Mozaika - souhvězdí Labuť

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Mozaika - souhvězdí Labuť

#1

Příspěvek od honza.ho »

Náhled v 1/15 rozlišení (je nutné zvětšit, je to moc široké):

Ahoj,

poslední dobou to se mnou vypadá tak, že každá jasná noc padne asi na Labuť. Nerad bych ale zaplňoval různá témata jednotlivými snímky, které do určité oblasti nepatří, leží kousek vedle atp. Posledních pár nocí jsem se přesvědčil, že to co plánuji je opravdu reálné a tak bych zde rád prezentoval nějaké menší náhledy aktuální mozajky Labutě, kterou bych v co největší míře zhotovil. Snímek který zde vždy vložím bude v nějakém rozumném rozlišení a hlavně bez nějakého většího zpracování (vyrovnání gradientů, šumu, barev, doostření atp). To dá hrozně práce a nemá význam tyto kroky podnikat v době, kdy se mozajka stále vyvíjí, byla by to ztráta času. Člověk ale musí nějakým způsobem kontrolovat, jak se povedlo nastavit kompozici a jak výsledek +- prozatímně vypadá. Takže tady je taková první verze většího pole Labutě, info níže. Pro ty které by to zajímalo, tak je dále v plánu vyfotit minimálně 2 pole směrem doprava (srpkovka), jeden snímek vlevo od Ameriky (shodli jsme se MartinemV, že to bude lepší pokud tam bude rezerva), poté jedno stejně velké patro nad tuto sadu a jedno patro níže. Vše další bude záviset na datu v kalendáři. Samozřejmě bych se rád dostal o pár pater dále, ale vím, že je něco jiného plánovat mozajku v CDC a něco jiného ji nastavit a dostatečně proexponovat. Jinak je to docela fuška zpracovávat, vyrenderování trvá tak 20 minut, cvičně jsem zkoušel aplikovat nějaký filtr - třeba redukce šumu jde do několika hodin. Je to ale sranda a hlavně nová zkušenost.
Těším na další nov a na pokračování .)

Aktuální info [13.5.08]:

Velikost mozajky: 7 sérií z celkového počtu 56

Expozice: 720 minut =  11 hodin, 20 minut //  6 sérií, každá focená minimálně 8×13 minut, 1600 ASA, od komplexu ic1318 8×16 minut, 1600 ASA, Srpkovka v rámci testování guideru pouze 3×16 minut, 1600 ASA

Optika: ED80 redukovaný na 400mm, F5.0

Foťák: EOS 400DMod

Podmínky: zatím focené během 5 dnů, první 3 zleva doma, další 3 vpravo v Liticích, Srpek doma z balkónu

Pointace: prvních 5 manuálně, zbytek TVGuider

Zpracování: základní kalibrace, df, ff, bias (df poloviční časy, jiná teplota) - pravděpodobně potom zpracuji znovu s korektními, otevření v PS, oříznutí okrajů, vytaženy křivky, nakliknuty body .. nic víc, dále složeno v Autopanu (sféricky, základní vyrovnání gradientů - pořádné udělám za pár měsíců ve finální verzi + ořez), na Ameriku byla aplikována dříve funkce na lehké zmenšení hvězd, u pravé části však nikoliv takže to může působit trochu jinak. To se ale vyladí, je to drobnost. Problematické u tohoto náhledu je, že každý snímek byl zpracován pouze podle oka, nepsal jsem si hodnoty, každý je trochu jiný a Autopano nedokáže samozřejmě vše.

Rozlišení: 15 286 × 3574  (region gamma cygni mi trochu ulítl proto je šířka trochu menší), velikost Tiffu při 16b, bil. int. je cca 440 MB (pro vykreslení chce 2GB swap, s 5 snímky 1,2 takže to docela narůstá - tiff neposílám )

Větší zoom verze [rozl. 5000×h]: http://www.space-walk.info/misc/projekt ... 0minut.htm
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Mozajka - souhvězdí Labuť

#2

Příspěvek od deavi »

No Honzo vypadá to velmi pěkně, pokud se ti podaří vyfotit celou oblast a dokážeš ji dobře poskládat tak tě astrofotograf měsíce opět nemine Držím ti palce a fandím takovým to snímkům.

P.S. ukaž nějaké větší rozlišení
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
paulie
Příspěvky: 249
Registrován: 28. 05. 2005, 03:52

Mozajka - souhvězdí Labuť

#3

Příspěvek od paulie »

Je to super. Při tomhle rozlišení už bych asi rezignoval na post-process v plném rozlišení a zmenšil si to třeba na 50 % (4× méně dat). Ono to množství informace až tak radikálně neklesne (zejména u snímků pořízených DSLR s RGGB filtrem) a pokud si to člověk nechce tisknout na billboard, stejně tak velký obraz nevyužije. ;)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Mozajka - souhvězdí Labuť

#4

Příspěvek od Konihlav »

honza.ho: neprestavas me udivovat svymi fotkami, fakt Ti fandim, mozaiky jsou super, kez bych to taky jednou umel :-)

Jeden kouka, co lze SW 80EDckem a DSLR vytvorit za "zazraky" ;D Proste neni to jen o ty technice.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Mozajka - souhvězdí Labuť

#5

Příspěvek od Cassi »

To Honza.ho : Honzo, moc pěkný snímek. Kompozice se Ti povedla!
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Mozajka - souhvězdí Labuť

#6

Příspěvek od honza.ho »

Aktualizováno ... v rámci zkoušení guideru naexponovaná část se srpkovou mlhovinou (pouze 3 expozice=48 minut). (F5)

David: jak jsem psal výše, plnou verzi sem dávat nebudu dokud to nebude hotové, nemělo by to význam. Teď  nemám čas ladit různé přechody, znovu zpracovávat série na které jsem aplikoval třeba unsharp masku, redukci šumu u Ameriky apd. To vše mi tam teď dělá neplechu.
Pokud ti bude stačit verze v 5k rozlišení, je zoomovatelná zde, jak jsem ale říkal, jsou tam parazitní jevy (odlesk od něčí baterky, družice, šum .. prostě vše co půjde potom pryč):

http://www.space-walk.info/misc/projekt ... 0minut.htm

Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mozajka - souhvězdí Labuť

#7

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj,

moc pěkná mozaika!

Smím se zeptat, co máš za počítač, když uvádíš tak strašidelné šasy zpracování? Dneska se dají hrozně levně koupit ďábelsky rychlé věci za babku a člověk se pak nemusí tolik trápit, i paměti jsou už hodně levné.

Pokud používáš PS, tak hodně mu pomůže nastavení paměti (v nastavení se dá vybrat, kolik fyzické paměti může sežrat, doporučuju velkou většinu) a třeba koupit jeden rychlý disk jenom na swapování (překvapivě výhodné řešení je koupit nějaký celkem velký disk, který se sice nevyužije, ale ty větší disky jsou prostě rychlejší, pominu-li různé drahé specialitky jako 10krpm disky od WD) - (pozor, PS bude swapovat i když se mu obrázek vejde do paměti).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Mozajka - souhvězdí Labuť

#8

Příspěvek od honza.ho »

Ahoj

používám notebook Sempron 3,2+, 1GB ram, 100 GB HDD. Mozajka teď vypadá lehce jinak, hlavně barevně (zítra ji přehraju). Technická náročnost na PC se při novém zpracování ještě zvýšila. Opustil jsem Autopano a automatické skládání a vrhl se do tvorby mozajky v Photoshopu. Hlavně kvůli tomu, abych mohl jednotlivé snímky přidávat k nějakému, již zpracovanému základu. Začal jsem zleva od Ameriky která posloužila jako základ. Každý snímek směrem doprava jsem samostnatně zpracoval (každý naprosto stejně, s mírnými rozdíly v šedém bodu a šumu). Poté zregistroval v Registaru na snímek nalevo od něho. Rozložil na R/G/B kanály a každý s každým vyladil přechody. Poté kanály složil a získal tak RGB snímek s poměrně dobrým přechodem. Problém je, že to bylo vcelku časově náročné (dnes celý den). Mám ale základní TIFF o velikosti cca 1,2Gb v 16 bitech na který mohu přibalovat další snímky a poopravovat přechody (každá série je v jedné vrstvě), do doby něž mě omezí souborový systém. Pak budu muset asi založit další soubor a výsledek pak složit třeba v jpegách či 8 bitových tiffech. Tohle všechno ještě jde, PC sice funí ale zvládá to. To nejhorší mě čeká u aplikace filtrů, některé, vcelku primitivní postupy zpracování o několika krocích sežerou při této velikosti třeba 6 GB místa jen pro dočasné soubory. Asi budu muset přeci jen ustoupit a pracovat s menším rozlišením, nebo alespoň v 8 bitech (což se mi moc nechce). Mrknu ještě na to nastavení PS ...

Kupovat do PC nic nebudu, přednost má astro-vybavení, při nejhorším vytvořím několik dílčích snímků a ty pak v nižším rozlišení zkombinuji.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mozajka - souhvězdí Labuť

#9

Příspěvek od Sasa3 »

Já bych to asi přeškáloval dolů faktorem 2, pokud ten počítač přestane stíhat. Kvalitní astro snímek z Canonu 350 jsem si nechával tisknout na 36x24cm (to je zatím maximum, co jsem zkoušel, možná to jde i na větší formát). To by jsi musel tisknout tu mozaiku na formát 0.36x+1.5m, aby jsi plně rozlišovací schopnost využil. A i tam si myslím, že ne, protože se na tak velkou fotku nebudeš koukat z 30cm.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mozajka - souhvězdí Labuť

#10

Příspěvek od MMys »

Rychlost bude OK, myslím, že tě velmi limituje RAM. Pokud nastartuješ systém a spustíš Photoshop, máš určitě skoro 0,5GB RAM v háji. V čem má ten SW potom pracovat ?

Vzhledem k ceně RAM dnes bych si koupil 4GB, a máš po starostech.

V 8 bitech rozhodně nepracuj, zato v polovičním rozlišení by se to hodilo. Dílčí snímky stejně to rozlišení nemají, a nároky klesnou na čtvrtinu. Tedy dílčí snímky bych tvořil v plném rozlišení, a výslednou mozaiku skládal v polovičním.

P.S. Smekám nad trpělivostí a výdrží, až to bude hotové, bude to fantastické dílo. Chtělo by tak tři řádky mozaiky :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mozajka - souhvězdí Labuť

#11

Příspěvek od ladis »

Nemam slov. Neco podobneho jsem jeste nevidel! Tohle by stalo za to promitat sirokouhle na kupoli...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
blackhaz
Příspěvky: 404
Registrován: 30. 07. 2006, 21:45

Mozajka - souhvězdí Labuť

#12

Příspěvek od blackhaz »

This is totally amazing stuff!! Kongratuluju!
My projects: http://trafyx.com/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mozajka - souhvězdí Labuť

#13

Příspěvek od MaG »

Těším se na to, co stihne Honza za tento rok ještě nafotit. Už teď je pro mně astrofotograf roku 2008 :D

P.S. tu paměť bych si také přikoupil, přeci jen do techniky na focení cpeme větší peníze, byla by škoda nemít možnost ta data pak zpracovat komfortněji.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Mozajka - souhvězdí Labuť

#14

Příspěvek od honza.ho »

Jsem stále ještě student, takže bych si ty paměti opravdu rád koupil, ale také potřebuju zaplatit aktuálně zapůjčenou kameru k novému pointeru, dokoupit k němu LCD, abych nemusel tahat pokaždé velkou televizi a navíc prahnu po H-Alfa filtru. Je toho hold hodně a něco musí jít stranou - udržování PC. Brigád není dostatek, dělám pouze o víkendech takže se musí rozhazovat "s rozmyslem" :). Mozajka by měla mít něco kolem 56 polí (horní část s Denebem + spodní po řasovky, vychází to asi na 7 řad). To jsou ale takové plány které beru spíše s úsměvem, člověk nikdy neví co se semele příště (nevyjde kompozice, bude zataženo atp.). Času je na to také dost málo, budu muset trochu urychlit snímání a doufat v lepší počasí. Nemám s tím vůbec žádné zkušenosti a to to je horší, bojím se hlavně vyrovnávání přechodů u snímků obklopených ze všech stran. Jdu vyzkoušet to poloviční rozlišení, díky za rady ...
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mozajka - souhvězdí Labuť

#15

Příspěvek od ladis »

honza.ho> pockej, az dokoncis studia, to budes rozhazovat jeste opatrneji! ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět