Souhvězdí

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Souhvězdí

#1

Příspěvek od Konihlav »

omlouvam se, pokud jiz toto tema existuje, ale nepovedlo se mi ho nalezt, mozna i proto, ze mi hledani zde na foru dela docela potize, lepe funguje hledani pres Google...
--------------------------------------------------------------------------------

Predkladam jedno souhvezdi, ktere jiste malo kdo z Vas zna ! ;D
Uživatelský avatar
JurajT
Příspěvky: 8
Registrován: 27. 01. 2008, 23:35

Souhvezdi

#2

Příspěvek od JurajT »

tuto fotku pridavam preto, lebo ma prekvapil program deepskystacker. teraz som o nom cital, tak som ho vyskusal na starsich fotkach.
mal som 5 15sec obrazkov oriona, ale na nich boli vidno len tie hlavne hviezdy, tak som sa tomu nevenoval, no teraz dss z toho vytiahol viac (pravdaze to nema na fotky skusenejsich, ale tak toto je moja prva )
Takze Orion. Fotene canon s3is 5*15sec zo stativu na kraji mesta

https://www.st.fmph.uniba.sk/~tomcsanyi2/img/orion.JPG
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Souhvezdi

#3

Příspěvek od Konihlav »

paulie
Příspěvky: 249
Registrován: 28. 05. 2005, 03:52

Souhvezdi

#4

Příspěvek od paulie »

Souhvězdí Lva se Saturnem. Foceno mým starým dobrým Sony F717, ohnisko 38 mm, clona 2, expozice 9×20 s, ISO 400. Zkoušel jsem na snímku pro zajímavost hledat galaxie, ale žádná prokazatelná stopa tam není, i když dosah snímku je skoro 9 mag. Ono při tomhle úhlovém rozlišení by stejně měly rozměr řádově jeden pixel... Záři z pravého dolního rohu má na svědomí pochopitelně Měsíc.



Velká verze
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Souhvezdi

#5

Příspěvek od ZV »

Někdy začátkem dubna, jsem se po přečtení nějakých článků Roberta Gendlera rozhodl, že se pokusím o větší mozaiku, čistě abych zjistil, co to obnáší a jestli to dokážu. Nic tak ambiciózního jako HonzaHo se svou labutí (mimochodem, obdivuju a držím palce).
Rozhodl jsem se pro oblast Velkého vozu. Přes teleobjektiv Sonnar 135/4 mi to s dostatečnými překryvy vyšlo na 5x5 snímků (chtěl jsem tam mít i galaxie M81 a M82). Nečekaně příznivé počasí mi umožnilo nafotit všech 25 snímků během 4 nocí na přelomu dubna a května. Každý snímek je složen z 5 expozic po 5 minutách, a zmenšený na čtvrtinové rozlišení. Kromě toho jsem pro každé pole nafotil 5 expozic po 1 minutě přes difůzní filtr - cílem bylo oba snímky složit a tím "vytáhnout" z obrazu jasné hvězdy, aniž by přitom utrpěla ostrost těch slabých.
Výslednou hromadu snímků jsem postupně zpracovával dobře tři týdny (s několika slepými uličkami typu všechno vylejt) až jsem nakonec dospěl k tomuhle výsledku. Zpracování DeepSkyStacker + PixInsight LE, složení celé mozaiky jsem udělal v programu AutoPano. Na rozklik snímek ve větším rozlišení.



Pokud bych ho měl hodnotit sám za sebe, tak jsem čekal lepší výsledek. Problém je hlavně v tom, že pole v levé části snímku (ty jsem fotil naposled) jsou lépe zaostřené, než ty vpravo. Hranice je dost zřetelně vidět. Ale na přefocení dvou třetin snímku už nemám nervy, navíc noc se zkracuje a velký vůz klesá k severozápadu. Možná příští zimu. Stejně tak se mi nechce prznit ty lépe zaostřené snímky nějakým blurem, abych je přiblížil těm horším. Na některých polích je taky vidět, že byly foceny už nad ránem na hodně světlé obloze, takže na nich zanikají slabší hvězdy.

Na druhou stranu jsem získal spoustu zkušeností, jak při focení, tak (hlavně) při zpracování a pokud se vrhnu na nějakou menší mozaiku, tak aspoň vím, na co si dávat pozor a jak na to. Takže i když výsledek nesplnil mé očekávání, jsem rád, že jsem do toho šel.

http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Souhvezdi

#6

Příspěvek od MaG »

Vypadá to celkově hezky, ale s kvalitním sklem by to možná někdo zvládl na jeden záběr + jeden s difuzorem. Když si to fotil na panoramu, čekal bych větší verzi, kde bych si mohl lépe vychutnat galaxie, M97 apod. i když vidět tam jdou celkem hezky.

Určitě zajímavý počin, pravděpodobně, jak píšeš, z různých příčin, uspěchaný. Ještě si nejsem jistý, ale jakoby nebylo použito ISO vyšší než 400. Nebo je to zpracováno úmyslně tak, aby to hezky vypadalo.

Přijde mi to, že pokud je to foceno mozaikově, mělo by to být zaměřeno spíše na detaily. Pokud jsi chtěl zvýraznit souhvězdí, je vhodný ten difuzor, ale neměl by zakrýt něco důležitého u těch jasných hvězd, což většinou nehrozí.

Každopádně je to jedna z nejpodrobnějších fotek Velkého vozu, takže celkově gratuluju a těším se na další. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Souhvezdi

#7

Příspěvek od Miloš Hroch »

Na tom snímku je vidět dokonce i Soví mlhovina :D.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Souhvezdi

#8

Příspěvek od Sasa3 »

To ZV: mě se snímek takhle docelá líbí, protože mi hodně připomíná pohled přes triedr 10x50 (aspoň, co se týče galaxií). Zdokumentovat tak celou oblohu a je z toho docela hezký atlas.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Souhvezdi

#9

Příspěvek od Vabra »

ZV napsal:
... Kromě toho jsem pro každé pole nafotil 5 expozic po 1 minutě přes difůzní filtr - cílem bylo oba snímky složit a tím "vytáhnout" z obrazu jasné hvězdy, aniž by přitom utrpěla ostrost těch slabých.
...
Takže i když výsledek nesplnil mé očekávání, jsem rád, že jsem do toho šel...


Velmi slusna pracicka, opravdu jedna z nejlepsich fotek souhvezdi tady (vsechny ty mrnavoucke galaxie...).
Rozdilu v zaostreni jsem si prakticky nevsimnul. Mozna trochu spise v jasu a barve hvezdneho pozadi, coz by se dalo zrejme spravit bez prefocovani...
Jinak muzes dat odkaz na tu techniku zvyraznovani jasnych hvezd difuznim filtrem? Neslo by to treba resit rozostrenim?
diky.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

Souhvezdi

#10

Příspěvek od GaP »

Rozhodně je to skvělá práce, přidávám gratulaci. Jaký difuzní filtr jsi použil, ty jasné hvězdy dopadly na jedničku. Tyhle snímky jsou fantastické a ten čas který jsi tomu věnoval (focení, zpracování) nevyšel nadarmo. Každopádně jsi mi tím připomněl, že já ten svůj Vůz mám doslova tragický, tak díky za inspiraci na příští rok a taky díky za připomenutí, že sonnar nepatří do starého železa ;).

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Souhvezdi

#11

Příspěvek od SKLP »

No to je krásná fotka!!!!!!! A všimli jste si M51čky? Nádherná!!!!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Souhvezdi

#12

Příspěvek od honza.ho »

Taky se mi to moc líbí, ještě bych doporučil, když už to máš takhle nafocené, zkusit to zpracovat komplet v Photoshopu (jestli na to máš čas). R.G. to má na webu dobře popsané a zkušeností u toho získáš daleko víc než s Autopanem. Dojdeš ale určitě k závěru, že Autopano je nenahraditelný program :).
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Souhvezdi

#13

Příspěvek od ZV »

Díky za všechny reakce :-). Fotka na klik je 50% zmenšenina toho, co vylezlo z AutoPana, když tak sem večer dám ještě odkaz na plné rozlišení (asi 6000x4000), ale o moc víc detailů tam nebude, leda v levé části snímku.

Filtr byl úplně obyčejný Hoya Diffuser našroubovaný před objektiv. Expozice 1 minuta byla až až, jinak už se jasnější hvězdy začaly měnit v přeexponované koláče. Každopádně to snímku dost pomohlo, když jsem zkusil složit jenom ty ostré expozice, tak to byla hromada skoro stejných hvězd a souhvězdí se tam vysloveně ztrácelo.

Všechno to bylo foceno na ISO 800 přes Canon 300D, takže za zbytek asi může zpracování. Žádné odšumování nebo vyhlazování jsem ovšem nepoužil, spíš za to může zmenšení snímků.

Zhruba zpracování:
1) Kalibrace + stacking v DSS (zvlášť ostré a difůzní expozice)
2) Pro všechny snímky srovnán medián pozadí tak, aby odpovídal snímku s nejtmavší oblohou (zvlášť ostré a difůzní expozice) v PixInsight LE
3) Zkombinování ostrých a difůzních snímků v DSS (po mnoha experimentech jsem použil prostý průměr, vypadalo to nejlíp).
4) Odstranění zbytkového gradientu ve všech snímcích (v PixInsight LE)
5) Aplikace křivek a zvýšení saturace, stejné pro všechny snímky (v PixInsight LE)
6) Složení v AutoPanu, pootočení a oříznutí

HonzaHo: možná bych ve Photoshopu dosáhl lepších výsledků, ale teď už nemám sílu to zkoušet. Strávil jsem u zpracování tolik času, že už ty subexpozice nemůžu ani vidět :-). Navíc díky krátkému ohnisku se při skládání silně projevuje sférická projekce, Registar si s krajními snímky už neporadil. Tu bych musel před skládáním v PS nějak eliminovat.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Souhvezdi

#14

Příspěvek od hamr »

Pro ZV,
moc pěkné, jak píše Sklp, vidím M51,101,97,108,109 :). Perfektní.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Souhvezdi

#15

Příspěvek od Konihlav »

wow, ale opravdu W O W uplne mi spadla brada ;D Zbynku chvalim za vynikajici pocin(ale abys "nam" nezpychnul), at uz jsi spokojen nebo ne, spravny "fotograf" totiz neni spokojen nikdy, takze je to OK. Mimochodem i slepa ulicka je ulicka, ale to neni tento pripad.
Odpovědět