Stránka 1 z 4

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 07. 03. 2008, 19:25
od ladis
Takze veskera vase panoramata SZ vcetne popisu mista stanoviste vkladejte, prosim, do tohoto threadu!

Jen informativne - jako nepsanou expozici jsme zvolili ISO 800, f4, 60s, WB:slunecno (pro Canon DSLR) ci dalsi ISO/clony/casy adekvatne teto expozici, tedy napr. ISO 1600, f4, 30s (pro ty, co nemaji dalkovou spoust), ISO 400, f4, 120s apod.

Samozrejme muzete fotit cimkoliv s ohledem na vyse uvedenou expozicni dobu (je vhodne se co nejvice, v ramci moznosti, priblizit vyse uvedene expozici - napr. u kompaktu scitanim snimku ve PS...).

Jinak by bylo vhodne ke kazdemu panoramatu popsat lokaci stanoviste (napr. odkazem na mapy.cz), datum a cas porizeni panoramatu, podminky pri fotografovani, nadm. vysku, pripadne dalsi udaje. Je vhodne do fotografie panoramatu vlozit udaje o svetovych stranach, pripadne nazev mest/obci, zpusobujicich typickou svetelnou "cepici" na fotografii, vysku nad obzorem, ktera znaci horni roh fotografie...

Dale je mozne pomoci zdarma stahnutelneho sw http://www2.geodis.cz/geoshow3d/ "vytipat" obrazky 3D pohledu na toto stanoviste, pro lepsi nazornost a predstavu.

Tesim se, ze zde bude narustat databaze vasich pozorovacich stanovist a ze kazdy bude mit moznost posoudit, v jakych podminkach kdo pozoruje a kam pripadne stoji za to vyrazit...

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 07. 03. 2008, 19:51
od Jakub
Moje stanoviště je nedaleko obce Řevnice

Souřadnice : 14° 13' 5" , 49° 54' 18" (14.218127,49.904876).

Nadmořská výška: cca 315 m.n.m

Mapa :

Foto :

Panorama bylo nafoceno 5.3.2008 mezi 22:30 - 23:00

Podmínky při focení panoramatu: nejsem v tomto ohledu odborník, neb jsem nikdy nic takového neodhadoval, takže tento můj první odhad berte s rezervou. Podle Bortleho stupnice bych odhadoval stupeň 5 a dle sčítání hvězd trojúhelníku ve Lvu a Velkém vozu bych to odhadoval MHV na 5,6 - 5,7.

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 07. 03. 2008, 20:49
od ladis
Ukazka mozneho popisu stanoviste (panorama nafotil MMys, dovoluji si jej zeditovat - pridat popisky a pouzit pro demonstraci, nejedna se o me vyslovene oblibene stanoviste, ale zatim je jedine, ke kteremu mam i panorama, nafocene MMysem)...

obec: Tuchom

poloha: http://tinyurl.com/yuynq6

nadm. vyska: cca 280 m.n.m.
datum: 10.4.2007, 20:45h, jasno

panorama: http://web.iol.cz/ladisweb/pictures/ast ... norama.jpg
zaber do vysky priblizne 40st.

ukazkove 3D nahledy stanoviste:

pohled na sever: http://web.iol.cz/ladisweb/pictures/astro/tuchom1.jpg
pohled na jih smerem ze silnice: http://web.iol.cz/ladisweb/pictures/astro/tuchom2.jpg


pozn.: zenit je vyborny, V rovnez, ovsem obzor je silne svetelne znecisten az do vyse ... st.
Velmi silne SZ zpusobuje predevsim Praha a okoli, Ml. Boleslav.
Vzhledem k silnemu SZ, sahajicimu az do vyse ... je obtizne ci az nemozne dosahnout plnemu prizpusobeni tme.
Vhodna lokalita pro vice lidi - rozlehla louka vyvysena nekolik metru nad okolnim terenem, prijezdova silnice v noci min. frekventovana, navic zastinena stromy.
Svetla se v obci v noci vypinaji.

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 30. 04. 2008, 07:19
od Kami
 Tento víkend 26-27.4.2008 se mi podařilo dostat se na dva dny na vrchol
Kralického Sněžníku (1423m.n.m) mezi Orlickými horami a Hrubým Jeseníkem.
 Pokusil jsem se o zmapování místního světelného znečištění a otestování podmínek v této oblasti.

Uvádím to spíše jako kuriozitu,neboť si moc nedokážu představit tahání velké astro techniky až na vrchol. Má záda i nohy ví své.

Panorama z vrcholu za dne:

http://kamii.webgarden.cz/image/8278758

http://kamii.webgarden.cz/image/8278759

Panorama z vrcholu v noci:
Canon 400D,EF18-55 clona 4, ISO1600,30s,21:11UT

http://kamii.webgarden.cz/image/8278831

Foto zenitu:
Canon 400D,EF18-55 clona 4, ISO1600,30s

http://kamii.webgarden.cz/image/8278769

Podmínky trochu zhoršovala mlha v údolí. Odhad zenitového dosahu 6mag

Po půlnoci jsem trochu provětral expediční montáž s Newtonem 114/450 a zkusmo vyfotil okolí Denebu  Heliosem 58/4 za pomocí pointeru 60/320.
Více zde:
http://kamii.webgarden.cz/kralicky-snez ... 26-27.html

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 30. 04. 2008, 15:57
od ladis
Kami, super zaznam stanoviste! Je videt ten diametralni rozdil ve SZ na vrcholu Kr. Snezniku a zapadnejsi casti zeme v mnohem nizsi nadmorske vysce pri obklopeni doslova sviticimi mesty...

Jakmile zdravotni stav dovoli, zkusim udelat panorama na Jizerce a "u nas" v Borovnici, tam si od toho slibuji nejvice - relativne blizko mesta, kde bydlim (do 30min) a pritom tam maji byt velmi slusne podminky a nadm. vyska kolem 450m...

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 30. 04. 2008, 18:59
od Kami
Osobně jsem čekal,že budou Astropodmínky lepší. Při výstupu na vrchol po 21h se přihnala dost hustá mlha,že nebylo vidět ani krok. Šlo jen čekat a doufat,že se to rozpustí. Před 23h se mlha uklidila do údolí a obloha konečně ztmavla. Přesto jsem čekal více tmavou oblohu. Rozdíl od podmínek na Polomu (483m.n.m) kam jezdím ,nebyl tak značný. Dosah magnitudy na Sněžníku byl tak o 0,5 až 1mag vyšší.Zklamalo mě i světelné znečištění,čekal jsem menší už z pohledu odlehlosti od velkých měst a na ČR velké nadmořské výšky (1423). Je vidět,že mapy světelného znečištění odpovídají skutečnosti a z pohledu ČR už nemáme kam utéct.

             :'(  :'(  :'(

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 07. 06. 2008, 21:20
od Kami
Po delší době se mi konečně podařilo vyfotit noční panorama z pozorovacího stanoviště Polom u Potštejna

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1181416776

Panorama foceno Canonem 400D,objektiv EF18-50 na ohnisku 18,clona 4,expozice 30s,ISO1600, 22:10UT

panorana:

http://kamii.webgarden.cz/image/9042497[/url]

foto zenitu:

http://kamii.webgarden.cz/image/9041566

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 07. 06. 2008, 22:48
od ladis
Diky Kami za skvele zpracovani a zdokumentovani podminek pozorovaciho stanoviste!

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 10. 07. 2008, 19:31
od MaG
Nafotil jsem lokalitu jižně od Ledče nad Sázavou. Osobně mám jasno v tom, že tam bych rád bydlel. Je tam mnohem dostupnější tmavá obloha než tady na severu :(

Daná noc nebyla ideální, prakticky hned se začlo zatahovat. Díky mrakům bylo lépe vidět SZ měst. Vizuálně byly mraky na severu spíše černé než osvětlené, osvětlené se jevily pouze ty u Humpolce. Zbytek oblohy byl velmi tmavý, MHV nad 6.

Lokace: 49°37'20.33"N, 15°18'0.993"E

Panorama:



Zenit:



Canon 300D, ISO 400, 30s (expozice zvednuta o 2EV -> ISO 800, 60s

Poblíž zenitu Amerika, expozice omylem na 1600 ISO, 15 minut!, clona 5,6 135mm obj.
BEZ ÚPRAV (RAW -> JPG)

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 11. 07. 2008, 04:44
od ladis
tak jsem si Tvuj snimek NGC7000 vytahl krivkami v graf. editoru a ... mazec! Stalo by zato na tuto expozici zmapovat celou oblohu.

A abys v tom nebyl sam, jelikoz mam jiz funkcni motorizovanou EQ-5, pridam ruku k dilu.

Akorat se dobrovolne priznavam, ze soucasne pocasi je zpusobeno moji koupi EQ-5... ;D

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 11. 07. 2008, 05:26
od michal.b
S kolegy z MACe jsme si koupili Unihedron SQM, takze v brzke dobe by se mely zacit objevovat skutecne zmerene udaje o tmavosti oblohy na nasich stanovistich. Predpokladam, ze casem bychom zarizeni poskytli i ostatnim vaznym zajemcum o promereni jejich lokalit. Myslim, ze to bude idelani doplnek k nafocenym panoramatum.

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 10. 08. 2008, 01:59
od ladis
michal.b napsal: S kolegy z MACe jsme si koupili Unihedron SQM, takze v brzke dobe by se mely zacit objevovat skutecne zmerene udaje o tmavosti oblohy na nasich stanovistich. Predpokladam, ze casem bychom zarizeni poskytli i ostatnim vaznym zajemcum o promereni jejich lokalit. Myslim, ze to bude idelani doplnek k nafocenym panoramatum.
Jsem jednim ze zajemcu pro dve lokality - 15km od Jicina v 500m n.m. (oblast Kumburku) a Jizerka (klasicke stanoviste pod hospodou)

Zaroven Vas prosim o upload Vasich dat do databaze Unihedronu pro moznost zobrazeni Vasich dat mereni na mape Google Earth v ramci kml souboru.

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 01. 09. 2008, 02:47
od Kami
Při včerejším-dnešním setkání na Šerlichu jsme vycvakli noční částečné panorama.

 Canon 400D ,ISO1600,30s ,EF18-55

http://kamii.webgarden.cz/image/10502235

Ostatní data později.....

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 18. 09. 2008, 01:06
od Prazan
Lokalita: Suchomasty
GPS: 49°53'53.841"N, 14°5'20.394"E
Panorama: 2008-07-01 před půlnocí, ISO 800, f/4, 30s


Lokalita se nachází v blízkosti Prahy. Snad jsem se trefil do světových stran a zdrojů svět. znečištění - kdyžtak opravím. Zenit jsem, bohužel nevyfotil. Seskládáno je to dost mizerně - pokud se mi to podaří lépe ...
edit: Co je zřejmé? Zřejmé je to, že na danou lokalitu má cenu jet kvůli J a JV obzoru. Pokud obětujete nějakou tu magnitudu, ale přecijen chcete být v dosahu Prahy.

Panorama a SZ našich pozorovacích stanovišť

Napsal: 18. 09. 2008, 15:49
od Jakub
Díky Pražane. Zrovna v této lokalitě jsem brouzdal na kole a vybral si ten plac na druhé straně silnice. Tak to se tam někdy možná potkáme ;-)