Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejné osvětlení

#286

Příspěvek od MMys »

Cokoli s technologií PC Amber, prostě oranžovožluté s teplotou chromatičnosti do 2000K. Viděl jsem už párkrát naživo, a hezký. Ta plochá LED svítidla nahoru vůbec nesvítí. Vyzařovací charakterstiku a výkon pak vybrat podle místa a účelu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejné osvětlení

#287

Příspěvek od nosuh »

ja to zkousim cca 20min googlit a seznamovat, ale nenaslo mi to jedinou lampu, nebo to u nich minimalne neni napsany.. :(
Tezko muzu chtit po starostovi instalovat neco, co je tak slozity vyhledat..
nasel jsem akorat tohle..
to je ono Martine?
https://www.el-lumen.cz/public-communications-solutions
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejné osvětlení

#288

Příspěvek od MMys »

Jo, třeba. Je tam u některých typů vždy na výběr:
Teplota chromatičnosti AMBER, 2 200 K, 2 700 K, 3 000 K, 4 000 K, 5 000 K

Takže je jasný, že to první.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejné osvětlení

#289

Příspěvek od nosuh »

Jj, uz sem nasel i nejakou cenu - marut-m-g2 cca 8tis s DPH..tak dvojka bude o neco malo drazsi..
Nejabsurdnejsi je ze 3 roky, co ta lampa je u me vypnuta, tak si stezuje porad jen jedna osoba, co tam jednou v 11 projde se psem..pak je zalezla az do rana..chjo :shock:
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#290

Příspěvek od chemix »

Jestli budou delat vyberove rizeni, tak tam jde pozadovat vsechno mozne. Neni nutne jit vzdy jen po nejnizsi cene, pak se opravdu instaluji strasna zverstva (viz muj problem, co resim, v nejakem sousednim vlakne). Da se pozadovat smerovost, ULOR, moznost programovani stmivatelnosti podle casu (uprostred noci sviti treba na 50 %), s tim souvisejici zohledneni nakladu na provoz atd., takze ve vysledku nejaky levny smejd nema vubec sanci. Podstatne ale je, aby to v te zadavaci dokumentaci bylo, jinak se pochopitelne najde nejaky vykuk, ktery nabidne levny srot. A dulezita je formulka, ze zadavatel muze kdykoli rizeni bez udani duvodu zrusit, aby se ochranil pred tim, kdyby se prihlasily akorat same smejdy, aby nemusel vybirat z nich.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#291

Příspěvek od chemix »

A lepsi je explicitne vyzadovat svetelnou soustavu, kde bude osvetleni prostor (domu) mimo komunikaci splnovat normu ČSN EN 12464-2. MZP tvrdi, ze je to potreba plnit, tak se na to muzes odkazat.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejné osvětlení

#292

Příspěvek od nosuh »

chemix píše:Jestli budou delat vyberove rizeni, tak tam jde pozadovat vsechno mozne. Neni nutne jit vzdy jen po nejnizsi cene, pak se opravdu instaluji strasna zverstva (viz muj problem, co resim, v nejakem sousednim vlakne). Da se pozadovat smerovost, ULOR, moznost programovani stmivatelnosti podle casu (uprostred noci sviti treba na 50 %), s tim souvisejici zohledneni nakladu na provoz atd., takze ve vysledku nejaky levny smejd nema vubec sanci. Podstatne ale je, aby to v te zadavaci dokumentaci bylo, jinak se pochopitelne najde nejaky vykuk, ktery nabidne levny srot. A dulezita je formulka, ze zadavatel muze kdykoli rizeni bez udani duvodu zrusit, aby se ochranil pred tim, kdyby se prihlasily akorat same smejdy, aby nemusel vybirat z nich.
To by vsechno melo smysl, kdybych ja byl ten, kdo takovy vyberko vyhlasuje. Ve chvili, kdy jsem jen prizvan k procesu reseni, tak se obavam, ze to dopadne tak, ze budu jen navrhovat konkretni pozadavky na svetlo a jeho parametry, ale to jak se napise poptavka nebo jake svetlo nakonec "vyhraje" moc neovlivnim, rek bych..Kdo nekdo nekdy neco resil s urednim molochem, da mi za pravdu - hledaji se problemy, kde nejsou, a vsechno nad ramec urednich hodin, je sci-fi.
Uvidime, jak to dopadne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Veřejné osvětlení

#293

Příspěvek od PetrŠ »

Asi mám výhodu malé vesnice a dobrých vztahů, ale už mám předběžně domluveny vypínače na klíč na dvě lampy co mám u zahrady, a instalaci stínítek na pár dalších na které přímo vidím. Tak snad to vyjde.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Veřejné osvětlení

#294

Příspěvek od Nicholas »

Dar obecní pokladně dokáže pohnout i s horou. Při ceně filtru i 5 tisíc Kč (a mnoha dalších věcí pro astronomii) se cena jedné lampy 8 tisíc Kč zdá být zkousnutelná investice :D
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#295

Příspěvek od chemix »

PetrŠ píše:Asi mám výhodu malé vesnice a dobrých vztahů, ale už mám předběžně domluveny vypínače na klíč na dvě lampy co mám u zahrady, a instalaci stínítek na pár dalších na které přímo vidím. Tak snad to vyjde.
Tak to mas dobre. U nas se kvuli politickemu boji na obecnim urade tohle prestalo resit. Tak jsem se vydal jinou cestou, a to pres mistne prislusny stavebni urad, kam jsem podal stiznost kvuli nadmernemu osvetleni a poruseni norem. A ejhle, ze stavebniho uradu vypadlo, ze osvetleni neni jeste zkolaudovane, tudiz je pouzivano v rozporu s legislativou, a ze to budou dal resit. Tak nejak ve skrytu duse doufam, ze dodavatel osvetleni bude muset napravit, ale obavam se, ze to je jen zbozne prani.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#296

Příspěvek od chemix »

Nicholas píše:Dar obecní pokladně dokáže pohnout i s horou. Při ceně filtru i 5 tisíc Kč (a mnoha dalších věcí pro astronomii) se cena jedné lampy 8 tisíc Kč zdá být zkousnutelná investice :D
Kez by v mem pripade byl problem s jednou lampou. Pred rekonstrukci to byly 2 lampy kolem domu, ted je jich tam 7 (protoze je proste nutne osvetlit i cesty, kde ve dne projede jedno auto za hodinu a v noci zadne), a to konstrukcne mnohem horsich. Pritom obecni pokladna je miliony v plusu, ale nebyli schopni udelat poradne zadavaci dokumentaci.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Veřejné osvětlení

#297

Příspěvek od Nicholas »

Ajaj, to opravdu naštve. Není možné domluvit vypínání lamp mezi 23:00-4:00? U nás to dělají a nikomu to nevadí, obec může jen ušetřit. Třeba obejít místní sousedy s peticí případně lahvinkou :) Snad aspoň bude schůdná ta cesta trvání na dodržování norem, světlo z pouličních lamp by nemělo svítit za plot / do fasád domů / obtěžovat majitele při záslužné vědecké činnosti.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Veřejné osvětlení

#298

Příspěvek od MilAN »

Nicholas píše: světlo z pouličních lamp by nemělo svítit za plot / do fasád domů / obtěžovat majitele při záslužné vědecké činnosti.
Připadám si jako v sekci astrohumoru....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Veřejné osvětlení

#299

Příspěvek od Nicholas »

Trocha odlehčení občas neuškodí, Milane, obzvlášť, když je člověk na něco naštvaný. Obecně je na tomhle fóru trochu moc krutopřísno, přitom je to pro většinu o zábavě ;)

Každopádně něco na tom pravdy třeba je. Viz zákon § 1013 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Argumentovat, co znamenají slova obvyklé, nepřiměřené atp. přenechám právníkům, ale viděl bych to jako jeden z fakturů při slušné žádosti o řešení problému. Vypínání osvětlení v noci na malé obci bude vadit málokomu, obecní kase ušetří, astronomům (i zvířatům) pomůže. Při budování osvětlení by to jistě měl být jeden ze zásadních faktorů rozhodování, aby světlo neobtěžovalo majitele domů. Znám světla, která svítí do oken i víc než 10 metrů od silnice tolik, že je to velmi obtěžující a nevidím třeba důvod, proč si to nechat líbit, proč být nucen vymýšlet stínící řešení, když ani zavěsy nebo vnitřní žaluzie pomůžou jen částečně.

Někde to řešit nepůjde z důvodu bloku úředního šimla, politikaření, neschopnosti, nevraživosti místních atp., ale jinde vůle být může a je na co se odkázat v zákoně, i jen prostě vzájemně výhodném a ohleduplném jednání a mezilidských vztazích. Zde je aspoň šance, v městských aglomeracích je to bez větších státních změn bez šance...
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#300

Příspěvek od chemix »

Jo, z MZP mi napsali, ze jako posledni instanci pokusu o reseni se da pouzit prave zmineny paragraf obcanskeho zakoniku.
Odpovědět