Kolimace Newtona laserem

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 172
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Kolimace Newtona laserem

#16

Příspěvek od Míra Pech »

A co se stane, když s tím laserem pootočíš v okulárovém výtahu?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace Newtona laserem

#17

Příspěvek od MilAN »

Pokud kolimuji " dírkou " , tak bude správně skolimováno jen v případě, že sekundár nemá offset.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace Newtona laserem

#18

Příspěvek od L@dis »

Míra Pech píše: 01. 02. 2022, 10:59 A co se stane, když s tím laserem pootočíš v okulárovém výtahu?
Tohle přesně vidim u svého kolimátou. Má malinko menší průměr, aby šel do výtahu zasunout. Když zkolimuju, kolimátor vyndám, pootočím a znovu utáhnu, ukazuje drobnou chybu, což asi u vizualniho pozorování nevadí. Na výtahu jsou dva šroubky a záleží také na tom, jak se zrovna utáhnou.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace Newtona laserem

#19

Příspěvek od vla »

Jestli to bylo mířeno na mě nestane se pootočením kolimátoru nic, prostě měl jsem dalekohled, 200 mm, kde to bylo několik cm. Takže to řeším tak, jak jsem psal. Samozřejmě ofset je třeba vzít v úvahu. Já spíš reagoval na to, že kolega psal, když zkolimuji dírkovým okulárem vidím komplet optické plochy, ale kolimaci laserem a vrácení dírkového okuláru, nevidím celý primár (neboli všechny úchyty zrcadla. Postavil jsem několik newtonů a jeden cassegrain a pár refraktorů, tak snad nejsem ohledně kolimace úplně mimo. Já si myslím, že když už něco seřizujeme mělo by to být opravdu seřízeno a ne nějak všelijak nakřivo nacpané do tubusu s tím, že nakonec se to pomocí laseru sejde. A pochopitelně pokud chci něco čímkoli seřizovat, nebo měřit musí být i měřidlo v pořádku.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
aaasdfggg
Příspěvky: 46
Registrován: 12. 11. 2021, 11:19
Bydliště: Vendryně
Věk: 32

Re: Kolimace Newtona laserem

#20

Příspěvek od aaasdfggg »

MMys píše: 01. 02. 2022, 08:15 Důležitá je primárně geometrie daná chodem laserového svazku. Ta zajišťuje správnou kolimaci soustavy. Pokud po této kolimaci není pohled do výtahu symetrický, tak není pouze sekundár na správném místě, tedy je jinak posunutý ve směru své roviny, než by bylo optimální s ohledem na symetrickou vinětaci. Typicky je buď příliš nízko nebo příliš vysoko na svých justážních šroubech.

Výtah nech být. Ten na to má ještě menší vliv. Nakřivo bude pouze nepatrně, a to je úplně bezvýznamné. Navíc, soustava nemusí být v pravém úhlu, funguje to korektně i v libovolném jiném.
Ok, nebudu do toho raději více zasahovat. :)
Děkuji moc.
Bazinga70
Příspěvky: 58
Registrován: 16. 12. 2022, 17:06
Bydliště: Žatec
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Rada: Elektronický kolimátor nebo Laserový kolimátor?

#21

Příspěvek od Bazinga70 »

Po dlouhé době a focení s APO jsem si kopil Newtona, potřebuji radu co bude lepší. Elektronický kolimátor nebo Laserový kolimátor? Děkuji. ;)
Tony LHOTSKÝ
Letecká turistika
LKSN-Slaný
tel: +420603830593
e-mail: tony.airaero@gmail.com
web: http://www.airaero.g6.cz/index.html
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Rada: Elektronický kolimátor nebo Laserový kolimátor?

#22

Příspěvek od g »

mám zkušenost, že zatraceně záleží na provedení dalekohledu (hl. výtahu včetně uchycení okuláru) a samozřejmě světelnosti...
Laser je fajn, ty nejlepší jsou za mne Hotech, ale pro F8 je dostatečný a až nejlepší koncentr.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět