Planetární speciál

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Planetární speciál

#751

Příspěvek od g »

Gerald Nord - Observing the Moon
Preferuje k pozorování Měsíce APO/ED refraktory a Newtony F6 a delší. Schmidt a Mak Cassegrainy považuje za těžko vytemperovatelné, jejich vysoce světelné primáry i přes moderní postupy výroby často leží na hranici základní přesnosti mezi 1/4 a 1/5 lambda. Sekundár nebývá také lehce vyrobitelný díky silnému prodloužení ohniska. Strehl jednotlivých prvků soustavy obvykle dosahuje tak tak dobrých 95-96%.
Pokud bych bral ne zcela běžných 97%, tak soustava: korekční deska x primár x sekundár vede k výsledné kvalitě 0,97 x 0,97 x 0,97 < 90%
Do optické cesty ještě není započteno zenitové zrcátko, které výsledný obraz nezlepší.
Autor uvádí, že Mak bude o něco málo lepší než SCT.
Druhým negativem je centrální stínění, zvlášť negativní nad 30%. Pokles kontrastu se netýká černo-bílým jevům na terminátoru, ale zřetelně degraduje jemné stíny povrchu.
Na str. 47 uvádí: The two problems, any slight shortfall in optical accuracy (but you can expect at least fairly good optics in a recently manufactured instrument), and the large central obstruction, each produce additive effects on the point-spread function. The common f/10 Schmidt–Cassegrain telescopes on sale have to have apertures around twice as large as the best refractors in order to show the Moon and planets with equal fidelity under identical excellent conditions.
Volně a krátce řečeno - oba problémy tj. optická přesnost a velké centrální stínění degraduje míru rozptylu/rozmazání obrazu bodového objektu. Běžné F10 SCT musí mít průměr primáru přibližně 2x větší než nejlepší refraktory, aby zobrazovaly Měsíc a planety se stejnou věrností ve stejných vynikajících podmínkách.
Autor dále vysvětluje, že Mak je na tom o něco lépe (ale nestačí na F6 a už vůbec F8 newtony se stíněním do 25%). Vysvětluje, že měl velmi dobrý SCT 9,5", který považuje za nejlepší z celé řady pro vizuální použití. Dokazuje, že další negativní vliv způsobuje uložení primáru, což ruší kolimaci (i při menší F2.5 světelnosti, oproti běžným F2) při zaměření dalekohledu do různých míst oblohy. Nové HD systémy mají tento problém minimalizován, ostatní zůstávají.
Současný trh nenabízí Cassegrain se stíněním pod 30% natož pod 25%
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#752

Příspěvek od Artaban »

Gabrieli díky není to tak dlouho co jsi tohle psal a pravda hodně věcí mi na SCT atd taky vadí. Vizuál je prostě na hony vzdálený focení a SCT mi nesmí do domu :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Planetární speciál

#753

Příspěvek od g »

Mám stejný postoj Karle, u mě platí pro všechny katadioptry (a že jsem jich měl nemálo). Vše mění nejspíš foto - ty jsou z SCT nádherné a kompaktnost přístroje je určitě výhodou.. svědčí o tom mnoho snímků i zde na AF.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Planetární speciál

#754

Příspěvek od Yarkho »

A aj napriek tomu je moje najlepšie vizuálne pozorovanie Jupitera cez 11". Obraz v refraktore polovičnej veľkosti (mám) sa tomu nepribližuje - minimálne nie dostupným zväčšením a množstvom svetla.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#755

Příspěvek od Beda »

Na kvalitu zobrazení u všech SCT měly velký vliv dva mezníky. Největší zásah byl u Celestronu, když na sklonku šedesátých let snížili stavební délku. Úplně první Celestrony měly 2x tak dlouhé ohnisko primárního zrcadla, což při stejné světelnosti znamenalo menší centrální zástin a menší zvětšovací faktor sekundárního zrcátka. Komerce zvítězila :( ! Ale i po této úpravě Celestron vyráběl optiku na špičkové úrovni (pověstné oranžové lakování tubusu). Měl jsem možnost s jedním takovým C8 8" pozorovat Jupitera a ten byl vizuálně jednoznačně lepší, než-li vedle montovaný, též výborný 6" f/10 achromát od US firmy Jaegers. Později, když můj známý ukončil ze zdrav. důvodů činnost, tento refraktor jsem od něho koupil. Dnes se z jeho výborné kvality těší kolega na jičínské hvězdárně.
Druhým mezníkem byl prodej firmy a převod výroby do Číny. Od té doby je kvalita optiky poněkud proměnlivá.
Stejný osud potkal Meade, která ovšem udržela výrobu v Kalifornii poměrně dlouho a inovativní konstrukcí systému ACF (Advanced Coma-Free) si získala hodně nových uživatelů. Samotná konstrukce ACF nutila vyrábět sekundární zrcátka s co největší přesnosti, což celkové kvalitě velmi prospělo.
Moje srovnání mezi Meade ACF 8" f10 ( výroba Kalifornie) a refraktorem Meade 7" ED Apo f9, taktéž na jedné paralaktice vedle sebe, dopadlo vizuálně nerozhodně :) . Bohužel také Meade nedokázala výrobu v USA udržet.
Společnou nevýhodou SCT a MAK teleskopů zůstává uzavřený tubus s dlouhou dobou dobou temperace, pokud se to neřeší systémem odvětrávání. Nové konstrukce již taková řešení nabízejí.
Ovšem šedá eminence seeing je nakonec rozhodující. Vzhledem k jeho proměnlivosti je dobré seriozní srovnávnání teleskopů realizovat na jednom místě.
Přílohy
Původní Celestron.png
Původní Celestron.png (447.5 KiB) Zobrazeno 1817 x
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Planetární speciál

#756

Příspěvek od bobek »

Některé výše uvedené skutečnosti můžu při mém skromném okukování planet a Měsíce také potvrdit.

Pokud jsou přístroje vytemperované a pominu-li průměr optiky a tím možnost rozlišení detailů, je pohled jedním okem v Celestronu C5 a tripletu TS-102 na okolí terminátoru na Měsíci velmi podobný ostrostí i kontrastem. Rozdíl je pouze v malé barevné vadě na kontrastních přechodech v TS-102, která ale nijak neruší. Jupiter má v TS-102 viditelné barvy – lososově červená Rudá skvrna, hnědavé hlavní pásy oblačnosti atd. V C5 je obraz takový barevně neutrální s menším kontrastem.

Minulý rok na podzim jsem udělal pokus. Současně jsem na balkon z bytu vytáhl C5 a Tak FC-76 s cílem porovnat pohled jedním okem na Saturnu a Jupiteru. Po dvou hodinách při zvětšení kolem 80x byl obraz Jupiteru v FC-76 vzhledem k průměru objektivu sice tmavší, ale ostrý, velmi kontrastní s výraznými oblačnými pásy. Jako-by Tak měl nějaký filtr na jejich zvýraznění. V C5 byl Jupiter také ostrý s viditelnou oblačností, ale s menším kontrastem.
Při zvětšení kolem 200x byl obraz Jupiteru v FC-76 stále ostrý s náznaky vírů a turbulencí v atmosféře. V C5 byl Jupiter spíše neostrá koule s občasným uklidněním. Obraz byl při zklidnění měkčí, méně kontrastní a bez náznaku barev. Detaily v atmosféře jsem našel, ale to už jsem z refraktoru věděl, že tam jsou, jinak byly hůře detekovatelné. Temperace FC-76 trvala asi 20 minut, C5 se důkladně nevytemperoval ani po těch dvou hodinách.

Na chatě mám mak-cas ATC 160, který při vhodných podmínkách ukáže podstatně více, než TS-102. Jeho temperace však trvá 4 – 6 hodin a pokud se v noci mění teplota, tak se, bohužel, nevytemperuje vůbec.

Tímto katadioptry vůbec nezatracuji, vzhledem k teplotně nestabilním pozorovacím podmínkám je však používám méně často.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#757

Příspěvek od Psion »

Kolega Zdeněk Řehoř si SCT Celestron upravil posunutím korekční desky a získal výrazně lepší parametry. Já dávám přednost refraktorům, přestože jsem viděl Jupitera pěkně jak v SCT (BertCZ 16" Meade) tak i v Newtonu (původní MilAN 16" dobson), samozřejmě, záleží na seeingu. Překvapující jsou i pohledy na planety v bino APM 120, přece jen dva objektivy a dvě oči je výborná věc.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#758

Příspěvek od Beda »

Úpravou SCT přesně definovaným posunutím korekční desky vpřed, se zabýval teoreticky a konstrukčně Michael König. Sekundární zrcátko zůstává upevněné na novém držáku na původním místě. Zlepšení kvality zobrazení mimo optickou osu je evidentní. Praktická realizace, prodloužení tubusu a výroba držáku na sekundár, není zcela jednoduchá. Původní pojednání :
https://www.astro-images.de/der-rueckba ... lassikers/
Přílohy
Spot diagram neupravený SCT f10, vers. upravený.png
Spot diagram neupravený SCT f10, vers. upravený.png (89.74 KiB) Zobrazeno 1735 x
Konstrukční úprava SCT Celestronu,, posunutím korekční desky od M.Königa.png
Konstrukční úprava SCT Celestronu,, posunutím korekční desky od M.Königa.png (804.69 KiB) Zobrazeno 1735 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Planetární speciál

#759

Příspěvek od MilAN »

Tohle šlo o klasických krátkých SCT. U Meade ACF ani Celestronu EDGE HD si myslím, že s touhle úpravou ani nikdo neexperimentoval , Tam se o zlepšení stará sekundár a korekční člen
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#760

Příspěvek od Beda »

Ano Milane, konstrukce od M. Königa není v dnešní době již aktuální, dával jsem to sem jen při zmínce o takové realizaci pana Řehoře. Ale u klasických SCT systémů, tedy bez HD optiky nebo ACF systémů, je i v současnosti velký zájem o reduktor/korektor pole od Starizona Night Owl 0,4x ! Korektor se vkládá do 2" výstupu a kromě nastavení optimální vzdálenosti ke snímači (38,5mm) není třeba nic řešit. Expoziční časy se snižují na 16% !
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... skope.html
Starizona připravuje na jaro 2023 ještě jeden typ korektoru s menší redukčním poměrem 0,63x , ale s relativně velkým a velmi dobře vykresleným polem o průměru 27mm, jak ukazuje spot diagram. Oba korektory 0,4x a 0,63x lze použít na EAA :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... skope.html
Přílohy
Spot diagram pro C11, s klasickým reduktorem 6.3krát  versus  Starizona  korektor_reduktor 6.3krát.png
Spot diagram pro C11, s klasickým reduktorem 6.3krát versus Starizona korektor_reduktor 6.3krát.png (207.91 KiB) Zobrazeno 1710 x
Reduktor Starizona  Night Owl 0.4krát.png
Reduktor Starizona Night Owl 0.4krát.png (240.46 KiB) Zobrazeno 1710 x
M51 přez C8 s korektorem Starizona Night Owl 0,4 krát.png
M51 přez C8 s korektorem Starizona Night Owl 0,4 krát.png (189.14 KiB) Zobrazeno 1710 x
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Planetární speciál

#761

Příspěvek od Pavebo »

Reduktor Night Owl 0,4x pro SCT je již více než rok u výrobce nedostupný, zjevně se návrh první verze příliš nepovedl a čeká se na nový design, který měl být začátkem roku 2022, termíny však výrazně kloužou, takže dnes již mají v TS termín jeho dodání na 1.3. 2023. Mám objednáno a trpělivě čekám. Současně s novým designem Night Owl pro SCT připravují i HD verzi, což pro majitele Celestronů HD bude velice příjemná záležitost. Ne však pro majitele Meade ACF, kde systém nemá dostatečně “rovné” pole…
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#762

Příspěvek od Beda »

Přímo od výrobce lze koupit tento 0.63x reduktor ( viz spotdiagram v mém předešlém příspěvku) :
https://starizona.com/products/starizon ... -corrector
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Planetární speciál

#763

Příspěvek od Pavebo »

Vím o něm, ale mám starší obdobný reduktor Antares (pokud se nemýlím v označení).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#764

Příspěvek od Psion »

Předpokládám, že ale pro planetární pozorování má korektor nulový přínos.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Planetární speciál

#765

Příspěvek od Pavebo »

Ano, drobná odbočka od tématu, ale ve vší slušnosti…
Odpovědět