Planetární speciál

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#616

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
hodně teď studuji Celestrony SCT jako takové a hlavně mě dost zajímá porovnávání C9.25 versus C11.
Když samozřejmě pominu různé velikosti zrcadel, setkal jsem se s názory i zde na fóru, že C 9.25 je moc malý průměr na planety, nebo že vůči C11
C 9.25 nedokáže pochytit tolik detailů....
Samozřejmě vše je o seeingu!
Ale zajímal by mě názor lidí, co ho měli, nebo mají....

Tomáš
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Planetární speciál

#617

Příspěvek od vaclavII »

9.25" SCT má méně světelné 1:2.3 primární zrcadlo než 11" SCT, tudíž korekční čočka zanáší do obrazu menší chromatickou aberaci. Pokud by se měl vyrobit optimálně chromaticky korigovaný SCT tak jsou 2 cesty jak toho dosáhnout.
1/ 2 korekční čočky k úplné eliminaci chromatické aberace ze skel jako jsou pro APO refraktory
2/ vyrobit primární zrcadlo se světelností 1:3-1:3.5 a korekční čočka bude mít menší asféričnost 1.plochy a tím zanese méně chromatické aberace.
Nevýhodou bude větší centrální clonění primárního zrcadla sekundárním zrcadlem a zmenšení kontrastu detailů na planetách.
Nejlepší planetární speciál bude 200 mm APO refraktor nebo 250/2000 mm Newton s centrálním cloněním sekundárním zrcátkem kolem 20 procent.
SCT jsou univerzální dalekohledy na vizuální pozorování a astro fotografii a vyrábějí se s větším zorným polem kvůli astro fotografii.
Podobně RC se vyrábějí s velkým centrálním cloněním primárního zrcadla sekundárním zrcadlem z důvodu astro fotografie.
V software např. OSLO lze navrhnout Cassegrain s centrálním clonění cca 30 procent pro planetární pozorování. Např. by mohl vyhovovat 300 mm dalekohled s ohniskem 4500 mm, kde bude mít primární zrcadlo ohnisko 1200 mm. Zorné pole v ohnisku bude cca o průměru 30 mm a to stačí na fotografování planet i jejich vizuální pozorování. V našich podmínkách s ohledem na seeing vyhovuje průměr optiky dalekohledu 250-300 mm po většinu roku. Hlavní je kontrast obrazu a ten má 200 mm APO refraktor skvělý a podobně skvělý bude 250/2000 mm Newton. U Cassegrainů je třeba perfektně eliminovat parazitní paprsky jdoucí do okuláru vhodnou stínicí trubkou u primárního zrcadla a clonou u sekundárního zrcadla.
Osobně bych preferoval Newton 250/2000 mm s ohledem na cenu nebo 200/1600 mm APO refraktor pokud seženu dostatek financí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#618

Příspěvek od dvader »

Moje CPC-1100 kreslí velmi dobře a pokud je odpovídající seeing, tak obraz planet hodnotili pochvalně i refraktoriáni…

Dle mého jsou rozdíly mezi systémy dost malé, seeing hraje podstatnou roli a průměr také znamená rozlišení.
Já osobně bych při výběru primárně hodnotil spíše praktičnost - tedy rozměry/skladnost, hmotnost (tedy velikost odpovídající montáže), apod.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Planetární speciál

#619

Příspěvek od vaclavII »

Newton je dlouhý, ale výhoda je v malém centrálním clonění primárního zrcadla sekundárním zrcadlem a je zde vyšší kontrast obrazu proti SCT.
Velmi dobrý bude nějaký typ šikmo uložených zrcadel typ Kutter ap. viz https://www.telescope-optics.net/tilted ... scopes.htm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#620

Příspěvek od Artaban »

MayJ: Asi myslíš jen na foto že? Já myslím, že když si projdeš třeba ALPO-Japan, tak v průměru je jasný, že průměr vyhrává. Když bych fotil, tak bych šel do průměru, který ještě zvládnu.
Na vizuál to může být víc množností. Záleží k jakým detailům se chci dostat. Od určité hranice to asi refrák nebude, páč by byl drahej jak barák a velkej jak blázen.
Na kochání se planetama a Měsícem bych dal přednost kvalitnímu refráku o velikosti a ceně co zvládnu a taky s ohledem na co nejčastější pozorování. Seeing bych zohlednil jen trochu. Větším je víc vidět a mít případně ještě jeden malej třeba ED 100 na rychlovky snad není problém.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#621

Příspěvek od Psion »

MayJ píše:Ahoj všem,
hodně teď studuji Celestrony SCT jako takové a hlavně mě dost zajímá porovnávání C9.25 versus C11.
Když samozřejmě pominu různé velikosti zrcadel, setkal jsem se s názory i zde na fóru, že C 9.25 je moc malý průměr na planety, nebo že vůči C11
C 9.25 nedokáže pochytit tolik detailů....
Samozřejmě vše je o seeingu!
Ale zajímal by mě názor lidí, co ho měli, nebo mají....

Tomáš
SCT 9.25 má nejpovedenější optiku, tedy obavy nejsou na místě, nakonec, tohle může potvrdit i řada lidí, kteří přístroj mají či měli.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#622

Příspěvek od Cztwerec »

Měl jsem vše od C 5 do C 11 a domnívám se, že nejlepší bude C 14. A ideál pro naše podmínky bude C 11. Nesmíš řešit detaily... A fotit, zkoušet. Prostě to dopadne. A vizuálně Je to něco jiného, než focení. Tam bych volil refraktory.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Re: Planetární speciál

#623

Příspěvek od SpaceMan »

V nedavnej dobe som mal moznost pozriet sa na Saturn cez dva dalekohlady systemu Kutter (zrkadlovy mimoosovy dlhoohniskovy system) - jeden s priemerom primaru 110mm a druhy 200mm. Bol to najlepsi obraz planety aky som kedy videl. Obidva dalekohlady vyrobil Milan Kamenicky.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#624

Příspěvek od MayJ »

A ten Milan Kamenicky co to je za firmu?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Planetární speciál

#625

Příspěvek od Bill »

Je z Liptovské Teplé na Slovensku: http://milan-kamenicky-inc.trade.sk/

Ale někomu jsem dával jeho email i tlf a nic nefungovalo - takže je otázka, zda ještě něco dělá...
Ale byl i tady na AF.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#626

Příspěvek od Psion »

Asi nějaké sklenářství :lol:

Vážně neznáš jméno Kamenický, celkem pojem? Co Google nebo jen hledání na AF?

search.php?keywords=kamenick%C3%BD
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#627

Příspěvek od Cztwerec »

Ty "vole" to je paráda,kruh se uzavřel :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Planetární speciál

#628

Příspěvek od butka »

Pro vizuální pozorování nezapomínejme, že pravé binokuláry potlačují neklid vzduchu, jak je zde zmiňováno v sekci dalekohledy - achromatický objektiv a sekci astrobazar, koupím – bino ED100mm/90°. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti (binokuláry od 63 do 200mm).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#629

Příspěvek od Artaban »

butka píše:Pro vizuální pozorování nezapomínejme, že pravé binokuláry potlačují neklid vzduchu
Chápu to dobře, že binokuláry ano, ale binohlava né?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#630

Příspěvek od Psion »

Binohlava v tomto smyslu nemůže eliminovat rozdílný seeing v jednotlivých okulárech již z principu, nicméně zvýší rozlišovací schopnost pozorovatele.
Odpovědět