Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11734
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsem měl možnost porovnávat okuláry několika výrobců a výsledek je jednoznačný - na kvalitě záleží především a s tím jde ruku v ruce i cena. To se netýká jen pozorování planet, ale i DSO. Jako příklad uvedu pozorování M57 v Lyře a Marsu. Prstencovou mlhovinu jsem pozoroval zv. 120x dvěma okuláry Kellner a kvalitnější PlÖssl. S první jmenovaným okulárem byla vedle mlhoviny vidět hvězda velmi slabě, zatímco druhým jmenovaným zcela zřetelně. Jako druhý příklad uvedu okluláry Vixen a pozorování Marsu. Okulárem Kellner zv.240x byly vidět poměrně dobře podrobnosti na jeho kotoučku. Okulárem Vixen řady LV a větším zvětšením 300x nepřineslo žádné další podrobnosti. Překvapením byl okulár Vixen řady LVW, který i při zvětšení 350x rapidně zlepšil obraz a byly vidět i další podrobnosti. Ceny hovoří ovšem také jasně: Kellner 1800,- Kč, Vixen LV 4000,- Kč Vixen LVW 7000,-. Takže nejen značka ale i cena jdou s kvalitou ruku v ruce.
MIMA

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#2

Příspěvek od MIMA »

Z toho skutečně také vyplývá, že dobrý okulár je z velké části strůjcem dobrého obrazu. a také to, že s počtem optických prvků neklesá kvalita či jas obrazu, jak se mnoho lidí domnívá. Vždyť Vixen LV má 5 až 7 elementů. stejně tak Naglery.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#3

Příspěvek od MP »

Jde o to, co vsechno zahrneme do kvality obrazu. Pri foceni Mesice ( spousta svetla ) jsem zjistil, ze Vixeny rozptyluji svetlo vice, nez Plossly a maji tedy nizsi kontrast. Ani skvele antireflexni vrstvy nepomohly. Vzhledem k perfektni ostrosti obrazu ale neni problem ten kontrast u fotografie zvysit softwarem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MIMA

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#4

Příspěvek od MIMA »

Asi záleží na konstrukci. U Radianů (TeleVue) jsem nezaznamenal, že by optika rozptylovala světlo na úkor kontrastu, pravda je, že u Vixenu LV jsem se s tím setkal také.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11734
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#5

Příspěvek od Psion »

Nesmíme zapomenout na jednu důležitou věc. Každá konstrukce okulárů má své výhody a nevýhody. Určité typy okulárů se hodí spíš pro rovnoběžné paprsky - tedy pro refraktory a u dalekohledů typu Newton se světelností 4,5-6 bude působit problémy v obraze. Takže je nutné u okulárů vidět nejen kvalitu, ale i vhodnost použití a tak si ušetříme zklamání i s velmi kvalitním okulárem.
MIMA

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#6

Příspěvek od MIMA »

Velmi kvalitní okulár nemůže způsobit zklamání v kvalitním dalekohledu. Neexistuje rozdělení okulárů pro "rovnoběžné" nebo "méně rovnoběžné paprsky". Majitel světelného Newtona si může pořídit korektor komy, pro světelné refraktory existují rovnače pole pro fotografické účely, ale okuláry nejsou vyrobeny pro Newtony nebo refraktory nebo jen pro SC teleskopy. Dostatečně výběr okulárů popisuje pan Nagler na svých stránkách. Kvalitní okulár musí být zkonstruován tak, aby dobře zobrazoval ve všech typech dalekohledů. Když to nedokáže, tak není kvalitní nebo není kvalitní objektiv nebo optický systém před okulárem.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3911
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#7

Příspěvek od FunTomas »

to MIMA: " okuláry nejsou vyrobeny pro Newtony nebo refraktory nebo jen pro SC teleskopy"

Tak s tymto nemozno suhlasit. Je sice pravda ze vseobecne nie je napriklad huygensov okular urceny pre nejaky konkretny dalekohlad, ale je optimalizovany pre svetelnosti 1:10 a viac a tym padom jeho vykon v svetelnom newtone napriklad 1:4 nebude taky ako okular, ktory je konstrukcne prisposobeny pre svetelnejsiu optiku. Da sa o tom citak v knihe Ingalls: Amateur Telescope Making vol.3.
Rovnako ako nie su specifikovane okulare  pre urcite pristroje, tak su ine urcene prave im. Su to okulare s integrovanym komakorektorom (http://web.quick.cz/atc-astro/), ktore su urcene vyslovene pre svetelne newtony (1:3 - 1:5) na dosiahnutie sirokeho kvalitneho zorneho pola a pri pouziti s inym pristrojom bude vysledny obraz urcite zhorseny prave pritomnostou clena, ktory naprava komu.
Podobne je to v pripade pouzitia okulara z mikroskopu. Je to tiez okular a moze byt kvalitny, no pri pouziti v dalekohlade bude jeho vykon pomerne slaby, pretoze je korigovany na ine sklenutie zorneho pola, nez vytvara dalekohlad.

Naglery su testovane na svetelnost 1:4 a su vraj vynikajuce. No ale kto ma na to aby dal za okular tolke peniaze...

Myslim, ze Zdenek by o tom vedel povedat fundovane ovela viac.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
MIMA

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#8

Příspěvek od MIMA »

Já jsem ale vůbec neměl na mysli okuláry s integrovaným korektorem komy nebo optimalizovné Huygensy. Diskuze byla o velmi kvalitních moderních a komerčně vyráběných okulárech a zmiňovány byly typy Vixen LV, Vixen LVW a například Naglery či Radiany. A už vůbec nebyla řeč o okulárech určených pro mikroskop. Řeč byla o okulárech pro astronomický dalekohled, jestli se nemýlím, které se prodávají jako astronomické a nikoli pro jiný přístroj. No pokud jde o cenu, ta souvisí s kvalitou. Letos jsme třeba prodali 27 okulárů řady Nagler.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#9

Příspěvek od MP »

Nerovnobeznost paprsku, pro kterou je okular spocitan, byva u jednotlivych typu uvadena jako maximalni doporucena svetelnost. Naprosta vetsina typu okularu, zkonstruovana od roku 1860 ( Plossl ) je korigovana pro svetelnosti do f/4, takze nehrozi, ze by nebyly vhodne pro nejaky typ dalekohledu. Jina je situace u starsich, jednodussich typu : dvoucockovy Huygens do f/12, achromaticky ( tricockovy ) Huygens do f/8, Kellner do f/6 atd. Tyto okulary ale nepatri do tridy, o ktere tady diskutujeme.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#10

Příspěvek od zdenek »

Pro delší ohniskové vzdálenosti je povětšinou opravdu drtivá většina složitějších dnes vyráběných okulárů vhodná jak do refraktorů tak i reflektorů. Pro ně čísla udávaná MP skutečně v drtivé většině případů platí. Trošku složitější je ale situace pro kratší ohniskové vzdálenosti. Zde záleží nejen na druhu konstrukce, ale i na průměrech polní clony, polní čočky, kvalitě antireflexních vrstev, ... . Výsledkem je, že některé typy okulárů nejsou do světelnějších soustav příliš vhodné - klesá (zdánlivě bez příčiny) kontrast zobrazení, popř. se objevují nežádoucí reflexe v obrazu .
 Byť se tím výrobci příliš nechlubí jsou si toho sami zjevně vědomi. V tom lepším případě navrhují pro soustavy vhodnější první opt. plochu, popř. na ní nanáší několikanásobné antireflexní vrstvy, v tom horším vycloňují zorné pole a hrají mrtvého brouka.

Co se týče Vixenů: Okuláry s f pod 4mm mají opravdu s podáním kontrastu šikmých paprsků trošku problémy (zejména v okraji ZP klesá jejich rozlišovací schopnost a tím i pozorovaný kontrast - tedy něco co nad cca 10mm je u nich nemyslitelné). Pokles ale není nijak dramatický a stále jsou i v tomto případě poměrně kvalitní. Širokoúhlý LV-W pak zvládá vše zcela bez problémů.

Zdenek.

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11734
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#11

Příspěvek od Psion »

Naše debata se "svezla" na okuláry Vixen a Nagler. Ve světě existuje mnoho firem, které vyrábějí kvalitní okuláry a podle měření co jsem viděl můžete najít ve stejné cenové kategorii okuláry vynikající a také zcela průměrné. Chtěl jsem tím jenom říci, že si můžete koupit za 4000,- okulár, který je brán jako kvalitní, ale je optimalizován pro nižší světelnost (1:10 a vyšší) a v případě Newtona světelnosti 1:5 podá horší obraz než by astronom čekal. Nechci zde jmenovat přesné typy, neboť jsem nedělal žádná vědecká měření, ale subjektivně jsem jasně viděl, že dražší (4500,-) a kvalitní okulár podal o stejný, možná malinko horší obraz než můj SMA 10mm za 1800,- Kč. Pokud koupíte Naglera, není co skazit, ale zase není možné očekávat zázraky - tím myslím to, že okulár jde pouze na hranici možností zrcadla.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#12

Příspěvek od zdenek »

Psion napsal: ...můžete koupit za 4000,- okulár, který je brán jako kvalitní, ale je optimalizován pro nižší světelnost (1:10 a vyšší) a v případě Newtona světelnosti 1:5 podá horší obraz než by astronom čekal. Tak přesně to jsem měl na mysli i já. Nelze než souhlasit. Opravdu je nejlépe vyzkouset (kazdy vyrobce dalekohledu ladi ty sve okulary prave na sve objektivy - pokud napr. prevazne vyraby dlouhoohniskove refraktory odpovida tomu i jejich okulary).


Zdenek.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#13

Příspěvek od Hynek2 »

Zajímalo by mě jestli moje okuláry (Ortoskopický od firmy CARL ZEISS o průměru 24,4 mm. 10-0 a 4-0.
) jsou tedy vhodné pro můj Newton 1:8, nebo mám-li si pořídit něco výrazně lepšího??
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#14

Příspěvek od peta »

Hynek2 napsal: Zajímalo by mě jestli moje okuláry (Ortoskopický od firmy CARL ZEISS o průměru 24,4 mm. 10-0 a 4-0.
) jsou tedy vhodné pro můj Newton  1:8, nebo mám-li si pořídit něco výrazně lepšího??

shodou okolnosti jsem pouzival u sveho minuleho 150mm f8 zrcadla take O-10 zeiss... obraz daval vyborny, jen zorne by mohlo byt trosku vetsi (zv. 120x cca 0,3 stupne)... daval jsem ho zdenkovi na premereni, taktez kvalitu potvrdil...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kvalita okulárů - důležité nebo ne?

#15

Příspěvek od vla »

Používám tyto okuláry na planety se zrcadly 1:5 a dávají lepší obraz než stejná ohniska okulárů od GS, nebo levné okuláry Celestron, stejnou zkušenost mám s refraktorem 150/1200 Celestron. Pouze mají menší zorné pole, ale to na planety nevadí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět