Azimutální ložisko pro dobson

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#31

Příspěvek od MilAN »

Mám tytéž negativní zkušenosti i s kvalitními kovovými nábytkovými točnami průměru 250 mm. Kuličkov dráha je lisovaná do plechu . I když silného, není to zdaleka ideální lůžko pro kuličky. Cvičící kovová točna je ještě o úroveň níže.
Netvrdím, že to někomu nemůže vyhovovat, ale klasické provedení s PTFE a klasickou lamino fólií je lepší - zajišťuje plynulý, klouzavý pohyb, nepotřebuje brždění ani žádné jiné technické prostředky pro snadné pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Azimutální ložisko pro dobson

#32

Příspěvek od axel »

Já si přesto myslím, že klasické PTFE už nevyhovuje potřebám! Potvrzuje to množství pokusů o inovaci na AF! PTFE je klasickým případem AR-AR DD !
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#33

Příspěvek od MilAN »

Nemám rád tuto nikam nevedoucí diskusi. Klasické řešení vyhovuje našim pozorovatelům i u průměrů 450 mm, při používaných zvětšeních do 800- 900x. A není to proto, že by tito na lepší řešení neměli finančně či technicky. Dovedou podobné přístroje udělat i motorizované i naváděné i Go-to. Ale hlavně s těmi přístroji pozorují!
Takže proč by klaické řešení nemělo vyhovovat pro hračky s průměrem 200 mm?
Ale pokud si k tomu někdo chce postavit PC.... je to pouze otázkou jeho chuti nebo vkusu. ne nutnosto DoDo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Azimutální ložisko pro dobson

#34

Příspěvek od axel »

A co Ty? Všechno znáš zkušeností máš na rozdávání všechno s čím přicházejí osttatní to neguješ! Tak navrhni něco ,aby to fungovalo včetně těch podle Tebe haček! Neschovávej se za to co mají a umějí jiní ukaž co umíš Ty sám! Já Ti přesně řeknu co umíš! Mazat příspěvky a bude to i osud i tohoto!
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Azimutální ložisko pro dobson

#35

Příspěvek od dvader »

Osobní zkušenost:
V čistotě udržovaný a osvědčenými materiály namazaný teflon+lamino je naprosto dostačující, jemné a přesné řešení.
Ložiska buď drhnou nebo jdou naopak natolik lehce, že je nutné řešit brzdu...
Další problém obyčejných otevřených ložisek je, že se vám do nich venku dostane prach a písek a čistit tu hromadu kuliček nebo válečků je celkem nezáviděníhodné.  8-)
Pro pozorování v terénu by to chtělo nějaké kvalitní zapouzdřené ložisko.
Na teflon+lamino se ten bordel dostane také ale povolím jeden šroub, během chvíle otřu hadrem, znovu namažu a je to!

To axel:
MilAN tady možná rezolutněji ale zato jasně vysvětlil své zkušenosti a důvody, proč si myslí, že klasické řešení je stále to nejvhodnější. A napsal to slušně.
Ty tady bez důvodu napadáš a sám jsi nevysvětlil nic!
Tvé tvrzení "Já si přesto myslím, že klasické PTFE už nevyhovuje potřebám!" je normální plácnutí do vody. Tak nám řekni, v čem ti nevyhovuje a co potřebuješ vylepšit. Místo vlastního názoru to jen přehazuješ na to, že ostatní to předělávají a tak to musí být pravda...
Takhle se ale nediskutuje!  >:(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Azimutální ložisko pro dobson

#36

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Já Ti přesně řeknu co umíš! Mazat příspěvky a bude to i osud i tohoto!
Tak za prvé tu MilAN vůbec není moderátorem, takže ti nic nesmaže, ani kdyby chtěl. A za druhé zkus být ve svých příspěvcích méně agresivní. Ten poslední už je za hranicí pravidel!
Moderátor

TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Azimutální ložisko pro dobson

#37

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak to já vám ale dám opačný názor. Měl jsem 250ku s telfonem a teď mám 300ku s valivým ložiskem. A to je , přátelé, nebe a dudy!

Jistě mi na to řeknete, že jsem se měl o ten teflon starat, správně ho namazat, ale proč? Valivé ložisko funguje bez údržby nebo rozebírání, zcela skvěle. Klíč k úspěchu u něj je správné seřízení přítlaku dotažením matic na ose - s časem to trochu pracuje a je to velmi citlivé na nastavení, tak sebou vozím dva klíče, když mi to nevyhvoje, mám to za 10 vtěřin dotažené a celou noc je to naprosto perfektní!

Je samozřejmě otázka, zda lze podobných výsledků dosáhnout i s ložiskem vyrobeným či získaným svépomocí, ale řešení prostě existuje. Po tšchto zkušenostech už bych teflon v azimutu opravdu nechtěl.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Azimutální ložisko pro dobson

#38

Příspěvek od David Svatoš »

Jen malej dotaz.. Co se Vám nelíp osvědčilo jako mazadlo sériovýho Dobsonka? (PTFE + lamino). Vosk, jelení lůj, vazelína?  :) Díky

Edit: A jak psal Honza pode mnou, koukal jsem Staňovým bojlerem 300/1500, taky ložisko v azimutu už v serii a paráda, proti teflonu sto a jedna.
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Azimutální ložisko pro dobson

#39

Příspěvek od hamr »

Mě teda tovární teflonové podkladky u Dobsona 250 taky nevyhovovaly. Pohyb byl hodně bídný. Zatím to mám řešeno už 4 roky kolečky, není to ideální, ale určitě lepší. Tu točnu na cvičení (myslím se to jmenovalo TVISTER) mám doma, už jsem o ní přemýšlel jí zkusit, ale nakonec asi půjdu z důvodu focení planet do EQ6 a dobsonova bedna s PP bude asi pasé ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Azimutální ložisko pro dobson

#40

Příspěvek od axel »

Tak já nevím proč takové vlákno vzniklo? Dává mi to zapravdu! Někde je zakopaný pes! A pokud mi někdo chce podsunout, že jsem nic pro tto neudělal tak já už provozuji přes rok dobsonovu montáž s xialním ložiskem v azimutu a co víc i s ložisky ve výšce. Všichni kdo byli 2009 na srazu na letišti u Liberce si mohli libovolně pohrát! Máte ten dobson i zde na AF. To jen pro dvadera! Teflon jsem měl také na mém prvním Dobsonu, ale jen si půl roku pak jsem ho rozdělal a spálil. Já tvrdím, avím o čem mluvím, že -TEFLON- nemá šanci proti ložiskům a nějaké ůčelové smyšlenky o nečistotách jsou bezpředmětné.
Dokonce jsem zde AF nabídl komletní uložení pro male DOBSONY , které jsou provozovány na TEFLONU toto uložení výrazně zlepšuje jejich chod a přesnost a nabízel jsem to zadarmo! Dodnes mi to leží v garáži.
Pak i já se ptám proč se vůbec angažuji? Asi proto, že mám zájem aby nám to všem fngovalo jako nebe a dudy, ale i ve výšce.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Azimutální ložisko pro dobson

#41

Příspěvek od FunTomas »

Páni. Teflon sa zásadne nemaže. Akékoľvek mazadlo okrem samotného teflónu spôsobí degradáciu jeho vlastností. Ak chcete nejaké informácie, skúste na mojej stránke.
http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/0/3E ... enDocument
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Azimutální ložisko pro dobson

#42

Příspěvek od Martin Vyskočil »

OT smazán. Diskutujte prosím k věci.
>:(
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#43

Příspěvek od MilAN »

Páni. Teflon sa zásadne nemaže. Akékoľvek mazadlo okrem samotného teflónu spôsobí degradáciu jeho vlastností. Ak chcete nejaké informácie, skúste na mojej stránke.
http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/0/3E ... enDocument
Tomáši,
na 99% s Tebou souhlasím, . To 1% vychází z toho, že jsem se s tímhle problémem byl nucen zabývat nějaký čas před Tebou a nemohl znáz Tvoje měření.
Takže jsem vyzkoušel mazání : tekutinami, smáčedly, vosky, mýdly, oleji, mazacími a čistícími přípravky, vazelinami i syntetickými mazivy. Je to , jak píšeš. To, co se zdálo na první chvíli jako přínos, po 5 minutách zastavení pohybu začalo drhnout. Je pravda, že jsem experimentoval na 42 cm Dobsonu, jehož zrcadlo samo vážilo kolem 25 kg. Ale to jediné, co funguje a to dlouhodobě, je jelení lůj. Ten ty poměry o trochu vylepší. Pokud má někdo dobré zkušenosti s mazáním jiným mazivem, nelze to samozřejmě ani po desítkách zkoušek vyloučit. Je jen potřeba být opatrný, že to, co funguje na 20 cm dalekohledu bude zrovna tak dobře fungovat při větším zatížení. Zrovna toto mi velmi často zkazilo radost při mojich testech, kdy pod rukou se to chovalo nádherně a pod dalekohledem to zklamalo
Pokud má někdo špatné zkušenosti s Dobsony od Synty, bylo by dobé si uvědomit, že to má , alespoň konstrukcí horizontálního ložiska neskonale daleko ke konstrukci pana Dobsona. Rovněž nejsem na 100% přesvědčen, že ta hmota Je TEFLON od Du Pontu, rovněž jako na strukturovaná fólie že je Formica. ( to jen pro to , že se tu bavíme o klasice.) Kdysi jsem měl v ruce náš PTFE ( tuším pod názvem "Flexon "?), který se dělal jak vemi tvrdý, tak i měkký - a oboje mělo značně rozdílné vlastnosti při klouzání. Zrovna tak se naprosto jinak chová "poteflonovaná" tkanina, která se používá i na daleko větší Dobsony, než o kterých tu je řeč.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Azimutální ložisko pro dobson

#44

Příspěvek od MilAN »


To, že někdo něco dělá celý život a dělal to dobře, ješte neznamená, že se to z novýma technologiema nedá dělat ještě lépe. Kromě Axela minimálně i Honza Ebr a hamr mají na PTFE stejný názor a praktické zkušenosti s jeho náhradou.
Kdyby se lidstvo řídilo jen rady "starších" , tak do teď orá koňmo a patentové úřady byly už dávno zrušené, protože " Vše co mohlo být vynalezené již vynalezeno bylo! "


Kdo mě zná a zná moje dalekohledy, určitě chápe,  že mě tato úvaha o "pokroku a nových technologiích " a "starých přístupech " ......  velmi rozesmála.  Zatím co ti pokrokoví již rok staví Dobsony s ložisky, GSO už to dělá asi 3 roky,  my starší , tedy konkrétně já, stavím Dobsony s ložisky v azimutu i výšce  více jak 10 roků
Má to samozřejmě pro mě nějakou výhodu, a samozřejmé jsou i nevýhody.  A protože je vidím, mohu klidně  napsat to, co jsem napsal o těch teflonech.
Ložiska tu byla na dalekohledech  už před námi, to není žádný pokrok. Pokrokem je právě ta  originální jednoduchost řešení Dobsona a použití  bezproblémového TEFLONU.
To, že to výrobci  vnucují uživatelům jinak, že je přesvědčují o svojí genialitě a dokonalosti s každým šroubkem nebo drátkem navíc, patří do jiné kapitoly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Azimutální ložisko pro dobson

#45

Příspěvek od michal.b »

Musim se zastat teflonu - pokud se zkombinuje s kvalitnim hrube strukturovanym laminem, tak je to naprosto funkcni a pohodove reseni umoznujici ovladat dalekohled dvema prsty [smiley=thumbup.gif] Problem je v tom, ze u SW dobsonu neni pouzite kvalitni hrube strukturovane lamino, ale nejaky ausus po kterem to spatne klouze. To ovsem neni problem teflonu, ze.
Odpovědět