Azimutální ložisko pro dobson

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Azimutální ložisko pro dobson

#46

Příspěvek od jozopovazan »

Ja som zvedavy ako to dopadne.
Mne sa zda ze ten problem PTFE je v tom ze sa smyka po lamine,
PTFE ma najlepsie klzne vlastnosti pri vzajomnom styku: teflon-teflon
takze by to chcelo na jednu dosku celoplosne nalepit tenku platnu teflonu a na druhu zvacsit plochu pouziteho teflonu, tym znizit zatazenie na tie malinke fliacky co tam su.
(ale to je asi dost drahe riesenie)
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Azimutální ložisko pro dobson

#47

Příspěvek od axel »

Podle toho co jsi napsal a podle hledání mazání jsi měl s TEFLONEM pořádné problémy. Snad by pomohlo použit už jen velrybí tuk! Sám tím potvrzuješ, že TEFLONU odzvání! Co mě šokovalo je Tvé konstatování, že už deset let používáš ložiska v obou osách a GSO už tři roky včetně brzd. Před dvěma roky jsi deklasoval můj dalekohled, kde obojí používám také!
Marně přemýšlím abych našel ten správný příměr nebo slovo hodnotící Tvůj přístup ke všem těm, kteří Ti bezmezně věřili! Není takové slovo, aby to moderátor hned nevymazal. Je neuvěřitelné ,že máš deset let řešení a klidně se díváš a sleduješ trápení těch všech neštastníků.
Vracím se zpět k ložiskům a to i k teflonu!
1 Teflonova ložiska není nutné ihned zatracovat.Je nutné si jen správně uvědomit kinetiku pohybu a vlastní konstrukci výrobce. Každý výrobce jakož i soukromník chce mít zisky a velkovýrobce musí nutně nabídnout levnou montáž , která umožnuje alespon základní ustavení dalekohledů. Bez toho by byly statisíce NEWTONU neprodejné!
Proč máme problémy s teflonem jako kluznou plochou?
2 Je naprosto nedostatečně řešeno spojení spodní a vrchní otočné desky šroubem M8 neboM10 ajeho uložení v pochybném pouzdře.
Tento šroub slouží rovněž pro seřizování přítlaku prokluzu.To vše pracuje poměrně dobře pokud je montáž nová!

Po nějakém čase máme problémy s pravidelností otáčení monáž drhne pak zase jde lehce a seřizujeme utahujeme a povolujeme!Pokud utahujeme šroub silně prohneme obě desky a to jak spodní tak vrchní a máme tedy kulovou deformaci obou ploch Která také přispívá k problemu, který chceme řešit.

Co se to tedy s naší monáží děje? Vlivem špatné konstrukce uložení středicího šroubu a jeho uvolnění v otvoru lamina dochází k tomu, že otočná část montáže má snahu ujíždět k jedné nebo druhé straně a nastává tzv. samosvornost šrounu jehož osa se tímto pohybem zkracuje.

Stejný problém po čase nastává i při použití velkoprůměrového kuželíkového ložiska,ale není tak znatelný!

Jak lze tuto nepřijemnost odstranit. Je jediné řešení!!!!
Montáž radialního uložení-ložiska.
-----------------------------------------
Tento způsob jsem udělal jednomu známému a je s tím tak spokojen, že dokonce odmítl ax-ložisko!
Je to ta maličkost kerou jsem už popsal v r 2009 a nabídl někomu zdarma. Mám někdy pocit, že není ani zájem něco si udělat, ale debatovat a zase debatovat hlavně nic neřešit!
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Azimutální ložisko pro dobson

#48

Příspěvek od Tharos »

tak je to naprosto funkcni a pohodove reseni umoznujici ovladat dalekohled dvema prstyMám od michala.b na dalekohledu kombinaci PTFE a ebonystaru (takové v USA populární lamino), kterou jsem navíc pro mírné zmenšení odporu promazal právě jelením lojem, a je to i po x nocích používání dokonalé. Dalekohled lze ovládat dvěma prsty a sledování objektů při zvětšení kolem 800x-900x není nejmenší problém (limitem bývá vždy jen podloží, na kterém zrovna dalekohled stojí, ono tráva při takových zvětšeních už není nic moc).

Co jsem mohl pozorovat se SW dobsony, fungování jejich ložisek je dost odlišné. Opravdu není lamino jako lamino (plus velikosti styčných ploch, ve výšce průměry bočních kruhů a podobně...).
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Azimutální ložisko pro dobson

#49

Příspěvek od axel »

Je to zajimavé co popisuješ je to určítý nový postřeh. Tak by měla postupovat debata otevřeně a bez postraních úmyslů nakonec dojdeme k tomu že všechno má své pro a proti. Nejvíce pomohou poznatky a pak si každý svou volbou vybere to co mu vyhovuje:
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Azimutální ložisko pro dobson

#50

Příspěvek od Tharos »

No, na mě to trošku působí dojmem, že se uvažuje jednom jeden univerzální a blíže nespecifikovaný "teflon na laminu" a úplně se abstrahuje od toho, o jaké lamino se jedná, jaké je u ložisek zatížení na cm2, jaké jsou průměry bočních kruhů ve výšce, přičemž na tom všem ve výsledku záleží.

Já provozuji kombinaci teflon + ebonystar u 350mm f/4.6 dobsona, kterého stavěl michal.b. Při prvních testech někdy vloni v létě byla trochu poddimenzovaná podlážka v bedýnce, a tak dalekohled trpěl lehkými vibracemi. Jelikož při pohybu tenkrát občas došlo dříve k jemnému rozkmitání namísto uvedení dalekohledu do pohybu, rozhodl jsem se zkusil dočasně snížit tření v ložiscích jelením lojem. Ten zafungoval výborně - nijak nezměnil charakteristiku pohybu, jen celkově snížil tření, čímž se problém s vibracemi dočasně vyřešil. Pár týdnů na to Michal bedýnku do-dimenzoval, čímž se problém s vibracemi odstranil definitivně. Nicméně lůj jsem na ložiscích ponechal, protože to, s jakou lehkostí se s dalekohledem manipuluje, mě až fascinovalo a neměl jsem potřebu nic měnit.

Nyní uplynul skoro rok, dalekohled byl za tu dobu mnohokrát celou noc v provozu a lůj jsem nijak zásadně domazávat nemusel (i když v kufříku s okuláry ho vozím). Chod ložisek považuji tak nějak za ideální - netrpí "přilepováním", průběh a potřebná síla mi vyhovuje. Za velmi dobrého seeingu používám zvětšení regulérně až ke zhruba 550x a nemohu říci, že by i v té situaci bylo problém planetu či například nějakou planetárku sledovat. Jak už jsem se zmínil, většinou bojuji spíše s podložím - tráva není vůbec optimální. Není problém pozorovat objekty ani ve velkých výškách - jen to vyžaduje vhodné uchopení dalekohledu (tj. v bodě vodorovně co nejdále od osy otáčení), což je logické.

Za valivá ložiska bych to osobně opravdu neměnil. Co jsem s nimi měl tu čest, tak jsem měl spíše problémy, že mi dalekohled ujížděl při výměně okulárů, někam mi utíkal při drobné nerovnosti terénu a podobně. Vím, že se to dá řešit přitažením desek, ale zase jsem někde slyšel, že to také není příliš optimální, protože se pak do desek, po kterých se ložiska valí, mohou časem vytlačit drobné nerovnosti a to je pak asi teprve nepříjemné. Spíš se mi líbí nápad hodit mezi ty desky třeba nějaký kousek hadru, který také trochu zvětší tření.

Ložiska SW dobsonů, která jsem viděl, nepovažuji za optimální provedení nápadu "teflon na laminu". Nevím proč, nikdy jsem se tím moc nezabýval, ale asi to bude tak, jak píše Michal: používají nevhodné lamino. Škoda, že zrovna tyto nejrozšířenější dalekohledy na tu kombinaci vrhají špatné světlo a způsobují, že se jako standard jeví něco, co podle mě standardem není.

To jsem se ale rozepsal... :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#51

Příspěvek od MilAN »

Tharos: jsem rád, že  jsi napsal tenhle obsáhlý příspěvek. Když jsem tu již  po několikáté  v několika  letech napsal o několik příspěvků výše v tomto vláknu totéž , byl jsem  okamžitě  " nepřítelem pokroku". Takže Ti, kdo se chtějí ze zkušenosti druhých poučit, mohou si na problematiku  udělat bez jakékoliv ideologie svůj názor.  
Pro ty ostatní nejsou  moje příspěvky  určeny, na nikoho neútočí ani  otevřeně ani skrytě a je zbytečné se nad nimi rozčilovat a  psát nad nimi  psychologické pojednání  o mně. Na to AF opravdu není určeno. Děkuji.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Azimutální ložisko pro dobson

#52

Příspěvek od Tharos »

Já bych hlavně nechtěl, aby to vyznělo tak, že jsem odpůrce valivých ložisek. Plně respektuji, že mnohým maximálně vyhovují a nechci jim nic rozmlouvat.

Spíš bych chtěl napravit smýšlení o kombinaci teflon + lamino, protože mi přijde, že právě kvůli SW (a asi nejen SW, i když jejich dobsony jsou u nás asi zdaleka nejrozšířenější a, ruku na srdce, nemají ložiska optimální) je trošku pohnutá.  To, jak u nich pracuje kombinace teflon + lamino, nepovažuji za standard toho, jak by ta kombinace měla fungovat.

Jinak k zamyšlení také stojí, že snad všichni US domácí výrobci dobsonů (Obsessiony počítaje), kteří jsou z mého pohledu v ATM přece jen o něco napřed (snad mi místní stavitelné odpustí), používají právě teflon na laminu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#53

Příspěvek od MilAN »

Vždyť já také nejsem žádným odpůrcem ložisek, sám je používám. Ale mám pro to dost pádný důvod - přes 20 let používám na svém dalekohedu navádění a v systému převodů na enkodéry se chová právě ta pevná vzdálenost os otáčení lépe než na teflonu - hlavně tedy ve výšce. Takže pro kamarády, kteří používají navádění, jsem to dělal podobně .
Jinak naprostý souhlas - jak jsem již též psal - Sky Watcher Dobson má hodně daleko ke klasice. A to je hlavní důvod, proč se občas objeví kritika na Dobsony, ačkoliv se vlastné týká "Dobsonů" od SW. Včetně lamina , PTFE a výškových kruhů.
Z toho hlediska doporučuji známým v podobné cenové relaci souačasné LB od MEADE.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Azimutální ložisko pro dobson

#54

Příspěvek od axel »

Mohu jen doporučit, aby všichni co mají problém s ložisky v obou osách montáže, aby se stali kamarády MiLANA snad jim potom poradí jak to udělat. Mám ale tušení, že nemá co nabídnout!
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Azimutální ložisko pro dobson

#55

Příspěvek od godzilka »

Ahoj, také přispěji svou trochou do mýna.

S kámošem jsme stavěli dobsona na newtona 300/1700 od p. Drbohlava. Na původním dobsonu byli právě teflonové čtverečky, kde na vrchni ploše již byli vyježděny drážky a pohyb byl velmi nepříjmený a zadrhávající. Proto jsme se rozhodli postavit dobsona nového. Nejdříve jsme scháněli ložiska, ale kvůli ceně jsme zvolili kolečka:

detailně:

kolečka "vzhůru nohama" jsme zvolili záměrně, aby nedocházelo k zanášení špíny.
Osa je vyřešena takto:

poté jsme přišroubovali druhou stranu:

Celý dobson poté vypadá takto:

je na dvě části kvůli převozu, desky a podstava jsou velmi předimenzovány.

Poté jsme si ještě udělali radost a vyrobili si poličku. :-)


Toť náš Dobson a vlastní řešení ložiska. :-D
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Azimutální ložisko pro dobson

#56

Příspěvek od Kami »

 Řešení je to pěkný.Díky vedení na horní stranu,neulpívá prach a nečistoty tolik na kolečkách. Trochu bych měl však obavu o tuhost.Vyztužení po bocích by výrazně pomohlo.
 Vím o čem mluvím,tubus mého dobsonu má cca 65kg  8-)

http://kamii.webgarden.cz/image/8577560

http://galerie.celestron.cz/soubor.php? ... 2009Litice

( včetně poličky  ;D )
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Azimutální ložisko pro dobson

#57

Příspěvek od vla »

Šest koleček je jaksi mnoho, staticky určité je uložení na třech bodech.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Azimutální ložisko pro dobson

#58

Příspěvek od godzilka »

Ano, opravdu je 6 koleček mnoho. Přišli jsme na to také, ovšem pozdě. Jenže každé kolečko má nosnost podle výrobce 10kg, samotný dalekohled váží asi 35kg. Příště ovšem raději použijeme gumová kolečka s vyšší nosností, pouze 3.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Azimutální ložisko pro dobson

#59

Příspěvek od Myval »

Chtel bych poprosit o radu. Jakym zpusobem se da teflon prilepit, nebo pripevnit ke drevu? Ja se v lepeni plastu neorientuji, ale u spousty lepidel se pise ze neumi lepit teflon.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Azimutální ložisko pro dobson

#60

Příspěvek od Lukemon »

Na mém SW dobsonu jsem si všiml, že je upevněn teflon kovovými sponkami (sponkovačkou), hlouběji v teflonu aby kov nedrhl o lamino.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Odpovědět