shodli,že oproti menším bráškům má tady výrobce rezervu ještě co zlepšovat,anebo prostě u takovéhoto průměru tato koncepce už nestačí na velmi dobrou kvalitu menších průměrů od Synty. Spolu s vysokou cenou,násobkem oproti 100mm,toto způsobilo,že o tento dalekohled byl podstatně menší zájem..Jenže teď je to jinak,navíc cena ED120mm neustále klesá :D a je k mání už za 1tis.€ .
Ještě pozitivnější je to,že p.Rohr prokázal,že v Equinoxu 120 je jinak a ještě lépe korigovaný objektiv,takže stále klesající cena i tohoto dalekohledu
ho dělá výhodným nákupem,protože za vyšší cenu oproti zlatavé verzi PRO dostaneme výbornou mechaniku a skladnější rozměry.
ad)3.+ 4.
Triplet ED 127/952mm neustále vzbuzuje mnoho emocí na německých astroforech,jak v orig.verzi od MEADE,tak jeho klonů(?),či druhořadých výběrů(?) - "InnoComp NoName" , "Omegon", a pod. Vše to začalo u firmy MEADE,která zadala výrobu tohoto tripletu kdesi v Asii. Na dalekohled se velmi dlouho čekalo (na rozdíl menšího tripletu ED 80mm,okolo kterého ani nejsou takové problémy..) a ačkoli byl zájem velký,byl velmi záhy stažen z výroby. Snadno se lze domnívat,že to bylo kvůli problémům s kvalitou. Po nějaké době se dalekohled znovu objevil v nabídce,za podstatně příznivější cenu,a současně s ním naprosto mechanicky identické "NoName"varianty za cenu 10 až 15% menší. První zveřejněné testy vypadaly velmi nadějně ( lepší než klas. SW EDčka ),navíc všichni výrobci dodávají atest kvality.
http://www.astro-foren.de/showthread.ph ... #post36467
Jenže praxe ukazuje,že kvalita je viditelně horší než u SW ED 120mm. Navíc jsou problémy s kolimací, což např. u SW ED dubletů snad ani neexistuje..A ohlášení firmy MEADE v letních měsících,že definitivně ukončuje výrobu tohoto většího tripletu,pochybnosti ještě přidala..
V současné době se tedy jeví pro zájemce o ED APO daleko výhodnější dát přednost EQUINOXU 120mm,který je lepší i mechanicky,navíc lehčí a o něco menší..
O to zajímavější je informace od M.Ludese (APM Telescope ),který ohlásil novou zásilku orig. od MEADE, a který v pokračující slovní přestřelce ( především s W.Ransburgem - TS ) tvrdí,že jeho dalekohledy MEADE 127mm jsou špičkové kvality a lepší než 127mm v dalekohledech výše uved.výrobců. Ale žádný objektivní test k tomuto tvrzení nepřikládá. Našel jsem test z počátku výroby orig.MEADE 127 a ten mi připadá ještě horší,než prototypu "NoName" v testu p.Rohra.
http://astro.uni-tuebingen.de/~grzy/9.html