Azimutální ložisko pro dobson

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Azimutální ložisko pro dobson

#61

Příspěvek od vla »

Provrtat, udělat zahloubení pro hlavu vrutu a přišroubovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Azimutální ložisko pro dobson

#62

Příspěvek od RisoP »

V baumaxe dostať samolepiace teflonové podložky a na rozdiel od tých čo som odrezal z kusu teflonu sú klzkejšie.Volajú sa easy-glider a pôvodne sú určené na jednoduché presúvanie nábytku. Mám to tam už tri roky a funguje to bez problémovo. Kúpil som najväčšie asi 40mm v priemere. Keď som robil dob. bedničku, u stolára som zistil že laminodosky majú tri druhy povrchov, skusmo sme zistili že najklzkejšie voči teflonu sú tie s povrchom soft.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Azimutální ložisko pro dobson

#63

Příspěvek od Myval »

Diky ze jste poradili. Pisu az potom co jsem lozisko odzkousel pri pozorovani abych to tady zbytecne nezapleveloval. Zkusil jsem easy--glider (pro jistotu pridelal vrutem), po kterem klouze gramofonova deska (nasel jsem na necich strankach). Zhruba jsem daval teflon tak aby pripadal 1kg na 1cm2. Po prvni noci s tim jsem uplne spokojeny, pohyb v azimutu je mnohem plynulejsi nez u klasickeho SW. Zda se mi to jako dobre reseni, jenom pisu ze jsem to zkousel na svoji mikrohracce 114/500 ktera vazi cca 2kg, takze skutecne dobsony mohou mit problemy uplne jinde.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Azimutální ložisko pro dobson

#64

Příspěvek od vogo »

V baumaxe dostať samolepiace teflonové podložky a na rozdiel od tých čo som odrezal z kusu teflonu sú klzkejšie.Volajú sa  easy-glider a pôvodne sú určené na jednoduché presúvanie nábytku. Mám to tam už tri roky a funguje to bez problémovo.Taky vřele doporučuju, po všech experimentech jsem to vyzkoušel, a je to jedním slovem úžasné, mnohonásobně lepší než kluzáky z výroby.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Azimutální ložisko pro dobson

#65

Příspěvek od L@dis »

Ahoj.
Nechal jsem se vámi inspirovat :-)
Ty kolečka jsou určitě lepší gumová.
Plastová mi občas zustávají zaseklá a netočí se. Takže je vyměním.
Ale i tak je pohyb plynulejší, než u silonu..

Láďa
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#66

Příspěvek od MilAN »

Dej tam teflon a budeš spokojenější než s kolečkama. Gumová zas trochu pruží
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Azimutální ložisko pro dobson

#67

Příspěvek od L@dis »

Nasel jsem na netu i gumová kolečka, která mají vrstvu gumy cca 2mm a nosnost 30kg, tak nevim, ta by snad tak nepružila.


12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#68

Příspěvek od MilAN »

Když tam dáš kolečka, budeš to zase muset ještě brzdit. A když bude trochu foukat, dalekohled se ti bude točit sám. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Azimutální ložisko pro dobson

#69

Příspěvek od L@dis »

OK..to je pravda.. Zkusím ten teflon. Někde jsem četl, že se dá ještě mazat např jelením lujem. Máš s tím nějakou zkušenost?
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#70

Příspěvek od MilAN »

Jo, tohle funguje
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Azimutální ložisko pro dobson

#71

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 792495/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Pro uživatele Axel: vítáme příspěvky přinášející řešení této problematiky, honění si ega nad svojí vlastní dokonalostí tady nepotřebujeme. Dík za pochopení
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#72

Příspěvek od Kikidixi »

Ahoj.Potřeboval bych poradit ohledně teflonovych spalicku u dobsona.Docela mi to při delším pozorování začíná drhnout. Zkoušel jsem namazat jemný film pravým jelením lojem,lehce otřít ať tam neseda bordel,ale po nějakém čase pohyb začne tuhnout a začíná se cukat. Zkoušel jsem i jemné pritazení a následné povolení středového šroubu. Desky jsem premeril vodovahou zda nejsou prohnute, taky v pohodě.Napadá mě, jestli není problém v samotných špalíčcích.Jak jsem vyčetl kousek výše ve vlákně ,nabízí se možnost vyměnit ty špalíky za nabytkářské kluzáky ale nevím přesně jaké. Poradíte jaké zakoupit ,popř. kde by mohl být problém ?Díky za pomoc.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#73

Příspěvek od MilAN »

Jde o to, jestli ty původní špalíčky jsou opravdu teflon. Už jsem se setkal s tím, že byly z ABS,a to je dost podstatný rozdíl. A další věc, na které záleží, je plocha, po které to má klouzat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#74

Příspěvek od Kikidixi »

No to já právě nepoznám. Je to fungl nový dobik od SW a mám ho 4 mesice, tak mě zarazilo že to začíná blbnout tak brzo,ale když tak nad tím přemýšlím, vlastně mi to nikdy, co ho mám nešlo úplně zlehounka.Pri začátku pozorování to cca hoďku jde lépe a posléze to tuhne.Nevim do jaké míry mají na to vliv chladne mrazivé noci a třeba ten lůj.Neměřil jsem to ,ale tipnul bych plochu spalicku tak 2.5×1.5cm ×0.3cm chycenych sponkovackou.Spony jsou zapustene ve spalcich tak mm .
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#75

Příspěvek od MilAN »

A nemáš to moc středovým šroubem přitažené k sobě ? Mělo by to být naprosto volné, přítlak není potřeba. Není žádný důvod pro to, aby to s probíjhajícím pozorováním šlo tížeji.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět