Stránka 1 z 1
Triedr 10x50
Napsal: 22. 06. 2002, 00:26
od Luky-12
Ahoj vsichni. Je mi teprve 12. Takze vetsina lidi me s asronomii nebere vazne :'(. Doufam, ze nepatrite mezi ne

. Ale mam triedr 10x50. Casem se asi poohlidnu po nejakem Newtonu nebo necem takovem. A tak by me zajimalo, kolik z vas ma taky jenom triedr 10x50 (nebo horsi). Luky :repuke:
Triedr 10x50
Napsal: 22. 06. 2002, 00:39
od Luky-12
Prosím, toho posledního ksichtíku si nevšímejte, překlikl jsem se. Luky :hi:
Triedr 10x50
Napsal: 26. 06. 2002, 15:52
od peta
zdravim,
myslim, ze takovy triedr je pro zacatek vyborna vec. ja osobne zacinal s 20x60 (taky nak ve dvanacti se me zda) a pokud ma clovek jen trochu tmavou oblohu tak takovej dalekohled vydrzi na dlouho. z deepsky uz je toho videt hodne a pokud si udelas nadstavec za okular a stativ tak se to dobre hodi i na planety a mesic/slunce. ja pres ten 20x60 pouzival zvetseni asi 100x a obraz byl porad dost dobry.
jinak ted pouzivam vedle newtona staricky 7x50 a taky si nemuzu vynachvalit.
peta
Triedr 10x50
Napsal: 27. 06. 2002, 05:57
od Luky-12
Chtěl jsem se zeptat. O možnosti nátavce za okulár jsem se dočetl teprve nedávno v jedné knížce o optice. :nod: Ale protože se o tom moc nemluví, tak se Vás chci zeptat: Vyplatí se to? Luky :hi:
Triedr 10x50
Napsal: 27. 06. 2002, 06:41
od peta
ahoj,
no myslim si ze ten nadstavec se urcite vyplati... ja ho sice mel uplne "zadara" protoze sem pouzil okular ze starsiho 8x30 s f=20 mm ale urcite by stalo za nej, tedy za okular, priplatit
pri tom desetinasobnem zvetseni pres triedr clovek sice na mesici neco vidi, i jupiter ma kolem sebe ctyry mesicky (jak je to se saturnem se mi ted nevybavuje, ale zadna slava to nebude, snad protahly flicek)
pres ten "zazrak" ale uz uvidis bez problemu oblacne pasy na jupiteru, saturnovy prstence a mesic uz bude uplne o necem jinem... akorat na deepsky je to k nicemu kvuli male svetelnosti...
no byt tebou rozhodne bych sel do toho... kdyz si ted vzpomenu na to zkouseni na balkone... bylo to vyborne...
tak hodne zdaru
peta
Triedr 10x50
Napsal: 04. 08. 2003, 18:41
od DS
Ahojky.
Protoze mam taky tento triedr, tak bych se rad zeptal, jak zhotovit, resp. upravit stativ. Mam sice fotograficky stativ a nastavec pro pripevneni dalekohledu, ale je to prilis labilni a chveje se to. Kdo vite, poradte. Mam zbytek z puvodni montaze GS 300 => nohy a desku. Uvazuji jiz delsi dobu o jejim vyuziti prave pro triedr, ale nevim, jak na to.
David