Nákup v zahraničí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Nákup v zahraničí

#301

Příspěvek od pavel_s »

PetrŠ píše: 14. 01. 2022, 17:45 Mrkni na www.teleskopy.pl okulárů od ES mívají dost skladem.
https://teleskopy.pl/Explore%20Scientif ... 2_319.html
Díky za tip, koukám na Nagler 22mm:
astroshop.eu - 644 €
teleskopy.pl - 554 €
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nákup v zahraničí

#302

Příspěvek od hades »

Musím se podělit o mou aktuální zkušenost s balíkem, který mi posílala sestra z UK. Jednalo se o dárky k Vánocům, balík odeslala z UK 6.12.2021. Obsahoval několik čajů a sladkosti. Zde je harmonogram, co se pak dělo:
6.12.2021 odesláno z UK
14.12.2021 to přišlo do ČR
18.12.2021 byla zásilka připravena k celnímu řízení
10.1.2022 jsem obdržel email, že bude zásilka procházet celním řízením
11.1.2022 dorazil fyzickou poštou dopis s fotografií balíku a několika A4 textu. Byl to obecný text, který obsahoval návod, jak dál postupovat. Byl ale tak špatně napsaný a zmatečný, že mi trvalo několik desítek minut, než jsem pochopil, co se po mě vlastně chce. Mimo jiné je v textu i zmínka o tom, že za každý den, kdy je zásilka v celním skladu ČP, si tato instituce účtuje 10Kč.
12.1.2021 Odeslal jsem emailem naskenovanou plnou moc, která ČP udělila souhlas se zastupováním v celním řízení.
20.1.2022 jsem se dotázal emailem v jakém stavu je moje žádost
22.1.2022 dorazila odpověď na email s plnou mocí (posílal jsem ji 12.1.2022)
4.2.2022 jsem dostal email od ČP, že zásilka má hodnotu vyšší než 45€ a dalším testem: "Předběžně se jedná o částku cla a DPH 220 Kč a 200,- Kč za služby celní deklarace, případně další poplatky dle ceníku ČP. Upozorňujeme, že se konečná cena může lišit."
4.2.2022 jsem milé ČP poslal zprávu, že o zásilku nemám zájem a ať ji vrátí odesilateli (po konzultaci se sestrou, která mi ji přiveze osobně někdy v létě)
Sestra za službu zaplatila 15 liber, ČP si vyžádala výpalné minimálně 420Kč.
Zároveň jsem s odmítavým stanoviskem vypověděl plnou moc.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Nákup v zahraničí

#303

Příspěvek od michal.b »

Já jsem si začátkem listopadu objednával z USA sekundár, v naději že by to třeba ještě před hlavním vánočním šílenstvím mohlo dorazit...

12.11. odesláno, tentýž den přišel mail od ČP s odkazem na elektronický celní formulář, který jsem vyplnil
16.11. zadrženo celníky v USA
dlouho nic
29.12. odesláno do ČR
9.1. dorazil do Prahy
11.1. převzato celní poštou
11.1. příprava na celní řízení
dlouho nic
2.2. uloženo na celní poště...

Kromě toho odkazu na celní formulář hned na začátku od pošty nic nepřišlo, na maily neodpovídají, telefon neberou. Zatím vedou američani (proclívat na vývozu obyčejné zrcátko 6 týdnů je slušný výkon), ale obávám se, že naše pošta ve spolupráci s chrabrými celníky bránícími naše výrobce precizních sekundárů před zákeřnými importy je překonají. Tak třeba to dorazí do Velikonoc, stejně je zatím pořád zataženo...
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nákup v zahraničí

#304

Příspěvek od PetrŠ »

Doporučuji, pokud to jde, použít jako dopravce DHL a jejich službu proclení zásilky. Měl jsem balík z Austrálie doma za pět pracovních dnů.
viewtopic.php?p=458637#p458637
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Nákup v zahraničí

#305

Příspěvek od Jan77 »

Zlákala mě nabídka rakouské Lacerty-binohlava Lacerta v ceně 199,89€ a poštovné zdarma (při nákupu nad 50€).
V pondělí objednáno,v úterý balík odeslali a dnes dopoledne mi kurýr GLS zásilku z Vídně dovezl.
Počasí na víkend vypadá slibně,tak už se těším na pokuk oběma očima!
https://lacerta-optics.com/BinoViewerLA#m
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Nákup v zahraničí

#306

Příspěvek od pavel_s »

Čerstvá zkušenost s nákupem na firstlightoptics.com (FLO):

Přišlo avízo od celní pošty Praha 120, že mám online vyplnit formuláře k příchozí zásilce a jako heslo uvést PSČ.
Formulář vracel chybovou hlášku: PSČ neodpovídá číslu zadanému odesílatelem.
Telefonát na celní poštu, ani po 15 minutách to nikdo nevzal, na e-maily nereaguji.

Dnes jsem byl osobně na poště Praha 120, že si zásilku proclím osobně.
Bohužel jsem odešel s nepořízenou, osobně lze proclít jen firemní balíky, ne soukromé.
Paní alespoň zjistila PSČ - ve FLO tam vyplnili 0000! :o
Tak teď budu jen doufat, že balík vůbec někdy dojde.
pzad
Příspěvky: 5
Registrován: 28. 03. 2021, 12:47

Re: Nákup v zahraničí

#307

Příspěvek od pzad »

Z FLO som objednaval 4 tyzdne dozadu. Doprava postou (ta najlacnejsie) na SK, doslo to do dvoch tyzdnov (doniesla to postarka), zaplatil som len DPH priamo postarke (bola to len mala a lacna vec).
Uživatelský avatar
aliasigi
Příspěvky: 22
Registrován: 02. 05. 2012, 20:55

Re: Nákup v zahraničí

#308

Příspěvek od aliasigi »

Zrejme bude rozdiel medzi Ceskou a Slovenskou postou v sposobe dorucovania. Cize nase skusenosti zo Slovenska (tiez som objednaval knihu z FLO par tyzdnov dozadu) bohuzial kolegom v Cechach priamo nepomozu.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Nákup v zahraničí

#309

Příspěvek od zbignieww »

Jan77 píše: 10. 02. 2022, 15:47 Zlákala mě nabídka rakouské Lacerty-binohlava Lacerta v ceně 199,89€ a poštovné zdarma (při nákupu nad 50€).
V pondělí objednáno,v úterý balík odeslali a dnes dopoledne mi kurýr GLS zásilku z Vídně dovezl.
Počasí na víkend vypadá slibně,tak už se těším na pokuk oběma očima!
https://lacerta-optics.com/BinoViewerLA#m
Skvele , ale ja mam - myslim - rekord od Lacerty ! Zaplatil jsem kdysi za Lacertu 72/ 432 v kufriku - dejme tomu -
v pondeli dopoledne , a v utery dopoledne uz jsem ji mel.

A protiklad : zasilka z Warszawy je po nekolika dnech teprve na poste v Breclavi 120 . Mozna projizdela
pres Ostravu, cha, cha !

Z.
Naposledy upravil(a) zbignieww dne 16. 02. 2022, 21:33, celkem upraveno 2 x.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nákup v zahraničí

#310

Příspěvek od hades »

Tak když to jde na Slovensko hladce a do Česka to dře tak proč to neobejít. Já to teda mám na hranice kousek, tak by to šlo pořešit i osobním předáním, kdybych našel někoho ochotného. A ti co to mají dál tak můžou využít přeposlání třeba Zásilkovnou.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Nákup v zahraničí

#311

Příspěvek od juh »

Nákupy z Ázie by som veľmi neobchádzal. Ako sa vlani cez leto zaviedli zmeny pri dovoze tovaru mimo EÚ, Slovenskej pošte poklesol obrat viac ako o 30% (pretože si okrem DPH účtovali aj poplatky za colné vybavenie, čo značne predražovalo cenu za tovar za pár eur, tak sa množstvo ľudí na nákupy z Číny jednoducho vybodlo). Začiatkom tohto roka nenapadlo manažment SP nič lepšie, ako sa spojiť s Českou poštou, ktorá už mala zmluvy s niektorými organizátormi trhov, ako je napríklad AliExpress a colné konanie pri dovoze tovaru z niektorých krajín im teraz vybavuje Česká pošta. Pred dvomi týždňami som robil nákup na AliExpresse, tak som zvedavý, ako to nakoniec dopadne. Snáď nebudem čakať na tovar dva mesiace. Predvlani mi chodil tovar z Číny do dvoch týždňov.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Nákup v zahraničí

#312

Příspěvek od zbignieww »

Pro mne je to ponekud neprehledne. Parkrat nakupoval jsem drobnustky na Aliexpress /SVBony a 2x zbozi
mi prislo z Nizozemska. Domnivam se, v Evrope maji sklady - ale samozrejme ne na veskere zbozi.

Ted zrovna dcera mi objednala 1 + 2 male vecicky, jsem zvedav, jak to dopadne . Clo, dph a doba cekani.
Napsali dcere, ze na prvnim baliku bude uvedena cena 22 eur , prestoze je to trosku drazsi. Tak to maji vymakane?

Z.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Astrobah
Příspěvky: 37
Registrován: 28. 11. 2021, 00:29

Re: Nákup v zahraničí

#313

Příspěvek od Astrobah »

zbignieww píše: 18. 02. 2022, 08:33 Ted zrovna dcera mi objednala 1 + 2 male vecicky, jsem zvedav, jak to dopadne . Clo, dph a doba cekani.
Napsali dcere, ze na prvnim baliku bude uvedena cena 22 eur , prestoze je to trosku drazsi. Tak to maji vymakane?
Slyšel jsem ... od kamaráda, že kupoval na podzim kameru přímo od ZWO, cena 900 dolaru, oni na balíček napsali 290. DPH a Clo se pak vypočítávalo z té deklarované ceny. Psal jim, jestli se nespletli a neposlali něco jiného, tak ujišťovali, že ne, že případně mohou fakturu opravit.
Ale je k tomu zase třeba připočítat poplatek DHL či kdo to poveze za proclení ... což je taky pár stovek.

AliExpress ... mají tam občas lákavé věci po cenové stránce ... barevná kamera na IMX571, specifikací stejná jako 2600MC od ZWO (ZWO ji má na svém webu za 2000 USD - k tomu je třeba připočítat DPH a clo - a tady vlastně není jisté, jaká výše to bude; v EU se prodává za 2235 EUR včetně DPH - abychom počítali jabka s jabkama), No a Touptek / RisingCam jí na AliExpress má za 31 tisíc. Trochu zmatek mají v tom, jestli to už obsahuje DPH, nebo ne :)
Každopádně rozdíl V CENĚ je velký. Jaký je v kvalitě, podpoře ... názory se různí.

RisingCam mají celkem pozitivní reakce (třeba na Cloudynights), a to i na podporu a komunikaci. Ale věřím, že kdyby si mohl člověk volit za stejnou cenu, tak by raději bral ZWO :)

Co se doby dodání týče ... je to loterie. Asi se s prodlouženou dobou musí raději počítat.

Teleskop-service dodává rychle, podpora je také ok, ceny něčeho vyšší než u nás v eshopech, ale sortiment na skladě mají široký a tak mohou dodat hodně věcí rychleji než naši prodejci, kteří si to musí nejdřív objednat u dodavatele.
Ale prodloužené dodací lhůty mám pocit, že jsou teď na spoustu astro zboží, u některých píší dodání v dubnu, červnu ...
Kupoval jsem teď refrák TS 106/700 s rovnači, a taky byla čekačka asi měsíc.
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Nákup v zahraničí

#314

Příspěvek od wizard_Kysi »

Na Aliexpresu jsem naposledy objednával začátkem prosince, rovnou i platil a od té doby se nic neděje, žádná zpráva, pusto prázdno nic... Naštěstí jen ne-astro drobnosti. Dříve vše v pořádku přišlo. Asi je to loterie..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup v zahraničí

#315

Příspěvek od BiF »

Mám to taky tak. Sice to byla maličkost za pár stovek, která ale nepřišla (objednáváno v listopadu), na mé reklamace nikdo neodpověděl. Bylo to poprvé, co jsem na Aliexpresu nakupoval a asi i naposled. Na Ebay se mi toto nikdy nestalo...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět