Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
starkx.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 17. 11. 2021, 00:16
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Věk: 40

Re: Nováčci se představují

#766

Příspěvek od starkx.cz »

Ahoj,
Jmenuju se Ota. je mi 37, jsem z Vysočiny a rozhodl jsem si, tak jako mnozí zde na fóru, splnit sen o nakouknutí do vesmíru na vlastní oči. Už nějakou dobu, asi 1 měsíc projíždím astro-forum, sbírám informace a "nasávám" zkušenosti zdejších mazáků a dalších velezkušených i ménězkušených přispěvatelů.
Nicméně se musím přiznat, že jsem jako mnozí nováčci "nejprve vystřelil" a až potom zjišťoval, co jsem vlastně trefil. Resp. před pořízením dalekohledu (v podpisu) jsem se snažil nastudovat co nejvíce informací pro dobrý výběr. Prošel jsem i server astro.cz, včetně doporučení pro začátečníky, ale na AF jsem však narazil až po pořízení dalekohledu (odkaz na AF na astro.cz je, nechápu, že jsem ho přehlédl). Dneska tedy už vím, že vybrat se asi dalo i lépe, ale asi i dráže (měl jsem omezený rozpočet). Důvody, proč jsem se takto rozhodl, uvádím ve vhodnějším tématu zde: viewtopic.php?p=466442#p466442. Takže aktuálně už mám za sebou několik pozorování (balkon, venkov), pročítám Karoschku a jako Vy všichni se teším na spoustu čistých obloh.
Meade LXD75 152/762, Celestron CG5, EQStarEQ5
j_tmk
Příspěvky: 2
Registrován: 19. 12. 2021, 20:27
Bydliště: Letohrad
Věk: 34

Re: Nováčci se představují

#767

Příspěvek od j_tmk »

Zdravím,
jmenuji se Jirka. Je mi skoro 33, a o astronomii se zajímám víceméně už od školy. Cca 3 roky zpátky jsem si pořídil Dobson 254/1200mm a s rodinnou občas vyjedeme někam za tmavou oblohou, ale většinu roku když to jde, tak sledujeme z balkonu z paneláku na menším městě v podhůří Orlických hor.
Momentálně bych rád hobby trochu vylepšil, a vrhnul se na astrofoto, takže pomalu začínám shánět výbavu.
Plánuji pořídit SkyWatcher ED80 a k tomu Canon EOS 600D nebo 60D, a celé posadit na HEQ5 montáž.
Musím poděkovat Mmysovi za super článek, který je zde několikrát publikovaný a posloužil mi jako výchozí informační bod k nabrání základního know-how a ukázal směr, kam se vydat :)
Rozpočet nemám nafukovací, tak nejdřív plánuji koupit zrcadlovku s nějakým základním objektivem, a chci se otrkat na focení větších přehlídek oblohy, a postupem času dokoupím i zbytek vybavení. Doufejme, že co nejdříve se budu moci pochlubit s nějakými výtvory tady na fóru. :)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#768

Příspěvek od dvader »

Vítej!
To je nejen pěkné představení, ale i ukázka samostatnosti, která se tu u nováčků jen tak nevidí…
Takže užívej a ať se daří!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#769

Příspěvek od Psion »

Ano, takto to má vypadat, studovat a až přijdou konkrétní problémy ptát se a zdokonalovat se. 👍️
jeleniste
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 12. 2021, 17:22
Bydliště: Lipník (u Benátek nad Jizerou)

Re: Nováčci se představují

#770

Příspěvek od jeleniste »

Ahoj
Dcera se zajímá o astrofyziku, tak jsme jí koupili pod stromeček dalekohled. Teď řešíme co dál. Jsme z Lipníka (toho, co je u Benátek nad Jizerou). Já o tom vím pramálo, respektive, nevím o tom nic. Příležitostně bychom se rádi objevili na nějakém setkání a nasáli atmosféru a případně nějaký ty moudra. To je asi tak v kostce všechno.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nováčci se představují

#771

Příspěvek od PetrŠ »

Doporučuji dát si do profilu bydliště, snáze pak zareaguje někdo z okolí. Vím že teď píšete odkud jste, ale to brzo zapadne. V profilu je pak vidět jak daleko bydlíte od konkrétního uživatele.
Mimochodem v Benátkách je hvězdárna a prima parta: viewtopic.php?t=22758
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
jeleniste
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 12. 2021, 17:22
Bydliště: Lipník (u Benátek nad Jizerou)

Re: Nováčci se představují

#772

Příspěvek od jeleniste »

PetrŠ píše: 26. 12. 2021, 20:54 Mimochodem v Benátkách je hvězdárna a prima parta: viewtopic.php?t=22758
To už je, nějakým způsobem, v jednání.
Elvis
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 01. 2022, 20:32
Bydliště: kousek od Jihlavy

Re: Nováčci se představují

#773

Příspěvek od Elvis »

Zdravím Všechny.
Jsem tu nový.Rád bych se představil.Jmenuji se Honza.Pocházím z Vysočiny kousek od Jihlavy.Je mi 30 let.Už třetím rokem se prokousávám základy astronomie sám.Určitě bych rád poznal i nějaké jiné astronomy od kterých bych se rád něco přiučil.POřád mám v některých věcech velké mezery.Tak budu rád když budete mít se mnou trpělivost i když občas moje otázky budou znít divně.
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nováčci se představují

#774

Příspěvek od kuceraz »

Ahoj, vítám tě na fóru. Jsme kousek od sebe, tak se třeba někdy potkáme na společném pozorování :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#775

Příspěvek od dvader »

Na Vysočině funguje pobočka ČAS, tak kdybys měl zájem se sdružovat…
http://vysocina.astro.cz/
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Jovzin
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 01. 2022, 11:08
Bydliště: Rybniky u Dobrise
Věk: 38

Re: Nováčci se představují

#776

Příspěvek od Jovzin »

Tak toto tema som zbadal az teraz.

Ahojte volam sa Jozef, syn sa vola Ondrej. Sme tu obaja novacikovia a aj sme novacikovia co sa tyka pozorovania oblohy s refraktorom.
Byvame v malej dedinke Rybniky pri Dobrisi. Mne je 36 rokov a synovi 9. Snazime sa citat knihy o astronomii a citat toto forum co najviac ako sa da ked mame cas. Robime si aj astronomicky kurz online. Dufame , ze sa nam podari prist na nejake spolocne pozorovania a vela sa naucit od skusenejsich.

Pekny vecer prajeme.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#777

Příspěvek od Zbych »

Vím kde jsou Rybníky, od dětství přes ně jezdíme na Slapy (nejdřív hausbót, dnes chata). Teď už bydlím jinde a tam se dostanu tak jednou ročně, ale když by byla motivace... Jsou tam i pěkná pozorovací místa: viewtopic.php?t=7650. Kdybych tam někdy jel, tak se soukromě ozvu ;).
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Nováčci se představují

#778

Příspěvek od mike »

Ahoj, jmenuju se Michal a bydlím v Luštěnicích (poblíž Benátek n.J. a Ml. Boleslavi). Kdysi, ještě v minulém tisíciletí jsem si coby žák ZŠ hrál se stavebnicí Astro Cabinet 90 z NDR, docela mne to bavilo, ale nic vážnějšího z toho nebylo. Jednak ten dalekohled byl dost strašný, jednak to byla doba temna - žádné Stellarium (nebo aspoň xephem), žádné weby, kde by si člověk přečetl, co se dá kdy a kde vidět, takže jsem byl odkázán na papírovou otočnou mapu z té stavebnice.

Teď po letech jsem se rozhodl, že použiju děti jako záminku k plnění vlastních snů a pořídím si nějaký dalekohled, ve kterém by mohlo být i něco opravdu vidět. Původní představa bylo něco jako Bresser SpaceExplorer 90/900 EQ3, ale pak jsem se neprozřetelně začal zajímat, v čem jsou ty (při stejných základních parametrech) dražší dalekohledy lepší, a o co víc by bylo vidět trochu větším, takže nakonec jsem skončil u Bresser Messier AR 127/1200 Exos-2.

Dneska se večer trochu vyjasnilo, tak jsem ho hned běžel vyzkoušet. Z praktických důvodů zatím bohužel jen ze zahrady, což znamená jednak blokovaný výhled ve všech směrech do výšky 30-40°, jednak lampy a rozsvícená okna. Takže jsem se omezil na "low hanging fruit" jako M42 v Orionu a okolí nebo Plejády. O moc víc jsem toho nestihl, protože jsem jednak ještě dost bojoval s ovládáním, jednak jsem musel nejdřív seřídit hledáček (což je v noci opruz), jednak každou chvíli nějakou část oblohy zakryl mrak nebo aspoň mlžný opar. Nakonec jsem ještě zkusil Mizar-Alcor a byl mile překvapen, že i s přibaleným 26mm okulárem (kratší teprve přijdou) byly Mizar A a B krásně rozlišené, přestože světelné podmínky nestály za moc (Sidus Ludoviciana byla chvílemi vidět jen tak tak). Snad se počasí umoudří, abych mohl vyzkoušet i pohled odněkud mimo zástavbu a taky trochu delší než necelé dvě hodiny.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#779

Příspěvek od Artaban »

mike : Buď zdráv na AF. Koukám že jsi si koupil větší refrák a doufám, že to nebylo z nerozumu :) , ale hodláš být taky refraktorián ;) .
Rádi tě uvidíme na hvězdárně http://hvezdarna-benatky.cz/ když to máš pár minut cesty.
Posílám soukromou zprávu a něco dohodnem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Nováčci se představují

#780

Příspěvek od mike »

Zatím si myslím, že to bylo po zralé úvaze - ale to ukáže teprve čas. Není, pravda, nejskladnější a nejlehčí, ale to já taky ne. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět