Stránka 1 z 1

Meteor v zorném poli

Napsal: 13. 04. 2008, 18:26
od -SF-
Včera ( 12. 4. 2008 ) mi asi ve 21:00 prolétl zorným polem okuláru meteor.  :D Jak často se taková věc stává? Zvětšení bylo 100x a zorné pole asi 0,56°.

Meteor v zorném poli

Napsal: 13. 04. 2008, 18:32
od Cassi
Pokud pozorouješ pravidelně, tak se to stává docela často. Pokuď dělám celonoční pozorování (od soumraku do svítání), tak se mi to během noci stane i několikrát :D

Několikát za noc je ale spíše vyjímkou.

Meteor v zorném poli

Napsal: 13. 04. 2008, 18:45
od -SF-
Aha, a já myslel, že je to něco zvláštního :D :D

Meteor v zorném poli

Napsal: 14. 04. 2008, 13:49
od bzucino
kitzicka napsal: Včera ( 12. 4. 2008 ) mi asi ve 21:00 prolétl zorným polem okuláru meteor. Jak často se taková věc stává? Zvětšení bylo 100x a zorné pole asi 0,56°.
Aky rychly bol ten meteor? Myslim, kolko stupnov za sekundu a aku mal magnitudu? Aky bol dlhy? Mozes pripojit na astroforum nakres? Vybuchoval alebo bola jeho magnituda stale rovnaka? Bol v strede pola alebo na jeho okraji? Akym smerom letel (napr. z 2 hodin na 8 hodin)?

Meteor v zorném poli

Napsal: 14. 04. 2008, 14:11
od Martin Vyskočil
bzucino napsal:

Aky rychly bol ten meteor? Myslim, kolko stupnov za sekundu a aku mal magnitudu? Aky bol dlhy? Mozes pripojit na astroforum nakres? Vybuchoval alebo bola jeho magnituda stale rovnaka? Bol v strede pola alebo na jeho okraji? Akym smerom letel (napr. z 2 hodin na 8 hodin)? Zkus to vsechno urcit z pohledu do dalekohledu pri zvetseni 100x ;)

Meteor v zorném poli

Napsal: 14. 04. 2008, 18:44
od nnexus
Mě se to v zorném poli triedru stává dost často, v podstatě si toho ani už nějak zvlášť nevšímám, ale potěší to vždy, to je jasný.

Spíš by mě zajímalo, jak by reagovalo oko na nějaký velmi jasný bolid, který by mi náhodou prolétl zorným polem po dlouhém pozorování deep-sky a hlavně jak takový bolid nebo jasnější meteor při větším zvětšení vypadá? Určitě to musí být nádhera. Nemá někdo zkušenosti?

Meteor v zorném poli

Napsal: 14. 04. 2008, 20:06
od dvader
Vlastní zkušenost nemám ale hodně jasný bolid jsem viděl loni koncem léta. Ještě nebylo úplně tma a přesto svítil jako blázen - nestihl jsem pozorovat zem, takže nevím jestli dělal stíny...
Ale když si představím, že koukám triedrem a tohle mi proletí před očima, tak si myslím, že bych se pěkně leknul
To Martin Vyskočil: Až budu mít v hlavě zabudován kompjuter s Atikem16, tak ti ty hodnoty vypálím za půl sekundy ;D