Stránka 1 z 6

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 17:27
od T.o.m
Ahoj lidi,

mohli byste prosím poradit, jaké požadavky klást při výběru digitálního foťáku - a tím myslím jak požadavky na užití v oblasti astrofoto, tak i v běžném užití. A za jakou cenu by se dal pořídit dig. foťák, který by dostatečně splňoval podmínky pro astro?
Popř. nějaké konkrétní tipy? Jde mi o to, abych věděl, jestli o koupi mám vůbec uvažovat...(peníze :-/...).
Díky všem
Tom :hi:

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 17:29
od T.o.m
..... samozřejmě nemám moc chehtáků....

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:03
od MP
Pozadavky jsou jasne :
1. moznost dlouhych expozic ( aspon 15 sec. nebo "B" )
2. nizky sum ( tedy CCD chip, ne CMOS a vyrobce, ktery ma v aparatech slusny software )
3. solidni optika ( dig. zrcadlovky jsou moc drahe a u kompaktu budes muset fotit pres jeho objektiv )
4. moznost manualniho zaostreni ( nebo aspon prepnuti na nekonecno - vypnuti AF )
5. Moznost manualniho nastaveni expozice ( nebo aspon uzamceni expozice pro vice snimku, pak ale nastaveni pozadovaneho casu da dost prace )
6. Moznost pouzit dalkove ovladani ( neni bezpodminecne nutne, pokud fotak ma samospoust a ty mas pevny stativ, ale je to uzitecne )
7. moznost upevnit fotoaparat k dalekohledu ( nejlepe zavitem na objektivu nebo kolem objektivu )

Na druhou stranu neni tak dulezite mit na chipu co nejvic megapixelu. On rozdil mezi 3Mpx a 5Mpx obrazkem neni tak velky - linearni rozliseni roste s odmocninou poctu bodu, navic z toho stejne nedostanes vic, nez zobrazi dalekohled ( na spoustu veci staci webkamera s 0.3Mpx ). A cenove rozdily byvaji dost velke.

Pokud jde o konkretni typy, zalezi na tom, kolik penez do toho chces investovat. Ale drzel bych se osvedcenych vyrobcu kvalitnich DF ( Canon, Nikon, Olympus, Fuji ), u kterych uz dneska nenarazis na fotoaparat s vylozene mizernou optikou, mizernym CCD senzorem nebo mizernym softwarem. Pokud si chces u jednotlivych typu overit splneni vyse uvedenych pozadavku, doporucuji

http://www.dpreview.com/reviews/specs.asp

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:12
od T.o.m
Děkuju moc,
Takže třeba takový CANON PowerShot A70 viz.http://www.fotoskoda.cz/cgi-bin/wbcgi.e ... p/shop.htw
by tyto požadavky měl splňovat? (něco podobného pužívá pan Zdenek.)
Je možný, že bych se vešel pod 10 000Kč?
Tom

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:13
od T.o.m
Díky

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:14
od MMys
Výše uvedené platí, takže to dál rozebírat nebudu. Jenom tě chci upozornit, že DF jsou dnes (pominu-li nejdražší zrcadlovky s možností dlouhých expozicí a výměnnými objektivy) použitelné pouze na focení Slunce (přes filtr), Měsíce, planet a širokoúhlé záběry oblohy do expozičních časů max. několik desítek sekund, třeba na polární záře.

Focení deep-sky objektů je prakticky vyloučené.

Na planety je možná lepší videokamera či webkamera. Získáš tak rychle více snímků a máš šanci lépe vybrat ty nejméně ovlivněné seeingem. Nízké rozlišení zde nevadí, protože obraz planety je stejně maličký.

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:17
od T.o.m
Je mi to jasný, spíše to zatím rozmýšlím. Rád bych to i na normální užití (chtěl bych zkusit i nějaké krajinky, melancholii...takový menší pokus o art ::)).
Tom

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:36
od MP
MMys napsal:
Focení deep-sky objektů je prakticky vyloučené.
No, jsou i nadsenci, kteri to zkouseji :


( Johannes Schedler http://panther-observatory.com/
40mm Pentax + Nikon CP995 in wide mode, single unguided exposure of 60 sec )

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 18:44
od zdenek
Hlavni zasady uz v podstate shrnul M.P. hned na zacatku. Rovnez lze jen souhlasit s tim,neprehanet to s rozlisenim. Vetsi rozliseni sebou obvykle prinasi mensi rozmer pixelu a tim i mensi citlivost. To je take duvod proc webkamery jsou spravidla o neco citlivejsi nez jejich digitaly (coz je videt zejmena po jejich modifikaci na dlouhe expozice).
Ja pouzival jak upravenou webkameru LogitechPro4000 (at odpociva v pokoji), tak nyni Canon A60 (2Mpx, 15s, plny manual). S obojim jsem uz par fotek nadelal. Slabsi deepsky sli s webkamerou celkem bez problemu, ale i s A60 lze pri vhodnem naslednem opracovani par silnejsich deep sky take skladanou expozici nafotit (M13, M42, ...). Ty slabsi uz bohuzel ne.

Zdenek.

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 19:09
od vla
MP napsal:
No, jsou i nadsenci, kteri to zkouseji :


( Johannes Schedler http://panther-observatory.com/
40mm Pentax + Nikon CP995 in wide mode, single unguided exposure of 60 sec )
Prohlídněte si ty stránky, stojí zato!!!

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 19:16
od zdenek
Opravdu krásné obrázky.  :D
Foceno dokonce D60, kterou máme  u nás v práci.    Nikdy bych to do ni neřekl.  Tak to vypadá, že si ji až bude jasno půjčím na víkend domů ;D  a vytáhnu svoji pevnou montáž na zahradu. Už zahálí na půdě moc dlouho a zakotvení sloupku netrvá zas tak dlouho.


Zdenek.

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 19:24
od MP
Ty posledni ( a lepsi ) obrazky uz ma focene s Canonem 10D. Ale to je T.o.m.ovi asi dost na draka, ten fotak stoji u Skody 55000 ( a to uz cena v posledni dobe dost klesla, asi se projevuje vliv Nikonu D100 - jen at si pekne konkuruji ). Proto jsem sem dal jeden ze starsich obrazku, udelany kompaktem. Take se mezi nimi ( galerie 2001 ) najdou pekne kousky.

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 19:53
od zdenek
On fotoaparat za 50 tis neni ani pro zakladni foto nutny. Celkem pekne fotky lze udelat i napr. s moji A60, popr. obdobnymi kompakty Nikon. Je to sice trosku unavne x-krat po sobe exponovat (A60 ale napr. umi sekvenci obrazku, o to je to jednoduzsi), i nasledne zpracovani je pro slusny vysledek o neco slozitejsi, ale obcas se i zadari. Zatim nejslabsi objekt, ktery jsem fotografoval byla M51. Bylo to fotografováno v ČB režimu s využitím filtrů RGB - 3(RGB)x40x15s. Na kvalitu M51 z vyse uvedeneho linku nebo fotky Martina Myslivce na klasicky film sice A60 rozhodne nema, presto to kupodivu  celkem i vyslo. Zadne prekotne hyreni barev ani hvezdnych ramen, ale zaklad tam je  :).
Zdenek.

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 21:45
od jcz
kdysi jsem na http://www.df9cy.de/astro_g1_1.htm
narazil na nejake fotky s canonem G1,
v casti PART 2
jsou fotky Alkor Mizar foceno holym digitalem,
mezi Alkorem a Mizarem je zachycena i hvezda o velikosti 9mag.
Pochlubte se nekdo jakou nejslabsi hvezdu se vam
podarilo zachytit holym digitalem

Digitální fotoaparát

Napsal: 12. 12. 2003, 22:00
od MP
jcz napsal:
Pochlubte se nekdo jakou nejslabsi hvezdu se vam
podarilo zachytit holym digitalem
To je tezke. Kdyz ten svuj digital nastavim na "B", mohu exponovat 1 minutu. To uz zachyti dost hvezd, ale hlavne je to plne sumu ( zvlast kdyz nastavim vyssi citlivost ), takze je problem v tom sumu ty slabe hvezdy odlisit. Musel bych udelat vic stejnych expozic a slozit je, ale to jsem zatim delal jen s planetami ( expozice do 1 sec. )