MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#16

Příspěvek od ogami »

hokle:

1) tady o tom neco pisou ... defaultne ma program nastavenou 5s pauzu mezi snimky, pokud bezi pointace. me to taky na zacatku automaticky pocka 20s, ale ja pouzivam dithering, takze ta pauza mezi snimky je potrebna (tu pak jeste nastavuju v okne autosave). ted jsem na to koukal a da se to ocurat jednim zpusobem. na zalozce guide klikni na options (ta cerna sipka) a z menu vyber "guider settling criteria ...". a tam nastav tu druhou moznost a hodnotu dej klidne na 1-2 pixely ... pokud budou korekce pointace v tomto rozmezi, spusti se dalsi expozice okamzite bez pauzy.

2) ja pouzivam v nastaveni autosave moznost "raw to harddrive". v tom samem okne v menu options nastavim jen cestu, kam se rawy ulozi (set image save path ...). program mi pak uklada cr2 soubory do urceneho adresare.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#17

Příspěvek od hokle »

ogami: moc děkuji
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#18

Příspěvek od ogami »

chtel jsem dnes vyjimecne pouzit maxim na kalibraci snimku a narazil jsem na podivnou chybu. nemuzu nastavit kalibraci (set calibration), proste nejde nacist rawy do jednotlivych group (dark, flat a bias). program si "osaha" mnou vybrane rawy a vyhodi chybu: An error occurred when trying to calibrate the document. One or more of the calibration images was corrupt.

dela mi to jen ve verzi 5.15, po downgradu na verzi 5.12 uz nacte kalibracni snimky bez kecu. tady jsem o tom neco malo vygooglil, ale moc moudry z toho nejsem. netusi nekdo, kde je problem? :)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#19

Příspěvek od stZ »

V cem je problem netusim....ale dela mi to taky pokud si nafotim LIGHT,FLATY,DARKY pod programem SIMS + G2-8300 a chci kalibrovat v Maximu. Prestal jsem, proto pouzivat SIMS. Tusim, ze jsem ten problem mel i na 5.12, ale jistej si nejsem na 5.15 to urcite nejde.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#20

Příspěvek od MartinV. »

Včera jsem si poprvé zkusil pointaci s Alccd5 na svém pointeru EZG-60. Kameru i montáž mám s PC spojenou přes Ascom (montáž přes Gemini telescope.Net). Vše probíhá hladce do doby než provedu kalibraci, kde mi po chvíli MaximDL vyplivne, že pohyb hvězd je menší jak 5px v ose X ( Star moved < 5 pixels in X. Zkoušel jsem změnit pointační rychlost, měnit hvězdy ( u slabých se kamera vůbec nechytala), atd. Podle hlášení montáž nechce jet v jednom směru (X), ale kabel (ST4), který používám s TVGuiderem a montáží komunikuje.
Je pravda, že ST4 má i druhý konec (na Alccd5) to jsem nezkoušel. :'(
Nevíte kde může být problém.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#21

Příspěvek od ogami »

na snimku pri kalibraci by jsi mel videt, jestli se to vubec nekam pohlo a v jakem smeru ... cervene cary vedouci od pointacni hvezdy, po kazdem kalibracnim kroku.

zkusil bych propojit st4 port na kamere primo s montazi a ne pres ascom (tak to pouzivam ja a funguje bez problemu). v maximu na zalozce guide je tlacitko settings ... tam musis mit jen nastaveno Autoguider Output Control Via -> Guider Relays (pokud chces posilat prikazy pres ascom, mel by jsi mit vybrano Ascom direct a pres tlacitko setup vybrat ovladac montaze). pripadne zkus zvednout Cal. time u X a Y, pokud se za tech defaultnich 10s nestaci hvezda posunout o pozadovany pocet pixelu.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#22

Příspěvek od MartinV. »

Ahoj
No já to mám propojené právě přes ST4 port na montáži/port ST4 na kameře a před connectem jsem vybral ovladač ASCOM ... jinak by to přece kameru nenalezlo .... nebo stáčí jen driver QHY5?

pripadne zkus zvednout Cal. time u X a Y, pokud se za tech defaultnich 10s nestaci hvezda posunout o pozadovany pocet pixeluTak s tímhle jsem už nelaboroval.

Pohyb ve směru Y je O.K. (červená čárka zobrazující pohyb hvězdy) jen to už nefunguje do směru X.

MartinV

Edit: postupoval jsem podle tohoto tutorialu: http://www.cyanogen.com/video/Autoguidi ... 20768.html
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#23

Příspěvek od ogami »

pardon, nejak jsem spatne pochopil, jak to mas zapojene zkus tedy zvednout X cal time, jestli to pomuze (jeste muzes zkusit zvednout guide rate na montazi, jestli to umoznuje ... na me cg5 musim mit dec guide rate na 99 procent, jinak maxim nezkalibruje, ale to je spis ficura te me montaze).

v kabelu snad problem nebude, pokud je na obouch koncich zapojen 1:1.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#24

Příspěvek od MartinV. »

Dnes to už asi neodzkouším a zítra asi taky ne - počasí. Musím počkat na počasí. Když bych si s tím nevěděl rady asi se na tebe zase obrátím, přip. pokud pojedeš na MHV tak tam.

MartinV

Edit: můžeš mi prosím poslat screenshoty jak to máš v maxim nastavené, třeba narazím na něco nového.
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#25

Příspěvek od ogami »



nastavoval jsem jen par polozek (cal. time, guider output), jinak to mam vse na default nastaveni. dnes by to pocasi mohlo vyjit, rad bych napravil patecni selhani techniky a dofotil par expozic ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#26

Příspěvek od MartinV. »

Díky za screenshot, nicméně ani tohle nepomohlo. MaximDL při kalibraci před pointací mi stávkuje a hází pro změnu Star moved < 5 pixels in Y. Povolil jsem krapet šneky, použil jiný ST4 kabel ... bohužel. Zkusím to pak dát dohromady na MHV ... třeba mi někdo pomůže.
Nicméně krpa bude asi opravdu jen v Maximu. PHD bezproblémově zkalibroval a pointoval. Sice jsem měl mírně jeté hvězdy, ale to už bude asi problém v nastavení Gemini a PHD. Tam si s tím musím ještě pohrát.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#27

Příspěvek od honza.ho »

Měl jsem stejný problém, snažil jsem se integrovat všechno ovladání do jednoho programu (MaximDL - montáž, ccd, pointace). Ale pointace mi nikdy nefungovala na 100%. Buď se vyskyt problém s <5 pixely, nebo záhadně začala blbnout třeba po 2 hodinách pointování. Nakonec jsem vždy skončil u PHD. Ale asi to nějak vyladit jde, jen mě nikdy nebavilo hledat ty správné parametry a zapojení, když phd fungoval ihned. Možná to také zkusím až se mi vrátí kamera z výletu.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#28

Příspěvek od ogami »

me ta pointace funguje pokazde bez problemu, ale maxim mi dela posledni dobou pro zmenu jinou neplechu ... zcela nahodne se obcas "kousne" pri stahovani expozice do pc pri jejim dokonceni. musim vytahnout baterku z fotaku a pres spravce uloh sestrelit program, znovu pustit/zkalibrovat atd. musim to neustale hlidat, abych nedopadnul jak v patek, kdy sem 3 hodiny prospal v aute a maxim celou dobu stavkoval. driv mi to ale nedelal, tak snad brzo pridu na to, kde je problem.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#29

Příspěvek od MartinV. »

3 hodiny prospal v aute a maxim celou dobu stavkoval ;D ;D ;D
Říkal jsem si, že se jednoho krásného dne zbavím TVGuideru a přejdu na ccd, ale asi to tak horké nebude. Na něj se můžu spolehnout když padne PC. Jen ten dosah při 60mm je o poznání menší než u borga.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

MaxIm DL, MaxDSLR; Ako na to...?

#30

Příspěvek od pepe30 »

Mam problem!
Mam Maxim na novom notebooku a mam tam Windows 7.Ked som isiel pointovat Maxim mi zobrazil prvu expoziciu ako total cierno-bielu preexponovanu fotku ktoru nedokaze zkalibrovat a nasledne pointovat.Screen stretch nepomaha.Skratka nezobrazi kratke foto oblohy ako cisto ciernu plochu a nanej prepalene hviezdy.Ked otvorim daku surovu fotku v Maxime zobrazi mi ju cierno-bielo.
Dostal som radu aby som aktualizoval Maxim,tak som i spravil a vsetko bolo chvilu OK a neviem cim sa to vsetko zase pokazilo.Ked som ho aktualizoval i fotky ktore som otvoril v Maxime boli vo farbe(fotim canonom).Treba tam daco nastavit???
Odpovědět