Stránka 1 z 6
Planetární filtry
Napsal: 25. 02. 2003, 02:04
od Antares
Vyzkoušel někdo barevné planetární filtry, které nabízí p. Matoušek ? A jestli ano, které barvy považujete za nejužitečnější?? A co folie Astro solar na výrobu slunečního filtru, vyzkoušel někdo??
Planetární filtry
Napsal: 25. 02. 2003, 13:23
od zdenek
Jestli muzu tak VARUJI pred solarnimi foliemi a podobnymi "filtry". Na pozorovani slunce jednoznacne doporucuji POUZE filtry sklenene s naparenymi kovovymi vrstvami. Osobne mam svuj zrak natolik rad, ze bych ho pouhe folii nesveril a kdyz neni filtr tak projekce za okular v 99% pripadu je plne postacujici (i kdyz chyby ten pocit primeho pohledu).
Z.R.
Planetární filtry
Napsal: 25. 02. 2003, 14:14
od Vok
Ja folii Astro solar pouzivam bez jakekoli ujmy na zdravi nebo technice a dle probrouzdanych stranek nejsem sam. Navic skleneny filtr je cenove uplne nekde jinde nez zminovana folie.
Planetární filtry
Napsal: 25. 02. 2003, 15:09
od MMys
Zdeňku, taky používám folii Baader astro solar. Zprvu jsem si také myslel cosi ve ve tvém stylu. Samozřejmě mě bylo jasné, že různé filtry z folií z disket a podobně jsou nesmysl a hazardování se zrakem. Pak jsem ale narazil na výše zmíněnou folii, která je speciálně určená pro tyto účely, je pokrytá kovovými vrstvami a to oboustraně, takže se eliminuje případná mikrodírkovost. Další informace jsou tady
http://www.baader-planetarium.com/sofif ... ails_e.htm.
Můj názor je ten, že je to levná a dle mě spatřeného obrazu velmi kvalitní náhrada skleněného filtru.
Je třeba dávat pozor pouze na jednu věc: Filtr z folie je velmi lehký, takže je třeba ho k tubusu ŘÁDNĚ PŘIPEVNIT, aby ho nemohl v průběhu pozorování odfouknout vítr. Tohle prostě musí být na 100%. Jiné nebezpečí myslím nehrozí.
A NIKDY nepoužívejte folii jinde než PŘED OBJEKTIVEM, jinak hrozí její propálení. následky jsou jasné, kor na větším dalekohledu.
Planetární filtry
Napsal: 25. 02. 2003, 15:52
od zdenek
Souhlasim s tim, ze vyse uvedene folie, patri k tomu lepsimu (a cenove dostupnejsimu) na nasem trhu. Je to ale stale jen plast se vsemi nesvari (mekost materialu, tepelna zavislost, starnuti a z toho vyplyvajici krehnuti ...). Vypraveni znameho, ktery je ocnim lekarem ve Fakultni v Brne neni prilis povzbudive (na toto tema resi tak 2-3 pripady do roka). Oci mam jen jedny a proto se domnivam, ze je nerozumne takto zbytecne riskovat (je to ale jen muj nazor, nikomu jiny neberu), zvlast kdyz vetsinu pozorovani lze realizovat jiz zminenou projekci za okular (jen to chce kvalitni matnici).
Pro ty kdo se rozhodnou pro toto reseni par rad (zcastni budu asi opakovat vyse uvedene):
1. Zhotovte z folie PEVNE filtry, ktere se zarazuji do cesty opt. zareni. Tim pevne myslim, ze je lze sice vyjmout, ale kdyz uz je tam vlozim, tak skutecne drzi (vetsinou se to vyreseno pevnou objimkou, ktera MUSI jit zaaretovat, aby bylo vyloucenou jeji samovolne posunuti).
2. S umistenim PRED objektivem nelze nez souhlasit. kdekoliv jinde bude filtr spolehlive drive ci pozdeji znicen. A s nim casto i vase oci. Zapomente rovnez na "pytlik" natazeny na vstup dalekohledu a stazeny gumickou (s hruzou jsem zjistil ze na Webu se tu a tam objevuji obrazky prave s touto aplikaci).
3. Pred vlastnim pozorovanim je nutno filtr ZKONTROLOVAT. (Obvykle postacuje pohled z temne mistnosti proti svetlu).
4. Tyto filtry maji omezenou zivotnost. Proto je nutne po urcite dobe (zalezi na cetnosti pouzivani, zpusobu ukladani/skladovani, ...) nemilosrdne vymenit za nove (ta folie neni zas az tak draha).
Jak rikam nikoho nechci strasit ani odrazovat, pokud se ale rozhodnete pouzit tyto folie, tak jen radim, dodrzte alespon zakladni vyse uvedene zasady. Souhlasim s tim ze to je kvalitni nahrada, ale preci jen nahrada, klasickeho skleneneho slunecniho filtru.
(Ten se preci jen konstrukce trosku lisi - vic na sobe nezavislych vrstev, ...)
Z.R.
Planetární filtry
Napsal: 25. 02. 2003, 16:24
od zdenek
Jeste par slov k planetarnim filtrum. Kazda planeta ma sva specifika (nebo chcete-li tu svoji barvu). Chce to trochu vyzkouset, popr. vycist z knizek. Pokud si chces vybrat filtr, zkus taky experimentovat s fotografickymi filtry. Je jich nepreberna skala a casto ve vyprodeji velmi levne.
V praxi se projevuje filtr tak ze zlepsi kontrast objektu doplnkovych barev (jevi se tmavsi a tim i kontrastnejsi).
Osobne pouzivam zlutozeleny a modry. Experimentoval jsem i se zlutym, rozdil mezi zlutozelenym a zlutym byl minimalni.
Zlutozeleny zvyraznuje (rozumej ztmavuje) zejmena barvy na okrajich viditelneho spektra Tj. napr. pasovou strukturu Jupitera. Na zvyraznovani Marsu resp. jeho polarnich oblasti to sice jeste neni uplne "ono", ale vliv je viditelny (Mars jakoby trosku ztmavne a cepicky "vystoupi"; chtelo by to asi ale trosku "sytejsi" barvu, ze by zelenou? nevim nezkousel jsem to, at se k tomu kdyztak nekdo vyjadri). Mimodek rovnez potlacuje zbytkovou barevnou vadu.
Modry je primo idealni na Mesic. Dokaze az neuveritelne zvysit kontrast. Rovnez znatelne zvyraznuje (ztmavuje) barvy z druhe strany viditelneho spektra (cervenou, oranzovou).
Jen pro doplneni - filtry z dlouhovlnejsi oblasti (oranzovy, cerveny) maji prozmenu tu vlastnost, ze zlepsuji kontrast zhorseny atmosferickymi aerosoly (napr. kourmo). Z vyhodou se pouzivaji pri pozorovani vzdalenych terestrickych objektu. Pro astro. pozorovani nevim, nezkousel jsem je.
Jak rikam chce to nebat se experimentovani, ale pro toho kdo chce pozorovat stelarni objekty se to urcite vyplati.
Z.R.
Planetární filtry
Napsal: 09. 04. 2003, 05:53
od Maty
Mimochodem v nabídce jsem našel i sluneční filtr speciálně na focení s vyšší propustností. Nefotil jste někdo přes tuhle fólii nebo bude obraz stejný a bude se dát dohnat softwérovým vyladěním obrázku?
Planetární filtry
Napsal: 09. 04. 2003, 06:11
od MMys
Myslím že je to zbytečné. Nevím jak máš velký dalekohled, ale s mým 20cm newtonem f/5 a fólií pro vizuální pozorování o průměru 15cm je světla tolik, že lze fotit i přes tuto fólii a s digitálním foťákem s ekvivalentní citlivostí nastavenou na 100 ASA vycházejí rozumné času v řádu setin sekundy (podle polohy slunce a podmínek). S klasickým fotoaparátem to bude podobné.
Planetární filtry
Napsal: 11. 04. 2003, 05:02
od Psion
Na mém Newtonu 200/1200 je přední kryt s otvorem (s krytkou) průměru 50mm. Nedala by se ta folie jen použít na tento otvor? Zkoušel jsem tímhle otvorem pozorovat Měsíc a šlo to úplně bez problému ve dobré kvalitě i při zvětšení 240x.
Planetární filtry
Napsal: 11. 04. 2003, 05:16
od MMys
Samozřejmě, že to jde. Za horšího seeingu je obraz dokonce lepší než vpři plném průměru

Planetární filtry
Napsal: 11. 04. 2003, 05:23
od Psion
Každopádně vyzkouším i planetární a mlhovinové filtry, až teda něco našetřím

Planetární filtry
Napsal: 17. 04. 2003, 21:00
od T.o.m
Ahojky lidi - nedávno jsem si zakoupil zmiňovanou folii na Sluníčko AstroSolar Baader. Co nejdřív vyrobím masku před objektiv a dám vědět, jaká je kvalita. Zkoušel jsem přes ni pozorovat Slunce jen tak okem a zdá se kvalitní. :hi:
Tak zatím
Tom :hi:
Planetární filtry
Napsal: 18. 04. 2003, 14:19
od Jakub
Zdarec po delsi dobe,
folii AstroSolar Baader uz mam a musim potvrdit, ze je naprosto bezchybna. Prvni pokusy s ni jsou k videni na
http://jakub.webz.cz Je to amaterina, tak prosim o primhoureni obou oci.
Planetární filtry
Napsal: 18. 04. 2003, 14:46
od Psion
Taky jsem folii včera zakoupil na
www.celestron.cz a chci ji otestovat spolu s planetárními filtry, takže Vám o tom přinesu recenzi.
Jinak Jakube ty fotky jsou hezké

Planetární filtry
Napsal: 18. 04. 2003, 18:09
od MMys
Jakube, na první pokus a 100mm refraktor jsou ty fotky slunce se skvrnamy fakt hezké, i když se mi zdá, že jsou uprostřed trochu přeexponované. To bylo focené s automatickým nastavením expozice, ne? Mě to s automatikou vycházelo taky takhle. Zkus buď korekci nebo použít manuální režim, pokud ho foťák má. Optimální je, pokud je i střed slunce ještě nepatrně šedý, s patrnou strukturou. Pak vyjdou pěkně i ty skvrny a detaily se neztratí.
Martin.