Péče o okuláry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Péče o okuláry

#1

Příspěvek od Telesto »

Rád bych se zeptal jak řešíte údržbu okulárů? Jak často je čistíte a čím? No a taky čemu bych se měl vyvarovat při této údržbě... čím můžu poškodit okuláry? Jako myslím při čištění

Díky všem za rady...
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Péče o okuláry

#2

Příspěvek od Sniper_RAT »

Na číštění je nejlepší hadřík na brýle z mikrovláken,ten se dá koupit v kažké optice.Jinak hlavně se vyvaruj použití líhu... :nono: Existuje i speciální přípravek (sprej) na čištění optiky.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Péče o okuláry

#3

Příspěvek od johnik »

Čistit co nejmíň :nono:
Já je jednou rozebral a vykoupal ve vodě a čistil vatou a pak opláchl v destilce, a stejně na nich zůstaly fleky.Dobrý je lens pen od celestronu(viz. můj web), čistím cca jednou za 3 měsíce.Rozhodně čištění za mokrta bych doporučil až při silnějším znečištění.Jinak samozřejmě to chce okuláry po každém pozorování uložit do krabičky/pouzdra nebo "zašpuntovat" krytkami.
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Péče o okuláry

#4

Příspěvek od osvold »

no, mám k tématu začátčnický dotaz. Jaké ochrané "kontejnery" používáte na okuláry? Já mám okuláry, které jsem koupil přes e-bay a jsou bez krabiček Všechny krabičky, co jsem zatím měl v ruce, byly moc veliký. Nemáte někdo tip, co použít?
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Péče o okuláry

#5

Příspěvek od zdenek »

Rozhodně doporučuji čistit okuláry opravdu co nejméně. I oněch 1x za 3 měsíce je celkem dost. Osobně čistím okuláry nanejvýš tak 1x do roka, spíše ale méně (např. jeden okulár mám již takřka 7 let a za celou dobu jsem jej čisti nanejvýš 1x). Zkrátka čistit až je to opravdu nezbytné. Zvlášť se vyvarujte nadměrnému čištění přídavných polních čoček, které některé okuláry mají vestavěny v tubusku. Zejména těch malých. Velmi často nešetrné čištění skončí jejích poškozením a výsledek je pak ještě horší než před vlastním čištěním.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Péče o okuláry

#6

Příspěvek od zdenek »

johnik napsal: ... vykoupal ve vodě a čistil vatou a pak opláchl v destilce, a stejně na nich zůstaly fleky...
Tak to jsi neměl opravdovou destilku z lékarny ale pouze demineralizovanou vodu z drogerie. Čistá destilka opravdu fleky nenechává. Jinak ten LensPen je opravdu dobrý. Často pomůže od zbytečného zdlouhavého čištění.

Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Péče o okuláry

#7

Příspěvek od zdenek »

osvold napsal: no, mám k tématu začátčnický dotaz. Jaké ochrané "kontejnery" používáte na okuláry? To záleží na tom kolik okulárů máš a co vše chceš pohromadě skladovat.

Minimálním řešením je obyčejný plast. boxík (např. z domácích potřeb). Dávají se do něj tuším potraviny pro uložení do chladničky. vejde se tam v podstatě jen několik okulárů (4,6,10 to záleží na rozměru boxíku) plus nějaký filtr.
{Obvykle stojí tak do/kolem 100kc}

Druhým řešením je box na nářadí. Viděljsem jeden 12.5", který by byl ideální pro skladování slušného množství okulárů. Filtry je možno výhodně uložit do samostatné přihrádky ve víku a ještě zbyde nějaké místo na redukce, baterie, ...
{Cena je značně pohyblivá - od cca 150kč až po několik set. Ten co jsem viděl já v Carrefouru stál 160,-}

Nejlepším řešením je dle mne ALU kufřík na nářadí. (Nedávno jsem si jeden koupil v Hornbachu stál necelých 500,- ). Mimo okulárů (1.25" i 2"), filtrů, redukcí pro uchycení fotoaparátu, nástavců na Barlow, ... mám zde uložen i hledáček a je rezervované i místo pro zdroj (baterii) pro pohon Navigatora a mám v plánu dodělat i zabudovaný osvit kufříku. Je tam zkrátka vše tak abych na nic nezapomněl.
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Péče o okuláry

#8

Příspěvek od osvold »

obyčejný plast. boxík (např. z domácích potřeb). Dávají se do něj tuším potraviny pro uložení do chladničky
mno tyhle jsem si koupil, jenze je problem, ze se v nich okulary "melou" protoze boxiky jsou vyrazne vetsi, nez okulary :(
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Péče o okuláry

#9

Příspěvek od zdenek »

osvold napsal:
mno tyhle jsem si koupil, jenze je problem, ze se v nich okulary "melou" protoze boxiky jsou vyrazne vetsi, nez okulary :(jasne, vnitrek je treba patricne upravit. Ja si koupil penovou karimatku a narezal ji tak akorat pro jednotlive prihradky v kufriku (napr. obycejny molitan je moc mekky). Pak uz jen staci vyriznout otvor pro okulary (ja pouzil spec. vrtak na drevo o vhodnem prumeru, postaci ale i obycejny nuz) a je to presne na miru. Vyhodou je, ze PE pena se snadno reze a opracovava. Pokud se da vice vrstev (jedna je trosku malo), lze natvarovat i slozitejsi casti. Ostatne mrkni na http://www.cloudynights.com/howtos.htm v casti "Eyepice case ..." mas par navodu.

Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Péče o okuláry

#10

Příspěvek od MP »

Vzal jsem obycejnou karimatku z cca 1cm tlusteho penoveho polyetylenu, cast rozrezal a slepil pouzdro s prihradkami na okulary. Nosim to ve velke vyztuzene tasce s dalekohledem.


---------------
A hele, vidim, ze nejsem sam, kdo reze karimatky :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Péče o okuláry

#11

Příspěvek od zdenek »

MP napsal:
A hele, vidim, ze nejsem sam, kdo reze karimatky  :)  ;D    
;)
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Péče o okuláry

#12

Příspěvek od johnik »

zdenek napsal:

Tak to jsi neměl opravdovou destilku z lékarny ale pouze demineralizovanou vodu z drogerie. Čistá destilka opravdu fleky nenechává. Jinak ten LensPen je opravdu dobrý. Často pomůže od zbytečného zdlouhavého čištění.


Měl jsem ji z lékárny, ale zřejmě oplach nebyl dostatečný.Předchozí lázeň obsahovala asi dvě kapky jaru, tak možná proto.
Odpovědět