Reflexy

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#121

Příspěvek od alda »

Odstraníš jasné hvězdy ze záběru :)
No to jsem slyset nechtel,  to bych si hodne omezil objekty na foceni.
Je zajimave, ye kdyz jsem fotil plejady, kde je jesných hvezd taky moc, tak jsem tam nic nenasel (pri stejne konfiguraci).

Na H-alfe stejneho objektu nic neni, ale to bude asi nizsim jasem hvezdy.

Musim to zkusit jak vsichni radite, treba na lampe. Snad se trochu vylepsi pocasi aby se dalo zkusit aspon to.

Napadlo, mne, jestli nemuze nejakym zahadnym zpusobem na vine nezakryty hledacek, ze by se to vevnitr nejak pomlelo. Ale to je asi blbost.
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Reflexy

#122

Příspěvek od Oko1 »

Ten hledáček to je blbost, ten je zevnitř zakrytý sklopeným zrcátkem. Ono těch objektů kde ti svítí hned vedle hvězda jako Alnitak zas tolik není, tohle se děje na opravdu silných zrdojích světla, takže panika není na místě:-)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Reflexy

#123

Příspěvek od MilAN »


Napadlo, mne, jestli nemuze nejakym zahadnym zpusobem na vine nezakryty hledacek, ze by se to vevnitr nejak pomlelo. Ale to je asi blbost.
Určitě. To je přeci zjevný obraz rozostřené hvězdy, o tom není pochyb. Jen je potřeba zjistit, kde v optické cestě vznikl reflex.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#124

Příspěvek od MMys »

No tak Alnitak má 1.7 mag. Jasnější hvězdy v Plejádách mezi 3-4mag. To je taky docela rozdíl, když uvážíš že magnitudy jsou logaritmické měřítko. V plejádách ten reflex mohl být na hraně detekovatelnosti, a tady jsi asi taky ze snímku víc lovil v pozadí.

Já ten reflex od Alnitaku mám ve snímku vždycky, i když slabší, ale je tam vždy jasně vidět. Jenom ho nikdy nevidíte, protože je vyretušovaný Myslím, že stejně je na tom většina z nás.

V podstatě s tím nic neuděláš. I když vyházíš všechny filtry před senzorem, stejně se ti to odrazí od skla senzoru a od některé plochy korektoru zpátky. Jenom se možná trochu změní intenzita reflexu a jeho průměr, ale určitě nezmizí. Odraz zpět způsobuje některý "vhodně" zakřivený člen korektoru.

Jediné, co můžeš udělat, je vyměnit korektor za jiný, s jinou optickou konstrukcí (třeba Paracorr tím jevem trpí podstatně méně). Výrobci některých korektorů řeší optickou soustavu korektoru i s ohledem na reflexy, aby odraz hvězdy ze senzoru nebyl fokusovaný zpátky na senzor moc malý, ale naopak do velkého prostoru.

Vůbec to asi neřeš, těch objektů, kde je v poli hvězda nad nějaké 3mag. zase tolik není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#125

Příspěvek od alda »

Martine díky moc, to je přesně co jsem potřeboval vědět !

Zjistit čím to je je jedna věc, ale stejně z té konfigurace nechci nebo nemůžu nic vyměnit. Korektor je jinak super a pořídit jiný s podobnou "vadou" nic neřeší. Pokud to není tedy vadou, kterou můžu odstranit, smířím se s tím a budu retušovat.

Ještě jednou díky :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#126

Příspěvek od MMys »

Ještě mě napadá varianta, že nejsou úplně špičkové AR vrstvy na tom korektoru, a to ve spojení s nic moc IR blok filtrem na prachotřesu způsobí tohle.PlPlnohodnotná modifikace Baader IR blok filtrem by to mohla trochu zlepšit. Zkus si někde půjčit clip nebo 2" IR blok filtr.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#127

Příspěvek od alda »

Ještě mě napadá varianta, že nejsou úplně špičkové AR vrstvy na tom korektoru, a to ve spojení s nic moc IR blok filtrem na prachotřesu způsobí tohle.PlPlnohodnotná modifikace Baader IR blok filtrem by to mohla trochu zlepšit. Zkus si někde půjčit clip nebo 2" IR blok filtr.
Díky za nápad. Zkusím to někde sehnat, třeba se někdo ozve. Ten 2" to asi být nemůže, podle všeho bych to asi měl zařadit někde mezi foťák a korektor, ale to mi délka abych dodržel správnou vzdálenost ani závity nedovolí. Když tam dám clip, tak bych zase nemohl používat LPSko, ale to by v těchto vyjímečných případech asi až tak nevadilo.

Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Reflexy

#128

Příspěvek od Bill »

Jaký používáš přesně LPS? IDAS LPS P2 by podle mne infra propouštět neměl.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#129

Příspěvek od alda »

Jaký používáš přesně LPS? IDAS LPS P2 by podle mne infra propouštět neměl.
Ano je to přesně on : http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -DSLR.html


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Reflexy

#130

Příspěvek od MilAN »

Takže IR propouští

Bill-e : proč odpovídáš, když neznáš odpověď a výsledek je potom špatně . Najdi si křivky propustnosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Reflexy

#131

Příspěvek od Bill »

No ta charakteristika je od staršího IDAS LPS P2. Novější D1 už řeže i "SII", takže bych řekl, že spíše nepropouští.

Ale je to otázka, jak vypadá graf "více doprava"

Najdi si křivky propustnosti
No já nevím - tady jsou oba:


Jinak takhle vypadá UV/IR Baader:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#132

Příspěvek od MMys »

A nemůžeš ten 2" IR blok našroubovat zepředu korektor ? Obvykle mívá na vstupu filtrový M48 závit.
Ono je úplně jedno kde to IR odfiltruješ.



Díky za nápad. Zkusím to někde sehnat, třeba se někdo ozve. Ten 2" to asi být nemůže, podle všeho bych to asi měl zařadit někde mezi foťák a korektor, ale to mi délka abych dodržel správnou vzdálenost ani závity nedovolí. Když tam dám clip, tak bych zase nemohl používat LPSko, ale to by v těchto vyjímečných případech asi až tak nevadilo.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#133

Příspěvek od alda »

A nemůžeš ten 2" IR blok našroubovat zepředu korektor ? Obvykle mívá na vstupu filtrový M48 závit.
Ono je úplně jedno kde to IR odfiltruješ.


No to můžu, akorát úplně přesně nechápu, jak mi IR blok pomůže od reflexů Já myslel, že to je otázka nedokonalých AR vrstev na optických členech a jejich konstrukce.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Reflexy

#134

Příspěvek od Bill »

jak mi IR blok pomůže od reflexů
No pokud by byly v IR, tak když to IR vůbec nepřijde do foťáku, tak se ani nikam neodrazí.

Ale určitě stojí za to vyzkoušet, od čeho se to opravdu odráží. Navíc přes ten LPS toho IR asi moc neprojde.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Reflexy

#135

Příspěvek od MMys »

Jednoduše,
funkce antireflexní vrstvy je závislá na vlnové délce. Prostě AR vrstva potlačuje odraz na rozhraní pouze v určitém spektrálním rozsahu, pro který je konstruovaná. Zde samozřejmě jako i jinde platí, že čím lepší vrsvy na optických členech, tím dražší optika to je.  Pokud není IR blok filtr na prachotřesu dokonalý, a část (byť i relativně malou) z IR záření pustí (k tomu jsem došel na základě zkušeností lidí s různě mofikovanými foťáky) a pokud zároveň jsou AR vrstvy na korektoru hůře funkční v IR oblasti (tedy optický člen odráží na rozhraní vzduch/sklo IR záření více než viditelné)  tak dojde k tomu, že se IR odrazí od prachotřesu či skla senzoru, či obojího, a následně se odrazí zpět od nějaké vhodně zakřivené plochy korektoru zpátky k senzoru, a protože je prachotřes jako IR blok filtr ne na 100% účinný, tak to IR dorazí až zpět na senzor.

Pokud IR záření kdekoli po cestě zablokuješ úplně, bude reflex značně slabší, protože veviditelné oblasti spektra je míra odrazivosti ploch korektoru menší.

Ten snímek byl s IDAS LPS2 ?

Vyzkoušej ten IR blok a pak se uvidí.


No to můžu, akorát úplně přesně nechápu, jak mi IR blok pomůže od reflexůHuh Já myslel, že to je otázka nedokonalých AR vrstev na optických členech a jejich konstrukce.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět