Epijunktar

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
tatoos
Příspěvky: 3
Registrován: 11. 04. 2003, 18:04

Epijunktar

#1

Příspěvek od tatoos »

Pred časom som si zakúpil objektív Epijunktar 3,8/400. Dá sa tento objektív použiť na výrobu slušne fungujúceho ďalekohladu?
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Epijunktar

#2

Příspěvek od zdenek »

O jaky typ objektivu presne jde?
Epijunktar byly sveho casu objektivy pro episkopy. Ty bohuzel nemeli prilis dobre vlastnosti (rozlisovacka se u nich pohybovala max. kolem 10-15 car/mm), byt na druhou stranu meli pomerne vyvazene (vykorigovane) siroke zorne pole. V tomto pripade by jsi jej mohl pouzit jen pro pristroj s pomerne malym zvetsenim (na kontrukci hledace komet, popr. na svetelny hledacek k vetsimu pristroji).
Pokud jde o solidni fotograficky objektiv, tak by (kdyz pominu nejrozumnejsi vyuziti pro fotografovani oblohy) bylo mozne jeho f zdvoj- az ztrojnasobit (je to jen orientacni odhad z mych zkusenosti). Pak by jsi mel jiz pomerne slusny refraktor cca 100/1000 mm. Kdyztak trosku blize popis objektiv (jake napisy a znacky jsou na prednim mezikrouzku, popis konstrukce, ...)

Z.R.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Epijunktar

#3

Příspěvek od MMys »

Tak na tenhle objektiv už se mne někdo ptal a nakonec jsme se nějak po spoustě E-mailů všude možně propracovali i k dopovědím z míst povolanějších: Pan Zbyněk Melich z Vývojové optické dílny AV v Turnově a pan RNDr. Jan PONEC, CSc. z Palackého univerzity v Olomouci. Odpovědi přikládám, snad pomohou.
------------------------------------------------------------
uvedený objektiv je triplet, od kterého mám k dispozici i přesné výrobní parametry, pokud by jsi si chtěl pohrát s výpočtem. Objektiv je konstruován
jako klasický triplet pro plošnou projekci epiprojektoru, nejsou na něj kladeny žádné velké nároky. Kresba je v jednotkách čar/mm. Pro amatérskou práci s ním lze vystačit, rozhodně je lepší jak nic. Formát 9x12cm je výborný, vykreslí i formát 13x18.

Zdraví
Zbyněk Melich

------------------------------------------------------------
s tímto objektivem nemám žádné zkušenosti, ale myslím, ze by mohl vyhovovat vzhledem k tomu dlouhemu ohnisku. Aberace asi nebudou prilis velke. Provozován bude sice v obráceném gardu, ale to by nemuselo vadit. Pokuste se kontaktovat nekoho z Meopty, jestli Vam poradi. Ja ted nevim koho Vam doporucit, protoze lidé co jsem znal uz
jsou v penzi. Zkuste adresu : Lostak@meopta.com. To by mel byt vedouci vyvoje optiky.

RNDr. Jan PONEC, CSc.
katedra optiky prírodovedecké fakulty
Univerzity Palackého v Olomouci
tr. 17. listopadu 50
772 07 OLOMOUC
e-mail: PONEC@optnw.upol.cz
------------------------------------------------------------

Trochu se to pokusím dovysvětlit. Dobrý dalekohled z něj nebude určitě ani po prodloužení ohniska, pokud je opravdu rozlišení v jednotkách čar na milimetr, jak píše pan Melich. Ani fotografování s ním na 35mm kinofilm nebude žádná sláva, protože snímek se musí hodně zvětšovat a obrazy hvězd pak budou poměrně velké. Velmi slušný by mohl být v případě focení na velké formáty viz. zmíněné 9x12 a 13x18. Tam by pak stačilo udělat kontaktní kopii na fotopapír a ta by mohla být kvalitní.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Epijunktar

#4

Příspěvek od zdenek »

Takze MMys v podstate potvrdil to co jsem se domnival. je to opravdu objektiv z episkopu. To dost omezuje jeho pouziti.
Tedy bud jako velkoformatova astrokomora jak navrhuje MMys (coz je dle mne asi tak nejrozumnejsi vyuziti), nebo svetelny pristroj s malym zvetsenim.
Natahovani ohniskove vzdalenosti s ohledem na jeho nizkou rozlisovacku [car/mm] nepripada moc v uvahu.
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Epijunktar

#5

Příspěvek od Keply »

Zdravím,
uvedený objektiv mám a postavil jsem z něj "dalekohled". Je pravda, že na fotografování to moc není. Ale při malém zvětšení (používám 20x a 32x) je obraz dobrý. Při vyšším zvětšení (zkoušeno 100x) to už není ono. Také při namíření třeba na Jupiter se projevuje barevná vada. Takže já jej používám na slabé objekty na které je pro mne zcela vyhovující.
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Uživatelský avatar
David
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 04. 2009, 17:38

Epijunktar

#6

Příspěvek od David »

Dobrý den přátelé,
jsem tu jako intoxikant z temnekomory.cz:-)

Vidím, že máte podobný web. Na vaše stránky jsem se dostal, protože jsem hledal portrétní měkce kreslící objektivy a ve vašem bazaru byla nabídka na Heliar. Bohužel už je pryč :'(
Dostal jsem se k epijunktaru. Tak jsem si dal do vyhledavače, abych zjistil, co to je zač. A koukám, že jsem opět narazil na vás Objektiv vypadal sympaticky.... cenově výborný. Řekl jsem si, že by mohl být použitelný na velký formát ... 13x18-18x24 cm jako portrétní objekektiv.
Vidím ve vašich diskuzích, že je tu spousta odborníků na objektivy, až žasnu.
Vzhledem k tomu, že hledám objektiv nejen měkce kreslící, ale i přezařující. Jsem se chtěl poradit, byl-li by problém si jej sestrojit z brýlových čoček.... atakující ohnisko 3OO-400 cm. Vlastnosti bych rád výše popsané....měkká kresba a přezařování světel do stínů.
To je asi naprostý opak, co vy potřebujete :)

Děkuji za případné odpovědi, rady ... poznámky

Mějte se fajn David stranskydave@seznam.cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Epijunktar

#7

Příspěvek od g »

možná stačí dát před normální objektiv "odepsaný" neutrální nebo UV filtr, který z polní strany "naolejuji"
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Epijunktar

#8

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Epijunktar sam o sobe neni zadny zazrak a nedovedu si predstavit, jak by kreslil, kdybych neco takoveho jeste bastlil sam z brylovych cocek...
Par Epijunktaru by se jeste asi sehnat dalo, sam jsem pred par lety jeden prodaval. Zkus mistni sekci "KOUPIM"
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
David
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 04. 2009, 17:38

Epijunktar

#9

Příspěvek od David »

Martine, díky za odpověď.
Jak myslíš žádný zázrak kresby. Ono právě jde o to, aby moc nekreslil, teda kreslil měkce a zárověň přezařoval. Myslel jsem, že ten epijunktar bude něco jako poloachromát.
Uživatelský avatar
David
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 04. 2009, 17:38

Epijunktar

#10

Příspěvek od David »

To G: to asi ano, ale nebude stejně úplně ono s tím zamaštěním.

Oni piktorialisti používali speciální objektivy.... poloachromatické objektivy
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Epijunktar

#11

Příspěvek od Ekolog »

S projekčními objektivy jsem kdysi jako kluk experimentoval.  Epijunktar 3,8/400 je velmi měkce kreslící objektiv. Zkoušel jsem max. zvětšení 25 x, jako okuláru použit Kellner Meopta 16,6 mm. Byla zřetelně patrná barevná vada i u středu obrazového pole a nebylo možno obraz zaostřit do opravdu ostré kresby. Na planety to nebylo. Zaclonění na 50 mm nebylo moc platné. Větší zvětšení bylo nereálné. Měl jsem kdysi jiný projekční objektiv neznámého typu 3,5/350. Kreslil ostřeji. Po zaclonění na 50 mm byl obraz při 70 x (terestrický okulár z mikroskopu Meopta) koukatelný i když s velmi výraznou barevnou vadou.
Experimentování s projekčními objektivy na výrobu dalekohledu je ztrátu času, zvláště dnes, kdy lze koupit za dostupné peníze dalekohled o kterém se mé generaci v 70-tých letech ani nesnilo.
Mít ty možnosti jako jsou dnes, při tmavé obloze jako byla tenkrát ...
Uživatelský avatar
David
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 04. 2009, 17:38

Epijunktar

#12

Příspěvek od David »

Pánové, děkuji za odpovědi.

To: Ekolog

Tak to je skvělá zpráva o té měkce kreslící vlastnosti. Bude super na portrét a na piktorialistické fotografování.
Nechci z něj stavět dalekohled.
Už se mi dělá příruba na destičku na velký formát, na Mentora 13x18.
Budu dělat jen kontaktní kopie.
Tak doufám, že budu spokojen :)
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Epijunktar

#13

Příspěvek od Waldes »

Píšeš, citujem "uvedený objektiv je triplet, od kterého mám k dispozici i přesné výrobní parametry, pokud by jsi si chtěl pohrát s výpočtem. " Dali by sa získať ? niekde sa mi tiež povaluje jeden ... ::)
Waldes.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Epijunktar

#14

Příspěvek od MMys »

To byla citace ode mne, to mi kdysi odpověděl k tomu objektivu pan Melich z VOD. Takže pokud by ti ty konstrukční parametrz objektivu byly, vyznáš se v nich, a chceš si zkusit spočítat, jek je to bídné, tak si mu napiš. Kontakt najdeš na http://www.optikavod.cz/index.php?optio ... 5&Itemid=7
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Epijunktar

#15

Příspěvek od Waldes »

To byla citace ode mne, to mi kdysi odpověděl k tomu objektivu pan  Melich z VOD. Takže pokud by ti ty konstrukční parametrz objektivu byly, vyznáš se v nich, a chceš si zkusit spočítat, jek je to bídné, tak si mu napiš. Kontakt najdeš na http://www.optikavod.cz/index.php?optio ... 5&Itemid=7 Dík, skusím mu napísať, áno špatne som čítal, sorry. Celkom rád by som si to prepočítal ...
Waldes
Odpovědět