Pozorovací stolička

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Tutonin
Příspěvky: 88
Registrován: 05. 01. 2013, 17:26

Pozorovací stolička

#46

Příspěvek od Tutonin »

mně se hodně líbi tady tato astrožidle: http://www.astromagazin.net/ru/shop/pro ... iseat-3237 je to nějaky ukrajinsky výrobce. Hodi se jak k dobsonu tak i k dalekohledu na EQ montáži. uvažuji že si ji vyrobím. http://www.youtube.com/watch?v=mfdM6V7xnsk
SW 150/750 PDS, EQ6R, SW80/400,ZWO ASI120MC-S Canon EOS 700D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Pozorovací stolička

#47

Příspěvek od dvader »

Moje zkušenost ukazuje, že je výhodné mít stoličku ze dřeva - po nevyhnutelném rozsednutí ji lze alespoň po pozorování pohotově přiložit :)
Povoleny jsou pouze tenké ocelové výstuhy, které lze poté využít jako opékače špekáčků ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#48

Příspěvek od MM »

...a hlavne nezapomen na prislusenstvi k Dobsonu nejdulezitejsi - polohovatelnou stolicku!!!
Jako napr. http://www.supra-dalekohledy.cz/stolick ... -5205.html nebo http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... llbar.html
Bez toho by te pozorovani Dobsonem prestalo hodne rychle bavit...

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#49

Příspěvek od Regulus »

MM píše:...a hlavne nezapomen na prislusenstvi k Dobsonu nejdulezitejsi - polohovatelnou stolicku!!!
Jako napr. http://www.supra-dalekohledy.cz/stolick ... -5205.html nebo http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... llbar.html
Bez toho by te pozorovani Dobsonem prestalo hodne rychle bavit...
Martin
Dovolím si kategoricky nesouhlasit, že by pomalu nejdůležitější příslušenství k dobsonu byla polohovatelná stolička :cry:
Nemám ji už kolik let a pozorování dobsnem mě baví už kolik let ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#50

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Pokud by někdo ze začínajících chtěl a byl poblíž Nekoři (podhůří Orlických hor), jsem ochoten po domluvě ledacos ukázat a vysvětlit.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#51

Příspěvek od MM »

Regulus píše:... Dovolím si kategoricky nesouhlasit, že by pomalu nejdůležitější příslušenství k dobsonu byla polohovatelná stolička :cry:
Nemám ji už kolik let a pozorování dobsnem mě baví už kolik let ;)
A jak to resis ty - klecis u toho nebo sedis na bobku ci pozorujes v predklonu??

Nejsem zdaleka jediny dobsonista, kdo stolicku kvuli pohodli pouziva. Btw nedavno se mi jeden kolega se stejnou 250kou jako mas ty sveril, ze ji vlastne moc nepouziva, protoze ho obtezuje ta nepohodlna poloha pri pozorovani. No a ze stolicky byl unesen :D Toz tak 8-)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#52

Příspěvek od Regulus »

MM píše:
Regulus píše:... Dovolím si kategoricky nesouhlasit, že by pomalu nejdůležitější příslušenství k dobsonu byla polohovatelná stolička :cry:
Nemám ji už kolik let a pozorování dobsnem mě baví už kolik let ;)
A jak to resis ty - klecis u toho nebo sedis na bobku ci pozorujes v predklonu??
Nejsem zdaleka jediny dobsonista, kdo stolicku kvuli pohodli pouziva. Btw nedavno se mi jeden kolega se stejnou 250kou jako mas ty sveril, ze ji vlastne moc nepouziva, protoze ho obtezuje ta nepohodlna poloha pri pozorovani. No a ze stolicky byl unesen :D Toz tak 8-)
Nějaká židle je nutnost, ale osobně si nemyslím, že je nutná ta polohovatelná. V nadhlavníku si přisednu blíž k dalekohledu a narovnám se, při pozorování u obzoru si odsednu a předkloním se. Tož tak :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#53

Příspěvek od Suchac »

Netvrdí zatvrzelí dobsonisté, že nepohodlná je jen paralaktika? :mrgreen: Se svojí 130tkou si objektiv vždy natočím tak, že pozoruju ve stoje a s rovnýma zádama... No nic, nebudem flejmovat.
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#54

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
O mé 300-stovky si to bez židličky neumím představit. Plně se mi osvědčila stará šroubovací stolička od piána, dá se krásně nastavit na pozorování od horizontu až po zenit, bez ní to opravdu bylo "hrozné, zvlášť když chcete pozorovat delší dobu detaily na planetách nebo DSO (k čemuž jsem se dopracoval až po 3 letech zkušeností...) :shock:
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#55

Příspěvek od Rekmarik »

MM píše:...a hlavne nezapomen na prislusenstvi k Dobsonu nejdulezitejsi - polohovatelnou stolicku!!!
Na jednu stranu je docela předčasné radit na začátku při výbírání dalekohledu hned výběr stoličky ..
jako by snad ta odkazovaná polohovatelná stolička byla jediná na světě .. Ano k polohovatelné židličce se každý asi časem dopracuje, ale těžko snad radit takto na začátku jakou stoličku, nejdřív člověk bere co doma má, pak to různě nastavuje podsedákama, pak shání po internetu komerční - je na to tady celé vlákno .. a pak skončí třeba u astropozorovací stoličky ale těch je celá řada variant ..

Na druhou stranu je to vlastně opravdu velmi důležitá část vybavení - musím mít pohodlí - pokud chci kvalitně a dlouhodobě pozorovat - blíže raději tedy vlákno na toto téma než jen odkazovat na jednu variantu ...
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... %C5%BEidle
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#56

Příspěvek od MM »

Rekmarik: To teda není vůbec předčasné; vždyť sám píšeš, jak je důležité pohodlí při pozorování. A než se otravovat různými stoličkami a podsedáky a nebo točit šroubem těžké piánové stoličky či něco komplikovaně bastlit, tak je rozhodně lepší si raději odepřít jeden levnější okulár a místo toho hned zainvestovat do polohovací stoličky a mít jednou provždy vystaráno. A ona mnou doporučovaná stolička samozřejmě není jediná na světě, ale je z těch u nás dostupných nejlevnější. A ve srovnání s tím, co je probíráno v onom tebou doporučeném vlákně bude i nejlehčí ;)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#57

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
"Točit šroubem těžké piánové stoličky???"
Hrál jsi někdy na piáno? Otočit šroubem této stoličky dokáže i 10-leté dítě (v naši rodině jsme všichni muzikanti ;) ).
To jsi mě opravdu rozesmál.... :D :D
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
ahonz
Příspěvky: 8
Registrován: 24. 09. 2016, 10:50
Bydliště: Jistebník

Re: Pozorovací stolička

#58

Příspěvek od ahonz »

Zdravím,

toto je můj první příspěvek zde :-). Já používám stoličku, kterou jsme kdysi mívali v koupelně. Používám ji nastojato i naležato, kde naležato jsem si přidělal sedací desku - viz příloha. Nastojato je vysoká asi 80 cm, naležato asi 40 cm. Pokud potřebuju něco mezi, dám si ji prostě zešikma, což sice není moc stabilní, ale není to tak špatné, abych si pokaždé říkal, že to musím vyřešit nějak jinak. Používám ji k 12" dobsonu.

Honza
stolicka2.jpg
stolicka2.jpg (111.45 KiB) Zobrazeno 5984 x
stolicka1.jpg
stolicka1.jpg (87.97 KiB) Zobrazeno 5984 x
LB 12", Mark V bino
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Pozorovací stolička

#59

Příspěvek od Rekmarik »

ahonz píše:Zdravím,

toto je můj první příspěvek zde :-). Já používám stoličku, kterou jsme kdysi mívali v koupelně. Používám ji nastojato i naležato, kde naležato jsem si přidělal sedací desku
a já mám přitom pocit, jako bych už tohleto někde četl - to s těmi dvěma polohami jedné stoličky, buď to používá ještě někdo jiný a nebo jsi o tom psal někde jinde ?

Já při pozorování využiju skoro všechny polohy své astrožidle, zvláště tehdy, když je možné pozorovat v celém rozsahu od horizontu k zenitu.

/Ad - rady o koupi dalekohledu pro začátečníka z příslušného vlákna přesunuté sem .. /
MM píše:To teda není vůbec předčasné
Jenže co teda je a není předčasné ? na astropozorování potřebuješ dalekohled, okuláry, stoličku, červené světlo, mapy ..
Pak by se z přehledné a jednoduché rady pro začínajícího nadšence stala obsáhlá příručka co pořídit na začátek - a takové už samozřejmě existují a je toho fůra. A už končím s OT :)

Jo a ještě mi to nedá - k té židličce na piáno - mám doma včetně piána, sice to není obtížné s tím točit, ale z hlediska pozorování oblohy je to ve srovnání s astrožidlí k pozorování určenou docela velký opruz a není šance aby rozsahem poloh taková židlička pokryla potřebný rozsah u Dobsonů s ohniskem 1200mm a výše.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#60

Příspěvek od MM »

MiniMistr píše:Ahoj.
"Točit šroubem těžké piánové stoličky???"
Hrál jsi někdy na piáno? Otočit šroubem této stoličky dokáže i 10-leté dítě (v naši rodině jsme všichni muzikanti ;) ).
To jsi mě opravdu rozesmál.... :D :D
Petr
Ahoj Petře, mě zase rozesmálo tvé absolutní nepochopení mé odpovědi :D Kdyby sis tu moji větu přečetl pořádně, tak bys zjistil, že píšu o těžké piánové stoličce a ne o těžkém otáčení s ní, mimochodem otáčet touto stoličkou dokáží výrazně mladší než 10-leté děti, často je to jejich oblíbená kratochvíle. Jde o to, že piánová stolička je poměrně těžká a neskladná (např. ve srovnání s onou polohovatelnou), pakliže ji máš vozit na pozorování v autě; navíc nastavení optimální výšky (to otravné točení šroubem) trvá delší dobu a také lze výšku nastavit jen do určité míry, zatímco u té polohovatelné se dostaneš na i na výšku barové stoličky (např. při pozorování v okolí zenitu).

Nemám chuť tady řešit kraviny či flejmovat, IMHO je pohodlí při pozorování prostě zásadní věc (což není zdaleka jen můj názor) a začátečník pořizující si vybavení by toto měl vědět. Tečka.
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Odpovědět