Maksutov 127/1500

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Maksutov 127/1500

#1

Příspěvek od Arcturus »

Při prohlížení toho rozsáhlého astrofora se mi podařilo narazit na mnoho dotazů ohledně koupě dalekohledu. I přes to však načínám nové téma podobného ražení. Potřeboval bych od zkušenějších poradit, zda-li by byl vhodný tento teleskop nebo ne. Při výběru nového dalekohledu hledím hlavně na to, jaká je jeho možnost přenášení, skladnost apod. V druhé řadě je nezbytné vědět, jak se s ním kouká. Jelikož pozoruji hlavně v okolí Prahy, tak připadá v úvahu hlavně Měsíc a planety.
Pokud máte nějaké zkušenosti s tímto přístrojem, nebo by jste doporučili něco jiného v této cenové relaci byl bych vám moc zavázaný. Případně připište i vaše názory na tento přístroj.

http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Maksutov 127/1500

#2

Příspěvek od hamr »

Ahoj Arcturus,
tento dalekohled mám asi 1/2 roku, zatím na montáži Astro 3 od Lídlskopu. No co bys chtěl slyšet. Snadno přenosný, na Měsíc a planety bezvadný. Bohužel u těch planet je to teď dost bída,Saturn pryč, Jupiter nízko a Venuše teď ráno. Když jsem ho čerstvě koupil, byl zrovna bezva seeing a na Měsíci jsem viděl spoustu podrobností, které předtím s menšími přístroji (Yukon 100 a Lídlskop) zdaleka ne (různé brázdy apd.). To šel použít i okulár 5mm (300x) a obraz byl pěkný. No Měsíc je teď taky bohužel nízko a není to ono. Takže jsem ho testoval na různých DSO a taky to nebylo k zahození M57 v Lyře jako prstýnek s temným středem, M13 po okraji rozložená na hvězdičky a snesla tuším tehdy i 10mm okulár (150x). No obloha u nás je po zhasnutí veř.osvětlení docela temná.Koupil jsem si na DSO ještě okulár 32mm. Jinak mám řadu 5,10,17,25,32 a zoom 7-21mm. Něco jsem o tom Maku psal a ptal se  ve vlákně Dalekohledy na 4.stránce - Maksutov Cassegrains, tak tam ještě koukni. Začal jsem tím Yukonem 100x100, ten jsem pak prodal a koupil Lídlák a v zápětí Dobson250/1200 a potom brzy toho Maka, právě kvůli tomu, že ho snadno a rychle vynesu ven. Dobson je určitě z nich nejlepší, ale Mak není dle mě špatná volba. Já ho pořídil právě jako planetární a snadno přenosný a Dobson na DSO (planety ale taky bezva). Pokud vím má ho z fóra i Kubajz, kterého jsem právě atakoval dotazem jak mu funguje na té montáži Astro3. Zakov má Mak 150. Toť zatím vše, co vím a mohu předat.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Maksutov 127/1500

#3

Příspěvek od mkcz »

Arcturus napsal: Při prohlížení toho rozsáhlého astrofora se mi podařilo narazit na mnoho dotazů ohledně koupě dalekohledu. I přes to však načínám nové téma podobného ražení. Potřeboval bych od zkušenějších poradit, zda-li by byl vhodný tento teleskop nebo ne. Při výběru nového dalekohledu hledím hlavně na to, jaká je jeho možnost přenášení, skladnost apod. V druhé řadě je nezbytné vědět, jak se s ním kouká. Jelikož pozoruji hlavně v okolí Prahy, tak připadá v úvahu hlavně Měsíc a planety.
Pokud máte nějaké zkušenosti s tímto přístrojem, nebo by jste doporučili něco jiného v této cenové relaci byl bych vám moc zavázaný. Případně připište i vaše názory na tento přístroj.

http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html
Pro ten účel, který uvádíš je to dobrá volba. Tento konkrétní model je navíc prověřen mnoha uživateli a nepamatuji se, že by tady zazněla nějaká zásadní negativa. V kombinaci s touto montáží jej vnímám jako dobrou volbu také z hlediska transportu. Tento typ dalekohledů má trochu menší zorné pole; to jen snad jako poznámka a také se musí nechat dobře vytemperovat. Jinak přeji hodně jasných nocí !

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Maksutov 127/1500

#4

Příspěvek od Kubajz »

Pokud je pro tebe důležitější skladnost,přenosnost atp než honění slabých objektů na tmavé obloze,tak vřele doporučuji,jako spokojený majitel ;).Vynikající cestovní dalekohled s výborným zobrazením,na planety a Měsíc je vynikající a slušně zobrazí i jasnější DSO,třeba pohled na M42 nebo některé kulové hvězdokupy na tmavší obloze byl velmi slušný.jen musíš oželet shlížení širokých hvězdných polí,ale na to je skoro lepší slušný triedr...Plus je u tohoto přístroje nutná delší temperace,ale hodíš li dalekohled třeba dvě hodiny před pozorováním na balkón tak nečiní problém...Asi ti tu bude někdo tradičně doporučovat dobsona,ale pokud ti jde jak říkáš o skladnost a přenosnost,tak v této cenové kategorii s tímto Makem neuděláš chybu ;)

edit:ach,pánové mě předběhli ;D
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Maksutov 127/1500

#5

Příspěvek od ladis »

otazka na majitele tohoto stroje - jak jsou s tim videt DSO? Cetl jsem zde, ze M13 pri okrajich rozlozena, M57ka s temnym stredem, fajn, ale spise me zajima, jak jsou v tomto pristroji videt takove galaxie (a nemyslim zrovna M31/33...)?

Da se tento dalekohled pouzit i na slabsi DSO, nebo je to jiz "mimo misu"?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Maksutov 127/1500

#6

Příspěvek od Kubajz »

ladis napsal: otazka na majitele tohoto stroje - jak jsou s tim videt DSO? Cetl jsem zde, ze M13 pri okrajich rozlozena, M57ka s temnym stredem, fajn, ale spise me zajima, jak jsou v tomto pristroji videt takove galaxie (a nemyslim zrovna M31/33...)?

Da se tento dalekohled pouzit i na slabsi DSO, nebo je to jiz "mimo misu"?
Pokud jsem správně pochopil,tak majitel bude pozorovat hlavně z Prahy-takže jsou slabší DSO mimo mísu v jakémkoli dalekohledu a hlavní byl požadavek na skladnost a přenosnost.Ať chceš nebo ne,8-10" dobson není dalekohled který si hodíš přes rameno a jdeš a v Praze ti mnohem nepomůže ;)Sám jsem měl nejprve dobsona a až poté jsem navíc pořídil tohoto maka a jsem s ním nanejvýš spokojený,takže na tom asi něco bude :)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Maksutov 127/1500

#7

Příspěvek od hamr »

To Ladis,
dej typ na nějaké 3 až 4 DSO, které považuješ za slabší a jsou teď dobře dostupné a já pokud bude počasí zkusím o "víkendu" na ně kouknout a napsat co bylo vidět. No pozoruju ze dvora na vesnici cca 5km od velkého města (Tábor), byť za kopcem, takže to není úplně ideální. Zatím jsem byl líný vyjet někam kousek za tmou. Takže to není úplné měřítko dosahu Maka, ale zkusil bych to.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Maksutov 127/1500

#8

Příspěvek od hamr »

To Arcturus,
ještě mě jenom trošku zarazilo, že máš Newton 130/900 a uvažuješ v podstatě o identickém dalekohledu co se týká průměru 127mm. Bude s ním podle mě vidět podobně, záleží na použití okulárů s delším ohniskem. Je pro tebe rozhodující kompaktnost, přenosnost a přesvětlená Praha nebo hodláš pak Newtona prodat? Možná se vrtám do něčeho co mi nepřísluší ::), ale nedalo mi se nezeptat.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Maksutov 127/1500

#9

Příspěvek od vaclav1 »

To Arcturus:
Měl jsem Maksutov-Cassegrain 152/1900mm,velice slušný na DSO na tmavé obloze.Ve Zhorci ukázal v pohodě M97 s náznakem struktury,ale to byla tma o jaké se nám může zdát v širokém (25 km) okolí Prahy.Na planety skvělý,ale musí se déle temperovat a vyhřívat za chladné a vlhké noci meniskus.Vyměnil jsem ho za jiný teleskop,jelikož jsem se dal na astrofoto DSO přes ccd kameru ATIK-16.Maksutova doporučuji,ale raději 150-180mm průměr od Sky-Watcheru (ukazuje pěkně 180 tka).
180/2700mm už má větší hmotnost a bude chtít montáž Celestron CG5 nebo jí podobnou HEQ5, LXD75. :)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Maksutov 127/1500

#10

Příspěvek od Arcturus »

hamr napsal: To Arcturus,
ještě mě jenom trošku zarazilo, že máš Newton 130/900 a uvažuješ v podstatě o identickém dalekohledu co se týká průměru 127mm. Bude s ním podle mě vidět podobně, záleží na použití okulárů s delším ohniskem. Je pro tebe rozhodující kompaktnost, přenosnost a přesvětlená Praha nebo hodláš pak Newtona prodat? Možná se vrtám do něčeho co mi nepřísluší ::), ale nedalo mi se nezeptat.Zcela rozumím tvému překvapení. Jelikož pozoruji střídavě jednou v Praze v Kobylisých, podruhé pak na chatě u Ondřejova, tak se musí dalekohled neustále převážet sem a tam. Ono se řekne, převážet, nicméně i tento "malý" dalekohled zabere většinu kufru našeho auta, to pak na ostatní věci již nezbývá místo Osobně mě zaujal právě tento dalekohled (Mak) tím, že na poměrně krátkou délku tubusu má velkou ohniskovou vzdálenost, což u toho Newtona není. Tubus je dlouhý a montáž není také dvakrát přesná, ale jelikož pozoruji hlavně vizuálně, tak mě to ani nevadí. Sečteno podtrženo, rád bych volil Maka, protože mi připadá malý a ušetřil by mi místo nejenom v pokoji , ale jak jsi říkal, je v něm vidět asi stejně jako v té 130. Svého newtona mám sice hrozně rád, a nejspíš s ním vydržím ještě přes zimu a na jaře bych možná opravdu uvažoval o prodeji, ale to se ještě uvidí jak to všechno dopadne
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Maksutov 127/1500

#11

Příspěvek od hamr »

Jasné teď už tomu rozumím, hlavní cíl přenosnost a mobilita :). Jinak na té chatě budou vidět Makem 127 určitě i nějaké DSO :D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Maksutov 127/1500

#12

Příspěvek od Kubajz »

Právě jsem přitáhl maka zpět z balkonu...s UHC filtrem byla i uprostřed města,kdy mi do očí svítí lampy,celkem slušně a strukturovaně vidět M27,M57 jako prstýnek,lehčí dvojhvězdy(jako epsilonka v Lyře)jako namalované...Jinak na jaře jsem s tímto dalekohledem pozoroval řadu galaxií v Panně,Vlasech Bereničiných,Honicích psech či Velké medvědici...detailů pochopitelně minimum,ale oproti 8 či 10" dobsonu to není až tak propastný rozdíl jak by se mohlo zdát...Rozhodně,ať dopadne volba dalekohledu jakkoli tak přeji spoustu pozorovatelských zážitků ;)

Kubajz
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Maksutov 127/1500

#13

Příspěvek od hamr »

I mě to včera nedalo a po 23 hod po vypnutí světel jsem vytáhl Maka a zkusil pár běžných DSO.
KH - M13,M92 v Herkulovi
G - M31,M32,M110 v Andromedě
G - M81,M82 ve Velkém voze
G - M33 v Trojúhelníku
OH - M45,M36
a pak jsem se rozhodl zkusit NGC 4036 nad korbou Velkého vozu, na kterou jsem koukal posledně Dobsonem 250. Velikost této G je 4,3x1,7´a jasnost 10,5mag. V Dobsonu byla vidět jako mlhavá elipsa a řekl bych, že bočním viděním jsem ji v Maku viděl taky jako jasnější mlžinku. Nejlepší asi okulárem 25mm - 60x. Je fakt, že to byla silná duchařina a věděl jsem co a přesně kde hledat a tušit. Pak jsem po 24 hod mrknul na Mars, no nic moc, byl nízko. Znatelný kotouček a trochu fáze (těch asi 86%), ale jinak nic. Obraz byl mázlý seeingem. Chce to počkat do Vánoc, kdy bude největší úhlová velikost a koukat po půlnoci, kdy bude vysoko ;D.
Jak se zmínil Kubajz i já ve dřívějších příspěvcích ve vlákně "Maksutov Cassegrains", není rozdíl mezi Dobsonem a Makem tak propastný, i když "DOBSON JE DOBSON" a průměr dělá své. Jen holt ta horší manipulace.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Maksutov 127/1500

#14

Příspěvek od Arcturus »

Musím vám všem moc poděkovat za rady ohledně koupě tohoto přístroje. V neposlední řadě bych však měl pár dotazů.

Zajímalo by mě, zda-li na montáž EQ3-2 mohu přidělat hodinový strojek z montáže EQ2 od mého Newtona.

Následně, jaké máte zkušenosti se zaměřováním leserovým hledáčkem, který je k přístroji dodáván. Já osobně zaměřuji pouze klasickým optickým a nemám z tímto žádné zkušenosti.

Na závěr co se týče obecně montáže EQ 3-2, jak je moc stabilní, jestli se neklepe, a co přesnost ustavení s polárním hledáčkem, apod.?

Všem moc děkuji za pomoc: Arcturus
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Maksutov 127/1500

#15

Příspěvek od hamr »

Co se týče rady k motáži EQ 3-2 neporadím, neviděl jsem ji v raálu, já mam Maka na Astro 3 od Lídlskopu. Ten red dot hledáček funguje na bázi červeného světýlka na stínítku, koukáš oběma očima, jedním přes hledáček, druhým na oblohu a musí se ti krýt objekt sledovaný volným okem s červeným bodem sledovaným okem druhým. Vidíš tedy pouze 1:1. Funguje to dobře u bodových zdrojů (planety, hvězdy) u DSO musíš znát místo kam červený bod zaměřit. Já ho tedy z Maka sundal a udělal si normální optický hledáček se zenitovým zrcátkem z optiky triedru. Mám nízký stativ a pokud jsem pozoroval něco v nadhlavníku, musí se člověk plazit při koukání hledáčkem po zemi (tedy u přímohledného). Moh bys tam asi použít hledáček z tvého Newtonu, pokud má běžný úchyt. Tolik asi můj názor na red dot. Myslím, že by dobře fugoval jako dabl optického hledáčku u mého Dobsonu, pro hrubé nastavení a pak dohledání hledáčkem optickým. Někdo na fóru tu popisoval, že to tak má udělané.
Takový je tedy můj subjektivní názor na red dot od Maka ::).
Tady máš můj hledáček a Astro3:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... k.jpg.html
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět