Azimutální ložisko pro dobson

Otázky, rady, tipy, návody...
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#76

Příspěvek od Kikidixi »

Jj mírně to utazene mám, protože když to povolim aby tam nebyl žádný přítlak ,tak se vytvoří obrovská vůle v díře kde je šroub. Místo pouzdra tam dali nějaký váleček z plastu a šroub tam litá .Možná by stačilo si nechat vyrobit nějaké pouzdro pro ten středový šroub a mohlo by být po problému.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#77

Příspěvek od Kikidixi »

Mohli byste poradit jestli budou vhodné samolepici tefl.kluzaky pulkulate anebo obdélníkové. Našel jsem pulkulate průměr 35mm výška 5mm.Nahradil bych ty původní na stejných bodech(3)nebo vedle nich a další 3 body bych dal ke středu kolem šroubu spojujiciho spodní a vrchní část .Nebude vadit u těch pulkulatych malá kluzna plocha?Nebo je to nesmysl?docela mě to drhnuti slušně řečeno štve. Nevím jak to pořešit.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#78

Příspěvek od PetrŠ »

Rozměr asi nebude problém, mě u 450 jezdí hliníkový kruh po třech ještě menších kostkách.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#79

Příspěvek od MilAN »

Určitě bych to nechal jen na 3 bodech. A hlavně uvolnil středový šroub
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#80

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Nevím kam dotaz dát tak zkusím sem. Trochu se v tomhle počasí nudím tak vymýšlím kra..... Ptám se jestli by mělo smysl
vyměnit ty silonové špalíky, po kterých se odvaluje tubus SW 254 za kuličková ložiska 699 (stejný průměr). Středy prům.9 se závitem
vyrobí soustružník.
Díky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#81

Příspěvek od aquarius »

SW 254 mám tak upravený pro motorizovanou elevaci. Chodí velmi hladce bez hystereze.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#82

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Pracoval jsem přes 40 let na montáži ve strojírenské firmě a axiální i radiální ložiska jsem měl dost často v ruce.
Po přečtení této rubriky bych čekal jaké druhy (jehlové, kuličkové, válečkové) tam kutilové montují, ale nikdo o typu ani řádku.
Snad jsem to nepřehlédl. Docela by mě to zajímalo.
Díky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#83

Příspěvek od MilAN »

Nevím ale, co bys čekal. Na co axiální ložisko na výškovou osu? A při té zátěži a množství otáček ( obojí prakticky nulové), a prakticky bez nějakých extra požadavků na vůle, na konkrétním ložisku moc nezáleží. Pokud tím chceš nahradit stávající kluzné plochy(jak uvádíš) , tak to zase není až tak dobrý nápad, vzhledem k prakticky "nulovému" tření jakýchkoliv ložisek. Svoje opodstatnění tam má opravdu kluzné ložisko. Tvrdý teflon a proti hladký kov, vše bez mazání.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#84

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím MilAN: No samozřejmě na axiální osu, některé příspěvky to tady chválí až do nebes, ale nikdo nenapíše např, dal jsem tam 51106 a šlape
to jak hodiny. Snad to není tajné, spíš divné, že v v šesti sloupcích příspěvků nikdo nenapíše typ ložiska.
Já ti věřím, že teflon a kov je správná cesta, také jsme pracovali s teflonem, ale jak jsem psal důchodce se občas nudí.
Měj se fajn.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#85

Příspěvek od MilAN »

Nějak si asi vůbec nerozumíme. Název vlákna je azimutální ložisko. Ty ale v prvním příspěvku píšeš o těch silonech, po nichž se odvaluje tubus. To by bylo ale představovalo výškovou osu. Teď zase píšeš o axiální ose - to je která u dalekohledu ? - resp. o kterou osu ti opravdu jde ?
Ale to je jedno. Ať dáš ložiska místo kterýchkoliv silonů/teflonů, tak podle zátěže a otáček není naprosto třeba řešit jejich typ a zátěž je vždy v radiálním směru - takže radiální ložisko a určitě oboustranně kryté.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#86

Příspěvek od Karel1 »

Já myslím, že si rozumíme. V prvním příspěvku jsem se skutečně ptal na výměnu sil. špalků za valivá ložiska 699(nějaká mi zbyla).
A potom, když už jsem byl v tomto vláknu jsem zkoušel od někoho vyzvědět jaká axiální ložiska použil v azimutální ose.(bohužel).
Ptám se proto, že nějaké možnosti na výměnu mám a určitě bych to dělal tak aby to po odzkoušení šlo vše vrátit tak jak bylo.
Prostě trochu mi chybí to řemeslo.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#87

Příspěvek od MilAN »

Tak v azimutální ose můžeš buď použít axiální ložisko v ose otáčení, nebo 3x radiální místo teflonu. Vzhledem k tomu, že Dobson je dost velká páka, tak zasazení klasického axiálního nebo spíš radiálně axiálního do lamina nebude dostatečně tuhý spoj. Proto se dělá běžná úprava - a to osazení ložiska :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... fnung.html

Také žádný zázrak. Sice se točí obstojně, ale celé to řešení je i trochu pružné. A je problém, že se dalekohled točí po závanu větru a brzda je zase problém
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#88

Příspěvek od Karel1 »

Díky MilAN za odpověď i radu. Ta páka, která by na axiál. ložisko působila by byla značná, to máš pravdu. Chtělo by to asi jehlovou klec
blíže k okraji točny. No uvidím jestli se do něčeho pustím.
Zatím se měj.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Azimutální ložisko pro dobson

#89

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Tak nakonec se točna obešla bez ložiska. Měl jsem doma zbytek nerez leštěný plech 1mm 50x50cm, tak jsem z něj vyrobil kolo o
průměru 440mm uprostřed otvor 14mm a hlavy šroubů jsem označil a vyvrtal 4 otvory 18mm. Kolo je přišroubované 6ti vruty 4x16.
A světe div se teflon po leštěném plechu chodí jak hodiny. Zase měl MilAN pravdu.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Odpovědět