Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Veřejné osvětlení

#31

Příspěvek od Lightsscope »

Regulus napsal:

Ja si to nemyslím, pokud je obec majitelem osvětlení a toto osvětlení mě obtěžuje (zvlášť na ten spánek se to dá uhrát) tak si myslím, že na to se ten občanský zákoník vztahuje a měla by přijít náprava. Připadá mi logické, že každý má právo nebýt obtěžován světlem...
R
Na to se to urcite uhrat da.

Dost velke zkusenosti, ale ne zrovna s osvetlenim uvnitr obce, spis v jine souvislosti, ma Milos Tichy z hvezdarny na Kleti, http://www.klet.cz.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2878
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Veřejné osvětlení

#32

Příspěvek od Homer »

Přátelé, nejsme ve věcném sporu a mluvíme prakticky ve shodě. Jen ten nástroj je třeba pro debatu s provozovatelem volit obezřetně. Začít komunikaci s nějakým veledůležitým vedoucím odboru, či dokonce tajemníkem nebo starostou na platformě Občanského zákoníku není šťastná volba. Tu bych si ponechal v záloze, až bude hůř a nestřílel náboje hned na zkraje....To každého spíš hned na začátku napružíte a prohráli jste dřív, než jste začali. Přece jste už nějakého takového fouňu v životě potkali, nebo ne? Čím větší fouňa, tím menší kompetentnost - tak je poražte zbraněmi, které na ně platí - a to paragrafy obvykle nejsou.....Věřte, že vím z bohaté praxe o čem píšu Homer
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#33

Příspěvek od Regulus »

Homer napsal: Přátelé, nejsme ve věcném sporu a mluvíme prakticky ve shodě. Jen ten nástroj je třeba pro debatu s provozovatelem volit obezřetně. Začít komunikaci s nějakým veledůležitým vedoucím odboru, či dokonce tajemníkem nebo starostou na platformě Občanského zákoníku není šťastná volba. Tu bych si ponechal v záloze, až bude hůř a nestřílel náboje hned na zkraje....To každého spíš hned na začátku napružíte a prohráli jste dřív, než jste začali. Přece jste už nějakého takového fouňu v životě potkali, nebo ne? Čím větší fouňa, tím menší kompetentnost - tak je poražte zbraněmi, které na ně platí - a to paragrafy obvykle nejsou.....Věřte, že vím z bohaté praxe o čem píšu Homer
No, ja se vytasil rovnou s tim zakonikem a vysledkem bylo stinitko na lampe ;D Ale ten postup co je uveden výše se mě líbí, a dává smysl, asi na něm taky něco bude :D
R
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Veřejné osvětlení

#34

Příspěvek od brat »

Ahoj,
z pozice zastupitele města Pec pod Sněžkou jsem se ujal vyjednávání s našimi osvětlovači. Naše obec v posledních několika letech vyměnila téměř všechny pouliční lampy za nové. Bohužel to z velké části bylo ještě před mým příchodem do zastupitelstva, takže jsem to nemohl ovlivnit. A taky to tak dopadlo - za staré špatné lampy se dávaly všude nové špatné lampy.

Zbývá výměna asi v třetině města (směrem do Obřího dolu) a zde se mi snad již podaří zajistit výměnu starých lamp za šetrné nové (s rovným dnem).

Jeník Hollan z Brna mi pomohl strojově vypočítat podle profilu osvětlení nějaké vhodné lampy - pomocí programu Easy Light Save the Sky.
Link na výběr možných lamp je zde:

http://amper.ped.muni.cz/light/ies2/Eas ... h8_min.htm

Teď již jen záleží na tom, jestli lampy s rovným dnem nebudou řádově dražší než ty běžné - špatné. Máme na to letos v rozpočtu něco přes 600 tisíc, tak se musíme vejít.
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Veřejné osvětlení

#35

Příspěvek od Kami »

Nebylo by snažší nechat u klempíře vyrobit clonící lemy? Dobře to napasovat na kryt světla,tak aby to nebránilo případné údržbě.

;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#36

Příspěvek od michal.b »

brat napsal:
Teď již jen záleží na tom, jestli lampy s rovným dnem nebudou řádově dražší než ty běžné - špatné. Máme na to letos v rozpočtu něco přes 600 tisíc, tak se musíme vejít.

To by nemusel byt problem, varianty svitidel s plochymi difuzory jsou temer stejne drahe jako vypouklici. Zalezi ovsem na tom, v jake cenove kategorii se pohybujes - ta uplne nejlevnejsi svitidla totiz zadnou plne clonenou variantu nemaji.
Drzim palce, snad se zadari a alespon ta 1/3 mesta bude mit moderni setrne osvetleni.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Veřejné osvětlení

#37

Příspěvek od Miloš Hroch »

Je poměrně slušně zaděláno na další nepříjemný problém. Včera jsem jel do jedné vesnice kus za Pardubicemi a všiml jsem si, že v rámci rekonstrukce veřejného osvětlení začínají všude naveliko montovat taková ta bílá světla co září víceméně spojitě v celém oboru viditelného spektra (nejspíš nějaké vysokotlaké výbojky), zde už bude jakákoliv argumentace těžká, protože subjektivně je to světlo příjemnější, než světlo sodíkových výbojek. My máme však zaděláno na začátek konce, protože tohle už nepůjde LPRky efektivně filtrovat.
Uživatelský avatar
Maro
Příspěvky: 60
Registrován: 31. 12. 2007, 17:43

Veřejné osvětlení

#38

Příspěvek od Maro »

Ahoj,
máte někdo zkušenosti s vypínáním veřejného osvětlení?
Pokud ano, můžete uvést obec,abych mohl případně použít při jednání se starostou?
Děkuji.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#39

Příspěvek od michal.b »

hroch napsal: Je poměrně slušně zaděláno na další nepříjemný problém. Včera jsem jel do jedné vesnice kus za Pardubicemi a všiml jsem si, že v rámci rekonstrukce veřejného osvětlení začínají všude naveliko montovat taková ta bílá světla co září víceméně spojitě v celém oboru viditelného spektra (nejspíš nějaké vysokotlaké výbojky), zde už bude jakákoliv argumentace těžká, protože subjektivně je to světlo příjemnější, než světlo sodíkových výbojek. My máme však zaděláno na začátek konce, protože tohle už nepůjde LPRky efektivně filtrovat.
Ano, to je v posledni dobe videt docela casto. Maji vsak nizsi ucinnost nez klasicke sodikove vybojky - da se proto argumentovat napr. tim, ze vyuzivat tyto zdroje plosne (napr. na osvetlovani dlouhych useku silnic) je neekonomicke. Navic, diky svemu vysokemu indexu barevneho podani je mozne pouzit podstatne nizsi vykony pri zachovani pocitu svetelne pohody.
Cimz se opet dostavame k jadru pudla - svitit se ma pouze tam, kde je to potreba a jen tolik, kolik je potreba. Pri dodrzeni techto zasad ani "bila" svetla nemuseji byt problem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#40

Příspěvek od michal.b »

skyscan napsal: Ahoj,
máte někdo zkušenosti s vypínáním veřejného osvětlení?
Pokud ano, můžete uvést obec,abych mohl případně použít při jednání se starostou?
Děkuji.
U nas (obec Rozvadov, mistni cast Milire) se VO zhasina mezi 23:00 a 4:00. Vzhledem k tomu, ze zde trvale zije asi 6 lidi, z cehoz 5 jsou duchodci (ten 6. jsem ja ), kteri v 7 vecer zamknou dvere od domu a ven jiz nevychazeji si myslim, ze by se mohlo zhasinat jeste podstatne drive.

Jinak by te mohl zajimat tento clanek na iDnes
Uživatelský avatar
Maro
Příspěvky: 60
Registrován: 31. 12. 2007, 17:43

Veřejné osvětlení

#41

Příspěvek od Maro »

díky za odpověd.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#42

Příspěvek od Regulus »

Dnes byl u nas asi 20 minutovy vypadek elektriny v cele obci, zrovna jsem byl venku a bylo jasno.. ach to byla nadhera :'( Aspon k necemu jsou vichrice dobre ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Veřejné osvětlení

#43

Příspěvek od brat »

Tak dnes se mi podařilo prosadit v zastupitelstvu Pece pod Sněžkou použití ekologických (a ekonomických) svítidel místo běžných pouličních lamp.

Na třetině obce budou instalovány tyto lampy

Zastupitelstvo se k celé věci vyjádřilo velmi kladně, dokonce zazněl názor, že je škoda, že na zbytku obce již jsou instalované nové - špatné lampy (a že jsem s tím nepřišel dřív...)
Důležitým hlediskem pro schválení bylo, že cenově vyjdou tyto lampy stejně jako tradiční lampy veřejného osvětlení (4500,- Kč / ks).

EDIT: upravil jsem prilis dlouhou url adresu, ktera narusovala formatovani stranky. Michal
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#44

Příspěvek od michal.b »

brat napsal: Tak dnes se mi podařilo prosadit v zastupitelstvu Pece pod Sněžkou použití ekologických (a ekonomických) svítidel místo běžných pouličních lamp.

Na třetině obce budou instalovány tyto lampy

Zastupitelstvo se k celé věci vyjádřilo velmi kladně, dokonce zazněl názor, že je škoda, že na zbytku obce již jsou instalované nové - špatné lampy (a že jsem s tím nepřišel dřív...)
Důležitým hlediskem pro schválení bylo, že cenově vyjdou tyto lampy stejně jako tradiční lampy veřejného osvětlení (4500,- Kč / ks).

To je vyborne! Mohl bys popsat, jak takove "prosazovani" vypadalo? Mohlo by to byt velice uzitecne pro ostatni.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Veřejné osvětlení

#45

Příspěvek od brat »

Řekl bych, že pokud navrhnete, aby při výměně starých lamp za nové byly použity ekologické (co nejsou zdrojem světelného znečištění) a ekonomické (reflektor v těchto lampách dokonale odráží vše pod sebe => lze použít slabší výbojky s menší spotřebou) a doložíte, že tyto lampy lze použít (např. za pomoci výstupu z EasyLight Save The Sky), tak se nikdo takovému řešení nebrání.
Velmi zásadní je ovšem to, že tyto eko-lampy nesmí být dražší než běžné lampy.
Bc. Luboš Brát
Odpovědět