Ověřeření kvality zrcadla

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Ověřeření kvality zrcadla

#16

Příspěvek od Tomkk »

Pomalu se mi začíné vyjasňovat. Ale bude mi muset stačit 35mm.
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Ověřeření kvality zrcadla

#17

Příspěvek od jcz »

u mne nazelenaly pas tahnouci se od severu k
zapadu, nejjasnejsi a nejvice se dynamicky menici
na severozapade.
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Ověřeření kvality zrcadla

#18

Příspěvek od jcz »

v 20,45-50 nadherne dynamicky se menici 4 pasy aurory okolo marsu!
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Ověřeření kvality zrcadla

#19

Příspěvek od zdenek »

Na záložní stránky mého webu jsem dočasně umístil
oskenovaný návod z knihy bratří Erhartů na kontrolu rovinatosti zrcátka. V klidu si to projdi a v případě nejasností dej vědět.

Ještě URL: http://mujweb.cz/www/astrotech/Download/Erhart

Zdenek.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Ověřeření kvality zrcadla

#20

Příspěvek od Tomkk »

zdenek napsal: Na záložní stránky mého webu jsem dočasně umístil
oskenovaný návod z knihy bratří Erhartů na kontrolu rovinatosti zrcátka. V klidu si to projdi a v případě nejasností dej vědět.

Ještě URL: http://mujweb.cz/www/astrotech/Download/Erhart

Zdenek.Díky, už si to prohlížím. Ta knížka vypadá moc dobře, škoda, že není někde na netu. Zdá se, že takle bych to mohl pochopit i já. Asi budu muset po 15 letech znovu do knihovny. :bomb: Strašná představa. Mohl bys mi sem časem ještě opsat přesné označení té knížky, ať tam nejsem za troubu(titul, napsal, vydalo...)?

Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Ověřeření kvality zrcadla

#21

Příspěvek od zdenek »

Tomkk napsal:
Mohl bys mi sem časem ještě opsat přesné označení té knížky, ...


V.Erhart-J.Erhart: Amatérské astronomické dalekohledy, SNTL Nakladatelství technické literatury, Praha, 1989.
(druhé přepracované vydání)
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Ověřeření kvality zrcadla

#22

Příspěvek od Tomkk »

zdenek napsal:


V.Erhart-J.Erhart: Amatérské astronomické dalekohledy, SNTL Nakladatelství technické literatury, Praha, 1989.
(druhé přepracované vydání)
Dík.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Ověřeření kvality zrcadla

#23

Příspěvek od peta »

tomkk: psals, ze jsi z brna... nejdrive si radeji zkontroluj jestli maji knizku k dispozici na http://katalog.kjm.cz - mahenova knihovna na koblizne...

muzes si ji pres net i rezervovat, v teto chvili je ale nepujcena - k dispozici...

petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Ověřeření kvality zrcadla

#24

Příspěvek od Tomkk »

peta napsal: tomkk: psals, ze jsi z brna... nejdrive si radeji zkontroluj jestli maji knizku k dispozici na http://katalog.kjm.cz - mahenova knihovna na koblizne...

muzes si ji pres net i rezervovat, v teto chvili je ale nepujcena - k dispozici...

Snad se tam dneska dostanu.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Ověřeření kvality zrcadla

#25

Příspěvek od Tomkk »

Tak už ji mám doma. Legrační je, že knížka stávala 22Kčs a jen registrace mě teď stála 200Kč ;D, ale nedá se svítit. Tak jdu študovat...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Ověřeření kvality zrcadla

#26

Příspěvek od Pavuk_ »

Aka je podmienka rovinnosti sekundarneho zrkadla (newton) ? Postacuje lambda/4 /6 /10 ? ... a preco ?

Aky vplyv ma tato odchylka na celkovu vlnoplochu primaru (spatne prepocitane) ?

Dakujem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Ověřeření kvality zrcadla

#27

Příspěvek od michal.b »

Pavuk_ napsal: Aka je podmienka rovinnosti sekundarneho zrkadla (newton) ? Postacuje lambda/4 /6 /10 ? ... a preco ?

Aky vplyv ma tato odchylka na celkovu vlnoplochu primaru (spatne prepocitane) ?

Dakujem.
Rekl bych ze cim presnejsi tim lepsi Nejaka debata o tom probehla na CloudyNights tady.
Priznam se ze do toho prilis nevidim, ale asi to nebude trivialni zalezitost a bude zalezet na konkretni geometrii plochy primaru i sekundaru a jejich vzajemne orientaci (tzn. kdyz teba otocim primar o 90°, dostanu jinou vyslednou vlnoplochu). Podle meho nazoru ma sekundar na vyslednou vlnoplochu stejny vliv jako primar a vzhledem k tomu, ze sekundary jsou levnejsi, sel bych spis po vyssi kvalite. Pokud by nekdo tuto problematiku dokazal srozumitelne vysvetlit (matematiky se nebojim ), byl bych velmi rad.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24330
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ověřeření kvality zrcadla

#28

Příspěvek od MilAN »

Pokud přistoupíme na Rayleigtovu podmínku, že vlnoplocha nesmí mít větší odchylku než lambda/4, pak se samozřejmě sčítají odchylky primáru i sekundáru. Že by se sečtením vyrušily , je asi jen hezká utopie, protože zatím co  u primáru lze předpokládat symetrii, u eliptického sekundáru k tomu není moc důvodů. Navíc slabý rovinný sekundár bude více náchylný na silové deformace od uchycení.A dále, na rozdíl od Cassegrainu, který je korigován vždy jako celek a retušován ( alespoň u kusové výroby), u Newtona tomu tak nebývá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Ověřeření kvality zrcadla

#29

Příspěvek od Pavuk_ »

Jedine, co zatial viem, je pokial svetlo dopada pod 45 st. uhlom tak chyba vlnoplochy merana kolmo na plochu moze byt o 2.odmocninu cisla 2 vacsia napr. rovinnost P-V lambda/4 => chyba pri 45st. dopade P-V lambda/5.7 AVSAK kedze mame aj odraz chyba sa zdvojnasobuje (ako pri primari) => wavefront lambda/2.8 => ze lambda/4 nevyhovuje, preto sa robia lambda/6 aby pri 45st dopade a odraze mali lambda/4(.2)
skuste si to nakreslit ;)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Ověřeření kvality zrcadla

#30

Příspěvek od michal.b »

Pavuk_ napsal: ...preto sa robia lambda/6 aby pri 45st dopade a odraze mali lambda/4(.2)
skuste si to nakreslit ;)
Tim myslis lambda/6 na vlnoplose (pri kolmem odrazu)?
Odpovědět