Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#346

Příspěvek od chemix »

Mapy jsem ukazoval, podklady jsem daval, v te "studii" jsem strhal nesmyslne interpretovane dopravni statistiky ignorujici Bayesuv teorem, samozrejme jsem jim ukazal skutecnou vedeckou kohortovou studii, ktera naznacuje, ze za rok v meste typu Olomouc zabije umele nocni svetlo desitky lidi, kdezto pri nocnich nehodach (bez ohledu na pricinu souvisejici se svetlem) tu za 3 roky zemreli 3 lide. Ale ten urednik je naprosto marny... zaznely od nej argumenty, ze nocni osvetleni radnice stoji >jen< XY korun denne (ted samozrejme minimalne 2x vic), ze na chodbach nezhasina, protoze to je zbytecne, ze jiz X let jedna v zajmu obcanu. K tomu jsem si vzal na pomoc webkameru, ktera je na olomouckem hlavnim namesti, kamera hezky zabira i radnicni hodiny, a ukazal jsem vsem snapshoty, jak se sviti na radnici mezi jednou az ctvrtou rano a obdivuji to tam "davy" turistu. Pricemz "davy" jsou prazdna mnozina.
Kamarad mi zas rikal, ze se mu libi nasvetleni kostela, ze nechape, co se mi na tom nezda. Tak jsem se ho zeptal, kolikrat za posledni rok obdivoval ten kostel ve dve rano. Odpoved je nasnade.

Obzvlast u architektonickeho osvetleni plati, ze je to vetsinou akorat produkt iracionalniho patriotismu a jde jen o pomerovani penisu mezi obcema, a nikdo si nechce priznat, ze nasvetlena kaplicka/skola/urad uprostred noci opravdu nikoho nezajima (vlastne zajima - nas - ale ne tak, jak bylo zamysleno) ani neprilaka do obce nahodne projizdejici lidi.
Uživatelský avatar
Fanda
Příspěvky: 44
Registrován: 24. 11. 2002, 17:54
Bydliště: Šťáhlavice

Re: Veřejné osvětlení

#347

Příspěvek od Fanda »

No zrovna jsem v tomto týdnu postoal příspěvek na FB, kde jsem kalkuloval úsporu při vypnutí nepotřebných sekcí veřejného osvětlení.

Příklad úspory.
Osvetlená alej od vlakového nádraží do vesnice. Počet lamp se sodíkovou výbojkou 50ks, každá o spotřebě 70W. Poslední vlak přijíždí např. ve 23h, první ráno v 5h. Je možné veřejné osvětlení vypnout od 23:30 do 4:30, tj. 5 ušetřených hodin. 50 lamp x 70W x 5h = 17,5 kWh, tj. při 6 Kč/kWh ušetřených 105 Kč za 1 noc, za rok je tato částka 38325 Kč.
Úprava osvětlení vychází do 10-15000 Kč (implementace přímo do sloupu). Tedy již po půl roce je investice zaplacená.
Triedr 10x50, Monokulár Levenhuk Wise PLUS 8x42
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Veřejné osvětlení

#348

Příspěvek od MilAN »

Problém u nás byl a je v tom, že v noci je přebytek elektrické energie(proto je i noční proud v levné sazbě) a úspora v té době není pro energetiku v podstatě žádoucí ( ona pro ni není tedy žádoucí nikdy - vždyť je to zdroj zisků :) ) Je žádoucí pouze pro spotřebitele - ale ti větší jsou zase regulování odběrovým diagramem, který musí dodržet ......
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Veřejné osvětlení

#349

Příspěvek od vla »

Nějak si nedovedu předstacit, že by nějaká firma za tyhle peníze mohla realizovat uvedenou zakázku.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Veřejné osvětlení

#350

Příspěvek od astrolama »

MilAN píše: 04. 11. 2022, 01:22 Problém u nás byl a je v tom, že v noci je přebytek elektrické energie(proto je i noční proud v levné sazbě) a úspora v té době není pro energetiku v podstatě žádoucí ( ona pro ni není tedy žádoucí nikdy - vždyť je to zdroj zisků :) ) Je žádoucí pouze pro spotřebitele - ale ti větší jsou zase regulování odběrovým diagramem, který musí dodržet ......
Ale to není problém jen u nás. Problém je v tom, že jaderná elektrárna je blbá a neumí efektivně přibrzdit :twisted:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Veřejné osvětlení

#351

Příspěvek od dvader »

Potřebujeme nějaké efektivní skladování el. energie…
Co ty superkondenzátory, má to nějaký pokrok?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Veřejné osvětlení

#352

Příspěvek od juh »

To nemá riešenie, pretože výrobcovia energie chcú, aby sme im platili 24/7 za plný výkon, čo je pre nich najefektívnejšie. A ak sa bude vyrobená energia skladovať, tak už nebudeme platiť len za výrobu, ale budeme platiť aj za jej skladovanie (ktoré vlastne ani nepotrebujeme, pretože stačí len správne zmanažovať výrobný cyklus).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Veřejné osvětlení

#353

Příspěvek od dvader »

Umožnilo by to odstavit neefiktivní zdroje.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Veřejné osvětlení

#354

Příspěvek od Homer »

Myslím že by pomohlo racionálnější než plošné zastropování cen el. energie. Zaměstnancům ( a ouřadům tuplem ) bylo, je a bude povětšinou všechno fuk, zde se nedá čekat přemýšlení o úsporách. Ty může přinést jen a jen drahota.
Malinko odbočím - v roce 1995 ( !!!) jsem byl členem malé delegace v jednom družebním holandském městečku. Absolvovali jsme návštěvu v novém rodinném domku úředníka radnice. Byl začátek listopadu a mě byla v sáčku v domě zima - nějak jsem to okomentoval, tlumočnice okamžitě přeložila a dodnes si pamatuji překvapený obličej majitele. Odvětil: " plynový kotel se spíná od 19,00 do 22,00hod. protože teplo je velmi drahé - my si doma oblékáme svetry".

Opakuji - psal se rok 1995. Připomíná vám ten svetr něco??? Možná bychom si už měli začít taky zvykat a to včetně toho, že se ( konečně ) nebude svítit na kdeco. Zaznamenal jsem, že například desítky velkoskleníků u nás budou přes zimu mimo provoz. Kdo si ovšem udělal v sezóně ze své zeleniny lečo a další pochutiny, nebude muset kupovat v zimě tyto nechutné skleníkové plody. Ale to je jiná kapitola :-).
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Veřejné osvětlení

#355

Příspěvek od mike »

Tak ono i u nás ještě předtím, než se to teď začalo řešit kvůli dražším energiím (a místy spíš i přehánět, nápady vytápět domácnost na 17°C nebo dokonce 15°C jsou už trochu ujeté), bylo zábavné, že když jsem přišel domů ke komukoli, kdo bydlí v paneláku, byla výjimkou teplota pod 25°C, zatímco v rodinných domcích, kde si topili sami, bylo jen zřídka k vidění víc než 22°C.

Co se týká toho venkovního svícení, tak rozdíl už trochu vidět je. Teď v neděli jsem třeba s potěšením kvitoval, že lampy nymburského nádraží, které mi u Mcel vždycky pily krev, najednou svítí mnohem snesitelněji. Leckde už přišli i na to, že není potřeba nasvětlovat každou kapličku v polích a že ani ty významnější památky nemusejí nutně být nasvícené celou noc, protože ve tři ráno kolem nich zase tak moc turistů nechodí a pokud ano, mají stejné jiné starosti. Kde ale zatím žádný pokrok nevidím, to jsou různé fabriky, velkosklady, obchodní centra apod.

A ještě jedna věc mi dělá starost. Když čtu články o západní Evropě, tak to na mne působí, že tam současnou situaci sice vnímají jako impuls, který je přiměl zamyslet se nad tím, jestli by to svícení nešlo omezit co do množství, času i intenzity, ale že většinou u toho omezení chtějí setrvat. U nás je z těch rozhovorů většinou cítit spíš přístup "doba je zlá, musíme se uskromnit, ale až to přejde, tak to zase roztočíme".
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Veřejné osvětlení

#356

Příspěvek od dvader »

Tak nějak se začít musí…
Snad to bude mít i trvalé pozitivní dopady.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Veřejné osvětlení

#357

Příspěvek od Stanislavxyz »

Homer a mike:

Když už jste to tady nakously, tak mi dovolte ještě u té malé odbočky od tématu zůstat. Nikdy v životě jsem doma neměl více jak 18°C! Hovořím pochopitelně o obytných místnostech, tedy obývací pokoj a kuchyně (na chodbě, či toaletě jde v zimně pára od úst, na spaní teplo v místnosti nesnesu). A to mám teploměry chytře umístěné nad radiátory (toto opatření všem vřele doporučuji- psychika je mocná čarodějka a placebo efekt funguje). Posledních cca deset let se ale pohybuji kolem 15-16°C a není problém. Asi dva roky teď experimentuji s ještě nižší teplotou a zatím jsem na 13°C (stále se bavím o obytných místnostech) a je to už trošku chladno, ale jde to. Myslím, že by se dalo jít na 10°C, ale to už by byl jistý diskomfort. Skvělé na tom je, že když občas přitopím zpátky na 15°C, tak mám doma rázem "horko".

Zdá se, že je to nějaká naše (česká) obsese, podívejte se, kolik mají v domech např. v Anglii, nebo v zimně v Portugalsku, či Řecku (případně i ve zmiňovaném Holandsku) ale i jinde. I u nás je to fenomén posledních desítek let, vzpomeňme na jeden z filmů s Oldřichem Novým, kdy v bytě při pohledu na teploměr konstatuje, že mají pěkně teploučko, 16°C (a nemyslí to ironicky)!

A tady se obloukem vrátím k tématu- toto je podle mě to nejjednodušší, co můžeme udělat a můžeme tak učinit ihned a efekt je okamžitý. Prostě šetřit. Svítit pouze tam kde je to třeba a pouze tak intenzivně, jak je nutné. Osvětlený kostel v zapadlé vesnici ve tři hodiny ráno je naprosto absurdní plýtvání. Celou noc svítící V.O. podél cyklostezky, v parku a na dalších místech, kde NIKDO není je opět zcela zbytečné. Nejde přitom pouze o ekologii, ale i o nějakou etickou spotřebu- např. plyn (a z něj v Německu vyrábí nemálo elektřiny) brala Evropa až donedávna zejména z Ruska. A Rusko není můj vzor demokracie a dodržování lidských práv. (Není to lepší ani třeba s ropou z arabských států, zejména práva žen mi až příliš připomínají středověk, tedy i tyto režimy hodlám podporovat svými penězi co možná nejméně. Ergo jezdím na bicyklu.)

Nicméně, jak řekl před lety jistý kanadský "ekoanarchista" (jeho jméno si teď bohužel nemůžu vybavit)- změna je nevyhnutelná a proběhne buď na základě naší rozumné úvahy, nebo proti naší vůli. Já, starý skeptik, jsem si tehdy pomyslel, že to bude ta druhá, násilná varianta. A měl jsem bohužel pravdu. Až válka a následné extrémní zdražení energií nutí lidi šetřit... A ta změna bude možná větší, než si myslíme a možná (podle prof. Bárty) už začala...

Pozitivní závěr: po kolapsu naší civilizace bude opět nebe plné hvězd, i Starlinky časem popadají. Bohužel (?) se bude pozorovat asi pouze neozbrojeným okem... A otužování je (prý) zdravé!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2256
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Veřejné osvětlení

#358

Příspěvek od peta62 »

Ony ty dalekohledy zustanou, jen nebude moznost a asi ani priorita vyrabet nove natoz vylepsovat technologie, ktere bezprostredne nezivi.
Nechci rozvadet, protoze to sem vazne nepatri, ale ono je docela zajimava uvaha i to porovnavani spolecenskych systemu. Maji se porovnavat podle bohatstvi, svobody, demokracie, spokojenosti obyvatelstva oproti procentu na antidepresivech, soudrznosti rodin nebo neceho uplne jineho ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejné osvětlení

#359

Příspěvek od MMys »

Pánové, bezesporu zajímavá diskuze, ale asi ne úplně na astro-forum. Tak opatrně prosím ;)

jinka, pozitivní efekty ceny energie už se projevují. U nás v obci zase začali teď od prosince zhasínat. Sice až o půlnoci, ale to se třeba ještě zlepší :-)

Když jsem kupoval pozemek, tak se v Bělči zhasínalo, myslím ve 23h. Jen jsem se nastěhoval, tak to skončilo. Prý kvůli tomu, že v obci vykradli dva domy. No, a od té doby se tam 8 let svítilo furt, až doteď.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 173
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Veřejné osvětlení

#360

Příspěvek od Míra Pech »

Nám vypli osvětlení Radyně, konečně. Máme ji od nás ze Starého Plzence přímo na jih. Navíc ty brutální halogenový světla svítily nahoru pod úhlem min. 70°takže dost toho šlo mimo hrad a nebo odrazem od hradu na oblohu.
Odpovědět