Kolimace Newtona laserem

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace Newtona laserem

#1

Příspěvek od Psion »

Má někdo z vás zajímavé odkazy popř. vlastní zkušenost jak na to? ATC prodává sice objímku na laser (asi dle ceny pozlacenou) ale důležitější je know-how než how-to-do :rotflmao:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kolimace Newtona laserem

#2

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,
taky řešim tenhle problém - mám takový dojem, že už to v technice bylo probíráno. Zkus se mrknout na stránky MMys má tam odkaz na metodu bez laseru.
Popř. lze vyrobit kolimátor takto. Nechat vysoustružit kovový váleček o průměru ok. výtahu, udělat uvnitř otvor o větším průměru než laserové ukazovátko (já ho sehnal za 150 Kč). To ukazovátko ve válečku (zevnitř) uchytíš třemi aretačními šroubky + na druhé straně nějakou vložkou (tuhá guma apod). Pak už jen válíš váleček na rovné ploše a necháš bod svítit na plochu vzdálenou nejm. 2 metry (u f1200mm min.3m). A seřizuješ tak dlouho, až ti bod při koulení "vykreslí" přímku (a ne sinusoidu apod.). K tomu je možné na osvícenou desku narýsovat přesnou přímku ve výši svítícího bodu. (pozn. - ty šroubky musí být zapuštěné, aby to šlo koulet). Tak takhle já tu plánuju. Zatim mám váleček ve výrobě.
Omlouvám se všem, že to znovu omýlám, ale opakování je matkou moudrosti.
TAk ahoj a ať to vyjde.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
DS
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 02. 2004, 13:15

Kolimace Newtona laserem

#3

Příspěvek od DS »

Ahoj.
Taky přispěji trochou do mlýna.

Kdybych nebyl hlupákem :mad2:, nestal bych se medvědem a kolimátor jsem si udělal sám podle instrukcí u Martina Myslivce nabo na zmiňovaných stránkách ATC. Takhle jsem ho koupil za 2000 Kč u firmy Dalekohledy Matoušek http://www.dalekohledy.cz/. No nic, už se stalo, zase to mám bez problémů.

Ty se ale asi ptáš, jak správně kolimovat (pokud je tím myšleno to know-how).

Obecný princip najdeš na mnoha stránkách na webu (např. u Martina Myslivce http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/default.htm. Já zde uvedu jen moje zkušenosti a poznatky.

1. Je dobré si na hlavním zrcadle nějakým způsobem vyznačit střed (lihovou fixou nebo malým terčíkem na kterém si uděláš tmavou tečku). "Přesný" střed najdeš tak, že si nakreslíš na papír masku (průměr zrcadla) a okolo středu malý kroužek, který vystřihneš (propíchneš a pod.). Pak už jen přiložíš masku na hlavní zrcadlo, zarovnáš okraje a označíš si střed v prostřihnutém místě.

2. Pokud budeš mít "rozštelovaná" zrcadla tak hodně, jako jsem měl já, nesmí tě překvapit, že odražený paprsek (červená tečka) z hlavního zrcadla vůbec na spodku kolimátoru neuvidíš! (Trvalo mi dva dny a současně dva telefonáty p. Matouškovy, než jsem na to přišel.) Je nutno vzájemně naklápět primární zrcadlo a sekundární zrcátko tak, aby se ti odraz objevil i třeba někde na kraji. Pak už jenom utahováním a povolováním šroubků u sekundárního zrcátka "naženeš" bod (tečku) nejprve na označený střed hlavního zrcadla a následně šrouby na objímce hlavního zrcadla první odraz do středu obrazu spodku kolimátoru.
Doporučuji nejprve střídat hrubé vyrovnání sekundárního a hlavního zrcadla a až teprve na konci jemně dolaďovat.
Newton GS 500 (D154/750 mm) =>ca f/5
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace Newtona laserem

#4

Příspěvek od MMys »

DS napsal:
Pokud budeš mít "rozštelovaná" zrcadla tak hodně, jako jsem měl já, nesmí tě překvapit, že odražený paprsek (červená tečka) z hlavního zrcadla vůbec na spodku kolimátoru neuvidíš! (Trvalo mi dva dny a současně dva telefonáty p. Matouškovy, než jsem na to přišel.) Je nutno vzájemně naklápět primární zrcadlo a sekundární zrcátko tak, aby se ti odraz objevil i třeba někde na kraji. Pak už jenom utahováním a povolováním šroubků u sekundárního zrcátka "naženeš" bod (tečku) nejprve na označený střed hlavního zrcadla a následně šrouby na objímce hlavního zrcadla první odraz do středu obrazu spodku kolimátoru.
Doporučuji nejprve střídat hrubé vyrovnání sekundárního a hlavního zrcadla a až teprve na konci jemně dolaďovat.
Kdyby jsi pořádně četl, mohl sis ušetřit ty dva dny a dva telefonáty. Ne nadarmo tam totiž píšu to, že nejprve máš pomocí naklánění sekundárního zrcátka dostat svazek na tu tečku uprostřed zrcadla. Tedy v této fázi nehýbat primárním zrcadlem, je totiž zatím úplně jedno, že se paprsek vůbec neodráží zpět ke kolimátoru. Teprve když ti svazek dopadá na střed primárního zrcadla, tak zase nakláněj jenom primární zrcadlo tak, až se svazek po zpětném odrazu od již seřízeného sekundárního zrcadla objeví na čele kolimátoru a posléze ho dostaneš až tam, odkud vychází. Hýbání oběma zrcadly najednou je cesta do :mad2: Při dodržení postupu nejprve sekundární a pak primární zrcadlo je to práce na několik minut ;)

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DS
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 02. 2004, 13:15

Kolimace Newtona laserem

#5

Příspěvek od DS »

MMys napsal:

Kdyby jsi pořádně četl, mohl sis ušetřit ty dva dny a dva telefonáty. Ne nadarmo tam totiž píšu to, že nejprve máš pomocí naklánění sekundárního zrcátka dostat svazek na tu tečku uprostřed zrcadla. Tedy v této fázi nehýbat primárním zrcadlem, je totiž zatím úplně jedno, že se paprsek vůbec neodráží zpět ke kolimátoru. Teprve když ti svazek dopadá na střed primárního zrcadla, tak zase nakláněj jenom primární zrcadlo tak, až se svazek po zpětném odrazu od již seřízeného sekundárního zrcadla objeví na čele kolimátoru a posléze ho dostaneš až tam, odkud vychází.  Hýbání oběma zrcadly najednou je cesta do :mad2: Při dodržení postupu nejprve sekundární a pak primární zrcadlo je to práce na několik minut  ;)

Ahoj Martine.
Jsem rád, že jsi se ozval, ostatně jsem reakci čekal. Bohužel, na Tvoje stránky jsem narazil až o hodně později, tedy až po koupi toho kolimátoru a po všech těch nezdarech, které jsem popisoval.
Asi jsem i špatně popsal, jak to vypadalo, když jsem poprvé zapnul kolimátor. Ta červená tečka nebyla ani na hlavním zrcadle (odrážela se mi někam do boku tubusu a nezjistil jsem, kam). Ale máš naprostou pravdu. Když jsem si zpětně uvědomil, a znovu si prošel celý postup, zjistil jsem, že jsem napsal pěkný blud :toilet:. Všem se omlouvám a nejraději bych se :bomb:. Postup je přesně takový, jak to píšeš Ty. No, chybama se člověk učí a příště musím raději "dvakrát měřit", než něco napíšu.
Ještě jednou všem omluvu.

Samozřejmě všem vřele doporučuji Tvoje stránky, protože je to studna informací a zkušeností.

Měj se, i všichni ostatní.
David

Jo, co ten výkres mimoosového hledáčku, co jsem ti poslal. Je to k něčemu?
Newton GS 500 (D154/750 mm) =>ca f/5
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace Newtona laserem

#6

Příspěvek od MMys »

To DS:
Jo, výkres vypadá dobře. Dám ho na stránky až zase budu dělat nějaký update (což již bude docela brzy) a dám tam i ten stativ. Tak pošli i foto,až bude hotový.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kolimace Newtona laserem

#7

Příspěvek od T.o.m »

Jen ještě dodám - nedejte se zmást tím, že po kolimaci laserem není opticky soustava soustředná - já mám např. trošku našikmo ok. výtah a je to znát (neni to moc (tipnul bych možná tak milimetr - snad ani ne), ale je to v pohledu bez okuláru znát). :nod:

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace Newtona laserem

#8

Příspěvek od MMys »

Tome, optická soustava JE po správné kolimaci soustředná. Jenom je hozená v tubusu trochu našikmo, stejně, jako je našikmo okulárový výtah. Takže není při pohledu do výtahu v zrcadle vidět souměrný odraz držáku sekundárního zrcátka vzhledem k otvoru v tubusu. Soustava ale opravdu je souosá, pokud jsi pracoval dobře.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace Newtona laserem

#9

Příspěvek od vla »

Tome, myslím že by bylo rozumné nejprve srovnat okulár. výtah. Neměl by to být problém, stačí vyndat sek. zrcátko a promítnout si bod z kolimátoru na protější stranu tubusu, změřit si vzdálenosti od konce tubusu na obou protilehlých stranách a podle výsledku podložit výtah tak aby byly obě hodnoty stejné.Potom udělat znovu kolimaci a mělo by to být perfektní. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
aaasdfggg
Příspěvky: 46
Registrován: 12. 11. 2021, 11:19
Bydliště: Vendryně
Věk: 32

Re: Kolimace Newtona laserem

#10

Příspěvek od aaasdfggg »

MMys píše: 16. 07. 2003, 17:54 Tome, optická soustava JE po správné kolimaci soustředná. Jenom je hozená v tubusu trochu našikmo, stejně, jako je našikmo okulárový výtah. Takže není při pohledu do výtahu v zrcadle vidět souměrný odraz držáku sekundárního zrcátka vzhledem k otvoru v tubusu. Soustava ale opravdu je souosá, pokud jsi pracoval dobře.
Zdravím pěkně,

Snad jsem našel odpověď na to, co mi po první kolimaci pořád vrtá hlavou, ale chci se teda ujistit:
Je tedy správně, že po prvotním seřízení sekundáru v okulárovém výtahu, aby byly vidět všechny 3 držáky primárního zrcadla (používám krytku filmu) a následné laserové kolimaci mi to zase "rozháže" pohled přes okulárový výtah? Tím pádem okem nevidím ten symetricky pohled a všechny 3 úchyty primárního zrcadla?

Pořád jsem se to snažil dostat do osy jak pohledem přes krytku filmu tak i laser, ale jedno vždy logicky rozhazelo druhé.

Laser je zkolimovany.

Děkuji moc za odpověď :-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace Newtona laserem

#11

Příspěvek od vla »

MMys má pravdu, pokud to není výrazná odchylka není nutno to řešit. Já si podkládám výtahy, aby mi sedělo obojí, nemám rád, když mi dva druhy měření nedávají stejný výsledek.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace Newtona laserem

#12

Příspěvek od MilAN »

Ale ta symetrie není důležitá na kolimaci, ta zabezpečuje symetrickou vinětaci. Ale ta nesymetrie musí být trochu s citem, jinak budeme mít dobře skolimovaný dalekohled, ale díky nesymetrickým paprskům a vinětaci bídné hvězdy a kontrast.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
aaasdfggg
Příspěvky: 46
Registrován: 12. 11. 2021, 11:19
Bydliště: Vendryně
Věk: 32

Re: Kolimace Newtona laserem

#13

Příspěvek od aaasdfggg »

Paráda :) Děkuji Vám pánové za dovysvětlení.

Jak bude lepší počasí, otestuji to. A potom si když tak budu hrát s výtahem.


Pěkný den všem
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace Newtona laserem

#14

Příspěvek od MMys »

Důležitá je primárně geometrie daná chodem laserového svazku. Ta zajišťuje správnou kolimaci soustavy. Pokud po této kolimaci není pohled do výtahu symetrický, tak není pouze sekundár na správném místě, tedy je jinak posunutý ve směru své roviny, než by bylo optimální s ohledem na symetrickou vinětaci. Typicky je buď příliš nízko nebo příliš vysoko na svých justážních šroubech.

Výtah nech být. Ten na to má ještě menší vliv. Nakřivo bude pouze nepatrně, a to je úplně bezvýznamné. Navíc, soustava nemusí být v pravém úhlu, funguje to korektně i v libovolném jiném.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace Newtona laserem

#15

Příspěvek od vla »

Jak moc je to bezvýznamné, když zkolimuji dírkovým okulárem, pak tam dám laser a ten je na primáru 3-4 cm vedle?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět