Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#1

Příspěvek od Sniper_RAT »

Mám dotaz,asi s tím otravuju už hodně lidí,ale jsem úplnej začátečník a chtěl bych si koupit nějákej dalekohled.Nevím,co si mám vybrat,tak vás tímto prisím o pomoc.Je tento dalekohled dobrej?

#31041 FIRSTSCOPE 114 Short 6.750 Kč
Průměr objektivu 114mm, ohnisková vzdálenost 1.000mm (F/9), rovníková montáž německého typu s dělenými kruhy a stavitelným sklonem polární osy na výškově staviteném stativu s odkládací plochou na příslušenství. Provedení černé.
Standardní výbava : hledáček Star Finder (Red Dot), okuláry H 20mm (50x), F 6mm (167x), Barlow 2x (100x, 333x), vše na upínacím průměru 0.96".
Hmotnost 8 kg.

Anebo mám raději hledat nějákej jinej?Jinak finance mám tak do 7000,- (vím,je to slabý,ale na začátek...).Díky za pomoc...
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#2

Příspěvek od Telesto »

Okuláry typu H jsou na nic. Prý :o) Taky jsem začátečník, ale už si sháním dalekohled déle, takže jsem o krok před tebou. začínal jsem stejně. Teď k tomu dalekohledu.

Takže jak jsem říkal. Typ H je na nic. A stejně tak bych si nekupoval dalekohled s upínacím průměrem 0,96". Standard je 1,25". To proto, že na 0,96" toho moc neseženeš. Není takový výběr jako na 1,25".

Opět doporučuji http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/
Možná to vypadá jako reklama, ale levnější a kvalitní dalekohledy jsem nikde nenašel. Tam jsou taky dva okuláry ale na 1,25" a typu Kellner nebo Plossel. Bohužel bez barlow členu, ale stojí za to jen 5700,-. Takže ti 1300 zbude a za to už nějaký obyč barlow seženeš.

Pozor. Na té adrese na inetu je prastarý ceník. Požádej si emailem o nový...

A popis dalekohledu je tady. O okulárech tam nic nepíší, ale pan Reichmann je k dalekohledu dodává. http://www.skywatchertelescope.de/1149EQ2.html
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#3

Příspěvek od Sniper_RAT »

Díky za pomoc,určitě se tam kouknu,ale moc tomu nerozumím,co je to ten Barlow?Okulár?A takže tam maj ten samý dalekohled s jinejma okulárama...rozumím tomu dobře? ??? :P
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#4

Příspěvek od Fordon »

Přikloňuji se k předchozímu názoru snad jen ještě můžu dodat, že ten 114short má zabudovaný barlow člen napevno v optické soustavě a to snižuje optickou kvalitu, ještě můžu říct z vlastní zkušenosti, že okuláry huygens jsou opravdu na.... jak už bylo řečeno. Možná bys měl jít na http://rady.astronomy.cz/dalekohled.htm .
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#5

Příspěvek od Sniper_RAT »

Jinak řečeno je tenhle dalekohled na ..... :behead:
Nebo se mýlím?
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#6

Příspěvek od Telesto »

Ten co jsi napsal ty je na :behead:

Opravdu se podívej na tu adresu co jsem ti dal. Ty okuláry jsou na zvětšní. Ohnisková vzdálenost objektivu (v tomto případě 900mm) děleno ohnisková vzdálenost okuláru (v tomto případě tuším že 10 a 25). Tzn. můžeš mít dvě zvětšení 36 a 90. Pokud použiješ Barlow 2x tak se to zvětšení zdvojnásobí, Barlow 3x ztrojnásobí apod. Takže bys mohl použít 36x, 72x, 90x a 180x. To jen tak ve stručnosti...

Jo a taky se nenech zlákat tou nabídkou short jak podotkl MegaOvecka. Lepší je s ohniskem 900mm než 500mm. Teda bych řekl já...
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#7

Příspěvek od Sniper_RAT »

Proč to tam není srozumitelně...a s obrázky....já se v tom nevyznám....nějáká tabulka a v ní dalekohledy za 10-50 tis. Kč.....kur**!!"Já se v tom nevyznám,já se v tom neorientuju...."!!! :bomb:
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#8

Příspěvek od Fordon »

??? :mad2: No napiš si o ten ceník ten co je na těch stránkách je asi tři roky starý a nové ceny jsou nižší.
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#9

Příspěvek od Sniper_RAT »

Už jsem udělal....zřejmě do roka mi přijde co....s takovou si nevyberu nikdy...vžycky mi to někdo rozmluví....a nejsou na ten 0,96" nástavec,nebo nějákej přechod?Určitě jo....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#10

Příspěvek od MMys »

Z toho, co jsem tady četl, je jasné, že jsi poměrně čerstvý začátečník, a proto se v problematice ztrácíš. Zkus si prostudovat moje stránky (už jsem ti na ně dával odkaz v sekci, kde jsi se ptal na CCD kameru) Je nejprve třeba, aby jsi se zorientoval v problematice dalekohledů, jejich typů, výhod a nevýhod. Teprve pak můžeš posoudit, co bude pro tebe nejvýhodnější. Mimochodem - máš už triedr (binokulár) ? pokud ne, tak by to měl být tvůj první dalekohled.
No a pak máš na výběr - Buď zrcadlový dalekohled (doporučuji) s průměrem zrcadla minimálně 150mm nebo raději 200mm, s ohniskovou vzdáleností okolo 800 až 1200mm. No a nebo nějaký slušnější refraktor (čočkový dalekohled) s průměrem objektivu okolo 8-10 cm, ale ten bude dost drahý, zrcadlové jsou levnější. Dalekohled by měl mít skutečně okulárový výtah pro okuláry o průměru 1.25" (to je standard) a okuláry by měly být nějaké kvalitní konstrukce (Plossl, Kelner, Super-Plossl, či lepší ale tam už je cena astronomická) Okuláry typu Huygens (H) rozhodně nekupuj. Zrovnatak Barlow čočka na zvýšení zvětšení, dodávaná k levným dalekohledům je obvykle šunt. Dobrý barlow stojí pár tisíc, špičkový i přes 10. Také nedej na nesmyslná zvětšení uváděná na pochybných dalekohledech. Solidní dalekohled poskytuje zvětšení, které se rovná maximálně 1.5 až 2 násobku průměru objektivu v mm (s kvalitními okuláry). Pokud tedy uvidíš u dalekohledu o průměru 100mm údaj o zvětšení 330x či 500x, rychle od něj pryč. U takovéhoto dalekohledu je reálné maximum tak 150x. Daleko důležitější než zvětšení je průměr objektivu. Opravdu si přečti článek na rady. astronomy.cz co ti MegaOvecka doporučoval a zkus se co nejvíce zorientovat v této oblasti. Rozhodně nekupuj ten dalekohled co teď chceš, ale našetři si tak alespoň dvojnásobek. Jiank tě to, co uvidíš, od astronomie spíš odradí než k ní přitáhne. Podle mne je pro začátečníka optimální 200mm zrcadlový dalekohled na dobsonově montáži. Zkus si taky pročíst na foŕu velmi rozsáhlou sekci technika GS, a dobře se nad vším zamysli. http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 1017988696 A hlavně - neuspěchej to. Časem pochopíš, o čem teď mluvím.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#11

Příspěvek od zdenek »

Musim souhlasit s Martinem (MMys). Pokud jeste nemas triedr. Zacni s nim. Pro prvni seznameni je to primo idealni pristroj (nejlepe o prumeru objektivu kolem 60 mm). Novy slusny triedr te pride rozhodne do 3 tis. na inzeratech casto i za 1-1.5 tis . K tomu pripocti stativ (cca 1-2 tis dle kvality) a mas alespon zakl. vybaveni.
Pokud jiz triedr mas, potom asi opravdu nema smysl kupovat cokoliv pod 150 mm (nebo jeste lepe 200mm). Coby zacatecnik asi paralakt. montaz nevyuzijes, takze obycejne azimutalni postacuje (dobrou volbou je urcite Dobson). Popravde receno levne paral. montaze ani za mnoho nestoji a jsou to spise vyhozene penize. Casem az budes chtit zkusit napr. i fotografovat, tak si samotnou montaz snadno poridis samostatne.
Z.R.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#12

Příspěvek od shodam »

Mně nezbývá než se připojit k Martinovi a Zdeňkovi...v podstatě vše bylo řečeno.:nod: Není nic špatného na tom, že jsi začátečník...každý jsme někdy začínal. Ale když to nemají být vyhozené peníze, tak je trocha alespoň té základní teorie nezbytná. A ani kvůli tomu nemusíš vyrážet někam do knihovny, spoustu informací najdeš přímo na webu. Kromě už uvedených stránek bych ti doporučil např. článek Jak kupovat dalekohled od p. Cagaše (odkaz určitě někde najdeš). Jinak si důkladně pročti i příspěvky tady na fóru, ohledně kupování dalekohledu už tady pár diskuzí proběhlo. A až tohle uděláš, tak ti ručím za to, že budeš mít hodně dobrý přehled o tom, co vlastně chceš a jaké máš možnosti. :)

Jinak ale pokud ti nebude něco jasného, máš samozřejmě možnost ptát se i tady na fóru. Já vím, že je tady spousta lidí ochotných pomoci, takže se neboj přijít i se zdánlivě primitivní otázkou.

Měj se fajn a přeju velkolepé astronomické zážitky :hi:

Shodam
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#13

Příspěvek od T.o.m »

Jenom pro doplnění ty oba články: http://www.zas.cz/download/jkd.pdf,
http://www.zas.cz/download/jpd.pdf,
nebo na stránkách http://www.zas.cz/download.php

Je to v Acrobatu (určitě ty články prostuduj - jsou parádní).
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#14

Příspěvek od Sniper_RAT »

Dík,mám čočkovej dalekohled,ale triedr jsem ještě neměl (a ani nechci!!).Dík za radym,ale počkat až budu mít tak dvojnásobek.....to nevydržím....já se znám to bych ty peníze utratil za něco jinýho.....trvalo by mi to tak rok než bych to našetřil....už jsem i zkoušel fotit měsíc www.mujweb.cz/www/digitalmoon je to digiťákem,držel jsem ho u okuláru....na ty články se určitě kouknu,a ještě jednou díky!!!
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Nejvhodnější dalekohled pro začátky...?

#15

Příspěvek od Sniper_RAT »

Tohle jsem našel na stránce pana Matouška v bazaru....chtěl bych vědět váš názor...

Zrcadlový dalekohled Bausch & Lomb

Dalekohled typu Newton na paralaktické montáži včetně stativu se dvěma okuláry a hledáčkem. Průměr objektivu 114 mm, ohnisková vzdálenost 900 mm. Vhodný pro začátečníky. Dalekohled je ve výborném stavu, pečlivě ošetřovaný současným majitelem.



Cena:   8000,- Kč s DPH
Zde si můžete zboží objednat.


A pak ještě tohle...

#31044 FIRSTSCOPE 114 EQ 8.030 Kč
Průměr zrcadla 114mm, ohnisková vzdálenost 900mm (F/ 8 ), rovníková montáž německého typu s dělenými kruhy a stavitelným sklonem polární osy na výškově staviteném stativu s odkládací plochou na příslušenství. Provedení černé.
Standardní výbava : hledáček Star Finder (Red Dot), okuláry MA 20 mm (45x), MA 10 mm (90x), vše na upínacím průměru 1.25".
Hmotnost 10 kg.


DÍKY!!
Odpovědět