Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#46

Příspěvek od Regulus »

brat napsal: Řekl bych, že pokud navrhnete, aby při výměně starých lamp za nové byly použity ekologické (co nejsou zdrojem světelného znečištění) a ekonomické (reflektor v těchto lampách dokonale odráží vše pod sebe => lze použít slabší výbojky s menší spotřebou) a doložíte, že tyto lampy lze použít (např. za pomoci výstupu z EasyLight Save The Sky), tak se nikdo takovému řešení nebrání.
Velmi zásadní je ovšem to, že tyto eko-lampy nesmí být dražší než běžné lampy.

Já něco takového zkusil (až na konkrétní firmu) a je to jako když hrách na stěnu hází ...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#47

Příspěvek od michal.b »

Regulus napsal:

Já něco takového zkusil (až na konkrétní firmu) a je to jako když hrách na stěnu hází ...

Mohl bys to nejak rozvest? Kazda zkusenost (i negativni) muze byt uzitecna pro ostatni.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#48

Příspěvek od Regulus »

michal.b napsal:

Mohl bys to nejak rozvest? Kazda zkusenost (i negativni) muze byt uzitecna pro ostatni.
Napsal jsem článek do místních novin o škodlivosti SZ (o astro jen okrajově, hlavně oslnění, mrhání penězi, možné dopady na zdraví... vše co je o tom známo) a apeloval aby se instalovaly vhodné lampy. Ale nově instalované lampy jsou stejně špatné jako ty předtím. Nedávano jsem to znovu připomněl v emailu. Na žádost o odstínění lampy, která mi svítí do ložnice se sice na ni kšilt nainstaloval, ale tak malý, že se nic nezměnilo, na opakovanou žádost reagovali odůvodněním, že by větší stínítko mohlo při pádu někoho zranit (o čemž pochybuji když by bylo asi o 2 cm širší než to původní které jim nevadilo...). Chce to asi hlas lidu... ale jak bude příležitost, budu zkoušet dál :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Veřejné osvětlení

#49

Příspěvek od Kami »

Regulus napsal:

Já něco takového zkusil (až na konkrétní firmu) a je to jako když hrách na stěnu hází ...

Tak to zkus přes známé na úřadě,nebo nějak zapůsobit na radní.
Já to zkouším též.Zatím jen v části města,kde to nutně potřebuji. Bombarduju připomínkama k územnímu plánu,k plánované cyklistezce,..... Dávám o sobě dost vědět. Zatím jsou kladné reakce.
 Když ti to nepomůže,změň mluvení v činy a buď po dobrém zajít na technické služby (ty mají většinou osvětlovací techniku na starosti) a domluvit se o stínítku dle tvých představ. A nebo vlastní výroba lemu a následná pirácká instalace,v nejkrajnějším případě pomůže černý spray na dlouhé tyči.

    ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Veřejné osvětlení

#50

Příspěvek od Duk »

Kami napsal:

v nejkrajnějším případě pomůže černý spray na dlouhé tyči.

    ;D ;D ;D ;D Io je dobrýýý ;D
Docela jsem si vybavíl, jak bych na šesti metrovém bidle kroužil kolem lampy a stříkal (chce to ale nechat na teplejší noce).
Ale nápad je to super, lepší nez fačus ;)
Co se tady člověk ještě nepřiučí. :D

Ideální způsob je, když okolní vesnice dostanou rozum a v rámci úspor to v deset večér zklapnou. Jako to teď udělala vesnice roku v Havlovicích
(doufám jen, že za toho melouna, co dostali, nevrazí na celonoční svícení ::) ;D)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Veřejné osvětlení

#51

Příspěvek od ladis »

Muzete k tomu spreji napsat neco blize? Potrebuji v okoli zrusit tri lampy a stale si lamu hlavu, zda zabarvit ci sestrilet ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#52

Příspěvek od Regulus »

ladis napsal: Muzete k tomu spreji napsat neco blize? Potrebuji v okoli zrusit tri lampy a stale si lamu hlavu, zda zabarvit ci sestrilet  ::)
Tak přesně to jsem už taky zkusil ... a sranda to není... Použil jsem nějaký černý venkovní (v prodejně už poradí), přilepit páskou na tyč ok, ale jak vyřešit mačkání "spouště" na takovou dálku - použil jsem provázek za který jsem dole tahal, ale moc se tomu stříkat nechtělo ;D Výsledek nic moc, lampa vyadá černější jen ve dne, v noci svítí skoro stejně. Možná to ale ještě zkusím...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Veřejné osvětlení

#53

Příspěvek od Kami »

Regulus napsal:

Tak přesně to jsem už taky zkusil ... a sranda to není... Použil jsem nějaký černý venkovní (v prodejně už poradí), přilepit páskou na tyč ok, ale jak vyřešit mačkání "spouště" na takovou dálku - použil jsem provázek za který jsem dole tahal, ale moc se tomu stříkat nechtělo ;D Výsledek nic moc, lampa vyadá černější jen ve dne, v noci svítí skoro stejně. Možná to ale ještě zkusím...
Musel by jsi vyrobit vidličku s pohyblivým ramínkem na kloubu,které bude ovládáno lankem. Správné nastříkání bude nejlíp poznat při nočním stříkání.  ;D
(Taková rychlá noční akce)

ps:zatím jsem ještě nestříkal,ale trpělivost mi už dochází.....
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Veřejné osvětlení

#54

Příspěvek od ladis »

neni nakonec nejrychlejsi akce lampy rozstrilet? Treba prave v noci :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
KoMar
Příspěvky: 606
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Veřejné osvětlení

#55

Příspěvek od KoMar »

ladis napsal: neni nakonec nejrychlejsi akce lampy rozstrilet?  Treba prave v noci :)
Raději ne. A už vůbec bych to nikomu takto veřejně nedoporučoval, i když mě také špatné veřejné osvětlení vadí. Tady v Pelhřimově je to katastrofa. V centru, ale i okrajových částech převládají lampy typu koule s neprůsvitnou spodní částí (s výbojkou) otočené tak aby svítily především vzhůru a tak trošku okolo. Zbytek jsou starší typy svítidel typu UFO apod. Teď k tomu všemu přibylo nové osvětlení stadionu, kde se každý večer konají tréninky. Svítidla tam mají sice moderní s plochým spodkem, ale aby občané sportovcům nezáviděli dostatek světla, tak je v každém páru vždy jedno svítidlo otočeno o cca. 45° a svítí tak i vodorovně do dálky po celém městě.
Ale přesto všechno si netroufnu někomu navrhovat, aby ta svítidla rozbil. Následkem toho by se z astronomů stal veřejný nepřítel č.1. Dovedete si představit, co by z toho dokázala udělat média za aféru? Na titulní straně několik fotografií s hvězdárnou, astronomem u dalekohledu, rozbitého svítidla veřejného osvětlení a pod tím článek o rostoucím počtu přepadení, loupeží a znásilnění. Vše samozřejmě díky temnotě způsobené nefunkčním, nedostatečným veřejným osvětlením v důsledku činnosti astronomů. Troufli byste si pak někde veřejně se ukázat s dalekohledem nebo pochlubit jakého máte koníčka?
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#56

Příspěvek od michal.b »

KoMar napsal:

Raději ne. A už vůbec bych to nikomu takto veřejně nedoporučoval, i když mě také špatné veřejné osvětlení vadí.
...
Ale přesto všechno si netroufnu někomu navrhovat, aby ta svítidla rozbil. Následkem toho by se z astronomů stal veřejný nepřítel č.1. Dovedete si představit, co by z toho dokázala udělat média za aféru? Na titulní straně několik fotografií s hvězdárnou, astronomem u dalekohledu, rozbitého svítidla veřejného osvětlení a pod tím článek o rostoucím počtu přepadení, loupeží a znásilnění. Vše samozřejmě díky temnotě způsobené nefunkčním, nedostatečným veřejným osvětlením v důsledku činnosti astronomů. Troufli byste si pak někde veřejně se ukázat s dalekohledem nebo pochlubit jakého máte koníčka?
Ano, nasim cilem je funkcni, k okoli ohleduplne osvetleni, produkujici co nejmensi mnozstvi svetelneho znecisteni, nikoliv nalepka "astroteroriste". Dekuji KoMarovi za prispevek.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Veřejné osvětlení

#57

Příspěvek od ladis »

Jasne, vse je samozrejme mineno z legrace, s nadsazkou, jak jinak! :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Veřejné osvětlení

#58

Příspěvek od Ondra.P »

nekde jsem cetl, ze pokud se nelze vyhnout osvetleni, je dobre pouzit cervene bryle, idealne "svarecske" s bocnicemi, nemate nekdo zkusenosti? staci treba obyc cervene "lenonky" co se prodavaji na stanku a bocnice si dodelat, nebo je nutne aby mely urcitou propustnost(tmavost)?
na me se smejou hned dve lampy, jedna je klasicky poulicni UFO s poklopem nahore(tu bych mozna zastinil pomoci cerne plachty natazene od plotu jako zaves) ale druha je klasicka silnicni 5-6m vysoka a s tou neudelam nic :-/ tak doufam, ze ty bryle pomuzou...
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Veřejné osvětlení

#59

Příspěvek od MMys »

To jsem asi nepochopil. Brýle můžeš použít, když ti to vadí a chceš spát (i tak se ti bude spát blbě, na to je lepší taková páska přes oči). Ale pokud chceš pozorovat, tak to asi nepůjde, nemyslíš ??? Z dalekohledu honíš doslova každý foton, a budeš si to filtrovat brýlemi ? Prostě zhasnout, zakrýt nebo jet pryč. Jiná šance není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Veřejné osvětlení

#60

Příspěvek od Ondra.P »

asi sem se spatne vyjadril, zkusim to trochu rozvest ;)
proste kdyz budu chtit pozorovat ze zahrady/terasy pred domem, tak samozrejme vsechna svetla v dome pozhasinam, ale poulicni lampy bohuzel, zhasnout nemuzu... :-/ jednu bych mohl teoreticky odstinit tou plachtou, aby me primo neoslnovala, s druhou proste nic neudelam... muzu se k ni samozrejme postavit zady, a v nekterych mistech je v zakrytu s rohem domu, nebo stromem, ale pokud se budu potrebovat s dalekohledem premistit, pro neco si dojit atp. tak se ty lampe proste nevyhnu,
takze v tu chvili bych si nasadil ty cervene bryle(pokud tedy opravdu pomahaji ???) aby me ta lampa neoslniala a nemusel sem zase cekat x minut nez se oci zadaptuji na tmu

konkretne jsem to cetl tady: http://navod.hvezdarna.cz/
Jiří Dušek, Jan Holl - Návod na použití vesmíru
" Při nočním pozorování se každopádně silnému bílému světlu pozorně vyhýbejte: úplná adaptace lidského zraku na tmu totiž trvá přes půl hodiny! Právě o ni nám ale jde. Chcete-li spatřit ty nejslabší možné objekty -- lhostejno zda bez dalekohledu či s ním -- musíte se ze zásady stranit "obvyklého" nočního osvětlení. Tedy i na takovém záchodě.

Tento problém souvisí i s výběrem vhodného pozorovacího stanoviště. Zvolte bezpečné místo co nejdál od jakéhokoli běžného osvětlení. Pokud to bude vaše zahrada či dvorek, doporučujeme vám do venkovní lampy namontovat červenou žárovku. (Tu můžete instalovat také na chodbu domu či onen záchod.) Jestliže i přesto musíte během pozorování navštívit osvětlené prostory, pak si nasaďte na oči červené brýle, například od horského sluníčka. S nimi se můžete po místnosti pohybovat aniž byste přišli o adaptaci na tmu. Vaše pověst normálního člověka ale nejspíš utrpí..."
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Odpovědět