Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
perna
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 11. 2006, 06:54

Veřejné osvětlení

#1

Příspěvek od perna »

Kdysi dávno jsem začínal s pozorováním hvězd pomoci Newtona, kterého jsem si vyrobil na základě koupených čoček a zrcadel. Zrcadlo mělo pruměr 94 mm,d - 1000mm. Max. zvětšení bylo60x. Zrcadlo se vlezlo přesně do plechovky od masa. (přirozeně prázdné). Tubus byl sestavem ze tří plechovek a okulár byl sestaven ze dvou čoček uložených v papírové trubičce. Sekundární zrcadlo bylo přilepeno pečetním voskem na drát. Tuto soustavu jsem koupil od časopisu ABC za 100,- Kč. Tenkrát to byla BOMBA. Cela ulice se chodila dívat na hvězdy. Pozorovat bylo možno přímo mezi bytovkami na trávníku ve městě Blansko. Prostě hvězdy bylo možno vidět bez problémů, vč. mléčné dráhy. Když náhodou nesvítilo světlo tak byla opravdu tma. Pak jsem jaksi postupem doby s tímto pozorováním přestal až do nedávna. A najednou jsem zjistil že pozorovat hvězdy ve městě je velký problém a že je to málem nemožné. Doma jsem se trochu porozhlédl a něco jsem našel jako tubus vč. držáku dalekohledu. Nyní se tomu říká dobson. Jestli to mělo tenkrát nějaký název nevím. Až budu mít možnost, tak to pro zajímavost vyfotím. Okulár ani sekundární zrcadlo již nemám. Primární zrcadlo jsem si chtěl z nostalgie nechat pokovit, ale bylo mi to v Brně na hvězdárně rozumně rozmluveno a tak jsem si pořídil dobsona 250/1250.To už je něco jiného. Přirozeně staré věci si ponechám. A nyní jsem tak trochu u jádra věci. Naštěstí v současné době bydlím na dědině Brno-venkov asi 300 m od hranice města Brna a 10 km od centra. Což je výhodné, ale pro pozorování hvězd už trochu horší. Ještě před asi 3 roky bylo možno vidět hvězdy směrem na jih bez problémů, ale nyní je tam podél dálnice postaveno několik velkých průmyslových budov a k nim podél chodníku a kolem nich je přivedeno veřejné osvětlení. No a aby nebylo všemu konec tak se tam staví rodinné domky, kde se v současná době instaluje kulové veřejné osvětlení, které bude svítit do nebe. TAKŽE BUDE ASI PROBLÉM s pozorováním. V pátek 8.12 jsem mohl poprvé pozorovat novým dalekohledem hvězdy a dokonce byla vidět mláčná dráha, ale mám obavy že to tak za měsíc či dva nebude možné. Proto bych se chtěl optat zda někdo neví o pravidlech veřejného osvětlení. Někde jsem totiž četl, že veřejné osvětlení má nějaká pravidla a sice že lampy mají být konstrovány tak, že světlo má mířit pouze dolů. Bohužel nyní nemohu tento odkaz nikde najít a tak se ptám zda je to pravda či není?
Dík
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Veřejné osvětlení

#2

Příspěvek od M.Adamovsky »

to , co pises je bohuzel kruta realita posledni doby...i kdyz se s tim uz konecne zacina neco delat, malokde je videt, ze misto tech vypuklejch lamp osazujou treba nove..vhodnejsi lampy..ktere sviti i jinam nez na oblohu..

koukni se sem na ten odkaz..

http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/2/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#3

Příspěvek od michal.b »

M.Adamovsky napsal: to , co pises je bohuzel kruta realita posledni doby...i kdyz se s tim uz konecne zacina neco delat, malokde je videt, ze misto tech vypuklejch lamp osazujou treba nove..vhodnejsi lampy..ktere sviti i jinam nez na oblohu..

Je zajimave, ze treba u nas v Plzni se pri rekonstrukci Sadu petatricatniku pouzily plne clonena svitidla, zatimco pri nyni probihajici rekonstrukci krizovatky u Severky se pouzila opet svitidla s vypouklym difuzorem . Nevis, jestli je HaP v nejakem kontaktu s magistratem ohledne verejneho osvetleni?
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Veřejné osvětlení

#4

Příspěvek od M.Adamovsky »

michal.b napsal:

Je zajimave, ze treba u nas v Plzni se pri rekonstrukci Sadu petatricatniku pouzily plne clonena svitidla, zatimco pri nyni probihajici rekonstrukci krizovatky u Severky se pouzila opet svitidla s vypouklym difuzorem . Nevis, jestli je HaP v nejakem kontaktu s magistratem ohledne verejneho osvetleni?


Ty jo..tedka z hlavy to nevim..ale zeptam se
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

Veřejné osvětlení

#5

Příspěvek od mmachon »

Co se týče lamp, které tu popisujete, tak jak jsem vypozoroval u nás v Chebu, tak se takovéto lampy - svítící pouze dolů opravdu staví. Není to ale kvůli nějakému snížení světelného znečistění, ale proto, aby byli chodci stojící u silničních přechodů lépe vidět. Takovýto typ lamp se tedy (aspon u nás) staví výhradně u přechodů.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Veřejné osvětlení

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

perna napsal: Proto bych se chtěl optat zda někdo neví o pravidlech veřejného osvětlení. Někde jsem totiž četl, že veřejné osvětlení má nějaká pravidla a sice že lampy mají být konstrovány tak, že světlo má mířit pouze dolů. Bohužel nyní nemohu tento odkaz nikde najít a tak se ptám zda je to pravda či není?
DíkNech to znie akokolvek absurdne, ziadne pravidla na regulaciu svetla v noci neexistuju. Nielen v CR je to biele miesto na mape legislativy a neexistuje ziadny zakon, ktory by reguloval kde, ako a kolko sa moze v noci svietit.
Existuju iba osvetlovacie normy, ktore odporucaju urcite hodnoty osvetlenia ale nic nehovoria o max. intenzite, iba o min. intenzite (o smere alebo ci sa moze svietit hore nehovoria nic).

Z pohladu ochrany nocneho prostredia (ekologia noci ako celku) zijeme defacto v stredoveku. Dovolim si to pomenovat jedinym slovickom - TOTALNA ANARCHIA.

Avsak existuju krajiny, ktore maju takuto ochranu zakotvenu v zakone (regiony talianska, spanielska, Kanarske ostrovy atd) a naprava je aj vidiet.

Pod ciarou:
Aby som sa priznal som z toho dost zufaly a po navrate s Kanarskych ostrovov,kde sa na 95% svieti podla pravidiel a aj to vidno (napriek turistickemu ruchu), uz nevidim velky zmysel pozorovat u nas. Radsej obetujem 2x2 tyzdne za rok na poriadny pozorovaci maraton tam ako tu lovit objekty v seroslepote vsadepritomneho znecistenia a vacsinou brutalneho seeingu.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Veřejné osvětlení

#7

Příspěvek od FunTomas »

Pavuk_ napsal: ...a po navrate s Kanarskych ostrovov,kde sa na 95% svieti podla pravidiel a aj to vidno (napriek turistickemu ruchu), uz nevidim velky zmysel pozorovat u nas. Radsej obetujem 2x2 tyzdne za rok na poriadny pozorovaci maraton tam ako tu lovit objekty v seroslepote vsadepritomneho znecistenia a vacsinou brutalneho seeingu. Silné slová. Som zvedavý, ako dlho ti to vydrží.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
perna
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 11. 2006, 06:54

Veřejné osvětlení

#8

Příspěvek od perna »

Dle mých nových informaci se obec domluvila s dodavateli osvětlení a budou tam instalovány nějaké speciální žárovky s profilovaným stíněním, které bude směřovat světelné paprsky směrem dolů. Myslím si, že by se ale mělo také udělat nějaké časové opatření aby např. od půlnoci svítila každá druhá žárovka. Vše se nedá vypnout i když pozdních nočních nebo brzkých ranních hodinách skoro všichni opočívají. Ale určitý druh lidské činnosti právě kvete v noci a to by pak byl pro tyto naše spoluobčany ráj. I když na druhé straně, tma nebo světlo, této odrůdě je to jedno.
Perna
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Veřejné osvětlení

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

perna napsal: Dle mých nových informaci se obec domluvila s dodavateli osvětlení a budou tam instalovány nějaké speciální žárovky s profilovaným stíněním, které bude směřovat světelné paprsky směrem dolů. Myslím si, že by se ale mělo také udělat nějaké časové opatření aby např. od půlnoci svítila každá druhá žárovka. Vše se nedá vypnout i když pozdních nočních nebo brzkých ranních hodinách skoro všichni opočívají. Ale určitý druh lidské činnosti právě kvete v noci a to by pak byl pro tyto naše spoluobčany ráj. I když na druhé straně, tma nebo světlo, této odrůdě je to jedno.
Perna
Tvoja posledna veta bola pravdiva. Zatial sa nepodarilo ziadnou studiou dokazat alebo vyvratit vplyv nocneho osvetlovania na kriminalitu. Je to ciste psychologicky efekt pre ludi - nie je podlozeny nicim racionalnym. Proste v noci sa svieti "aby sa ludia nebali". Je to smiesne.
Velakrat je prave nevhodne a oslepujuce osvetlenie rajom pre zlodejov,ktory cihaju v tmavom kute a oslepena obet ich nemoze vidiet... prikladov je vela.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Veřejné osvětlení

#10

Příspěvek od Janek8 »

FunTomas napsal:
Silné slová.  ;)  Som zvedavý, ako dlho ti to vydrží.
asi dlouho... pavouk se chysta emigrovat na kanary... :-/
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Veřejné osvětlení

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

Janek8 napsal:

asi dlouho... pavouk se chysta emigrovat na kanary... :-/
Jejda az som sa zlakol, ked som si to precital :D
Emigrovat to vyzera ako utiect Nechavam zalezitost otvorenu, ak by sa v buducnosti naskytla taka moznost, urcite by som si ju nenechal ujst. Avsak nehodam koli tomu umyvat riady , mam predsa uz nejake povinnosti. Takze tak. Riadim sa heslom - stastie praje pripravenym ... tak sa pripravujem, to je vsetko, co k tomu mozem povedat :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Veřejné osvětlení

#12

Příspěvek od MaG »

Ty bláho, úplnou náhodou jsem se dnes dostal na tento snímek. Možná jeden z nejlepších na ukázku použití vhodných lamp.. Při tomto pohledu extrémně seshora mně přímo šokuje ten rozdíl mezi lampami nahoře a na ulici!



Doporučuji použít jako vzorovou ukázku až bude třeba..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Veřejné osvětlení

#13

Příspěvek od Pavuk_ »

MaG napsal: Ty bláho, úplnou náhodou jsem se dnes dostal na tento snímek. Možná jeden z nejlepších na ukázku použití vhodných lamp.. Při tomto pohledu extrémně seshora mně přímo šokuje ten rozdíl mezi lampami nahoře a na ulici!

Doporučuji použít jako vzorovou ukázku až bude třeba..
Snimok je super, len "skoda", ze neboli zapnute vsetky na to parkovisku. Plocha by vyzerala perfektne osvetlena. Ono totiz "osvetlovaci" sa radi chytaju veci ohladne rovnomernosti osvetlnia pri pouziti plochych difuzorov (ludovo: rovne krycie sklo )
Ono prave pri pouziti "bachratcov" (ludovo: vypukle sklo) t.j. rozne tvarovanej optiky, ktora vycnieva zo svietidla a sposobuje parazitne zvazky nad horizont, je dosiahnutie rovnomernosti osvetlenia jednoduchsie ... avsak ani to uz dnes nie je pravda (ved sakra zijeme v 21.storoci ) takze na trhu su "lampy" s "integligentnou" optikou, ktore odrazaju svetlo tam kam maju a velmi rovnomerne. Myslim, ze sa tu uplatnuje efekt, "stareho psa nenaucis novym kuskom", takze vela krat tu ide o spor ludsky ako odborny...skoda, snad nova generacia mladych "osvetlovacov" uz toto bude povazovat za samozrejme a zahodia stare normy a katalogy :)
Tibor

Veřejné osvětlení

#14

Příspěvek od Tibor »

To Mag. Ono je to pekná ukážka. Akurát problém je v tom, že o tom aké lampy budú nainštalované, rozhodujú ,,osobnosti" ktoré viac zaujíma koľko z toho kvapne do jeho kapsy, ako samotný výsledok.
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

Veřejné osvětlení

#15

Příspěvek od KEnik »

Zdravím,
máté někdo zkušenost z dohodnutím se s radnicí o namontování stínítka na pouliční lampu.
dle zákona:
ZÁKON 86/2002 Sb.
http://noc.astro.cz/legislat/86-2002_Sb.htm

Lampa mi svítí do okna v prvním patře nevím co je jestli ještě noc nebo už den..
A navíc hlavně svítí na balkon :(

Věřím že se mi podaří se starostkou domluvit.
Ale pokud ne rád bych to řešil klidně oficielní cestou.
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Odpovědět