Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobré a špatné příklady

#451

Příspěvek od MilAN »

Umíš, prosím tě, argumentovat i jinak, než urážet druhého. ?
Mně to samozřejmě nevyhovuje také, ale vím, že jsou tu naše = EU normy. Takže buď to osvětlení nevyhovuje těmto normám, nebo je splňuje a pak je potřeba nějak argumentovat na jejich změnu, pokud se domníváme, že jsou příliš vysoké.. Poštěkáváním tady na druhé nic nezměníš. A zrovna tak nedává smysl nadávat na projektanty nebo firmy, které jsou povinni se těmi normami řídit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#452

Příspěvek od MaG »

Díky za odpověď. Jsem rád, že to vidíme podobně. Myslím, že skupina pro temné nebe nedělá posledních deset let nic jiného, pokud jde o snahu. Netlachá, ale maká a díky jim. Doufám, že slova o urážce nesměřovala na mě od tebe, já jsem tě urazit nechtěl a nikde urážku od sebe nečtu. Pokud čteš mezi řádky a urazil jsem tě, prosím nezlob se na mě a přijmi případně omluvu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Dobré a špatné příklady

#453

Příspěvek od Homer »

Problematice se nevěnuji a tak jen obecně. Pokud existuje závazný předpis na intenzitu osvětlení, měl by být dodržován a míra osvětlení kontrolována. Pokud se od předepsané hodnoty liší a prokáže se to, je legální požadovat nápravu a ta by měla být provozovatelem zjednána.
Ovšem - je otázku, zda je předepsaná míra osvětlení dána jako maximální či minimální, v tom tuším čertovo kopýtko.

A něco od nás - bydlíme u lesa v malé osadě na jejím konci. Nedaleko svítí několik pouličních lamp, které jsou vypínány ve 22 hod. ( díky ). I pojal jsem nápad požádat obec, zda by nešlo zhasínat o něco dříve kvůli mému astrofocení. Lidé v tu dobu sedí doma ( důchodci ), jít není kam, neb nemáme žádnou občanskou vybavenost a svítí se jen srnkám a liškám či divočákům na cestu. Jako slušný soused jsem se nejdříve zeptal na názor sousedů důchodců ( kterým jsem ze své profese několikrát pomohl a zachránil i jeden uzmutý pozemek ), abych nešel se svojí žádostí proti jejich vůli. A nepletl jsem se - vše dobrodiní zapomenuto - chceme světlo!!!

Tož tak s tím světlem na světě.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#454

Příspěvek od Psion »

Lidé nechápou nic, ovšem jen do doby, než jim někdo sáhne na peníze :)
Kossman
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 05. 2021, 10:08

Re: Dobré a špatné příklady

#455

Příspěvek od Kossman »

Tak jsem využil mlhavého počasí, abych viděl, jak se šíří světlo ze zdrojů, které osvětlují hodonínskou elektrárnu. Jak jsem předpokládal: nesvítí dolů, ale přímo osvětlují budovu, komíny a svítí si i na kouř z komínů. Ta záře je až k Tvrdonicím. O osvětlení fasád okolních domů ani nemluvím..... Ptal jsem se pár lidí z Hodonína, co oni na to, že je tam taková záře. A výsledek? Je jim to jedno. To stejné sousedi. Jak vytáhnu techniku, už svítí na můj pozemek. Moc jim dělá dobře, když se rozčiluji. Někdy to v noci zkusím s hlukem, nějaké odrhovačky se silným reprákem v noci. No imise jako imise, no ne? Myslím, že boj se světelným znečištění je boj s větrnými mlýny a ten se nedá vyhrát....Lidská arogance, bezohlednost, neslušnost vládne a vládnout bude.
Přílohy
Hodonín.jpg
Hodonín.jpg (2.77 MiB) Zobrazeno 1001 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#456

Příspěvek od biker.fm »

To si na ten komin sviti aby ho nikdo treba neukradl ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobré a špatné příklady

#457

Příspěvek od stmare »

Cílem těch reflektorů má být halda uhlí, která je pod těmi komíny a není v záběru. Buldozery to uhlí nahrnují na pás i v nočních hodinách.
To že reflektory nejsou příliš směrové, to je jiná věc. Nicméně, alespoň to slouží určitému účelu.
Pak jsou např. golfová hřiště, která jsou zrovna tak osvětlená, ale slouží jen pro pobavení hrstky lidí.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Dobré a špatné příklady

#458

Příspěvek od astrolama »

Městský úřad v hodoníně, ministerstvo životního prostředí a otravovat. Ty máš zrovna tak právo sledovat nebe jako oni nabírat uhlí. A to uhlí je na zemi, nelítá v luftě, blbě to dělaj oni ne ty.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dobré a špatné příklady

#459

Příspěvek od hades »

Kossman píše: 27. 01. 2024, 07:00 To stejné sousedi. Jak vytáhnu techniku, už svítí na můj pozemek. Moc jim dělá dobře, když se rozčiluji. Někdy to v noci zkusím s hlukem, nějaké odrhovačky se silným reprákem v noci. No imise jako imise, no ne? Myslím, že boj se světelným znečištění je boj s větrnými mlýny a ten se nedá vyhrát....Lidská arogance, bezohlednost, neslušnost vládne a vládnout bude.
No nebudu tu vytahovat citace z bible, ale ten tvůj přístup je velmi nevhodný. To, že se někdo chová jako hulvát přece nemůže být pobídka k tomu, aby jsi dělal totéž.
Jinak dělat se s tím něco dá, jen je třeba znát správné lidi, případně znát předpisy a normy. Zkus si najít kontakt na Pavla Suchana a napiš mu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Dobré a špatné příklady

#460

Příspěvek od astrolama »

Výdejní sklad aut, obec Bohatice mezi Zákupama a Mimoní. Povšimněte si rozdílu v jasech oblohy jen kousek doprava na fotce je Mimoň kde instalovali LED VO prakticky na snímku není vidět. Snažil jsem se to vyfotit tak, aby to přibližně vypadalo jako vizuální pohled.
Už jsem kontaktoval MŽP.
Přílohy
sklad.jpg
sklad.jpg (735.6 KiB) Zobrazeno 586 x
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dobré a špatné příklady

#461

Příspěvek od kuceraz »

Kdykoliv vidím podobné věci naživo nebo na fotkách, tak si říkám, jak je možné, že se tohle nereguluje.
Stačí jeden ignorant a obtěžuje široké okolí.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Odpovědět